• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sanah, Lil Nas X czy Archive - top 5 koncertów 2023 roku

Patryk Gochniewski
4 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (52)

Mamy już 2023 r. A w nim czeka nas sporo interesujących koncertów. Co się będzie działo podczas nadchodzących 365 dni? Wybraliśmy nieco nieoczywisty zestaw najciekawszych wykonawców. Bo nie zawsze najciekawszy oznacza największe gwiazdy z Polski czy zagranicy. Oto nasze top 5.Najbliższe koncerty w TrójmieścieThe Residents | 14 lutego | B90Który z przyszłorocznych koncertów jest najciekawszy?

To bez wątpienia jeden z najbardziej wyczekiwanych koncertów wśród miłośników szeroko pojętej muzyki alternatywnej. Przekładany, ale w końcu - miejmy nadzieję - doczekamy się wizyty Amerykanów w Gdańsku. Nic nie wskazuje na to, aby coś miało pójść nie tak. Karnawał chaosu - tak chyba najlepiej zdefiniować tę awangardową formację. Robią to zresztą sami organizatorzy. W przypadku The Residents trudno mówić o koncercie - to niemal parateatralny performans, który porywa wykonaniem, scenografią, a także różnego rodzaju teatralnymi właśnie smaczkami (jak maski). To być może jeden z najważniejszych zespołów - ich 40-letnia kariera miała ogromny wpływ nie tylko na rozwój muzyki, ale też kultury wideoklipu. Najlepiej świadczy o tym fakt, że ich wczesne prace znajdują się w stałej kolekcji nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Danzig | Mystic Festival | StoczniaWprawdzie na Mystic pojawią się też inne duże nazwy, jak Ghost czy Gojira, ale to Danzig wzbudził największe poruszenie wśród festiwalowej publiczności. To jeden z najważniejszych metalowych zespołów w historii, prekursor tak zwanego horrorowego brzmienia w tym gatunku. Lider formacji - Glenn Danzig - wielokrotnie się zmieniał, poszukiwał, ale zawsze najlepiej wychodziło mu właśnie granie w tym horrorowym stylu i na nim właśnie zbudował wielkość nie tylko swoją, ale i całego zespołu. Występ Danzig w Gdańsku będzie zaledwie jednym z dwóch zaplanowanych w Europie w tym roku. Do tego wyjątkowy - formacja zagra w całości materiał ze swojego debiutanckiego albumu. Dokładna data występu Amerykanów dopiero zostanie podana, ale Mystic Festival odbędzie się w dniach 7-10 czerwca na terenie gdańskiej stoczni.

Lil Nas X | 28 czerwca | Open'er Festival | GdyniaZdaję sobie sprawę, że na gdyńskim festiwalu ogłoszono także Arctic Monkeys, Queens of the Stone Age czy Kendricka Lamara, ale prawda jest taka, że w ich przypadku dokładnie wiemy, czego się spodziewać. Warto więc zwrócić uwagę na wykonawcę, którego jeszcze nie było. Lil Nas X definiowany jest głównie jako raper, ale to bardzo krzywdzące dla niego określenie. To jest artysta, po prostu. Wymyka się wszelkim kategoriom, tworzy muzykę bardzo wielowymiarową, okraszając ją teatralnym show. Raz na jakiś czas pojawia się taki ktoś i wywraca rynek muzyczny do góry nogami. Lil Nas X owszem, bawi się rapem, ale też czerpie pełnymi garściami z popu czy country, tworząc niezwykle interesującą muzykę. Jest to jeden z tych koncertów na tegorocznym Open'erze, których nie można przegapić - i to bez względu na to, jakiej muzyki słuchamy na co dzień.

Sanah | 8 września | Polsat Plus Arena GdańskSanah śpiewała o tym, że marzą się jej stadiony. No i dziewczyna, na fali swojej niesłabnącej popularności, stwierdziła, że to marzenie czas najwyższy spełnić. Czy uda się jej wyprzedać obiekty w Gdańsku i Chorzowie? Czas pokaże. Na razie zainteresowanie jest spore, jednak zdobycie miejsc wciąż nie stanowi problemu. Sanah jest jedną z najbardziej rozchwytywanych piosenkarek młodego pokolenia. Jej sukces tkwi nie tylko w chwytliwych piosenkach, ale też w osobowości - można powiedzieć, że to taka kobieca wersja wczesnego Dawida Podsiadły. Trochę zahukana, miła, zabawna. Ale jednocześnie fenomenalna na scenie. Rzadko się zdarza tak naturalna postać, która nie tworzy żadnych postaci, nie zakłada masek, nie udaje. To jest jej siła i jeśli dalej będzie tak mądrze zarządzać swoją karierą, może stać się jedną z najpopularniejszych wokalistek w historii.

Archive | 13 października | Stary ManeżTo kolejny przełożony koncert. Także jeden z najbardziej wyczekiwanych. Archive w Polsce ma niebywały wręcz status. Fani zespołu są oddani i doskonale znają twórczość, jak i historię zespołu. Ostatni raz formacja gościła w Trójmieście w 2019 r., kiedy zagrała w wypełnionym po brzegi klubie B90. Brytyjczycy byli wówczas u szczytu formy i, miejmy nadzieję, że wciąż w niej są. Muzyczna mieszanka trip-hopu, post-rocka i psychodelii tworzona przez Archive stała się dla wielu wyznacznikiem jakości w szeroko pojętej muzyce alternatywnej. Zespół od lat jest w czołówce, niejako definiując kierunek, w którym zmierza muzyka niezależna. Wielu artystów czerpało i czerpie z twórczości Archive. Brytyjczycy przyjeżdżają do Polski z nowym albumem - "Call to Arms & Angels". Na krążku znalazło się 17 premierowych utworów, które zostały bardzo ciepło przyjęte przez krytyków. I zapewne ten właśnie materiał zdominuje gdański koncert, ale z dużą dozą pewności można stwierdzić, że pojawią się także najlepsze utwory z całej działalności zespołu.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (52)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Body Worlds Vital - wystawa human body (73 opinie)

(73 opinie)
65 - 75 zł
wystawa

Festiwal Remcon 2024 (21 opinii)

(21 opinii)
70 - 130 zł
warsztaty, zlot, gry

Techno orkiestra Meute

muzyka elektroniczna

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W której edycji popularnego programu "Idol" wziął udział wokalista Tomasz Makowiecki?