• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Siedemnastowieczna muzyka z Włoch i Niemiec

  • wtorek, 17 listopada 2015, godz. 18:00
  • Lokalizacja
    Aula w gmachu głównym pg, Narutowicza 11/12
  • Bilety
    wstęp wolny
Koncert z cyklu "Akademia Muzyczna w Politechnice" w ramach "Politechniki Otwartej"

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Siedemnastowieczna muzyka z Włoch i Niemiec

Wykonawcy:
Danuta Zawada - skrzypce barokowe
Małgorzata Skotnicka - klawesyn


W programie:
T. Merula - Capriccio Cromatico
H.I.F. von Biber - I Sonata "Zwiastowanie NMP" ze zbioru Sonat Różańcowych
G.A.P. Mealli - Sonata Quarta "La Castella" op. 3
J.J. Froberger - Suite II
G.A.P. Mealli - Sonata Seconda "La Cesta" op.3
H.I.F. von Biber - Sonata Representativa



WSTĘP WOLNY

Aula w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej



DANUTA ZAWADA - skrzypce barokowe

Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie skrzypiec prof. Macieja Sobczaka; Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec barokowych ad. Zygmunta Kaczmarskiego oraz Królewskiego Konserwatorium w Brukseli w klasie skrzypiec barokowych Sigiswalda Kuijkena oraz Sary Kuijken. Brała udział w licznych kursach dotyczących wykonawstwa muzyki dawnej, prowadzonych przez takich specjalistów jak: Monika Tóth, Enrico Onofri, Olivia Centurioni, Ryo Terakado, Marinette Troost, Jaque Ogg, Paolo Pandolfo, Keneth Weiss, Simon Standeage.

Jest współzałożycielką zespołu Silva Rerum arte, który realizuje swoje projekty na terenie Trójmiasta a także koncertuje w Polsce i innych krajach europejskich.

Współpracuje także z takimi zespołami jak: Hofmusici (Czechy), Il Gardellino (Belgia), Musica Perduta (Włochy), Collegium 1704 (Czechy), Le Concert d'Anwers (Belgia), PhiloMelante (Belgia).

Brała udział w nagraniach dla takich firm fonograficznych jak: Accent, Briliant Classic, Soliton.

Jako członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Muzyki Dawnej w Gdańsku oraz Wiceprezes Fundacji Silva Rerum, aktywnie działa na rzecz promocji muzyki dawnej w Polsce.



MAŁGORZATA SKOTNICKA - klawesyn

Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie klawesynu profesor Elżbiety Stefańskiej. Umiejętności swoje doskonaliła uczestnicząc w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pedagogów jak: Zuzanna Ružičkowa, Hugette Dreyfus oraz Jacque Ogg.

W roku 1995 m.in. z jej inicjatywy powstała w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu klasa klawesynu, którą do dzisiaj prowadzi. Uczniowie jej są laureatami konkursów oraz stypendiów Ministra Kultury. Jest też dr hab. Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Brała udział w pracach jury ogólnopolskich konkursów i przesłuchań klawesynowych. Prowadzi kursy mistrzowskie oraz konsultacje w szkołach muzycznych oraz Akademiach Muzycznych w całej Polsce.

Koncertuje jako solistka oraz kameralistka w kraju i za granicą. Brała udział w licznych Festiwalach. Współpracowała z wybitnymi artystami m.in. z W. Kuijkenem, B. Csologiem, R. Jabłońskim.

W latach 1996-2010 grała w zespole kameralnym Pro Musica Antiqua, z którym nagrała pięć płyt z muzyką epoki baroku oraz polską muzyką współczesną wydanych przez firmę DUX. W roku 2003 wraz z zespołem zdobyła złotą płytę przyznawaną przez firmę DUX, a w roku 2007 nagrodę przyznawaną przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego "Najlepsi z Najlepszych".

W roku 2003 została odznaczona przez Ministra Kultury odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

Z jej inicjatywy w roku 2002 powstało Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Muzyki Dawnej, w którym dwie kadencje pełniła funkcję prezesa, a obecnie funkcje wiceprezesa. Jako członek zarządu jest współorganizatorem jedenastu edycji Festiwalu Muzyki Dawnej ANIMA MUSICA.

Od 2010 roku jest członkiem zespołu Silva Rerum arte oraz wiceprezesem Fundacji Silva Rerum.

Opinie