Wiadomości

Noc Muzeów bez większych tłumów


To była dobra okazja, aby poobcować nieco z kulturą i to zupełnie za darmo lub za symboliczną złotówkę. W ramach Europejskiej Nocy Muzeów udostępniono wiele atrakcji w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Z większości można było korzystać bez wcześniejszej rezerwacji. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 19 i trwało do 1 w nocy.AKTUALIZACJA, godz. 23.00Europejska Noc Muzeów powoli dobiega końca. Niektóre z atrakcji będą dostępne jeszcze do godz. 1.00 w nocy. W tym roku, zarówno w Gdyni, jak i Gdańsku nie było wielkich tłumów. Można było z powodzeniem w ciągu jednego dnia zwiedzić kilka atrakcji, nie stojąc w kilkugodzinnych kolejkach. Noc Muzeów wystartowała o godz. 19.00 i wówczas nie było praktycznie żadnych kolejek. Z biegiem czasu, kiedy chętnych przybywało, do niektórych atrakcji trzeba było odczekać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W Gdańsku, największym powodzeniem cieszyły się: Sołdek oraz Muzeum II Wojny Światowej. Muzeum Emigracji w Gdyni również cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Jedne z wielu atrakcji w Gdyni:Otwarcie Nocy Muzeów w Gdyni - Hala Targowa / Halo Kultura


AKTUALIZACJA, godz. 21:49W Garnizonie Kultury odbył się koncert bębniarski. Było to zwieńczenie serii koncertów, które tego dnia odbywały się w różnych miejscach Wrzeszcza.
W Garnizonie Kultury odbył się koncert bębniarski. Było to zwieńczenie serii koncertów, które tego dnia odbywały się w różnych miejscach Wrzeszcza. fot. Justyna Michalkiewicz-Waloszek / trojmiasto.pl
Na terenie Garnizonu Kultury trwają występy bębniarzy w ramach Nocy Wrzeszcza. Słuchają ich ludzie wypoczywający na leżakach. Po koncercie, dla uczestników wydarzenia planowany jest wegański poczęstunek, inspirowany "Blaszanym Bębenkiem".

AKTUALIZACJA, godz. 21:01Tworzy się kolejka pod Muzeum Bursztynu w Katowni. Oprócz tego wieczór w Gdańsku dość mglisty...

Za to w Zbrojowni Sztuki w Wielkiej Zbrojowni jest wernisaż "Młode Malarstwo" absolwentów Wydziału Malarstwa ASP z roku 2018. Uczestnikom towarzyszy muzyka grana przez dj'a. Ponadto, można zobaczyć jak powstaje graffiti.

W Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku urządzono pokaz prac absolwentów Wydziału Malarstwa z roku 2018 " Młode Malarstwo". Oglądającym towarzyszyła muzyka grana przez dj'a.
W Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku urządzono pokaz prac absolwentów Wydziału Malarstwa z roku 2018 " Młode Malarstwo". Oglądającym towarzyszyła muzyka grana przez dj'a. fot. Justyna Michalkiewicz-Waloszek/Trojmiasto.pl

AKTUALIZACJA, godz. 20:35Do oddziału Muzeum Narodowego w Zielonej Bramie kolejek brak, ludzie wchodzą na spokojnie.
Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk oraz Muzeum Narodowe w Gdańsku - tutaj można było wejść bez problemów i bez kolejek.
Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk oraz Muzeum Narodowe w Gdańsku - tutaj można było wejść bez problemów i bez kolejek. fot. Justyna Michalkiewicz-Waloszek/Trojmiasto.pl
Nie ma też tłoku dla chcących wejść do Ratusza Głównomiejskiego na Długiej. Tutaj bilet kosztuje 1 zł. Ostatnie wejście odbędzie się o północy.

AKTUALIZACJA, godz. 20:24W Muzeum Zabawek na ul. Piwnej można zobaczyć ponad 4 tys. polskich zabawek, a do tego pokaz polskich bajek na slajdach w kinowej atmosferze. Kolejka, jak na Noc Muzeów, jest niewielka.
Kolejka do Galerii Starych Zabawek.
Kolejka do Galerii Starych Zabawek. fot. Justyna Michalkiewicz-Waloszek / trojmiasto.pl
Z kolei przed Dworem Artusa naprawdę mała kolejka, co 30 minut wchodzi nowa grupa. A w Instytucie Kultury Miejskiej do godz. 23 można robić kolorowe podkładki z pomocą szablonów, zgodnie z własna myślą twórczą.

AKTUALIZACJA, godz. 20:01Pod Muzeum II Wojny światowej kolejka jest długa, ale idzie sprawnie.


AKTUALIZACJA, godz. 19:45Pod Sołdkiem w Gdańsku powoli biera się kolejka, która z minuty na minutę jest coraz większa. W Europejskim Centrum Solidarności na razie spokojnie. Zbiera się również kolejka w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Bierzesz udział w Europejskiej Nocy Muzeów?

tak, jak każdego roku 13%
tak, chociaż nie zawsze korzystam z tej atrakcji 16%
tak, biorę udział pierwszy raz 4%
nie, ale bardzo bym chciał/a 16%
nie, wolę zwiedzać muzea w zwyczajne dni 39%
nie, nie interesują mnie muzea 12%
zakończona Łącznie głosów: 1164
Deszczowa aura nie odstraszyła mieszkańców Trójmiasta przed wieczornym wyjściem do miasta, by móc korzystać z oferty Europejskiej Nocy Muzeów. Program jest bogaty, a większość atrakcji dzieje się równolegle, co może przysparzać nieco trudności z poruszaniem się w obrębie wydarzenia.

Aby ułatwić logistykę, organizatorzy stworzyli bezpłatną aplikację "Noc Muzeów". Poza opisem wszystkich wydarzeń umożliwia ona również podejrzenie stanu kolejki przed każdą z atrakcji. Aktualizacji dokonują sami uczestnicy wydarzenia.

Program Europejskiej Nocy Muzeów

Europejska Noc Muzeów to już tradycja, która rokrocznie przyciąga wielu zainteresowanych kulturą mieszkańców. Formuła od lat pozostaje niezmienna. Instytucje i placówki kulturalne, udostępniają swoje wnętrza, a niektórzy nawet przygotowują specjalne wydarzenia dedykowane na ten wieczór.

05

sierpnia

Nowe idzie od morza do Wrze... Gdańsk - wrzeszcz,

09

sierpnia

Kwiat Jabłoni Sopot, Opera Leśna

12

sierpnia

Nowe idzie od morza do Wrze... Gdańsk - wrzeszcz,

Kultura

Znikająca wystawa trwała pięć minut
Znikająca wystawa trwała pięć minut
Kobieca moda w czasach II wojny światowej
Kobieca moda w czasach II wojny światowej

Kulinaria

Ranking: najlepsze bistra w Trójmieście
Ranking: najlepsze bistra w Trójmieście
Do restauracji z pupilem. Lokale przyjazne zwierzętom
Lokale przyjazne zwierzakom

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbywał się w Gdańsku do: