• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Psalm snu naszego

Zapraszamy na Koncert monograficzny Edwarda Pałłasza.

W programie:

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Edward Pałłasz:

Pastor et Magister
De Beata Virgine Maria Claromontana
Trzy pieśni żałobne:
· Jeszcześ, mamuliczko
· Psalm snu naszego
· Epitafium

Et... - światowe prawykonanie
Naucz mnie, Panie


Wykonawcy:

Polski Chór Kameralny

Jan Łukaszewski - dyrygent

W wigilię ostatniej niedzieli wielkiego postu, Niedzieli Palmowej, pragniemy zaprosić Państwa na koncert z kilku powodów wyjątkowy.

Wśród 7 prezentowanych utworów znajdziemy światowe prawykonanie Et dedykowanego naszemu chórowi, którego tekst pochodzi z dwudziestego rozdziału Apokalipsy św. Jana. "Prorocze i apokaliptyczne wizje tekstu ewangelisty domagają się użycia krańcowych środków muzycznych. I tak też uczyniłem. W całej partyturze występuje podział na 12 głosów, a w chwilach kulminacji tych głosów jest aż 24" - pisze Edward Pałłasz.

Gościem honorowym koncertu będzie sam kompozytor. To właśnie wybór skomponowanej przezeń muzyki chóralnej zaprezentujemy słuchaczom w gdańskiej bazylice świętego Mikołaja. W ten sposób wydarzenie wpisuje się w praktykę organizowania przez Polski Chór Kameralny monograficznych koncertów twórców nie tylko polskich, jak Krzysztof Penderecki czy Romuald Twardowski, ale również zagranicznych (Heinrich Poos).

Edward Pałłasz

Urodził się 30 sierpnia 1936 roku w Starogardzie Gdańskim. Kompozytor. Absolwent muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej odbył studia na Politechnice Gdańskiej i Warszawskiej. Współtworzył w 1954 gdański teatr studencki "Bim-Bom". Od 1956 był związany ze Studenckim Teatrem Satyryków w Warszawie. W latach 70-tych wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.

Członek Związku Kompozytorów Polskich; w latach 1979-96 wybierany do Zarządu Głównego. Zasiadał w Komisji Programowej Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" (1981-96). Od 1960 jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, gdzie w latach 1988-93 i 2003-9 pełnił funkcję prezesa. W 2013 został Przewodniczącym Rady tego stowarzyszenia. Był współzałożycielem Komitetu Porozumiewawczego Stowarzyszeń Twórczych i Towarzystw Naukowych (1980) oraz członkiem Rady Kultury przy Prezydencie RP, Lechu Wałęsie. W latach 1995-98 był dyrektorem Programu II Polskiego Radia. Od 1999 do 2012 był zastępcą dyrektora naczelnego i artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej.

Laureat wielu konkursów kompozytorskich w Polsce i zagranicą. Nagrodzony przez Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci, przez Prezesa PRiTV za twórczość kompozytorską dla radia oraz przez Ministra Kultury i Sztuki nagrodą I stopnia.

Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą, Krzyżem Komandorskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, oraz Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Medalem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego "Poruszył wiatr od morza".

Przeczytaj także

Opinie