• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ranni żołnierze z Ukrainy leczeni w Gdańsku. "To urazy wielonarządowe, rany postrzałowe"

Piotr Kallalas
13 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (615)
To już czwarta karetka, która została przekazana na Ukrainę przez władze województwa. To już czwarta karetka, która została przekazana na Ukrainę przez władze województwa.

Pomorze jest drugim województwem pod względem liczby hospitalizacji rannych żołnierzy z Ukrainy. Do tej pory leczonych było kilkunastu pacjentów przywiezionych transportem medycznym z Przemyśla. Dziś również przekazano karetkę ze sprzętem, która trafi do Chersonia.



Od listopada 2022 r. trójmiejskie szpitale przyjmują rannych żołnierzy z Ukrainy. Są to pacjenci często z urazami wielonarządowymi, które wymagają leczenia chirurgicznego i późniejszej rehabilitacji, ale także opieki psychologicznej. W tym momencie w podmiotach leczniczych przebywa 13 osób w wieku od 22 do 39 lat.

- Są to osoby zaopatrywane na Ukrainie, a do nas przybywają po miesiącu od odniesionego urazu. Są przywożone pociągiem medycznym do Przemyśla i stamtąd są dysponowani do podmiotów leczniczych, które wyraziły wolę leczenia. Pomorze jest na drugim miejscu pod względem aktywności w leczeniu żołnierzy z Ukrainy. Leczyliśmy do tej pory kilkanaście osób, a dwie osoby wróciły już do swojej ojczyzny, a pozostałe będą rehabilitowane. Są to rany trudne do gojenia, często wielonarządowe. Mają m.in. rany postrzałowe i obrażenia kończyn. Osoby te wymagają również opieki psychologicznej. Jeżeli będzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi dalej udzielać taką pomoc - powiedział Leszek Bonna, wicemarszałek Województwa Pomorskiego .
Do tej pory specjalistyczna opieka została udzielona kilkunastu osobom.

NOCh przy SOR-ze rozwiąże problem? Lekarze krytykują pomysł ministerstwa NOCh przy SOR-ze rozwiąże problem? Lekarze krytykują pomysł ministerstwa

"Urazy skazują ich na bycie inwalidami do końca życia"



Żołnierze są leczeni na mocy współpracy pomorskiego samorządu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ministerstwem Zdrowia.

- W naszym szpitalu 10 żołnierzy uzyskało taką pomoc. Główny wysiłek spoczywał na Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, która mieści się w Szpitalu im. M. Kopernika, ale pacjenci trafiali również na Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej na Zaspie. Niekiedy jest to wieloetapowe i skomplikowane leczenie, ale staramy się przywrócić ich do normalnego funkcjonowania - podkreślił Dariusz Kostrzewa, prezes zarządu spółki Copernicus.
Leczenie żołnierzy jest finansowane ze środków NFZ, a ich pobyt ze środków wojewody, ale także zasobów województwa pomorskiego.

- Niestety wiemy doskonale, że urazy, których doznali na polu walki, często skazują ich na bycie inwalidami do końca życia. Jest to niebywałe że w XXI w. spotykamy się z tak okrutnym działaniem jednego człowieka wobec drugiego, który przy użyciu artylerii, karabinów i pistoletów zadaje ból i śmierć naszym sąsiadom. Powinniśmy jak najszerzej pomagać naszym braciom z Ukrainy i dążyć do jak najszybszego końca wojny - dodał Leszek Bonna.
Czy polski szpital jest bezpiecznym miejscem? Czy polski szpital jest bezpiecznym miejscem?
  • Karetkę odebrało dwóch kierowców, którzy wyruszą w podróż do Chersonia.

Karetka z Gdańska do Chersonia



Trójmiejskie szpitale organizują również pomoc materialną. Spółka Copernicus właśnie przekazała karetkę, która docelowo trafi do Regionalnej Przychodni Onkologicznej w Chersoniu. Pojazd kilka lat służył gdańskim ratownikom, teraz wyjedzie w region objęty konfliktem zbrojnym. Na miejsce dotrze za mniej więcej półtora dnia.

- Niestety we wschodniej Ukrainie wojna ma cały czas wielkoskalowy wymiar, stąd też potrzebna jest pomoc, którą niesiemy naszym sąsiadom. Ważne, aby w najbliższym czasie nasi sąsiedzi zwyciężyli i na Ukrainie zapanował pokój - podkreślił Leszek Bonna.
Wśród darów znalazły się również pompy infuzyjne i kardiomonitor. Warto podkreślić, że w późniejszym czasie do Chersonia trafi jeszcze kilkadziesiąt agregatów o wartości 100 tys. zł, co stanowi pokłosie decyzji pomorskiego Sejmiku i przyjętej uchwały, ale także zaangażowania konsula Ukrainy w Gdańsku.

Miejsca

Opinie (615) ponad 200 zablokowanych

  • Polacy pomagają Braciom

    dziękujemy za: - 14 Dywizja Grenadierów SS (1 ukraińska) "SS-Galizien" która zabijała Powstańców Warszawskich którzy się poddali + bezbronnych cywilów (dzieci i kobiety), - ludobójstwo na Polakach na Wołyniu.
    Zasłużyli na pomoc, Polacy wypisujcie się ze szpitali i z kolejek do specjalistów, prześlijmy im jeszcze kilka karetek. PS następna wielką orkiestrę świątecznej pomocy, proponuję zbierać na czcicieli herszta morderców - s. bandery, czyli na ukraińców.

    • 17 1

  • No i dobrze

    Oddajcie im jeszcze swoje mieszkania samochody i zony

    • 10 1

  • a ja od pół roku czekam na wizytę u kardiologa

    no ale Ja to tylko Polka we własnym kraju, taki gorszy element dla obecnych rządzących

    • 11 0

  • może jeszcze Polskie renty im dadzą z Nas, Polaków

    • 8 0

  • może wreszcie jakiś pozew zbiorowy od Polaków

    Jako Polacy nie mamy dostępu we własnym kraju do lekarzy ale to co sobie tu przyjeżdza ma wszystko od ręki. Czas chyba z tym skończyć i pociągnąć do odpowiedzialności tego kto doprowadził do takiej sytuacji

    • 9 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi Rzeczy Ładnych (2 opinie)

(2 opinie)
15 zł
Kup bilet
targi

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (12 opinii)

(12 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (11 opinii)

(11 opinii)
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Największym koncertem w historii Trójmiasta było widowisko w Stoczni Gdańskiej w 2005 roku z udziałem Jean-Michel Jarre'a. Ile biletów sprzedano?