• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Siesta Festival po raz 12. Fado znów będzie rządzić Gdańskiem

goch
5 września 2022, godz. 16:00 

To już 12. edycja Siesta Festival. Ta impreza cieszy się niesłabnącą popularnością, ale też przez te wszystkie lata zdążyła wykształcić sobie oddaną i stałą publiczność, która rokrocznie stawia się na wszystkich koncertach. Tegoroczna odsłona będzie się składać z ośmiu aktów i potrwa od 7 do 11 września.Folk, reggae, world - najbliższe koncerty w TrójmieścieCzy wybierasz się na tegoroczną Siestę?

Siesta rozpocznie się 7 września w Starym Maneżu od naprawdę ciekawego koncertu. Na scenie pojawi się Juanita Euka, która zaprezentuje materiał ze swojej debiutanckiej płyty "Mabanzo". Jej rodzice wyemigrowali z Konga, dzięki czemu młoda artystka mogła nie tylko się rozwijać, ale i chłonąć inne kultury - argentyńską czy brytyjską - zawsze jednak wnikając w klimat tamtejszej afrykańskiej społeczności. Szersza publiczność może kojarzyć wokalistkę z hitowego serialu "Obsesja Eve", w którym pojawił się jej singiel.

Siesta Festival to także gdańskie noce Fado. W tym roku będą one należeć do Diany Vilarinho. Fado to gatunek wywodzący się z lizbońskiej biedoty. Powstał w XIX wieku i od tamtej pory zyskał ogromną popularność na całym świecie, ale - co ciekawe - wykonywany jest jedynie w Portugalii. Fado musi być śpiewane po portugalsku, po prostu. Swoich sił próbują jeszcze Japończycy, jednak nikt inny nie próbuje zabierać się za tę muzykę. Vilarinho, która koncertuje w całej Europie i współpracuje z takimi tuzami, jak chociażby Ricardo Ribeiro, pojawi się na scenie Piwnicy Rajców trzy dni z rzędu - w czwartek, piątek i sobotę (8-10 września).

Jak wypadły letnie festiwale w Trójmieście?W sobotę na dwóch koncertach w Filharmonii na Ołowiance pojawi się dobrze znany festiwalowej publiczności Tito Paris wraz z gościnnym udziałem Anny Marii Jopek. Dzień później, w tej samej lokalizacji, będzie można posłuchać fado w interpretacji Joao de Souzy, który do współpracy w tym roku zaprosił Dorotę Miśkiewicz, Natalię Grosiak oraz Olę Jas, a także awangardową formację Bastarda Trio. Przenikanie się kultur, poszukiwanie i łączenie jest bowiem dla fado czymś zupełnie naturalnym, a spotkanie wykonawców z tak odległych od siebie krajów wypada zaskakująco dobrze.

Ostatnim akcentem tegorocznej Siesty będzie afrykańska fiesta w Parlamencie. Późnym wieczorem - o godz. 22 - na scenie pojawi się Remna Schwarz. To bardzo ciekawy gitarzysta, obywatel świata. Komponuje, produkuje, pisze i śpiewa. Jest całkowicie samowystarczalny. Może to być największe zaskoczenie całego tegorocznego festiwalu - wielu może odkryć coś nowego w muzyce Remny. Wpisuje się on bowiem w bardzo popularny nurt singer/songwriterów, który pokazuje, że to właśnie te jednoosobowe zespoły tworzą dziś najciekawszą muzykę.
goch

Miejsca

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (12)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Fisz Emade Tworzywo (6 opinii)

muzyka alternatywna, pop

Imany "Voodoo Cello"

179 zł
blues / soul, pop

Wszystkie Drogi Prowadzą do Rzymu

121 - 168 zł
Kup bilet
muzyka poważna

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Co to są bojówki?