• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Robot operuje raka prostaty na NFZ. "Jak w filmie science fiction"

Piotr Kallalas
2 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku to kolejna placówka medyczna na Pomorzu, która wykonuje zabiegi usunięcia raka gruczołu krokowego w asyście robota chirurgicznego. - Z punktu widzenia chirurga jest to ekscytujące doświadczenie, na które bardzo czekaliśmy. Z jednej strony poprawia precyzję zabiegu i ułatwia pracę operatorowi, a z drugiej korzyści odczuwają sami pacjenci - mówi prof. Matuszewski, ordynator Kliniki Urologii.



Czy badasz swoją prostatę?

W Stanach Zjednoczonych operacje laparoskopowe w asyście robota chirurgicznego są wykonywane już od około 15 lat, w krajach europejskich od lat 10. W Polsce dopiero w tym roku podjęto decyzje o refundacji tego typu procedury i to wyłącznie w przypadku operacji raka gruczołu krokowego.

- Na pewno jesteśmy szczęśliwi, bo jest to trudna operacja. Problemy techniczne próbuje się rozwiązać wprowadzeniem nowej technologii. Oczywiście, nie wszyscy pacjenci z rakiem gruczołu krokowego powinni być operowani przy pomocy robota. Cały czas jest miejsce dla otwartych operacji i innych technik np. radioterapii. Ważne jest jednak, aby była taka możliwość - mówi prof. Marcin Matuszewski, ordynator Kliniki Urologii.

Pierwsze operacje raka prostaty z robotem Da Vinci na NFZ



"Z punktu widzenia chirurga jest to ekscytujące doświadczenie"



W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku w pierwszym tygodniu działania robota przeprowadzono pięć zabiegów - wszystkie zakończyły się pomyślnie. Chirurdzy zwracają uwagę, że takie są najnowsze trendy - w zabiegach laparoskopowych powoli rezygnuje się z tradycyjnych rozwiązań, na rzecz robotycznych operacji.

- Maszyna daje nam możliwość używania manipulatorów z opcją zaginania. Jak w filmie science-fiction. Z punktu widzenia chirurga jest to ekscytujące doświadczenie, na które bardzo czekaliśmy. Z jednej strony poprawia precyzję zabiegu i ułatwia pracę operatorowi, a z drugiej korzyści odczuwają sami pacjenci - mówi prof. Matuszewski i dodaje: - Od 2017 roku rak gruczołu krokowego stał się w Polsce najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn. Populacja będzie się stale zwiększać i musimy być na to gotowi.
Przypomnijmy, że od maja operacje robotyczne na NFZ są również wykonywane w Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie.

Kolejne zabiegi?



Lekarze i pielęgniarki przez kilka miesięcy przygotowywali się do wykonywania nowych procedur - ćwicząc na specjalnych konsolach, a także operując zwłoki. Warto podkreślić, że rozwiązanie robotyczne nie jest przypisane tylko do jednego schorzenia i może być z powodzeniem wykorzystywane na innych polach zabiegowych. Zespół medyczny chce dalej prowadzić wewnętrzne szkolenia, które otworzą drogę do kolejnych procedur laparoskopowych np. w przypadku schorzeń ginekologicznych. Poszerzenie oferty leczenia jest jednak związane z finansowaniem świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (28)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi Rzeczy Ładnych

15 zł
Kup bilet
targi

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (12 opinii)

(12 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Który kultowy lokal w Gdyni miał przydomek "kapeć"?