• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przypłynęli na urodziny holownikiem! Niecodzienna impreza w Muzeum Emigracji

Alicja Olkowska
9 grudnia 2023, godz. 22:45 
Opinie (21)
Niektórzy bohaterowie widowiska przypłynęli holownikiem. Towarzyszył im chór. Niektórzy bohaterowie widowiska przypłynęli holownikiem. Towarzyszył im chór.

Co łączy czarnoskórą dziewczynkę z Konga z Muzeum Emigracji w Gdyni? Na pozór raczej niewiele, ale w sobotę wieczorem przekonaliśmy się, jak pięknie i widowiskowo przeniesiono historię Agathy i jej egzotycznych zwierząt, które z nią tu przypłynęły, na nasz gdyński grunt... holownikiem. Performance, który przyciągnął kilkaset osób (wstęp był darmowy), w tym sporo rodzin z dziećmi, zakończył kilkutygodniową akcję zorganizowaną z okazji 90. urodzin Dworca Morskiego. Jak świętować urodziny, to właśnie tak - pomysłowo i z pompą!Wydarzenie zapowiadaliśmy w naszym cyklu "Planuj tydzień" - czytaj zawsze w czwartek o godz. 10, osobnych publikacjach i Kalendarzu imprez.

Czy byłe(a)ś w Muzeum Emigracji?

Zacznijmy od początku. "Arka Agathe" to tak naprawdę nie jeden wielki pokaz, który obejrzeliśmy w sobotę wieczorem, a kilkutygodniowa akcja rozłożona na trzy etapy. Pierwszy, który zaczął się jeszcze w listopadzie, obejmował warsztaty, w ramach których uczestnicy (m.in. mieszkańcy Gdyni w każdym wieku, szczególnie z doświadczeniem imigranckim i uchodźczym), wolontariusze oraz zaproszeni artyści z Polski i zagranicy wspólnie tworzyli wielkoformatowe lalki i pracowali nad koncepcją finału.

Drugi etap był wyjściem w miasto: nie bez powodu w ostatnich dniach mogliśmy natknąć się na głównych ulicach Gdyni na tajemniczych przybyszów, którzy spacerowali i zwracali na siebie uwagę niezwykłym wyglądem i rozmiarem.Trzeci etap zwieńczył kilkutygodniową pracę wielu osób - mowa o wielkim finale, który odbył się 9 grudnia w budynku Muzeum Emigracji, działającego w dawnym Dworcu Morskim, który co roku o tej porze obchodzi urodziny. Te okrągłe, 90., pewnie pozostaną na długo w pamięci uczestników imprezy, bo takich wydarzeń niestety wciąż w Trójmieście jest za mało.

W sobotę wieczorem w Muzeum Emigracji kilkaset osób obejrzało niecodzienny performens, w którym główne role odegrały przybyłe do Gdyni z dalekiego kraju egzotyczne zwierzęta. Pod sam budynek podpłynęły holownikiem w towarzystwie śpiewającego na żywo chóru. Potem każde z nich miało swoje "pięć minut", wzbogacone o świetną muzykę w wykonaniu gdańskiego zespołu DownTown Brass, dobrze znanego spacerowiczom z okolic Głównego Miasta.


Były m.in. tańczące meduzy, kameleon, który na oczach widzów zmienił barwy, imponująca gąsienica, która wtoczyła się do foyer i w pewnej chwili częściowo uniosła się na wysokość pierwszego piętra. Był też potężny dzik, przed którym "meldowało" się każde zwierzę. Zaś ukraiński Chór Vyrij, którego głosy można usłyszeć m.in. na ścieżce dźwiękowej do filmu "Chłopi", wniósł nieco nostalgii i refleksji.  

  • Arka Agathe - 90. Urodziny Dworca Morskiego
  • Arka Agathe - 90. Urodziny Dworca Morskiego
  • Arka Agathe - 90. Urodziny Dworca Morskiego
  • Arka Agathe - 90. Urodziny Dworca Morskiego
Chyba najbardziej efektowny był sam koniec, gdy z trzeciego piętra zsunęła się na sam dół ogromna lalka, czyli tytułowa Agathe, lecz zanim się niespodziewanie ukazała, uczestnicy wzięli jeszcze udział w krótkiej potańcówce wraz z bohaterami całej akcji. Najszczęśliwsze były dzieci, które mogły zbliżyć się do lalek i pobawić się z nimi.

Symbol Gdyni, który zbombardowali Alianci Symbol Gdyni, który zbombardowali Alianci

Te urodziny nie zapowiadały się na tak pomysłowe i zaskakujące widowisko, więc tym bardziej należy docenić ogrom pracy, jaki włożono w jego stworzenie. Każda z lalek budziła podziw, bawiła, wzruszała albo odrobinę niepokoiła, zwłaszcza te największe, które musiało obsługiwać kilka osób jednocześnie.

Co zatem odbędzie się za rok podczas kolejnych urodzin Dworca Morskiego w Gdyni? Po tegorocznej akcji poprzeczka jest zawieszona wysoko, na szczęście czasu jest jeszcze dużo...

O co chodzi z pomarańczowymi dzikami w Gdyni? Tajemnica wyjaśniona O co chodzi z pomarańczowymi dzikami w Gdyni? Tajemnica wyjaśniona

Wydarzenia

Arka Agathe | 90. Urodziny Dworca Morskiego - Wielki Finał

muzyka na żywo, performance, jubileusz

Miejsca

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (21)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Body Worlds Vital - wystawa human body (73 opinie)

(73 opinie)
65 - 75 zł
wystawa

Festiwal Remcon 2024 (21 opinii)

(21 opinii)
70 - 130 zł
warsztaty, zlot, gry

Techno orkiestra Meute

muzyka elektroniczna

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Który z wymienionych lokali jest klubem studenckim?