Wiadomości

Ruszają zdjęcia do filmu o ORP "Orzeł"

artykuł historyczny
Film ma zostać pokazany widzom w 2020 roku. Na razie miłośnicy historii okręt mogą oglądać na fotografiach.
Film ma zostać pokazany widzom w 2020 roku. Na razie miłośnicy historii okręt mogą oglądać na fotografiach. fot. ze zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej

"Orzeł. Ostatni patrol" - taki tytuł będzie miał film o legendarnym okręcie ORP "Orzeł". W zdjęciach na Bałtyku będą uczestniczyły okręty podwodne 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej. Film do kin wejdzie w 2020 roku.Czy planujesz obejrzeć film o okręcie ORP "Orzeł"?

tak, liczę na dobre kino 68%
poczekam do pierwszych recenzji 14%
nie, nie spodziewam się niczego wyjątkowego 18%
zakończona Łącznie głosów: 551
Produkcja będzie przedstawiała historię ostatniej misji jednostki. Scenariusz oparto na znanych już faktach, jak i zupełnie nowych dokumentach na temat możliwych losów okrętu. Film wyreżyseruje Jacek Bławut, a za zdjęcia będzie odpowiadała Jolanta Dylewska, autorka zdjęć do filmu Agnieszki Holland "W ciemności".

W obsadzie znaleźli się Tomasz Ziętek, Antoni Pawlicki, Tomasz Schuchardt, Mateusz Kościukiewicz, Rafał Zawierucha, Adam Woronowicz, Filip Pławiak.

Rekonstrukcja wnętrza okrętu- Przez ostatnie lata trwały przygotowania do stworzenia wiernej rekonstrukcji wnętrza okrętu ORP "Orzeł". W tej chwili scenografia jest już gotowa. W trakcie przygotowań przeanalizowano całą dostępną dokumentację techniczną i konstrukcyjną polskiego okrętu podwodnego. Dzięki zaangażowaniu historyków, konsultantów oraz praktyków - osób, które służyły na bliźniaczym okręcie ORP "Sęp" - udało się pieczołowicie zrekonstruować wnętrze okrętu - mówi Justyna Goździewska z Kina Świat.
Poszczególne moduły były projektowane i wykonywane we fragmentach, transportowane, po czym ostatecznie montowane w studiu filmowym.

Ekspedycja Orzeł: poszukiwania okrętu przez fundację "Odnaleźć Orła"


Pierwsza w Polsce, specjalnie zbudowana w tym celu platforma hydrauliczna umożliwi odwzorowanie zachowania okrętu podczas wynurzeń, zanurzeń oraz w czasie wybuchów bomb głębinowych.

W zdjęciach morskich na Bałtyku uczestniczą okręty podwodne 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej. Film wyprodukuje firma Aura Films - Anna Bławut Mazurkiewicz i Bartek Gliński. Całość jest dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Kolejny film o ORP "Orzeł"Nie będzie to pierwszy film o polskim okręcie. W 1958 r. nakręcony został film "Orzeł" w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. W czarno-białym, 104-minutowym obrazie, zagrali m.in. Wieńczysław Gliński, Roland Głowacki, Aleksander Sewruk, Jan Machulski i Bronisław Pawlik.

W 2015 roku pojawiła się informacja, że w 2017 roku będzie gotowy film fabularny i 13-odcinkowy serial o okręcie. Do powstania filmu, którego reżyserem miał być Jan Kidawa-Błoński jednak nie doszło.

Imprezy filmowe w Trójmieście


Historia ORP "Orzeł"

Zwodowany w styczniu 1938 roku ORP "Orzeł" i jego załoga znana jest z wielu bohaterskich czynów. Do dziś wspominana jest brawurowa ucieczka bez map nawigacyjnych z internowania w Tallinie, przepłynięcie Bałtyku i dotarcie do Anglii.

W czasie służby w Royal Navy okręt osłaniał konwoje i zatopił transportowiec "Rio de Janeiro", demaskując plany inwazji Niemiec na Norwegię.

W połowie 1940 r. zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach na Morzu Północnym. Do dziś nie odnaleziono jego wraku, chociaż co roku są organizowane ekspedycje, dzięki którym wrak ma zostać odnaleziony.


Opinie (66) ponad 10 zablokowanych

 • No to już wiedzą gdzie on jest czy będzie film bez zakończenia

  albo zmyślanie?

  • 19 7

 • Jest już film Orzeł z 1958. Ze świetną rolą Wieńczysława Glińskiego. Film oddający hołd marynarzom , bez patosu, lukru. Patrząc na nowe osiągnięcia polskiej kinematografii w tematyce historycznej.....szału nie będzie.

  • 103 3

 • nie bój nie bój

  zrobią tak... żeby można było strzelić kontynuację ... typu: ORZEŁ2 zabija, orzeł3 zabija ponownie, orzeł4 zabija w kosmosie... itd

  • 8 11

 • Orzeł

  Może by redaktor się bardziej wysilił i napisał co nie co, że jest w Gdyni "Fundacja Odnaleźć Orła" i co roku organizuje ekspedycje nurkowe w celach odnalezienia owego Orła? I może przy okazji by sie dowiedział o sukcesach tej Fundacji, która szukając Orła odnalazła Brytyjskiego "Narwala"? W ogóle to jest ciekawa historia ludzi z pasją warta przybliżenia. A że film o Orle jest kręcony - chwała za to!

  • 33 8

 • Film

  Polacy ostatnio słabo wychodzą na takich historiach (303 ,Westerplatte itp.)Filmy historyczne , a w szczególności wojenne powinno się zlecać amerykanom do realizacji

  • 29 7

 • bdb film.. znam na pamięć

  • 13 0

 • Czterej Pancerni i pies wyszedł rewelacyjnie!

  Gdzie jest generał - również

  • 11 2

 • kręcone to są LODY na tym filmie

  wybitnie wyprowadzane z państwowej kasy

  • 5 4

 • w PRLu umieli kręcić DOBRE filmy za minimalne pieniadze

  teraz specjalizują się w kręceniu GNITów za horrendalne pieniądze państwowych kieszeni

  • 16 0

 • Bo w polskich filmach wojennych

  trzeba jak najwięcej czasu zająć cierpieniem. Nie jest najważniejsze żeby pokazać historię, tylko jak bardzo naród się wycierpiał.
  Dlatego nasze filmy wojenne nigdy nie będą dobre.

  • 10 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

27

lipca

Wystawa Pająków Gdańsk, ARANEUS

01

sierpnia

Targi PupiLove Gdańsk, Galeria Morena

07

sierpnia

BrassWoodFest - L.U.C, Sars... Sopot, Opera Leśna

Kultura

Milord de Molo: Byłem rybakiem, zostałem malarzem
Milord de Molo: Rybak został malarzem
Najciekawsze eksponaty Muzeum Bursztynu
Najciekawsze bursztynowe eksponaty

Kulinaria

Dlaczego wychodzimy z restauracji przed złożeniem zamówienia?
Dlaczego wychodzimy z restauracji?

  Najczęściej czytane

  Sprawdź się

  Stand-uper pochodzący z Gdańska to: