• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Quebo i Taco - współcześni giganci polskiego rapu wystąpią w weekend w Trójmieście

Patryk Gochniewski
23 maja 2022, godz. 14:35 
Opinie (52)

Dwaj najważniejsi i najbardziej rozpoznawalni polscy raperzy ostatniej dekady wystąpią w najbliższy weekend w Trójmieście. Dzień po dniu - 2728 maja. Najpierw w Ergo Arenie pojawi się Quebonafide - żegnający się ze swoim obecnym imagem. Następnie na stoczniowej scenie S1 wystąpi Taco Hemingway - wracający po ponad dwóch latach z trasą, która przegrała z pandemią.Najbliższe koncerty hip-hopowe w TrójmieścieCzy Quebonafide i Taco Hemingway zasługują na swoją pozycję?

Kuba Grabowski, czyli Quebonafide, już kilkakrotnie pokazywał, że jest kameleonem. Nie raz i nie dwa zaskakiwał fanów zmianą wizerunku i muzyczną woltą. Teraz jednak, już definitywnie, żegna się z odsłoną, która zapewniła mu status gwiazdy. W Ergo Arenie Quebonafide zakończy swoją przygodę. Kto wejdzie za niego? Okaże się - coś czuję - prędzej niż później.

Do przygotowania swojej ostatniej trasy Quebo zaprosił Grzegorza Jarzynę. To wzięty reżyser teatralny, który przygotował wyjątkowy spektakl na potrzeby rapera. Kuba Grabowski jest inteligentny, tego nie można mu odmówić. Ale też idealnie wpisuje się w dzisiejszy świat, będąc młodym, pokiereszowanym psychicznie mężczyzną.

To, co przygotował dla niego Jarzyna, jest swoistą wiwisekcją życia, formą terapii oraz rozmówienia się z demonami przeszłości. To ani koncert, ani spektakl. To performance. Momentami poważny, ciężki, przytłaczający. Chwilami lekki, przyjemny. Nie brakuje też momentów ocierających się o kicz. Bohater walczy sam ze sobą, szukając odpowiedzi, która wersja jego jest prawdziwą. Niczym bohater serialu "Mr. Robot".

Na każdym koncercie/spektaklu na trasie pożegnalnej Quebonafide pojawiał się na scenie z gośćmi. Kto wyjdzie zza kulis Ergo Areny? Okaże się w piątek. Nie będzie to jednak Taco Hemingway, który tego dnia występuje w Szczecinie, a wielu zapewne ostrzyło sobie zęby, aby ponownie zobaczyć ten duet w jednym miejscu, wszak ich wspólne występy jako Taconafide cieszyły się swego czasu olbrzymią popularnością.

Taco jednak pojawi się w Gdańsku dzień później. W końcu, po dwóch latach od odwołania pierwotnej daty wydarzenia. Na plenerowej scenie S1, na terenie Stoczni Gdańskiej, zagra człowiek, który spowodował, że cały kraj zaczął słuchać rapu. Filip Szcześniak rozbił bank i bardzo szybko dorobił się tych sześciu zer, o których rapował na debiutanckim albumie.

To on utorował drogę dla Quebonafide oraz całego pokolenia młodych raperów - Szczyla, Szpaka czy Tymka. To była jednoosobowa rewolucja. I też nieco inna forma prezentacji swoich przemyśleń. Po początkowych próbach rapowania po angielsku i całkowitym fiasku tego pomysłu Szcześniak stwierdził, że chyba nie tędy droga.

Stał się głosem millenialsów. Głównie tych stołecznych, którzy spędzali dnie na placu Zbawiciela, a weekendami balowali w Planie B. Niemniej wszyscy inni również znajdowali punkty zaczepienia i mogli odnaleźć cząstkę siebie w wersach rymowanych przez Taco. I wraz z nim też szli dalej.

Każda kolejna płyta była gigantycznym sukcesem i torowała Szcześniakowi drogę do stania się koncertowym monstrum, dla którego wyprzedanie Stadionu Narodowego nie stanowi żadnego wyzwania. Wyzwaniem okazywało się natomiast samo życie. W końcu nastąpił ten moment, kiedy melanże stały się zbyt męczące i piątki dobrze było spędzać w wannie.

W najbliższy weekend w Trójmieście wystąpią współcześni giganci polskiego rapu. Ja wiem, wielu ich nie cierpi. Jednak jeśli ktoś wyprzedaje największe obiekty w kraju, to jest w danym momencie gigantem. Obaj inni, a wręcz drastycznie odmienni. Jednak mają też wiele cech wspólnych - stali się głosem pokolenia, przeszli podobną drogę, by osiągnąć sukces, jednocześnie będąc inspiracją dla wielu im podobnych. Trochę freaków, trochę normalsów. Po prostu dorastającego pokolenia, które ma więcej problemów, niż może się wydawać.

Wydarzenia

Taco Hemingway

hip-hop

Quebonafide - Psycho Relations

hip-hop

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (52)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Letnie brzmienia - Sobel

hip-hop, pop

Wystawa o kosmosie "Kosmopark"

wystawa, warsztaty

FETA 2022

festiwal teatralny

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Zuzia Harapkiewicz, mieszkanka Trójmiasta, zajęła trzecie miejsce w popularnym programie: