• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Aktualna impreza artysty
Retro Gitary

Retro(per)spective - kostium. wystawa Marka Rogulskiego i koncert w ICS

maj 16

czwartek, godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 50 zł
przedsprzedaż 40 zł
Kup bilet
maj 18

sobota, godz. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Retro(per)spective - kostium.  Wystawa indywidualna Marka Rogulskiego 16 września 2017, godzina 19:00 . ICS Gdańsk Osowa. koncert
Oraz zakończenie akcji pt: "bilet MuzeoMol".

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


Retro(per)spective to projekt artystyczny Marka Rogulskiego, którego celem jest użycie konwencji wystawy sztuki współczesnej w szczególny sposób tak aby pełniła funkcję "kostiumu filmowego". Elementami przedsięwzięcia są prace artysty nadające wystawie charakter retrospektywy punktującej wybrane epizody z minionej aktywności oraz nowe prace powstałe na wystawę jak i koncert muzyki improwizowanej (Michał Gos, Rogulus, Tomasz Szwelnik, Marta Tobolska & A). Elementy te składać się mają w rodzaj "kostiumu filmowego" a sytuacja wernisażowa będzie rozegraniem i sfilmowaniem scenki rodzajowej z udziałem artystów, widzów i statystów.
Retro(per)spective jest kostiumologicznym dziwolągiem - skrzyżowaniem retrospektywy z perspektywą w ujęciu poprzez przyimek "per". (Przyimek to nieodmienna i niesamodzielna część mowy, która łączy się z innymi wyrazami i nadaje im inny sens.)

Retrospektywa
1. chronologiczny przegląd dzieł danego artysty lub grupy artystycznej / słownik PWN
2. Słowo "retro" pochodzi od łacińskiego przedrostka retro, który dosłownie oznacza "wstecz" lub "w przeszłości", zwłaszcza w takich słowach jak retrospektywny, czyli odnoszący się do nostalgicznego lub krytycznego spojrzenia w przeszłość.
Słowo "retro" może być synonimem wyrazu "staromodny" lub "stary", często w znaczeniu "ponadczasowy" lub "klasyczny". Obecnie słowo "retro" jest często używane w znaczeniu pozytywnym i odnosi się do dziwacznych lub interesujących produktów, które obecnie nie są już dostępne. - źródło: Wikipedia.
per (język polski) znaczenia:
przyimek - tylko w związkach frazeologicznych - mówić+ per +pan/pani/ty/wy - związki frazeologiczne: np.: traktować per noga - źródło: Wikipedia
Perspektywa - znaczenia: rozległy widok; to, co się daje przewidywać w przyszłości; odległość w czasie umożliwiająca właściwą ocenę zdarzeń; punkt widzenia, z jakiego coś jest przedstawiane lub oceniane; zjawisko wykorzystywane w kompozycji malarskiej / słownik PWN.

Godzina 19:00 - 19:15 - zakończenie akcji pt: "bilet MuzeoMol". Osoby, które jeszcze nie odebrały równowartości finansowej tych specjalnych biletów (rozdanych na wernisażu wystawy MuzeoMol) a je posiadają proszone są o dotarcie do ICS i odbiór środków zgodnie z informacją na bilecie.

Godzina 19:15 - koncert "filmowo kostiumowy" - Michał Gos, Marek Rogulus Rogulski, Tomasz Szwelnik, Marta Tobolska & A.

Marek Rogulus Rogulski
Ur. 1967. Artysta intermedialny, niezależny kurator, muzyk, teoretyk sztuki.
Pierwsze udokumentowane działania w przestrzeni publicznej Rogulski zrealizował w roku 1983. W roku 1989 współtworzył grupę Pampers Maxi a następnie grupę Ziemia Mindel Wurm i TNS. W latach 1990/1992 był wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Klub Inicjatyw Społecznych i współprowadził tam Galerię C 14. Od roku 1992 prezes fundacji Tysiąc Najjaśniejszych Słońc /TNS/. Na przełomie lat 80/90 tych współpracował z artystami grupy Tot Art i galerią Wyspa. W latach 1992/1994 współtworzył i był wiceprezesem Fundacji Otwarte Atelier /aktualnie CSW Łaźnia/ gdzie prowadził galerię Auto da fe. W roku 1995 założył w Gdańsku galerię Spichrz 7/Spiż 7, która do roku 2015 działała na Wyspie Spichrzów wraz z Ośrodkiem Badań Przestrzeni Wewnętrznej.
Autor wydawnictw i publikacji w zakresie teorii i sztuki współczesnej i współczesnej muzyki
improwizowanej /supramolecular music/.
Jest autorem projektu Poza Postmodernizm, który realizuje od roku 1999 w oparciu o fundację TNS, zapraszając do udziału także innych artystów. W swych realizacjach stara się wypracować nową perspektywę postrzegania postmodernizmu.
Stawia pytania o to, jaki mógłby być nowy, szerszy światopogląd? Jest autorem, między innymi, koncepcji Nowego Totalizmu i twórcą pojęcia kontekstualizmu abstrakcyjnego.
Od roku 2010 Rogulski realizuje projekty uzupełniające, pt: Producenci kontekstów w obliczu przemian, Virtual oraz Engram i Struktura dyssypatywna, służące m.in. analizie i opisowi współczesnej sztuki ponowoczesnej oraz badaniu dynamiki nurtów postkonceptualnych.
Najnowszą inicjatywą Rogulskiego i fundacji TNS jest Instytut Cybernetyki Sztuki i MUESSEUM utworzone w Gdańsku Osowie. Aktualnie jest też uczestnikiem Międzywydziałowych środowiskowych studiów doktoranckich II roku w ASP w Gdańsku.

Opinie