Seanse we własnym aucie. Czas na kino samochodowe w Trójmieście

Kino samochodowe do tej pory było raczej sporadyczną ciekawostką w Trójmieście. Wygląda na to, że tegoroczne lato będzie obfitować w regularne pokazy w plenerze i to w całym Trójmieście.
Kino samochodowe do tej pory było raczej sporadyczną ciekawostką w Trójmieście. Wygląda na to, że tegoroczne lato będzie obfitować w regularne pokazy w plenerze i to w całym Trójmieście. fot. Maciej Czarniak/ Trójmiasto.pl

Wygląda na to, że tegoroczny sezon letni w Trójmieście zdominuje kino samochodowe - seanse rodem z amerykańskiej popkultury "wyrastają" jak grzyby po deszczu. Tylko w ostatnich dniach ogłoszono w Trójmieście kilka takich pokazów, niektóre będą odbywać się cyklicznie. Szczegółowe informacje na temat repertuaru i lokalizacji będą podane wkrótce.Kino samochodowe w Trójmieście


Kino samochodowe to:

Zobacz wyniki (1616)
Idea kina samochodowego jest znacznie starsza, niż mogłoby się wydawać. Pierwsze tego typu seanse odbyły się już na początku lat 30. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce spotkania zmotoryzowanych miłośników filmu zaistniały jednak dopiero w połowie lat 90.

W samym Trójmieście pomysł również jest już znany. Trzy lata temu organizatorzy 20. Festiwalu Filmów Kultowych zorganizowali pokaz filmu "Drive" na parkingu przy Stadionie Energa. Pomimo drobnych problemów technicznych, pomysł okazał się "strzałem w dziesiątkę", czego najlepszym potwierdzeniem była wysoka frekwencja.

Tak relacjonowaliśmy kino samochodowe pod Stadionem EnergaW dobie nieustannych obostrzeń i zakazów spowodowanych pandemią koronawirusa, kino samochodowe ma szansę na jeszcze większą eksplorację. Zwłaszcza że nie musimy nawet wychodzić z auta, by obejrzeć film, a bilet najczęściej kupuje się przez internet. Niedogodnością może być z kolei kiepska pogoda lub kwestie techniczne ograniczające komfort seansu (np. słabej jakości ekran czy problemy z dźwiękiem). Wielu kinomanów pewnie zatęskni za wygodnym fotelem i klimatyzowaną salą kinową.

Na kino samochodowe ukierunkować swoją działalność mogą w tym roku organizatorzy znanych i popularnych filmowych cykli w Trójmieście, takich jak Kino Na Szekspirowskim czy Octopus Film Festival. W pierwszym przypadku całkiem możliwe jest "zejście" widzów z tarasu Teatru Szekspirowskiego na samochodowy parking.

- Planujemy w tej formie zorganizować przede wszystkim nasze stałe projekty filmowe: Kino na Szekspirowskim w Gdańsku, Kino Letnie w Orłowie i Sopot Film Festival. Te wakacyjne projekty moim zdaniem można uratować jedynie w takiej formule, żeby nie skazywać ich tylko na wersję onlinową. Lokalizacje będą różne - Gdańsk, Sopot, Gdynia, w zależności od naszego projektu. Szukamy miejsc, które się do tego nadają, prowadzimy rozmowy z różnymi partnerami. Programowo żadna z naszych imprez filmowych się nie zmieni, więc nasi stali widzowie na pewno się ucieszą - deklaruje Anna Kądziela-Grubman ze Stowarzyszenia Kulturalnego Hamulec Bezpieczeństwa.

Zdjęcia z kina samochodowego pod Stadionem Energa 2017 rokPokazy plenerowe (nie tylko samochodowe) mają być też główną atrakcję tegorocznego, jubileuszowego, bo 20. Sopot Film Festival. Impreza częściowo przeniesie się również do internetu.

- Pracujemy też nad osobnym samodzielnym projektem kina samochodowego, które mogłoby działać regularnie nawet przez najbliższe miesiące, nawet jesienią i zimą. Wszystko zależy od sytuacji pandemicznej i od tego, jak ludzie będą chcieli korzystać z tradycyjnych sal kinowych - dodaje Kądziela-Grubman.
Nowych przestrzeni muszą też szukać pomysłodawcy filmowej "Ośmiornicy". Seanse w zatłoczonych często wnętrzach postoczniowych budynków, w świetle restrykcyjnych przepisów wprowadzanych przez rząd, wydają się być trudne do zaplanowania. Sterujący mackami "Ośmiornicy" Krystian Kujda już wielokrotnie wraz z ekipą zaskakiwał oryginalnymi pomysłami na scenerię filmowych seansów. To również ten zespół stał za organizacją wspomnianego kina pod Stadionem Energa.

Konkretną propozycję dla zmotoryzowanych fanów filmu ma już z kolei Fundacja Klub Młodych Liderów z Mielca, która latem rusza w trasę po Polsce właśnie z kinem samochodowym. Pomysłodawcy objazdowych pokazów odwiedzą 15 polskich miast. 26 czerwca zaplanowano wstępnie seans w Gdyni, dzień później w Gdańsku. Gdzie? Jeszcze nie podali takiej informacji.

- Kino odbędzie się na dużych parkingach, na których pomieści się od 100 do 150 aut. Na ekranie o powierzchni 72 metrów kwadratowych zostanie wyświetlony film, którego dźwięk będzie przesyłany falami radiowymi prosto do samochodów - informuje Wiktoria Noga z Fundacji Klub Młodych Liderów.
Dokładne miejsce seansów na razie jeszcze nie jest znane, a i daty mogą ulec przesunięciu. Organizatorzy wciąż także pracują nad repertuarem, ale jednocześnie zapewniają, że każdemu pokazowi będą towarzyszyć atrakcje w klimacie amerykańskim i konkursy w social mediach. Jednorazowo w każdym mieście film będzie mogło obejrzeć w ten sposób nawet 400 osób. Inspiracją dla organizatorów są w tym przypadku seanse kina samochodowego w Niemczech, gdzie taka forma rozrywki od kilku lat bije rekordy popularności

O tym, że kino samochodowe może stać się hitem także w Trójmieście, świadczy spore zainteresowanie internautów projektem Auto Kino GdańskAuto Kino Gdynia. Organizatorzy planują plenerowe seanse w obu miastach codziennie od czwartku do niedzieli o godz. 21, a w weekendy dodatkowe pokazy dla rodzin i dzieci. Taką formułą kina samochodowego zainteresowało się już kilkanaście tysięcy użytkowników Facebooka. Pokazy w Gdańsku i Gdyni mają ruszyć już 28 maja. Koszt biletu? 20 złotych od samochodu. Trwają prace nad repertuarem i podaniem dokładnej lokalizacji.

Opinie (97) ponad 10 zablokowanych

 • (6)

  Kto pamięta Kevina Arnolda i jego dziewczynę z serialu Cudowne Lata. Tam też było takie kino :)
  Róznica jest taka, że Kevin pożyczał od ojca V8 6.5 big block a teraz Sebek pożycza R3 1.0 :)

  • 84 2

  • (1)

   Oby w pierwszym rzędzie nie zaparkowaly busy.

   • 20 1

   • będą passaty w tdi

    good luck

    • 2 0

  • Sebix co najwyżej może wziąć BMW 318

   Tak z 93

   • 3 1

  • Różnica jest taka, że teraz masz w domu większą przekątną niż obraz w tamtych latach (2)

   • 7 1

   • (1)

    to siedź w domu boomerze

    • 2 8

    • to się lansuj na dachu samochodu po amerykancku z hamburgerm i chipsami

     tylko pamiętaj o selfie

     • 6 0

 • (6)

  Pamiętam kino samochodowe w Multikinie przy Alei Zwycięstwa. Fajny pomysł, tylko aby były to nowe filmy, premiery a nie tylko z ubiegłych lat !!!!!

  • 32 4

  • (3)

   Jeśli chodzi o kino samochodowe to musi być przestrzeń i duży plac, parking. bezpiecznie bo swoje auto, bilety online. Czyli np przy Ergo Arenie. Przy stadionie. Przy kinach typu np Multikino Al. Zwycięstwa. Być może na lotnisku. A nawet przy Galeriach typu Auchan itp Może być bez auta w plenerze ale zachowanie odległości i ograniczonej ilości miejsc. Typu plaża, parki.Może być nawet Opera Leśna czy Park Regana, Park Kolibki, Park Oruński, Fortyfikacje, Plac Zebrań Ludowych itp Każdy przynosi swój leżak,krzesełko, swój koc. Jest to na powietrzu więc nie dotykamy klamek, siedzeń itp A kina jak otworzą to i tak pewnie będzie limit osób i co drugie miejsce wolne. Pewnie w maseczkach, a jak seans i usiądziesz to już możesz zdjąć ale musi być puste miejsce obok.

   • 22 8

   • Napisał menadżer na przymusowym wolnym :D

    • 2 1

   • No i, żeby sebixy w tedeikach nie potruły wszystkich

    • 3 1

   • Nie ma sprawy jesli pomyslodawca kupi sobie ziemie i wyposazy we wszystki co potrzebne i zapewni dojazd. Na razie to widze wysyp pasozytow szukajacych miejsca do pasozytowania.

    • 0 0

  • Zbliża się lato organizatorzy impres masowych czy wydarzeń kulturalnych typu kina teatry, sport, jarmarki się przygotowują i myślą co tu zrobić by było bezpiecznie ale też zainteresować i przyciągnąć widzów. Pewnie te wakacje będą inne od poprzednich, ale trzeba dalej żyć i się dostosować. Wirus będzie pewnie z nami jeszcze długo. A trzeba wszystko robić by nie zwariować. Oczywiście z rozsądkiem. Zobaczymy czy już w wakacje będzie trochę lepiej, może temperatury wysokie typu 30 stopni pomogą.

   • 4 4

  • nowe filmy to sobie można obejrzeć na Netflixie albo innym VoD

   w kinach nie ma takiej potrzeby, bo tam się chodzi z innych względów

   • 2 6

 • (2)

  Na pierwszy seans proponuje coś na zaparowanie szyb.. ;) ďobry film nie jest zły.

  • 16 6

  • Idziemy do kina (1)

   czy na film, bo to różne opcje ;)

   • 9 2

   • Racja
    Ty na ręcznym się skup

    • 5 1

 • Niestety technicznie jest to niewykonalne (7)

  Kiedyś znajomy rozpoznawał temat i w Polsce nie da się tego legalnie zrobić ze względów technicznych.

  Chodzi o audio - które w kinach samochodowych przekazywane jest do radioodbiorników radiowych za pomocą fal FM na ustalonej częstotliwości.

  Niestety w Polsce częstotliwości te objęte są koncesją dla stacji radiowych, z kolei dozwolona moc nadajników (takich jak np. w transmiterach FM-bluetooth) jest niewystarczająca żeby odbiór był prawidłowy z odległości choćby kilkunastu metrów.

  Praktycznie potrzebna byłaby zmiana w prawie, przydzielająca np., konkretną częstotliwość na tego typu działalność i umożliwiająca nadawanie z mocą umożliwiającą odbiór w promieniu przynajmniej kilkuset metrów.

  Do tego jeszcze dochodzą pewne niejasności związane z licencjami kinowymi, które kategorycznie zabraniają retransmisji w jakiejkolwiek formie innej niż bezpośrednia - ale to powiedzmy jest do dogadania z dystrybutorem filmu.

  A jeszcze inna sprawa, że w dzisiejszych czasach gdzie króluje VOD, wielkie telewizory kosztują naprawdę niewiele, kina jakiekolwiek naprawdę tracą rację bytu - zwłaszcza przy cenach które tam obowiązują.

  • 31 9

  • (1)

   To prawda wszyscy oglądają online. Czy netflixa czy tam inne. Chodzę do kina i jeszcze się trzymają, tylko musi być dobre kino, dobry film !!!!! Ludzie czasem mają dość siedzenia i chcą wyjść z domu. A kino to im umożliwia. Ceny potaniały w kinach, choć przy większej rodzinie to faktycznie jest koszt. Ale i tak taniej niż teatr czy koncert. Tylko w kinie jest różnica taka że masz premiery,. A w internecie to często dopiero później jest premiera, choć są strony gdzie i nowość obejrzysz. Bardziej bym powiedziała że wypożyczalnie płyt i kasy umarły przez internet. Kiedyś pracowałam w takiej dużej wypożyczalni więc pamiętam jakie były tłumy.

   • 10 1

   • dobre kino i kino blachosmrodowe? to sie wyklucza.

    • 0 0

  • Nieprawda

   Nie ma problemu, żeby coś takiego zrobić

   • 3 3

  • (1)

   Przedostanie zdanie świadczy o braku znajomości tematu, a ostatnie już kompletnie dyskwalifikuje ten wywód. Siedź w domu, oglądaj telewizję, co kto woli.

   • 3 3

   • do rzeczy, specu

    • 0 0

  • nieprawda. byłam półtora roku w kinie samochodowym w warszawie, ktore tam regularnie działa i było super

   • 0 0

  • bylo w zeszlym roku i gralo

   zgłoś do prokuratury

   • 0 0

 • (2)

  Nie widzę tego. Szyby zaparowane, jesienią i zimą zimno, bo silnika nie wolno włączyć. Dzięki, wolę obejrzeć w domu.

  • 26 9

  • Szyby zaparowane (1)

   I samochód się trochę buja, ale to nic :)

   • 12 1

   • :D

    • 0 0

 • > "W Polsce spotkania zmotoryzowanych miłośników filmu zaistniały jednak dopiero w połowie lat 90"

  Bzdura. Pamiętam takie kino, funkcjonujące w czasach Prylu, w podbydgoskim Myślęcinku.
  Na pewno funkcjonowało w latach 70-tych i 80-tych. Być moze było starsze.

  • 8 2

 • Kino dla samochodów z ekranem wielkości dużej plazmy &)

  • 12 0

 • A gdzie przy szekspirowskim jest miejsce dla aut? (3)

  Wzdłuż Bogusławskiego? To gdzie ekran? Na parkingu abw od strony teatru? Ta miejscówka to chyba pobożne życzenie...

  • 10 1

  • Niestety racja.....

   • 3 0

  • (1)

   nie ma, dlatego szukają czegoś innego, czytaj uważnie

   • 1 1

   • skoro wiedzą, że to i**otyzm, to po co ta lokalizacja ?

    • 1 1

 • To już było, cofacie się w rozwoju ? (2)

  • 6 5

  • (1)

   Kolejny nowoczesny Janusz sie znalazł.
   Zakazmy dyskotek bo to tez przezytek lat 70
   Zamknijmy wszystko bo Janusze maja swoje kanapy.

   • 1 1

   • no tak, kino blachosmrodowe to przeciez najwyszukansza i najpotrzebniejsza rozrywka od wynalezienia krojonego chleba.

    • 0 0

 • Otwarcie zwykłych kin już w IV etapie...

  ...odmrażania gospodarki. Więc prawdopodobnie od 1 czerwca, bo od 18 maja knajpy i fryzjerzy. Tak więc otwierajcie te kina samochodowe, może zwykłe sale kinowe będą pustawe i będę miał większy komfort oglądania.

  • 15 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kazik
Kazik
rock / punk
mar 11
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
Craft Beer Fiesta
Craft Beer Fiesta
degustacja
sty 28-29
piątek - sobota, g. 15:00
Gdańsk, Pułapka
Słoń
Słoń
hip-hop
lut 26
sobota, g. 19:30
Gdańsk, Parlament

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Który alternatywny artysta z Trójmiasta jako pierwszy podpisał kontrakt płytowy ze słynną amerykańską wytwórnią płytową Sub Pop?