Wiadomości

stat

Seanse we własnym aucie. Czas na kino samochodowe w Trójmieście

Najnowszy artukuł na ten temat

"Łatwo nie było". Nowe lokale, które otworzyły się w czasie pandemii

Kino samochodowe do tej pory było raczej sporadyczną ciekawostką w Trójmieście. Wygląda na to, że tegoroczne lato będzie obfitować w regularne pokazy w plenerze i to w całym Trójmieście.
Kino samochodowe do tej pory było raczej sporadyczną ciekawostką w Trójmieście. Wygląda na to, że tegoroczne lato będzie obfitować w regularne pokazy w plenerze i to w całym Trójmieście. fot. Maciej Czarniak/ Trójmiasto.pl

Wygląda na to, że tegoroczny sezon letni w Trójmieście zdominuje kino samochodowe - seanse rodem z amerykańskiej popkultury "wyrastają" jak grzyby po deszczu. Tylko w ostatnich dniach ogłoszono w Trójmieście kilka takich pokazów, niektóre będą odbywać się cyklicznie. Szczegółowe informacje na temat repertuaru i lokalizacji będą podane wkrótce.Kino samochodowe w Trójmieście


Kino samochodowe to:

świetny pomysł, chętnie skorzystam 55%
fajna inicjatywa w czasie, gdy prawdziwe kina są zamknięte 27%
raczej mnie nie przekonuje, wolę iść do "normalnego" kina 6%
nie przemawia do mnie taka formuła w ogóle 12%
zakończona Łącznie głosów: 1616
Idea kina samochodowego jest znacznie starsza, niż mogłoby się wydawać. Pierwsze tego typu seanse odbyły się już na początku lat 30. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce spotkania zmotoryzowanych miłośników filmu zaistniały jednak dopiero w połowie lat 90.

W samym Trójmieście pomysł również jest już znany. Trzy lata temu organizatorzy 20. Festiwalu Filmów Kultowych zorganizowali pokaz filmu "Drive" na parkingu przy Stadionie Energa. Pomimo drobnych problemów technicznych, pomysł okazał się "strzałem w dziesiątkę", czego najlepszym potwierdzeniem była wysoka frekwencja.

Tak relacjonowaliśmy kino samochodowe pod Stadionem EnergaW dobie nieustannych obostrzeń i zakazów spowodowanych pandemią koronawirusa, kino samochodowe ma szansę na jeszcze większą eksplorację. Zwłaszcza że nie musimy nawet wychodzić z auta, by obejrzeć film, a bilet najczęściej kupuje się przez internet. Niedogodnością może być z kolei kiepska pogoda lub kwestie techniczne ograniczające komfort seansu (np. słabej jakości ekran czy problemy z dźwiękiem). Wielu kinomanów pewnie zatęskni za wygodnym fotelem i klimatyzowaną salą kinową.

Na kino samochodowe ukierunkować swoją działalność mogą w tym roku organizatorzy znanych i popularnych filmowych cykli w Trójmieście, takich jak Kino Na Szekspirowskim czy Octopus Film Festival. W pierwszym przypadku całkiem możliwe jest "zejście" widzów z tarasu Teatru Szekspirowskiego na samochodowy parking.

- Planujemy w tej formie zorganizować przede wszystkim nasze stałe projekty filmowe: Kino na Szekspirowskim w Gdańsku, Kino Letnie w Orłowie i Sopot Film Festival. Te wakacyjne projekty moim zdaniem można uratować jedynie w takiej formule, żeby nie skazywać ich tylko na wersję onlinową. Lokalizacje będą różne - Gdańsk, Sopot, Gdynia, w zależności od naszego projektu. Szukamy miejsc, które się do tego nadają, prowadzimy rozmowy z różnymi partnerami. Programowo żadna z naszych imprez filmowych się nie zmieni, więc nasi stali widzowie na pewno się ucieszą - deklaruje Anna Kądziela-Grubman ze Stowarzyszenia Kulturalnego Hamulec Bezpieczeństwa.

Zdjęcia z kina samochodowego pod Stadionem Energa 2017 rokPokazy plenerowe (nie tylko samochodowe) mają być też główną atrakcję tegorocznego, jubileuszowego, bo 20. Sopot Film Festival. Impreza częściowo przeniesie się również do internetu.

- Pracujemy też nad osobnym samodzielnym projektem kina samochodowego, które mogłoby działać regularnie nawet przez najbliższe miesiące, nawet jesienią i zimą. Wszystko zależy od sytuacji pandemicznej i od tego, jak ludzie będą chcieli korzystać z tradycyjnych sal kinowych - dodaje Kądziela-Grubman.
Nowych przestrzeni muszą też szukać pomysłodawcy filmowej "Ośmiornicy". Seanse w zatłoczonych często wnętrzach postoczniowych budynków, w świetle restrykcyjnych przepisów wprowadzanych przez rząd, wydają się być trudne do zaplanowania. Sterujący mackami "Ośmiornicy" Krystian Kujda już wielokrotnie wraz z ekipą zaskakiwał oryginalnymi pomysłami na scenerię filmowych seansów. To również ten zespół stał za organizacją wspomnianego kina pod Stadionem Energa.

Konkretną propozycję dla zmotoryzowanych fanów filmu ma już z kolei Fundacja Klub Młodych Liderów z Mielca, która latem rusza w trasę po Polsce właśnie z kinem samochodowym. Pomysłodawcy objazdowych pokazów odwiedzą 15 polskich miast. 26 czerwca zaplanowano wstępnie seans w Gdyni, dzień później w Gdańsku. Gdzie? Jeszcze nie podali takiej informacji.

- Kino odbędzie się na dużych parkingach, na których pomieści się od 100 do 150 aut. Na ekranie o powierzchni 72 metrów kwadratowych zostanie wyświetlony film, którego dźwięk będzie przesyłany falami radiowymi prosto do samochodów - informuje Wiktoria Noga z Fundacji Klub Młodych Liderów.
Dokładne miejsce seansów na razie jeszcze nie jest znane, a i daty mogą ulec przesunięciu. Organizatorzy wciąż także pracują nad repertuarem, ale jednocześnie zapewniają, że każdemu pokazowi będą towarzyszyć atrakcje w klimacie amerykańskim i konkursy w social mediach. Jednorazowo w każdym mieście film będzie mogło obejrzeć w ten sposób nawet 400 osób. Inspiracją dla organizatorów są w tym przypadku seanse kina samochodowego w Niemczech, gdzie taka forma rozrywki od kilku lat bije rekordy popularności

O tym, że kino samochodowe może stać się hitem także w Trójmieście, świadczy spore zainteresowanie internautów projektem Auto Kino GdańskAuto Kino Gdynia. Organizatorzy planują plenerowe seanse w obu miastach codziennie od czwartku do niedzieli o godz. 21, a w weekendy dodatkowe pokazy dla rodzin i dzieci. Taką formułą kina samochodowego zainteresowało się już kilkanaście tysięcy użytkowników Facebooka. Pokazy w Gdańsku i Gdyni mają ruszyć już 28 maja. Koszt biletu? 20 złotych od samochodu. Trwają prace nad repertuarem i podaniem dokładnej lokalizacji.

Opinie (97) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

01

czerwca

Kino Samochodowe - Gdynia Gdynia, Gdynia Arena

05

czerwca

Kino samochodowe - Kino Kul... Gdańsk, Stadion Energa Gdańsk

14

czerwca

Targi PupiLove Gdańsk, Galeria Metropolia

Kultura

Trójmiejski street art w pigułce - najważniejsi twórcy i ich dzieła
Trójmiejski street art w pigułce

Kulinaria

Kawa w domu jak z kawiarni. Dobre ekspresy do kawy
Kawa w domu: dobre ekspresy do kawy
Otwarte tarasy na galeriach handlowych w Trójmieście
Otwarte tarasy na galeriach handlowych

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Autorem powieści "Srebrzysko. Powieść dla dorosłych" jest: