• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Recital fortepianowy

Towarzystwo im. Fryderyka Chopina - Koło w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego Gdańsk, ul. Korzenna 33/35 Czwartek, 21 września 2017, godz. 19:00

RECITAL FORTEPIANOWY

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Eugen Indjic

Laureat Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Artura Rubinsteina w Jerozolimie, Konkursu w Leeds

W PROGRAMIE: L. van BEETHOVEN, F. CHOPIN, R. SCHUMANN, F. LISZT

Bilety w cenie 10 zł (ulgowe) i 20 zł (normalne) można nabywać w Ratuszu Staromiejskim
w dniu koncertu w godz. 18:00-19:00

Koncert dofinansowano ze środków Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego
Współpraca: Regionalne Centrum Wolontariatu, www.trójmiasto.pl

PROGRAM

Robert Schumann (1810-1856)
Utwory fantastyczne op. 12
Des Abends (Wieczorem)
Aufschwung (Wzlot)
Warum? (Dlaczego?)
In der Nacht (Nocą)
Traumes Wirren (Senne majaki)

Ludwig van Beethoven (1770-1827)
Sonata C-dur op. 53 (Waldsteinowska)
Allegro con brio
Introduzione: Adagio molto
Rondo. Allegretto moderato - Prestissimo

PRZERWA

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Ballada F-dur op. 38
Impromptu Fis-dur op. 36
Impromptu Ges-dur op. 51
Mazurek Des-dur op. 30 nr 3
Mazurek fis-moll op. 59 nr 3
Mazurek cis-moll op. 63 nr 3

Ferenc Liszt (1811-1886)
Etiudy koncertowe według Paganiniego S.141
nr 2 Es-dur
nr 3 gis-moll (La Campanella)
Eugen Indjic
Urodził się w Belgradzie w rodzinie Rosjanki (pianistki-amatorki) i Serba (wysokiego rangą oficera). Gdy miał 4 lata wyemigrował z matką do USA (Springfield koło Bostonu). Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 8 lat pod kierunkiem Gruzinki Lubow Stephani. Po dwóch latach nauczycielka przedstawiła go Aleksandrowi Borowskiemu, który przez następne pięć lat był jego mistrzem fortepianu (1959-1964).
Jest absolwentem Harvard University (1969), gdzie jako stypendysta Leonarda Bernsteina ukończył muzykologię u Lorina Bermana oraz kompozycję u Leona Kirchnera. Równolegle, w Juilliard School of Music w Nowym Jorku, odbywał studia pianistyczne u Mieczysława Münza oraz Lee Thompson (asystentki Rosiny Lhevinne). W 1968 roku na artystycznej drodze spotkał Artura Rubinsteina, który do końca swego życia pozostał doradcą i przyjacielem młodego artysty. Pracował też z Witoldem Małcużyńskim na Majorce i Konstantym Schmaelingiem w Paryżu. Studia kompozytorskie kontynuował u Nadii Boulanger w Paryżu.
Eugen Indjic jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych:
- IV nagroda w Warszawie (Konkurs Chopinowski, 1970),
- III nagroda w Leeds (1972),
- II nagroda w Tel Awiwie (im. Artura Rubinsteina, 1974).
Pianista zaczął koncertować publicznie w bardzo młodym wieku. Mając 13 lat wystąpił jako solista z Washington National Symphony Orchestra wykonując Koncert fortepianowy Es-dur F. Liszta, a rok później z tą samą orkiestrą II Koncert fortepianowy B-dur J. Brahmsa. Pierwsze tournée artystyczne (13 koncertów) odbył w Danii (1963) wspólnie z profesorem Aleksandrem Borowskim. Od tego czasu koncertował w prawie wszystkich państwach Europy, w Ameryce Północnej i Środkowej, Afryce oraz krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu występując w największych koncertowych salach - Carnegie Hall, Avery Fisher Hall, Queen Elisabeth Hall, Concertgebouw, Musikverein, Salle Pleyel, Théâtre des Champs-Elysées, Wielka Sala Czajkowskiego, La Scala. W Polsce grał kilkakrotnie na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, podczas festiwalu "Chopin i jego Europa" w Warszawie i w wielu polskich filharmoniach.
Był jurorem wielu konkursów muzycznych, m.in.: Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, im. Liszta we Wrocławiu, Vianna Da Motta w Lizbonie, im. Rubinsteina w Tel Awiwie. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Europie, a także w Japonii i USA.
Artysta dokonał wielu nagrań dla firm fonograficznych takich, jak "Muza" Polskie Nagrania, Columbia, RCA Victor, Claves, czy Calliope. Ostatnia jego płyta z utworami Schumanna została nominowana do nagrody ICMA Music Awards 2016.

Opinie