• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Skruszeni złodzieje oddali rzeźbę Tewu. Smutna dziewczynka już na swoim miejscu

Mateusz Groen
13 czerwca 2022, godz. 17:00 
Opinie (39)

W lutym tego roku wandale zniszczyli rzeźbę Tewu pozostawioną przez artystę przy ul. Abrahama w Gdyni. Część rzeźby zabrali ze sobą. Po czterech miesiącach od tego zdarzenia rzeźba, już w całości, ponownie pojawiła się przy ul. AbrahamaMapka. Czy wandali ruszyło sumienie i wykazali się skruchą?Wandale zniszczyli rzeźbę TewuCzy podoba ci się pomysł Tewu na podrzucanie swoich prac w przestrzeni miejskiej?

Tewu, czyli anonimowy artysta okrzyknięty mianem "gdyńskiego Banksy'ego", od lat dekoruje gdyńską przestrzeń miejską w swoje rzeźby. Prace gdynianina i absolwenta gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych niestety często znikają - są niszczone lub kradzione.

Gdyński Banksy pod ostrzałem wandaliTylko miesiąc przetrwała rzeźba chłopca wpatrującego się w morze przy skwerze Kościuszki - postać została odłupana od cokołu. Rzeźba "Newborn" przedstawiająca leżącego noworodka też szybko zniknęła ze słupka obok Muzeum Miasta Gdyni. Jednak w tym przypadku sprawa skończyła się dobrze, bo po 1,5 roku od zaginięcia rzeźba odnalazła się w Warszawie i powróciła do Gdyni w czerwcu 2020 r.

Czytaj też: Znaleziono zaginioną rzeźbę Tewu. Teraz szukają... znalazców

  • Rzeźba dziewczynki Tewu po czterech miesiącach od zdewastowania znowu na swoim miejscu. Zdjęcie obrazuje jej stan przed aktem wandalizmu (czerwiec 2017).
  • Rzeźba "Newborn"
  • Chłopiec wpatrujący się w morze
Szczęśliwy finał ma także sprawa rzeźby siedzącej dziewczynki, którą Tewu zostawił w 2017 r. przy ul. Abrahama. Rzeźba cieszyła oko gdynian i odwiedzających miasto turystów przez prawie pięć lat. Przetrwała tak długo prawdopodobnie dlatego, że artysta umieścił ją w nietypowym miejscu. Znajdowała się za płotem obok supermarketu. W lutym jednak rzeźba została zniszczona i gdy wydawało się, że pozostanie po niej tylko wspomnienie, po czterech miesiącach od kradzieży rzeźba, a raczej to, co z niej zostało, pojawiła się ponownie w pierwotnym miejscu. Poinformowany o tym fakcie artysta postanowił odrestaurować zniszczone dzieło i ustawić je na swoim miejscu.

- 7 lutego rzeźba dziewczynki z ul. Abrahama została zniszczona. Z miejsca zabrałem jedynie kilka fragmentów, które po niej pozostały. Główna część rzeźby zniknęła. Po czterech miesiącach niespodziewanie ktoś podrzucił ją z powrotem na podwórko przy Abrahama. Na prośbę właścicielki posesji zdecydowałem się zrekonstruować dziewczynkę z rozbitych fragmentów i wczoraj rzeźba wróciła na swoje miejsce - poinformował Tewu na Instagramie.

Anonimowy artysta, który ozdabia miastoO Tewu wiadomo niewiele. Na tym buduje swoją popularność. Pozostaje anonimowy, dlatego jest też nazywany gdyńskim Banksym. Artysta, przechadzając się po Gdyni, podrzuca swoje rzeźby w dogodnym jego zdaniem miejscu pod osłoną nocy. Tewu udziela się także charytatywnie. Co jakiś czas wystawia swoje prace na aukcje czy licytacje, które są prowadzone w szczytnym celu. Jest wielu pasjonatów bacznie śledzących poczynania artysty, który relacjonuje proces tworzenia na swoim fanpage'u na Instagramie.

Miejsca

  • ASP Gdańsk, Targ Węglowy 6 Mapa

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (39)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

762. Jarmark św. Dominika

jarmark

Kosmopark - wystawa dla dzieci

wystawa, warsztaty, pokaz

Letnie brzmienia - Sobel

hip-hop, pop

Nowe Lokale

Konkursy

Bilet do kina Cinema1

10 podwójnych zaproszeń
Bilet do kina Cinema1

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W serii albumów "Fot. Kosycarz - Niezwykłe zwykłe zdjęcia" znajdziemy prace: