• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ruszają Dni Muzyki Nowej - premiery i awangarda

Ewa Palińska
18 stycznia 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Dni Muzyki Nowej kładą znaczący nacisk na rozwój polskich wykonawców, którzy nawiązują współpracę z artystami z całego świata. Dni Muzyki Nowej kładą znaczący nacisk na rozwój polskich wykonawców, którzy nawiązują współpracę z artystami z całego świata.

Czy muzyka awangardowa może być atrakcyjna i przystępna? Bez wątpienia, o czym przekonamy się podczas rozpoczynającej się właśnie 7. edycji Dni Muzyki Nowej. W programie m. in. muzyka wykonywana na instrumentach - zabawkach, utwory inspirowane Stanisławem Lemem oraz przekładanie na zapis nutowy kompozycji elektronicznych, których twórcy z nutami nie mieli wcześniej do czynienia. Festiwal potrwa do 22 stycznia w Klubie Żak.



Już od siedmiu lat organizatorzy Dni Muzyki Nowej stawiają sobie za cel prezentowanie muzyki nieszablonowej - szerokiego spektrum sceny eksperymentalnej, muzyki współczesnej i awangardowej. W programie festiwalu gościła dotychczas muzyka zaskakująca nowymi rozwiązaniami w zakresie formy i treści, nowatorskim wykorzystaniem instrumentów czy nieszablonowym łączeniem dzieł o różnej stylistyce. Nie inaczej będzie w tym roku.

- Siódma edycja festiwalu Dni Muzyki Nowej buduje program w oparciu o prezentację zjawisk na scenie muzycznej, znajdujących się na dwóch osiach - mówi Jakub Knera, jeden z kuratorów festiwalu. - Pierwsza z nich wyznacza tor programu pomiędzy kolektywną współpracą a indywidualnym komponowaniem. Druga natomiast kreśli szlak pomiędzy erudycją artystów awangardowych i ich złożoną twórczością oraz zabawą z tworzenia muzyki, spojrzeniu na nią z dystansem. To próba obalenia twierdzenia, że muzyka współczesna jest czymś trudnym i pozbawionym humoru.
Zespół Kwartludium (na zdj.) wspólnie z gdańskim NeoQuartetem wystąpi 22 stycznia o godz. 20. Zespół Kwartludium (na zdj.) wspólnie z gdańskim NeoQuartetem wystąpi 22 stycznia o godz. 20.
Celem festiwalu jest ukazanie złożoności współczesnej sceny muzycznej w sposób przystępny i interesujący dla słuchacza nieobeznanego z muzyką współczesną, awangardową i klasyczną. Zaproszeni artyści zaprezentują kompozycje urzekające oryginalną formą, ale też pomysłowością w czerpaniu z tradycji i przekuwaniu jej w nowoczesny przekaz. A że celem festiwalu jest prezentowanie muzyki najnowszej, nie zabraknie wykonań prapremierowych.

- Jedną z wartości festiwalu jest prapremierowa prezentacja projektów, dla których wydarzenie jest pretekstem i katalizatorem - mówi Knera. - Dni Muzyki Nowej kładą znaczący nacisk na rozwój polskich wykonawców, którzy nawiązują współpracę z artystami z całego świata.
Podczas tegorocznych Dni Muzyki Nowej wysłuchamy trzech wykonań prapremierowych, przygotowanych specjalnie na ten festiwal: Krzysztof Topolski (Arszyn) po raz pierwszy na żywo zaprezentuje wspólny materiał z Robertem Skrzyńskim (Micromelancolié), po raz pierwszy na scenie staną obok siebie polska skrzypaczka Olga Wojciechowska oraz gitarzysta Vukasin Djelic, a duet Pękała - Kordylasińska - Pękała wspólnie z pochodzącym z Japonii Asuną zaprezentuje, na czym polega tzw. drone-music.

To, jak muzyka łączy się z nowymi technologiami, pokazuje Defunensemble (na zdj.), jeden z najważniejszych współczesnych zespołów muzycznych Finlandii. To, jak muzyka łączy się z nowymi technologiami, pokazuje Defunensemble (na zdj.), jeden z najważniejszych współczesnych zespołów muzycznych Finlandii.
A jak brzmi twórczość Stanisława Lema? Odpowiedzi na to pytanie dostarczy nam jeden z festiwalowych koncertów.

- Współpracę muzyków ciekawie ukazuje projekt Staloocy, powołany do życia przez Artura Zagajewskiego. Muzyka inspirowana opowiadaniem Stanisława Lema to połączenie tradycyjnego rockowego instrumentarium, ale także akordeonu i obiektów dźwiękowych. Jednym z powodów dla takiego działania jest chęć zerwania kompozytora z podziałami na muzykę "akademicką" i "nieakademicką", ale też stworzenie pozytywnej wymiany energii i doświadczeń pomiędzy artystami z różnych światów muzycznych - mówi Jakub Knera. - Wierzymy, że tak bogaty program festiwalu jest w stanie zainteresować różnych słuchaczy - wielbicieli muzyki współczesnej, awangardy, elektroniki, ale przede wszystkim osób otwartych na nowe doznania muzyczne.

Wydarzenia

Dni Muzyki Nowej (7 opinii)

(7 opinii)
35, 65 zł
festiwal muzyczny, muzyka alternatywna, muzyka elektroniczna

Miejsca

Zobacz także

Opinie (4)

  • Próba obalenia twierdzenia

    "Próba obalenia twierdzenia, że muzyka współczesna jest czymś trudnym i pozbawionym humoru" - czyje twierdzenie ma zostać obalone?
    To chyba każdy odbiorca wie, że w każdym rodzaju muzyki są fragmenty łatwiejsze i trudniejsze w odbiorze i nacechowane różnymi odczuciami.
    Nie traktujcie czasem ludzi, jakby nic nie wiedzieli, tylko dlatego, że im się jakiś rodzaj muzyki zwyczajnie nie podoba? I nie ważne czy ktoś nie lubi awangardy czy disco polo. Ważne, żeby się przekonał na własnym uchu co mu pasuje, a co nie.

    • 6 0

  • Jeżeli ja mam słuchać, jak tu piszecie "duetu zakorzenionego w minimaliźmie" (2)

    to przepraszam bardzo, ale pozostaję przy Mozarcie .

    • 1 4

    • (1)

      Po pierwsze: najpierw opanuj ortografię - pisze się minimalizmie (tak jest w zajawce).
      Po drugie: niczego nie masz robić, mógłbyś natomiast chcieć rozszerzyć swoje horyzonty, ale nie musisz. Zwracam uwagę, że od śmierci Mozarta upłynęło 226 lat i w tym czasie się trochę w muzyce wydarzyło... Nawet minimalizm po 50 latach przeszedł na pozycje klasyczne.
      Tak to już jest, że ignoranci najchętniej wypowiadają się na tematy, o których nie mają zielonego pojęcia.

      • 2 2

      • chyba ty

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sea You 2024

159 - 209 zł
Kup bilet
festiwal muzyczny

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (7 opinii)

(7 opinii)
169 zł
Kup bilet
pop

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."

89 - 129 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Mama Muminka nie wychodzi z domu bez: