Wiadomości

Są na kwarantannie ponad dwa tygodnie, bez objawów. "Czujemy się uwięzieni"

Najnowszy artukuł na ten temat

Sylwester w Trójmieście bez miejskich imprez pod chmurką

Osoby, które miały kontakt z zakażonym, zostają poddane kwarantannie, razem z nimi ich domownicy.
Osoby, które miały kontakt z zakażonym, zostają poddane kwarantannie, razem z nimi ich domownicy. Fot. Anna Bobrowska / KFP

Mieli kontakt z osobami zakażonymi i choć sami nie mają objawów choroby, to od ponad dwóch tygodni przebywają na kwarantannie. Kilkanaście osób z Trójmiasta przekonuje, że ich problem to jednak nie tylko przymusowe zamknięcie, a dezinformacja czy zagubione wyniki. - Rozumiemy, że musimy odbyć kwarantannę, ale w sytuacji, kiedy nigdy nie mieliśmy żadnych objawów, według WHO powinniśmy zostać zwolnieni po 10 dniach, tu jednak czekamy na kolejne testy i wyniki, których nie ma. Za to sanepid nakłada na nas kolejne tygodnie kwarantanny - mówią nasi czytelnicy.Każda osoba, która była narażona na zakażenie SARS-CoV-2, podlega kwarantannie przez 14 dni, licząc od ostatniego dnia styczności z chorymi na COVID-19 lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem - nawet jeśli nie ma objawów choroby. O tym, jak bardzo uciążliwa może być kwarantanna i jak trudno się z niej wydostać, przekonali się mieszkańcy Trójmiasta.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w TrójmieścieKwarantanna = problemyPani Wioleta została poddana kwarantannie po tym, jak u jednej z osób w jej miejscu pracy wykryto koronawirusa. Jak każdy pracownik musiała poddać się badaniu i kwarantannie.

- Jestem na kwarantannie od 18.08, razem ze mną oczywiście domownicy. 21.08 pobrano ode mnie wymaz. Wszyscy pracownicy z firmy swoje wyniki, zresztą negatywne, dostali po dwóch dniach, więc kiedy mojego nadal nie było, zaczęłam dzwonić, by dowiedzieć się, dlaczego to tyle trwa. Dopiero po kilkudziesięciu telefonach 27.08 usłyszałam, że wynik testu jest pozytywny. Czy to oznacza, że mój wynik badano sześć dni? Tego wyniku oczywiście nawet nie widziałam, bo nikt nie chciał mi przesłać dokumentu, który by go potwierdził. Pani z sanepidu powiedziała tylko, że będę miała robiony drugi wymaz 31.08, a kolejny 10 dni od drugiego. O moim mężu, który jest ze mną uziemiony od 18.08, nawet nie wspomniała, a nie pobierano mu wcześniej wymazu, dopiero po moich interwencjach powiedziano, że jego próbka zostanie pobrana razem z moją - opowiada mieszkanka Gdyni.
Jak przekonuje, nie mają żadnych objawów choroby, a czekanie na następne testy oznacza dla nich kolejne dni w zamknięciu, a tym samym problemy.

- Nie rozumiem, co przez siedem dni działo się z moim testem, jeśli faktycznie miałby być pozytywny, chyba powinnam się o tym od razu dowiedzieć, a nie sama dopytywać. Kolejne dni na kwarantannie to dla nas po prostu problemy finansowe. Po raz kolejny upominałam się o decyzję o kwarantannie, ponieważ moja kończyła się 28.08, a mąż w ogóle od początku kwarantanny nie otrzymał swojej. Sanepid tłumaczył, że osobom, które są wspólnie na kwarantannie, takich decyzji się nie wydaje. Objawów nie mieliśmy żadnych, do tej pory nie mamy nawet małej gorączki czy kataru - dodaje.
Pani Wioleta w sobotę, 29.08, po trzech wysłanych do sanepidu pismach decyzję dostała.

- Decyzji męża nadal mi dostaliśmy, a musimy ją dać pracodawcy na dowód, że mąż jest dalej na kwarantannie ze mną - dodaje.

Czytaj też: Z wakacji przywieźli koronawirusa. "Nikt nie powiedział, co mamy zrobić"

Sanepid przekonuje, że wszystkie procedury zostały zachowane, bo "osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną SARS-COV-2, zostają poddane kwarantannie, a obowiązek kwarantanny dotyczy także współdomowników".

- Kwarantanna trwa do czasu uzyskania ujemnego wyniku (badania wykonanego najwcześniej w siódmym dniu, licząc od ostatniego dnia potencjalnego narażenia) lub 14 dni. Gdyby wynik testu u osoby, która została objęta kwarantanną z powodu kontaktu z osobą zakażoną wypadł ujemnie - ta osoba i współdomownicy (bez badania współdomowników, dlatego że tylko jedna osoba miała w pracy kontakt z osobą zakażoną) byliby zwolnieni z kwarantanny. Informacja o wyniku dodatnim jest rzeczywiście przekazywana telefonicznie, decyzje dotyczące izolacji/kwarantanny są przekazywane e-mailowo. W systemie EWP nie ma wyników, jest tylko informacja o wyniku. Jeżeli pacjentowi sam wynik jest potrzebny, pracownicy PSSE mogą go zeskanować, zaszyfrować i wysłać e-mailowo - wyjaśnia Marzena ZawistowskaWojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Jak dodaje, osoba z dodatnim wynikiem badania potwierdzającym zakażenie SARS-COV-2 zostaje objęta obowiązkiem izolacji, osoby, które miały z nią bezpośredni kontakt, pozostają na kwarantannie.

- Do czasu wejścia w życie nowych przepisów, "po upływie 10-12 dni od pobrania wymazu wykazującego po raz pierwszy zakażenie, powinien zostać pobrany wymaz kontrolny w miejscu izolacji. W przypadku wyniku ujemnego pierwszego badania kontrolnego wykonuje się drugie badanie kontrolne po przynajmniej 24 godzinach. Jeśli którykolwiek z wyników badania kontrolnego jest dodatni, należy powtarzać badania w odstępach siedmiodniowych do uzyskania negatywizacji - podkreśla.
WHO w dokumencie z 27 maja zaleca koniec izolacji dla osób bezobjawowych z testem pozytywnym.
WHO w dokumencie z 27 maja zaleca koniec izolacji dla osób bezobjawowych z testem pozytywnym. fot. Aleksandr Davydov/123rf.com

Nie ma wyniku, nie ma zwolnieniaO tym, że aby poznać wynik swojego badania, trzeba się natrudzić, przekonał się również pan Filip z Gdyni. Mężczyzna został zgłoszony jako osoba, która miała kontakt z zakażonym ponad trzy tygodnie temu. Od 15 sierpnia do dziś on i jego rodzina są na kwarantannie.

- 20 sierpnia pobrano od nas wymaz. Moja rodzina swoje wyniki, negatywne, dostała po 48 godzinach, ja po wielu telefonach 24.08 dowiedziałem się, że moja próbka jest 'niediagnozowalna'. Cóż, zdarza się, szkoda, że ktoś się mimo moich próśb i licznych telefonów wcześniej nie pochylił nad sprawą. Teraz od poniedziałku czekam na kolejny wymaz, tylko że znów po wielu telefonach dowiedziałem się, że obiecana karetka nie przyjeżdżała, bo laboratorium nie wprowadziło do systemu informacji o tym, że próbka jest niediagnozowalna - opowiada mieszkaniec Gdyni.
Kolejny wymaz pobrano od niego 26.08, dla pana Filipa i jego rodziny oznaczało to jednak kolejny tydzień kwarantanny.

- I tak sobie tkwimy, moja rodzina z negatywnymi wynikami i ja - wszyscy bez objawów. Gdybym był chory, to musiałbym się zarazić cztery tygodnie temu (kiedy osoba zarażona, z którą miałem kontakt, miała objawy). Nie można być bezobjawowo chorym przez cztery tygodnie. Zakładam, że w myśl nowych zasad, które będą wprowadzone w życie w najbliższej przyszłości i dowodów jakie przedstawiają dot. zarażania, byłbym już od czterech dni wolnym człowiekiem, niezależnie od tego, czy mam wynik, czy nie. Trochę absurd - podkreśla.
Czytaj też: Szef sanepidu o tym, jak opanować pandemię w regionie

W sprawie sytuacji, w której znalazł się pan Filip i jego rodzina, sanepid jedynie przyznał, że "jeżeli wynik badania jest nierozstrzygający, badanie trzeba powtórzyć, bo wynik kolejnego badania może być ujemny albo dodatni".

- Rzeczywiście, błąd wprowadzania danych może spowodować, że próbki w systemie nie da się przekierować do laboratorium albo wprowadzić wyniku - poinformowano.

Badanie, czekanie, badanieNa zwolnienie z kwarantanny czeka też pani Joanna z rodziną.

- Zostałam podana jako osoba z kontaktu i od 13.08 cała rodzina dostała kwarantannę. Po siedmiu dniach pobrano od nas próbki, mimo że nikt z nas nie miał objawów, okazało się, że trzy są pozytywne i jedna negatywna. Co ciekawe, kiedy poprosiłam o przesłanie nam wyników, okazało się, że na dokumentach jest informacja "godz. pobrania próbki 00:00", a przecież o północy nikt nam tej próbki nie pobierał, dodatkowo jako laboratorium wpisano UCK, a kiedy dzwoniłam zapytać o wyniki, początkowo dostałam tylko te trzy pozytywne, czwartego trzeba było poszukać, bo podobno badało go inne laboratorium - opowiada mieszkanka Gdańska.
Przyznaje, że takie błędy podają w wątpliwość wiarygodność wyników.

- Na dokumentach, które dostałam, nie ma prawdziwych informacji, a jeśli nawet mam wierzyć, że dzień zbadania próbki jest prawdziwy, to i tak oznacza, że nasze próbki dopiero dobę po badaniu trafiły do laboratorium, to co się z nimi działo wcześniej? - pyta nasza czytelniczka.
Jednak ze względu na podany przez sanepid pozytywny wynik na całą rodzinę, która od momentu ostatniego kontaktu z osobą zakażoną nie miała żadnych objawów, nałożono kolejny tydzień kwarantanny.

- Przed nami kolejne badania i kolejne dni czekania, co bardzo komplikuje nasze życie, ale tez jest trudne dla dzieci, które nie rozumieją, dlaczego - skoro czują się normalnie - nie mogą wyjść z domu - dodaje pani Joanna.
Czytaj też: Powiat kartuski w żółtej strefie koronawirusa. MZ podało nową listę

Również w przypadku rodziny z Gdańska sanepid przekonuje, że dopóki zasady kwarantanny się nie zmienią, trzeba czekać.

- U osób izolowanych w przypadku wyniku ujemnego pierwszego badania kontrolnego wykonuje się drugie badanie kontrolne po przynajmniej 24 godzinach. Po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego pacjenta można zwolnić z izolacji. Jeśli którykolwiek z wyników badania kontrolnego jest dodatni, należy powtarzać badania. Natomiast kwarantanna osoby, przebywającej na kwarantannie w tym samym miejscu co osoby izolowane, kończy się po uzyskaniu ujemnego wyniku w kierunku SARS-COV-2, próbki pobranej przynajmniej siedem dni od pierwszego ujemnego wyniku ostatniej osoby, która zostaje uznana za zdrową - wyjaśnia sanepid.
- Na kwarantannie przy braku objawów nie ma potrzeby robić po 10 dniach badań sprawdzających - przekonuje minister zdrowia.
- Na kwarantannie przy braku objawów nie ma potrzeby robić po 10 dniach badań sprawdzających - przekonuje minister zdrowia. fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Kiedy nowe zasady kwarantanny?WHO w dokumencie z 27 maja zaleca koniec izolacji dla osób bezobjawowych z testem pozytywnym. W Polsce jednak do tej pory utrzymywane były zalecenia WHO ze stycznia, gdzie obowiązują dwa tygodnie izolacji z późniejszym dwukrotnym ujemnym testem kontrolnym.

Nowy minister zdrowia ogłosił kilka dni temu, że wprowadzone zostaną nowe zasady kwarantanny. Według nich pacjenci, u których stwierdzono COVID-19, powinni podlegać 10-dniowej izolacji w przypadku braku objawów. Jeśli objawy występują, izolacja powinna trwać minimum 13 dni, z zastrzeżeniem, że ostatnie trzy dni przebiegają bez gorączki oraz kaszlu czy duszności. O zakończeniu izolacji ma decydować lekarz, który sprawuje opiekę nad chorym pacjentem. W przypadku osób izolowanych w domu będzie to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

- Na kwarantannie przy braku objawów nie ma potrzeby robić po 10 dniach badań sprawdzających - oświadczył Adam Niedzielski.
Czytaj też: Przebywasz na kwarantannie? Nie możesz odmówić badania

27 sierpnia Ministerstwo Zdrowia przedstawiło do konsultacji pakiet projektów rozporządzeń, zawierających propozycje zmian zasad prowadzenia kwarantanny.

WHO przedstawia następujące kryteria zwalniania pacjentów z kwarantanny bez konieczności ponownego testowania:

"Dla pacjentów z objawami: 10 dni od wystąpienia objawów plus co najmniej 3 dodatkowe dni bez objawów (w tym bez gorączki i bez objawów oddechowych). Dla bezobjawowych przypadków: 10 dni po pozytywnym teście na SARS-CoV-2".

WHO ilustruje zalecenia przykładem: "Jeśli pacjent miał objawy przez dwa dni, wówczas mógł zostać zwolniony z izolacji po 10 + 3 = 13 dniach od daty wystąpienia objawów. Pacjent z objawami trwającymi przez 14 dni może zostać wypisany (14 dni + 3 dni =) po 17 dniach od daty wystąpienia objawów. Pacjent z objawami trwającymi przez 30 dni może zostać wypisany (30 + 3 =) po 33 dniach od wystąpienia objawów".

Opinie (239) ponad 20 zablokowanych

  • (17)

    Polskie prawo reguluje na szczęście sytuację opisaną przez panią Wioletę:

    § 1. Kto pozbawia człowieka wolności,
    podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
    § 2. Jeżeli pozbawienie wolności trwało dłużej niż 7 dni, sprawca
    podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
    § 2a. Jeżeli pozbawienie wolności, o którym mowa w § 2, dotyczy osoby nieporadnej ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, sprawca
    podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
    § 3. Jeżeli pozbawienie wolności, o którym mowa w § 12a, łączyło się ze szczególnym udręczeniem, sprawca
    podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

    Proszę nie odpuszczać i dochodzić swoich praw na drodze sądowej. W obecnej sytuacji to jedyna droga.

    • 248 34

    • kuci na 4 łapy (3)

      i dlatego się zabezpieczają przed ewentualnymi procesami
      "Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione

      • 35 3

      • (2)

        Ta ustawa nie przeszła ..... musisz się doinformować ;)

        • 17 2

        • ale we wrzesniu z pewnoscia przejdzie (1)

          • 3 4

          • We wrześniu to będą potulni jak baranki w obawie o swoje stołki

            • 0 1

    • (4)

      Bezprawne działania sanepidu, opieszałość w działaniu, wszechobecny bałagan, opóźniania i błędy, zatrzymywanie zdrowych ludzi w domach, wmawianie im że są chorzy na podstawie testów, które nie mają żadnego złotego standardu czyli obiektywnego punktu odniesienia, że ktoś jest bądź nie jest zakażony na zasadzie zero jeden- takie coś nie istnieje i testy to loteria.
      To wszystko w majestacie totalnego bezprawia. Jawne działania na szkodę obywateli i państwa.
      Po prostu kpina z człowieka.

      • 96 4

      • i nic im nie zrobisz :( (3)

        • 11 5

        • (2)

          oni tobie też, tylko nie podejmuj z nimi dyskusji i nic nie podpisuj

          • 14 1

          • Nie musze nic podpisywać (1)

            wystarczy ze zarazony zglosi mnie jako kontakt

            • 6 4

            • no i co dalej ? podaj mnie, to zobaczysz :)

              • 3 0

    • możesz to sobie wydrukować (1)

      i w toalecie powiesić. tyle to jest warte. ostatni raz premier i rezydent szanowali konstytucję PRZED wyborami. teraz znów mają ją gdzieś...

      • 30 3

      • Jak byś nie wiedział ten smieciowy kraik podpisał pewne dokumenty międzynarodowe europejskie trybunały praw człowieka chętnie się tymi sprawami zajmą

        • 11 4

    • Witam

      Nas prawo nie to tyczy

      • 3 1

    • Czas coś z tym zrobić !

      Myślę, ze już cały świat powinien się zbuntować przeciwko tej chorej sytuacji . Wszyscy powinni wyjść z domów i nie dać się zastraszyć ! Dlaczego w mediach podano dopiero teraz , ze who zaleca 10 dniowa kwarantannę ? W ogóle co za bzdura z tym bezobjawowym chorowaniem. To jest oboz niewoli jak za czasów wojny tylko
      w nowoczesnym wydaniu! Ciekawe czy to wymysł who czy innego świra ? Szok, ze ludzie dali się zniewolić w dzisiejszych czasach.

      • 36 4

    • (1)

      Daj se spokój pieniaczu. Panstwo musi być jakoś opresyjne, inaczej wszyscy by zaczeli żądać jakichś wolnosci, praw, równouprawnienia i weszla by anarchia...

      • 2 29

      • No zobacz - nikt ci nie wierzy i nie popiera.

        Nie dla dyktatury.

        • 15 1

    • należy pozwać sanepid i tyle !

      A następnie skoro nie ma objawów przez 10 dni olać sanepid a najlepiej sie przejść bez maseczki do sanepidu , kichnąć , kaszlnac i splunąć i wyjść

      • 8 0

    • Rotshit płaci

      Rotshit wymaga

      • 0 0

  • Dlatego nigdy nie należy podawać sanepidowi swoich danych. (27)

    Nigdy nie przyznawać się do kontaktu z zarażonym.
    A gdy sanepid przyjdzie z informacją że niby spotkaliśmy zarażonego zaprzeczy temu kontaktowi.

    • 296 45

    • Namawiasz do przestępstwa (15)

      Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę

      • 25 115

      • (1)

        On nie namawia do przestępstwa a przeciwdziała bezprawiu czyli jest to po prostu wyższa konieczność, obrona praworządności i przeciwdziałanie w łamaniu podstawowych praw człowieka.
        W ludziach w końcu coś pęknie i mogą być z tego duże kłopoty, szczególnie dla łamiacych prawo urzędników

        • 89 11

        • Mysle, ze temu kto podtrzymuje te bezsensowna epidemie o to wladnie chodzi. Destabilizacje Polski. Tym juz dawno powinien zainteresowac sie wywiad, dlaczego z powodu malo groznej choroby zniszczono tysiace firm a teraz bezprawnie wiezi sie ludzi.

          • 8 0

      • (5)

        A z jakiego artykułu jest to przestępstwo?

        • 40 6

        • (4)

          Prawdopodobnie Art. 271. KK - poświadczenie nieprawdy.

          • 10 25

          • Mógł mieć zanik pamięci lub inną pomroczność jasną (1)

            • 14 1

            • ciekawe, jak wyjdzie w miasto i pozaraża, czy nie będzie miał wyrzutów sumienia, że przez niego ktoś zginął?
              To jak jazda samochodem 120 km/h po mieście, jednemu się uda, inny zginie....

              • 2 22

          • 271 dotyczy urzędnika lub osoby wystawiającej dokument, nie ma tu zastosowania

            • 7 0

          • Jest takie schorzenie ...

            ..."nie pamiętam" jak się nazywa, ale bardzo skuteczne i bezkarne!

            • 4 0

      • przestępstwa? Chłopie z systemem nie wygrasz, więc to jedyna droga.

        • 23 2

      • Pomroczność jasna

        i po temacie.

        • 14 0

      • Nie popłacz się.

        • 11 2

      • społeczne nieposłuszeństwo

        działanie "w celu przeciwdziałania COVID-19 (czytaj: epidemii strachu i bezprawia) w interesie społecznym"

        • 24 1

      • Do nieposłuszeństwa obywatelskiego

        • 11 0

      • (1)

        Można się powołać na nie pamietam - Jest na to jakiś paragraf?

        • 4 0

        • Czy jest? Hmm... Nie pamiętam.

          • 1 0

    • taa i biegać bez maseczki i zarażać innych (5)

      niech giną, niech do końca życia meczą się z powikłaniami bo jaśnie panu korona z głowy spadnie jak 2 tygodnie posiedzi na d*pie dla dobra ogółu.

      • 11 73

      • Ty dla dobra ogółu nie wychodź z domu do końca życia!

        Tylko wtedy będzie gwarancja że nie będziesz roznosił wirusa.

        • 56 4

      • Podaj nazwisko i adres (2)

        Przy następnej okazji wsypię cię na psach jako osobę z rzekomego kontaktu. Dobrze ci zrobi jak sobie przymusowo w domu posiedzisz.

        • 43 9

        • Może najpierw podaj swoje dane? (1)

          • 4 14

          • Ja nie mam mokrych snów

            Na myśl o zamykaniu ludzi w areszcie domowym.

            • 12 2

      • Są osoby które siedzą na kwarantannie ponad 50 dni. To kpina i bezprawie.

        A śmieją się z Łukaszenki... . Przyjdzie pora na rozliczenie urzędników i ich bezprawne działania. Zresztą nie tylko ich rozliczymy. Na razie lemingi i mohery mają ciepłą wodę w kranach. Do czasu.

        • 32 1

    • Parafia (1)

      No senepid jaki kontakt nie wspomina i o pozycji i czy wirus nie przechodzi na 2 osobę w trakcie bo to nie są żarty czy zabezpieczeniem czy nie

      • 0 2

      • Za dużo mefedronu

        A było pić Harnasie jak prawdziwy kibic

        • 4 1

    • Dokładnie tak

      • 3 0

    • Ciekawe jak zaprzeczysz jak to będzie ktoś z twojej pracy

      • 0 5

    • To niestety nie tak działa.
      Sanepid dostaje Twoje dane od kogoś innegon(zarażonego). Ty nigdy się nie dowiesz kto to był (dane wrażliwe), tylko zostajesz objęty kwarantanną.

      • 0 1

  • Plan- demia (16)

    Miliony ludzi manifestowało wczoraj 29.08 w Berlinie i Londynie przeciw Plan-demii. W mediach głównego nurtu cisza, jak zwykle, nie podają prawdy, ważnych informacji,albo przedstawiają je tak, żeby z kogoś zrobić wariata lub spiskowca. Ludzie zacznijcie szukać informacji, gdzie indziej i zacznijcie myśleć, rozejrzyjcie się wokół siebie.

    • 207 31

    • taaa dr ziemba i reszta antyszczepionkowcow... (1)

      • 11 43

      • Hmmm kolego a czemu nazywasz ludzi anty?? Ktoś kto nie wierzy w covid też anty a Ty kim jesteś ????

        • 11 2

    • Skoro to plandemia (5)

      Skoro to "plandemia" a naukowcy zgodnie przekonują, że dystans i maseczki są w stanie skutecznie zatrzymać wirusa, to czemu nie trzymamy dystansu i nie nosimy tych maseczek, żeby pokrzyżować plany twórcom plandemii, uniknąć szczepień itp? W dwa - trzy tygodnie byłby spadek zakażeń, trzebaby odwołać strefy czerwone i żółte i możnaby normalnie żyć. Przecież to takie proste :)

      • 14 39

      • (2)

        Bo twój dystans i maseczki baranie nic nie dają a cała masa rzekomo chorych to ludzie tacy jak tu opisani mający potencjalny kontakt z kimś kto potencjalnie miał kontakt z kimś bezobjawowo zakażonym

        • 45 12

        • O to chodzi ze winny może być każdy a nie jest nikt a za morde wszystkich :)

          • 13 0

        • 80% osób przechodzi bezobjawowo.

          A panika jakby to była dżuma. Problem leży gdzie indziej. W niefektywnej służbie zdrowia. Bo zamiast inwestować w medycynę politycy wybierani przez lemingi i mohery dają kolejne ulgi podatkowe bogatym i wielkim korporacjom.

          • 20 2

      • To czemu nie zatrzymywaliśmy w ten sposób innych groźnych wirusów? Uwaga! Czeka nas nowy, sterylny świat! Maseczki lekarstwem na wszystkie problemy. Koniec chorób wirusowych!

        • 23 2

      • Bo korobawirusy były i będą.

        Tylko dotychczas nie było testów. Nie ma testów nie ma choroby. Jest wtedy przeziębienie, jakaś grypa lub zapalenie płuc... .

        • 18 2

    • Miliony nie protestowały. Protestowały (5)

      tysiące. Taka prawda.

      • 6 27

      • Bo tak media głównego nurtu ci powiedziały/napisały?

        • 15 6

      • dziesiątki tysięcy na ulicach i miliony w domach

        • 4 2

      • tysiące (1)

        i to zwiezione autokarami z całej europy. Słabiutko

        • 2 13

        • a mieli samolotami przylecieć konfidencie ?

          • 3 1

      • Poczytaj w niemieckich gazetach - ludzi było 1,5- 3mln.

        • 10 1

    • Lepiej poprotestowac przeciw Plan-smierci

      bo to wszystko mafia zakładów pogrzebowych, a u mnie jeszcze nikt ze znajomych nie zmarł

      • 3 2

    • 35.000-38.000

      tyle naliczono ludzi w berlinie.

      nawiasem mówiac, znam berlin i mieszkałem tam trochę, i "miliony" to chyba putin gdzieś napisał i ludzie to podłapują i kopiują.

      nie ma tam takich ulic ani placów aby pomieścić miliony :D

      kiedyś byłem na woodstocku i szacowano że było 750.000 tam.
      jak porównać tą wielkość do tych protestów w berlinie, to nawet nie było tam 50.000

      no i też, pytanie: komu tak naprawdę zależy, aby zrobić protesty?
      bo ja chyba mam teorię że te "wiadomości" są pisane przez aparat rosyjski w celu następnego podłapania takich newsów przez media już nie rosyjskie...

      no bo wirus jest i maseczki i mycie rąk się przydaje.

      • 2 4

  • I wcale się nie dziwię (5)

    Że czują się uwięzieni i to w dodatku bezprawnie. Niech ten cyrk się już kończy.

    • 184 13

    • (3)

      tylko masowe protesty mogą coś zmienić, jak będziemy siedzieć jak owce i czekać na cokolwiek, to doczekamy się kontynuacji eksperymentu na żywym organiźmie

      • 20 2

      • (2)

        Wam naprawdę na mózgi padło? Chcecie kolejnego lockdown? albo śmierci niewinnych ludzi, którzy może mają mniej szczęścia i słabszy organizm? Zyjemy w społeczeństwie, jeszcze będzie normalnie, tylko dajmy na to szansę....

        • 0 10

        • Normalnie to będzie jak zaczniesz się leczyć na głowę

          • 3 0

        • śmierć baranie to zabiera osoby z nowotworami bo bohaterowie nie leczą tylko leżą d.. do góry i wpit..lają darmową pizzę idź pobij im brawo na balkonie za jakiś czas będziemy mieli piękny wysyp zgonów osób które w maju czy czerwcu mogły mieć wcześnie wdrożone leczenie ale nie mieli bo konowały przyjmują przez telefon albo wcale

          • 7 0

    • Cyklu

      Ten cyrk ma trwać do 5099 roku zakaz palenia WC mediów internet kuchni seksu alkoholu

      • 3 1

  • (2)

    Walczcie o odszkodowanie...

    • 143 5

    • już widzę jak będą walczyć (1)

      fake news i historyjka wyssana z palca

      • 1 17

      • Sam jesteś jak wyssany z palca

        I twoje życie jest wyssane z palca

        • 5 0

  • Niezły ten cyrk (2)

    Ludzie z objawami raka czekają miesiącami na badania a ludzie bez objawów jakiegoś wirusa grypopodobnego traktowani są jak by zaraz mieli umrzeć

    • 229 5

    • jak masz zaraz umrzeć to raczej załatwiasz miejsce na cmentarzu a nie sziedzisz w domu

      • 3 3

    • Prawda. Żyjemy w chorym świecie

      • 6 0

  • Polskie standardy (1)

    Polskie standardy są teraz już jak białoruskie. Chaos, dezinformacja, pozbawianie wolności konstytucyjnych, etc. Ja rozumiem, że epidemia ale to co robi sanepid to jest to po prostu kpina!

    • 121 6

    • to są teraz standardy światowe

      • 4 1

  • Nie dziwię się tym co uciekli z tramwaju w Warszawie. Też bym dał nogę. (3)

    Niech sobie sami siedzą na kwarantannach. 99,9 % ludzi nie ma żadnych objawów. Czas kończyć ten cyrk. Kto miał zarobić już zarobił. Były minister co to powiedział prawdę na temat maseczek już wypoczywa na jachcie oczekując na przelew.

    • 204 11

    • Jeszcze (1)

      AstraZeneca ma dostać kasę od UE za 400 milionów dawek szczepionek. Po transakcji zmienimy temat.

      • 13 2

      • Akurat bzdury piszesz bo AstraZeneca dostaje ta pieniadze na prowadzenie badan klinicznych III fazy i produkcje. AZ zadnych profitow bezposrednich z tego akurat nie bedzie miala. Glownymi obszarami terapeutycznymi dla AZ sa onkologia i choroby metaboliczne, a nie szczepionki. AZ wystarczajaco zarabia na innych frontach, nie martw sie o to.

        • 1 2

    • Dobrze, że nikt do nich nie strzelał, przecież to byli potencjalnie grozni dla otoczenia uciekinierzy

      • 2 1

  • Jaki chaotyczny artykuł

    Nie można z niego za bardzo zrozumieć o co i komu chodzi. Nie wiem o co ma pretensje kobieta, oprócz tej nieuzasadnionej, że musi dopraszać się o wynik. Ponadto nie rozumiem, czy ma pretensje, że była na kwarantannie, a nie ma objawów, czy że jest chora i nie ma objawów.
    Proszę lepiej pisać artykuły. Wyjść od stanu prawnego, opisać gdzie procedury nie zostały dotrzymane, albo gdzie procedury są "nieżyciowe". A tak groch z kapustą.

    • 43 80

  • Dosyć (4)

    tego cyrku. Kiedyś ktoś udowodni, że nie było żadnej pandemii

    • 122 22

    • (1)

      To idź do zakźnego to Ci wytłumaczą.

      • 6 23

      • Po co skoro na zakaźnym pustki?

        • 15 2

    • Idź pisać swoje brednie gdzie indziej foliarzu.

      • 6 17

    • Utajnią....

      .... akta. A prawdę znamy, a rządy swoje. I dalej będą szli w zaparte i ściemniać. I jeszcze niestety "wymuszą" szczepienia.

      • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

08

listopada

Mikromusic Gdańsk, Stary Maneż

Kultura

Rysownicy z Trójmiasta komentują protest
Rysownicy z Trójmiasta komentują protest
Piorunująca siła opresji. O spektaklu "Experyment" według Zimbardo
O spektaklu "Experyment" według Zimbardo

Kulinaria

Jedzenie na telefon: test trzech pizzerii z Trójmiasta
Jedzenie na telefon: test trzech pizzerii
Bary i puby komentują obecną sytuację
Bary i puby komentują obecną sytuację

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Jarmark Św. Dominika organizowany jest: