Wiadomości

stat

Serj Tankian dziękuje Solidarności w Ergo Arenie

Serj Tankian na koncercie zabrzmiał spokojnie. Nie dane nam było słuchać jego opętańczych krzyków, z jakich słynął w System Of A Down.

Serja Tankiana albo się kocha, albo się go nie znosi. Jego charakterystyczny wokal, nieco "błazeński" image i podniosła muzyka to mieszanka, która wzbudza emocje. W przypadku trójmiejskiego koncertu były to emocje zdecydowanie pozytywne, a kilka tysięcy par rąk oklaskiwało gorąco występ lidera System Of A Down.Uwagę publiczności przyciągała także pierwsza skrzypaczka.
Uwagę publiczności przyciągała także pierwsza skrzypaczka. fot. Dominik Staniszewski / trojmiasto.pl
- We came to kill you - krzyknął na początku koncertu Serj Tankian, co można przetłumaczyć: Przybyliśmy tu, żeby was "zastrzelić" (powalić na kolana). I faktycznie: miny fanów tej muzyki nie pozostawiały złudzeń. Większość fanów wyszła z koncertu zachwycona, spora grupa wielbicieli stała pod sceną jeszcze długo po zakończeniu koncertu, a pod Halą Ergo parking sprintem przemierzały dziewczyny pędzące do bramy technicznej, w nadziei, że uda się spotkać z idolem.

Lider niezwykle popularnego na początku wieku rockowego System Of A Down zaprezentował publiczności program złożony głównie z utworów z dwóch płyt Elect The Dead Symphony oraz Orca. Pierwsza z nich to zapis piosenek Tankiana w aranżacjach rozpisanych na orkiestrę symfoniczną. Orca to próba zmierzenia się artysty z materią stricte klasyczną. Tankian określa ją jako pierwszą swoją symfonię.

Na koncercie w Ergo Arenie towarzyszyła artyście Królewska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Janusza Przybylskiego, która na co dzień rezyduje w Pałacu w Wilanowie. Razem z ormiańskim wokalistą wykonała kilkanaście piosenek, w których mogliśmy usłyszeć bardzo charakterystyczne melodie i głos Tankiana. Publiczność z chęcią śpiewała z artystą takie utwory jak np. "Sky Is Over", "Falling Stars" czy "Baby".

W jednym z pierwszych utworów przeczytał wiersz - manifest, w którym potępiał istnienie granic. Granice - mówił - prowadzą do wojen, zbrodni, do ludobójstwa. Jako Ormianin doskonale wie o czym mówi, bowiem to właśnie jego naród spotkała tragedia, do której do dziś nie chce się przyznać państwo Tureckie. W Imperium Osmańskim Turcy w latach 1915-17 zamordowali około miliona (niektóre źródła podają, że 1,5 mln) Ormian. Serj Tankian wykonując piosenkę "Money" pokrzykiwał "pieprzyć pieniądze", ale wówczas już nie był aż tak wiarygodny.

Bloki z piosenkami przedzielone były czterema wejściami z symfonią "Orca", podczas których wokalista wykładał filozofię stojącą za tym utworem. Otóż orka, w rozumieniu Ormianina, to symbol ludzkiej dwoistości - każdy z nas jest orką, z jednej strony przyjaznym delfinem, z drugiej - zabójcą. I choć to filozofia dość naiwna, a same utwory na tle hollywoodzkich produkcji filmowych nie wyróżniały się niczym szczególnym, to wielu widzów było poruszonych.

Publiczności podobał się także gościnny występ-niespodzianka Ormianina grającego na tamtejszym narodowym instrumencie - duduku. Niestety nazwiska tego muzyka nie zdołałem wychwycić. Nie bez znaczenia też były słowa Tankiana: "dziękuję wam za Solidarność. Ona dała impuls to wielu zmian na całym świecie. Jesteście niewiarygodni (ang. You are fucking awesome)".

To co mogło się nie podobać, to (niestety) nagłośnienie. Po pierwsze: koncert był zaskakująco cichy. Po drugie, głos Tankiana często ginął gdzieś w symfonicznym gąszczu, nie brzmiał wcale tak mocno i wyraziście jak na płytach. W Ergo Arenie niestety rządzi echo, zwłaszcza, gdy duża część trybun stoi pusta. O ile w pierwszych rzędach, na płycie to nie przeszkadza, to im dalej od sceny, tym zdecydowanie gorzej. Być może lepiej ten koncert zabrzmiałby w Gdynia Arenie, która przy takiej frekwencji wypełniłaby się niemal po brzegi?

Opinie (39)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

01

czerwca

Kino Samochodowe - Gdynia Gdynia, Gdynia Arena

05

czerwca

Kino samochodowe - Kino Kul... Gdańsk, Stadion Energa Gdańsk

14

czerwca

Targi PupiLove Gdańsk, Galeria Metropolia

Kultura

Trójmiejski street art w pigułce - najważniejsi twórcy i ich dzieła
Trójmiejski street art w pigułce

Kulinaria

Kawa w domu jak z kawiarni. Dobre ekspresy do kawy
Kawa w domu: dobre ekspresy do kawy
Otwarte tarasy na galeriach handlowych w Trójmieście
Otwarte tarasy na galeriach handlowych

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    W jakim zespole występuje znany m.in. z filmów Wojtka Smarzowskiego Arkadiusz Jakubik?