Wiadomości

stat

"Rysiek" Bona oczarował publiczność w Starym Maneżu

Richard Bona - wirtuoz gitary basowej, nietuzinkowy wokalista i pełen charyzmy showman.
Richard Bona - wirtuoz gitary basowej, nietuzinkowy wokalista i pełen charyzmy showman. fot. Dominik Staniszewski/Trojmiasto.pl

Żartował, opowiadał anegdoty i przekomarzał się z publicznością, ale nade wszystko pokazał mistrzowską grę na gitarze basowej, nietuzinkowy talent wokalny i zaprezentował porywające kompozycje. Richard Bona zagrał w niedzielę wieczorem w Starym Maneżu.Jeśli istniałyby statystyki traktujące o długości oraz intensywności oklasków na gdańskich koncertach, niedzielny występ Richarda Bony byłby z pewnością w czołówce, a może i na pierwszym miejscu. W Stary Maneżu kameruński wirtuoz gitary basowej owacje dostał już na powitanie. Potem publiczność również nie żałowała dłoni. Oklaski sypały się nie tylko na zakończenie kolejnych kompozycji. Pełni entuzjazmu widzowie bili brawo także podczas utworów, w podziękowaniu za udaną solówkę.

Słuchając płyt "Afrykańskiego Stinga" - jak często nazywany jest Richard Bona - o jego nietuzinkowym talencie przekonać można się bez najmniejszego problemu. To muzyk totalny, który dźwięki - zarówno wokalne, jak i instrumentalne - potrafi ujarzmiać jak tylko mu się marzy i tworzyć z nich piękną muzykę. Na żywo ten talent wspomagany jest przez niezwykłą swobodę, sceniczny luz i pełną pozytywnej energii radość z grania. Bona najtrudniejsze solówki na gitarze basowej gra z taką lekkością jakby ćwiczył wprawki. Z równą precyzją bawi się swoim głosem, bez choćby jednego półtonu fałszu.

Świetnie to było widać i słychać pod koniec koncertu, gdy na scenie został sam i uruchomił automat do zapętlania dźwięków. Nagrywając kolejne ścieżki będące wokalnymi imitacjami dźwięków różnych instrumentów - od perkusji, przez gitarę, po kontrabas - stworzył w kilka minut porywającą kompozycję. Jeszcze więcej energii artysta emituje z gitarą w ręku i swoim zespołem Mandekan Cubano za plecami. Ich wspólna praca to eksplozja afro-kubańskich rytmów i melodii, poruszających pieśni z afrykańskimi inspiracjami w tle i pełnych werwy latynoskich, porywających do tańca kompozycji.

Richard Bona ze swoim zespołem Mandekan Cubano. Ich wspólna praca to eksplozja afro-kubańskich rytmów i melodii.
Richard Bona ze swoim zespołem Mandekan Cubano. Ich wspólna praca to eksplozja afro-kubańskich rytmów i melodii. fot. Dominik Staniszewski/Trojmiasto.pl
Bona to jednak nie tylko mistrz gitary basowej i mikrofonu, ale i pełen charyzmy i humoru showman, który przez cały koncert wygłupiał się, żartował czy opowiadał anegdoty. Już na początku przedstawił się jako "Rysiek - król żurku", wspominając swoje pobyty w Polsce. Potem wplótł go nawet, razem z pierogami, w tekst jednej z piosenek, co oczywiście wywołało salwy śmiechu. Jeszcze bardziej rozśmieszył publiczność puszczając oko przy słowie "voodoo", wymawiając je tak, żeby nie było wątpliwości, z z jakiego napitku słynie Polska.

Numerem jeden w repertuarze Bony-komika była jednak anegdota o "pipidówie" - jak sam określa, po polsku oczywiście, miejsce w Kamerunie skąd pochodzi. Najwierniejsi fani dobrze wiedzą, że to żart, który Bona nie pierwszy raz opowiada podczas koncertów w Polsce, ale w zasadzie nie powinno to nikogo dziwić - nic tak dobrze nie kupuje polskiego widza jak obcokrajowcy mówiący w naszym języku.

Nie inaczej było w Gdańsku. Widzowie, których w Maneżu pojawiło się około ośmiuset, bardzo niechętnie pozwalali Bonie zakończyć ponad półtoragodzinny koncert. Ostatnie kilkanaście minut było dla nich wręcz euforyczne, a muzyk tylko podkręcał atmosferę, zachęcając do wspólnego śpiewania a to kobiety, a to mężczyzn, przekomarzając się i dowcipkując na prawo i lewo. Tak energetycznego i pełnego radości koncertu dawno w Gdańsku nie było.Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (21)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

22

listopada

Arek Czernysz Trio Gdańsk, Oliwski Ratusz Kultury

22

listopada

National Theatre Live: Juli... Gdańsk, Multikino Gdańsk

23

listopada

InShort Film Festival 2018 Gdańsk, Stacja Orunia GAK Dworek Artura

Kultura

Nie żyje piosenkarka Regina Bielska
Nie żyje piosenkarka Regina Bielska
Trójmiejscy pisarze pod fałszywym imieniem. O pseudonimach literackich
Pseudonimy trójmiejskich pisarzy

Kulinaria

W Protokulturze śmiałkowie jedli najostrzejsze papryczki świata
Jedli najostrzejsze papryczki świata
Święto młodego wina i historie unikatowych roczników
Unikatowe roczniki i święto młodego wina

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: Narracje i dużo koncertów
Planuj tydzień: Narracje i dużo koncertów

    Najczęściej czytane