• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rockowizna Festiwal: sentymentalna podróż do przeszłości na placu Zebrań Ludowych

Patryk Gochniewski
29 czerwca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Rockowizna Festiwal - objazdowy festiwal po całej Polsce odwiedzi także Gdańsk. Od 30 czerwca do 2 lipca na placu Zebrań Ludowych pojawią się uznane nazwy rodzimego gitarowego grania. Wśród wykonawców znaleźli się Kult, IRA, Róże Europy, Kasia Kowalska, Sztywny Pal Azji czy Strachy na Lachy.Festiwale muzyczne w TrójmieściePrzez trzy dni Gdańsk będzie stolicą polskiego rocka. W czwartek, piątek i sobotę od godz. 19 na placu Zebrań Ludowych pojawi się czołówka polskich wykonawców z tego gatunku. Wielu z nich czasy swej świetności ma już dawno za sobą, ale wciąż przyciągają pod scenę wiernych fanów.

Rockowizna w Gdańsku na placu Zebrań Ludowych - kto wystąpi?Pierwszy dzień będzie teatrem jednego aktora - na scenie pojawi się tylko zespół Kult. Ale też trudno się dziwić, koncerty tego gigantycznego już scenicznego konsorcjum trwają średnio trzy godziny. W ich trakcie wybrzmiewają wszystkie największe przeboje. Naprawdę - tu nie ma ani jednej mniej znanej piosenki. Warto też dodać, że po tylu latach zespół nie robi sobie przerw. Oni po prostu grają. I to grają bardzo dobrze - Kult wciąż prezentuje wysoką formę.

Piątek będzie już bogatszy w wykonawców. Pojawi się trójka - IRA, Sztywny Pal Azji oraz Róże Europy. Trzy legendy. Łącznie ponad sto lat na scenie. IRA wciąż jeszcze stara się utrzymywać na powierzchni, ale udaje się to z różnym skutkiem. Niemniej wciąż trzyma poziom, a Artur Gadowski - mimo dużo większych rozmiarów - stara się zachować młodzieńczą werwę i przypominać, dlaczego ten zespół był tak ważny dla polskiego rocka.

Dwójka pozostałych to tak naprawdę kwintesencja lat 80. w polskiej muzyce gitarowej. Bo poza punkiem, głównym nurtem, było właśnie takie nieco romantyczne granie. Sztywny Pal Azji oraz Róże Europy zawsze balansowały na granicy gatunków, aby ściągnąć do siebie szersze grono odbiorców. I dziś te zespoły wciąż istnieją dzięki temu, że były uniwersalne. Widać to na ich wspólnych koncertach, na które przychodzi pokolenie dzisiejszych ok. 50-latków, które chce poczuć klimat lat młodości. W Gdańsku zapewne nie będzie inaczej.

Ostatni dzień to wykonawcy nieco młodsi, chociaż też przecież doświadczeni, o ugruntowanej pozycji na rynku. Kasia Kowalska, Piotr Cugowski oraz zespół Strachy na Lachy. Kowalska to artystka trochę już zapomniana, a przecież w latach 90. była absolutną gwiazdą. Utalentowana, z umiejętnością tworzenia zarówno utworów poważnych, jak i chwytliwych przebojów. Obdarzona charakterystycznym głosem. Czuję, że w sobotę na placu Zebrań Ludowych publiczność będzie chóralnie wyśpiewywać każde słowo kolejnych piosenek.

Open'er 2022 - wszystko, co musisz wiedziećRockowizna - Gdańsk stolicą polskiego rocka przez trzy dniPiotr Cugowski to już wykonawca XXI wieku, ale jego twórczość osadzona jest brzmieniowo w przeszłości. Jego nazwisko pozwoliło mu rozwinąć skrzydła i stać się rozpoznawalnym artystą, ale trzeba powiedzieć jasno - jest to absolutny talent. Być może najlepszy wokalista rockowy w kraju. Aż dziwne, że nie osiągnął jeszcze tego mitycznego statusu gwiazdy, tylko wciąż pozostaje w kręgu tych ważnych, uznanych, ale jednak pod kreską oddzielającą go od topu.

No i Strachy na Lachy. Ukochane dziecko "Grabaża", które dało mu klucz do wielkiej kariery, jakiej Pidżama Porno nie była w stanie osiągnąć. Wiele płyt, mnóstwo przebojów. Wprawdzie forma już trochę siadła, ale to wciąż dla wielu zespół niezwykle ważny. Uderzający w tony społeczno-polityczne, nie bawiący się w kurtuazję.

Rockowizna to wydarzenie dla fanów polskiego rocka. Głównie tych dojrzalszych. To przede wszystkim podróż w czasie do przełomu lat 80. i 90., kiedy w Polsce działo się dużo, zmieniał się ustrój, a ludzie byli pełni nadziei. Tego typu imprezy to właśnie okazja, aby powrócić do lat młodości i znów poczuć ten bunt, entuzjazm i energię.

Bilety na imprezę wciąż są dostępne. Wejściówki na jeden dzień zaczynają się od 109 zł, karnety dwudniowe od 179 zł, a trzydniowe od 249 zł.

Wydarzenia

Rockowizna Festiwal (15 opinii)

(15 opinii)
109 - 139 zł
rock / punk

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (66)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Open'er Festival 2024 (32 opinie)

(32 opinie)
495 - 1099 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, rock / punk, pop

Ed Sheeran 2024 Gdańsk (6 opinii)

(6 opinii)
344 - 444 zł
pop

Cudawianki | Lato zaczyna się #wGdyni (12 opinii)

(12 opinii)
muzyka elektroniczna, w plenerze, warsztaty

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W ostatniej edycji Azji Express wystąpił duet z Trójmiasta. O kogo chodzi?