• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Róże zwiędły, Kobra czasem ukąsi, a pal Azji dalej sztywny. Powrót do lat 80. w Uchu

Patryk Gochniewski
7 marca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Róże zwiędły, Kobra wciąż czasem potrafi ukąsić, a pal Azji wciąż sztywny. Trzy legendy niezależnej sceny lat 80. zagrały w gdyńskim Uchu w przestrzeni Podwórko.art. Nie zabrakło największych przebojów, ale też słownego linczowania Putina oraz słów wsparcia dla walczącej Ukrainy.Najbliższe koncerty rockowe w TrójmieścieDla wielu osób niedzielny koncert był podróżą do lat młodości. To było widać w gdyńskim klubie, który wypełnili głównie dojrzali słuchacze. Jedni wciąż wierni młodzieńczej modzie, drudzy już bez koszulek z nazwami zespołów, ramonesek czy glanów. Wszyscy jednak wychowani w podobnym czasie i na podobnej muzyce. Znali wszystkie teksty, świetnie się bawili i wzajemnie wspominali swoje pierwsze koncerty w latach 80. czy 90.

Zacznę od tego, że mam duży szacunek do zespołów z tamtego okresu. Potrafiły iść pod prąd, nie patyczkować się, czerpać pełnymi garściami z ich zachodnich protoplastów. Naprawdę, polska scena niezależna z końca XX wieku to swego rodzaju fenomen.

Tyle że nie można nie powiedzieć tego, co wielu zapewne zaboli i co bez wątpienia bezpardonowo zostanie mi wytknięte w komentarzach. Ta muzyka, jeśli odrzucimy sentymenty, owszem, jest poprawna, ale nie porywa. Wówczas to wystarczało, ponieważ było powiewem świeżości. Patrząc jednak z perspektywy czasu i na to, jak zmieniała się muzyka i sama scena niezależna, to w tej chwili żaden z zespołów, który zagrał w gdyńskim Uchu, nie miałby dziś najmniejszych szans na zaistnienie. Niemniej nie o to chyba chodzi, bo swoje istnienie opierają one na wiernych fanach, w których żyłach od lat 80. i 90. buzuje rockandrollowa krew.

Przechodząc do sedna, czyli do koncertu. Przede wszystkim kolejność występujących zespołów powinna być dokładnie odwrotna. Zaczęło się bardzo dobrze. Sztywny Pal Azji wciąż jest w wysokiej formie. Pokazał to tym koncertem, a publiczność momentami chóralnie wyśpiewywała kolejne piosenki. Niestety, okazało się, że to miłe złego początki. Ci, którzy myśleli, że ten wieczór potoczy się jak w hitchcockowskim scenariuszu - czyli zaczynamy od trzęsienia ziemi, a potem napięcie rośnie, musieli obejść się smakiem.

Kobranocka rozkręcała się dość długo. Przez niemal godzinę było dość nudno. Widać było, że sam zespół chyba nie do końca czuje klimat. Chcieli zagrać przekrojowo, sporo było numerów z najnowszych płyt, niemniej patrząc po publice, powinni raczej skupić się wyłącznie na swoim dawnym repertuarze. Okazało się bowiem, że wszystko, co zostawili na koniec, nie tylko porwało fanów, ale także ożywiło muzyków. Dobrze też wypadły covery - chociażby zaaranżowany na punkowy protest song "Kombinat" Ciechowskiego.

W momencie, kiedy Kobranocka zeszła ze sceny, sala mocno opustoszała. Na koncert - mogłoby się wydawać - największej gwiazdy wieczoru, zespołu Róże Europy, wróciła może połowa osób. Ci, którzy postanowili spędzić ten czas na zewnątrz albo po prostu iść do domu, mieli rację. W tym koncercie najbardziej efektowny był zestaw perkusyjny Sebastiana Górskiego. No, nie był to wybitny występ. Przede wszystkim jednak snuł się niemiłosiernie. Jak flaki z olejem. Oczywiście, hity poruszyły publikę, ale na pewno nie tak, jak na Kobranocce.

Piotr Klatt, który wyszedł na scenę w anturażu takim, że mógłby dublować Jeffa Lowe'a w "Królu Tygrysów", sekcja rytmiczna, która wyglądała jak BOR-owcy. Jedynie wspomniany Górski trzyma fason. Róże zwiędły. A nawet zeschły. I żadna ilość wody chyba nie jest w stanie pomóc im ponownie rozkwitnąć.

Czytaj także: Trójmiejscy artyści przeciw wojnie w UkrainieTyle że też ci, którzy przyszli na te kilka godzin do Ucha, chyba nie liczyli na to, że zobaczą koncerty życia. Tu chodziło o powspominanie, wspólne pośpiewanie przebojów lat młodości. I jeśli ktoś przyszedł właśnie z takim nastawieniem, na pewno się nie zawiódł. Myślę, że najlepszym słowem, które podsumuje ten wieczór, będzie nostalgia. Tu nie chodziło o jakość, tu chodziło właśnie o podróż w czasie.

Wydarzenia

Kobranocka, Róże Europy, Sztywny Pal Azji (2 opinie)

90 zł
rock / punk

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (13)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nigel Kennedy

200 - 270 zł
Kup bilet
jazz

66.MFMO w Oliwie - Stefan Kagl

32 zł
muzyka poważna

Restaurant Week & Breakfast Week

69 zł
degustacja

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Za symboliczne narodziny bigbitu uważa się gdański koncert: