Wiadomości

Kiedyś to był śmigus-dyngus! Dziś tradycja zanika i... chyba dobrze

Nie było mowy o subtelnym polewaniu wodą! W ruch szły wiadra, a przechodnie mogli mieć pewność, że jeśli dopadnie ich taka ekipa, to wrócą do domu przemoczeni do suchej nitki. Śmigus-dyngus w Gdańsku, 1 kwietnia 2002 r.
Nie było mowy o subtelnym polewaniu wodą! W ruch szły wiadra, a przechodnie mogli mieć pewność, że jeśli dopadnie ich taka ekipa, to wrócą do domu przemoczeni do suchej nitki. Śmigus-dyngus w Gdańsku, 1 kwietnia 2002 r. fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Wiadra i węże ogrodowe, hektolitry wylanej wody, ubrania przemoczone do suchej nitki i absolutnie żadnej taryfy ulgowej dla przechodniów błagających o "litość" - tak jeszcze kilkanaście lat temu lany poniedziałek obchodzono nie tylko w Trójmieście, ale i w całej Polsce. Dziś śmigus-dyngus ma wymiar jedynie symboliczny, a ci, którzy pamiętają jego złote czasy, jakoś nie marzą o wskrzeszeniu dawnych zwyczajów. Przynajmniej nie w takiej formie, w jakiej były praktykowane przez dziesięciolecia.Czy to pamiętasz?Czy w śmigus dyngus polewasz innych wodą?

tak i to na potęgę! 12%
tak, ale jedynie symbolicznie 39%
nie, ale nie wykluczam, że w tym roku to zrobię 5%
nie i nie zamierzam - to nic fajnego 44%
zakończona Łącznie głosów: 2099
Śmigus-dyngus nie ma wprawdzie konotacji religijnych, jednak z religią jest nierozerwalnie związany - odbywa się przecież w drugi dzień świąt wielkanocnych. Warto jednak pamiętać, że zwyczaj polewania innych wodą (wraz z licznymi wariacjami) pochodzi z czasów, gdy nasi słowiańscy przodkowie czcili bóstwa przyrody i natury. W marcu i kwietniu nasilenie imprez było większe, bo celebrowano zwycięską walkę wiosny z zimą. Dopiero później zwyczaj ten zasymilowało chrześcijaństwo, podpinając go pod obchody tych najważniejszych w kalendarzu liturgicznym świąt.

Dzieci przy pompie na rogu skweru Kościuszki i ul. Świętojańskiej napełniają wodą butelki na śmigus-dyngus. 1959 rok.
Dzieci przy pompie na rogu skweru Kościuszki i ul. Świętojańskiej napełniają wodą butelki na śmigus-dyngus. 1959 rok. fot. Zbigniew Kosycarz/www.kfp.pl

Dzień bezkarnego oblewania kobietDziś śmigus-dyngus kojarzy nam się wyłącznie z polewaniem wodą. Kilkadziesiąt lat temu w wielu zakątkach kraju, szczególnie na wsiach, obchodzono go jednak zupełnie inaczej. Tradycja ta niejednokrotnie pozostaje nadal żywa.

- Śmigus-dyngus kojarzy mi się ze zdartymi do krwi kostkami - wspomina Zofia, rocznik 1941. - Jako dziecko mieszkałam na pałuckiej wsi, niedaleko Biskupina. W poniedziałek wielkanocny, po porannej mszy, chłopcy biegli za dziewczynami i lali je po nogach wierzbowymi witkami. Ile sił w rękach! Wracałyśmy do domu mocno poranione, co nikogo nie bulwersowało. Z reguły na wejściu obrywałyśmy jeszcze wodą od ojców i braci, bo inaczej obchody śmigusa-dyngusa byłyby niepełne. Było to nierówne świętowanie, bo bawili się tylko chłopcy. Dziewczynom do śmiechu nie było.
Gdańsk-Zaspa, ul. Pilotów, 21 kwietnia 1992 r.
Gdańsk-Zaspa, ul. Pilotów, 21 kwietnia 1992 r. fot. Maciej Kosycarz/KFP
Pani Halina, obchodząca w tym roku 50. urodziny, bita po nogach nie była, jednak również nie ma miłych skojarzeń ze śmigusem-dyngusem.

- Każde wyjście do kościoła w drugi dzień świąt było wyzwaniem - dodaje Halina, od dziecka mieszkająca na Witominie. - Kobiety szły w obstawie ojców i braci, ale towarzystwo wyposażone w wiadra nie bało się nikogo. Pamiętam, że pewnego roku, kiedy msza dobiegała końca, zaczęłyśmy się z siostrami cieszyć, że nam się upiecze. Radość była przedwczesna - na kobiety wychodzące z kościoła przy wyjściu czekali ministranci wraz z wikariuszami. Kiedy wróciłam do domu, mokre miałam nawet majtki.
Śmigus-dyngus na ulicach Rumi. 17 kwietnia 2006 r.
Śmigus-dyngus na ulicach Rumi. 17 kwietnia 2006 r. fot. Andrzej Gojke/KFP

Butelki po szamponie, płynie do naczyń i woda z kanałuMarek wychowywał się na gdańskich Siedlcach. Najbardziej aktywny w celebrowaniu śmigusa-dyngusa był w latach 1985-1992.

- W latach 80. nie było plastikowych pistoletów, jajeczek czy innych wynalazków do kulturalnego polewania wodą - pojawiły się u nas w powszechnej sprzedaży później - opowiada Marek. - No ale Polacy to kreatywny naród, więc nigdy z kolegami na brak sprzętu nie narzekaliśmy. Pamiętam, że ja sam biegałem z butelkami po szamponie Familijnym i Ludwiku - były w miarę spore, plastikowe, więc wygodne w użytkowaniu. Jeden z kolegów przyniósł raz plastikowy, 5-litrowy kanister. Jak my mu zazdrościliśmy! Jeśli ktoś zastanawia się, jaka była skala tego oblewania, to donoszę, że uczestniczyli w tym wszyscy. W poniedziałek wielkanocny na ulice wylegały hordy młodych chłopaków, nastawionych na jedno - oblewanie jak największej liczby dziewczyn.
Śmigus-dyngus na ulicach Gdańska. 12 kwietnia 2004 r.
Śmigus-dyngus na ulicach Gdańska. 12 kwietnia 2004 r. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP
Skąd młodzi ludzie brali wodę, skoro przelewali jej aż tyle?

- Skąd się dało - odpowiada Tomek (rocznik 1972). - Dosłownie! Wbijaliśmy się na podwórka domów jednorodzinnych, bo tam z reguły były krany, do których podłączało się węże ogrodowe. Jeśli biegaliśmy po mieście, a takich kranów nie było, braliśmy wodę z Kanału Raduni, z Motławy, z fontann. I ta woda lądowała potem na jasnych garsonkach pań, które w poniedziałek wielkanocny wychodziły z kościoła. Bo żadna kobieta przy zdrowych zmysłach raczej nie opuszczała tego dnia domu bez wyraźnej potrzeby, a wizyty w kościele odpuścić nie można było.
- Zdarzało się, że po takim ataku sukienki, garsonki czy płaszcze były trudne do odratowania - dodaje Marta, siostra Tomka. - Stroiłyśmy się, bo takie to były czasy. Na Wszystkich Świętych zakładało się pierwszy raz nowe ubrania i buty zimowe, a w Wielkanoc szło się do kościoła w nowych, odświętnych ubraniach wiosennych. No i niestety, niejednokrotnie podczas takiej wielkanocnej prezentacji na tych naszych wyszarpanych pod ladą ubraniach lądowała woda z kałuży. Dziś wydaje mi się to wybrykiem chuligańskim, wtedy reagowałyśmy złością, ale towarzyszyła temu też jakaś chora ekscytacja.
W śmigus-dyngus w ruch szły wiadra, butelki, kanistry, ale też co bardziej kreatywni znajdowali bardziej wysublimowane sposoby na zaskoczenie swoich ofiar. Chociaż wysublimowane to dość grzeczne określenie.

- Dzisiaj, gdy przypominam sobie wybryki moje i moich podwórkowych kumpli, to łapię się za głowę, jak mogliśmy być aż tak nieodpowiedzialni - opowiada Jakub (rocznik 1975). - Wychowałem się na gdańskiej Morenie, na jednostce B. W śmigus-dyngus wchodziliśmy na dach wieżowca przy ul. Amundsena, napełnialiśmy wodą prezerwatywy marki Eros i zrzucaliśmy je z dachu. Gdy szli "cywile", zawsze staraliśmy się celować tak, aby nie stworzyć niebezpieczeństwa, ale dla chłopaków z konkurencyjnej bandy podwórkowej nie mieliśmy litości. Prezerwatywy lądowały tuż pod nogami. Na szczęście nikogo nie trafiliśmy, ofiar w ludziach nie było. Inną dyngusową atrakcją było oblewanie ludzi w autobusie. Autobus podjeżdżał na przystanek, kierowca otwierał drzwi i wtedy wyskakiwała banda zza kiosku Ruchu. Szybka akcja i jeszcze szybszy odwrót. Cóż, tak się wtedy bawiła młodzież - dodaje Jakub.
Śmigus-dyngus na ulicach Gdańska - 12 kwietnia 2004 r.
Śmigus-dyngus na ulicach Gdańska - 12 kwietnia 2004 r. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Chuligaństwo deluxe, czyli sąsiad z perfumamiNie wszyscy mężczyźni byli chuliganami, którzy wykorzystywali śmigus-dyngus do tego, aby bezkarnie oblać żonę, córki czy siostry. Zdarzali się też dżentelmeni.

- Mój sąsiad zawsze wpadał do nas z samego rana i spryskiwał każdą z pań (mamę, moje trzy siostry i mnie) swoimi perfumami - wspomina Agnieszka, która dzieciństwo spędziła na Chyloni. - Wiem, że były to bardzo drogie perfumy, bo sąsiad był kapitanem na kontenerowcu i przywoził sobie najbardziej ekskluzywne zapachy z całego świata. Kombinowałyśmy potem z siostrami przez kilka dni, żeby myć się tak, aby ten zapach pozostał na skórze jak najdłużej. Mama była na nas o to wściekła, ale jakimś cudem zawsze pachniała perfumami sąsiada dłużej od nas.
Śmigus-dyngus dopadał też tych, którzy z domu nie wychodzili. Nawet do kościoła.

- Tata zajmował wysokie stanowisko w Komitecie Wojewódzkim PZPR, więc chociaż mama utrzymywała, że jest wierząca, to do kościoła nie mogliśmy chodzić. Uliczne polewanie nam zatem nie groziło, bo w poniedziałek wielkanocny nie ruszaliśmy się z domu - wspomina Martyna z Kamiennej Góry. - Nie oznacza to, że nas tradycja ominęła! W każdy śmigus-dyngus każdą z domowniczek moi bracia, pod przewodnictwem taty, wyłapywali i wrzucali do wypełnionej zimną wodą wanny. Pamiętam, że kiedyś udało mi się przed nimi schować przez cały dzień. Dopiero kiedy wieczorem wyszłam wyprowadzić psa do ogrodu, złapali mnie i wrzucili do beczki na deszczówkę.
Śmigus-dyngus na ulicach Gdyni (Witomino). Na zdjęciu nastolatek oblewający zimną wodą ludzi wracających z kościoła (17 kwietnia 2006 r.).
Śmigus-dyngus na ulicach Gdyni (Witomino). Na zdjęciu nastolatek oblewający zimną wodą ludzi wracających z kościoła (17 kwietnia 2006 r.). fot. Błażej Maziarz/KFP

Wygaszenie tradycji, za którą nie będziemy tęsknić?Dziś tradycja oblewania się w lany poniedziałek wygasa. Sporadycznie można spotkać na mieście dzieci z pistoletami na wodę czy butelkami, ale ich działania rzadko podpadają pod wybryki chuligańskie. A takie w ostatnich latach często się zdarzały.

- Nawet kilkanaście razy dziennie wzywaliśmy policję, bo chuligani z wiadrami napadali na naszych klientów. Regularnie zdarzały się też ataki na wiernych wychodzących z bazyliki Mariackiej po zakończonych mszach - opowiada Joanna, przed pandemią pracująca jako kelnerka w jednej z restauracji przy ul. Piwnej w Gdańsku.
Ci, którzy doświadczyli śmigusowo-dyngusowej zabawy wtedy, kiedy była ona u szczytu świetności, raczej nie będą za nią tęsknić.

- Czasy się zmieniły i dziś wielu z nas nie może pozwolić sobie na paradowanie po mieście w ubraniach przemoczonych do samych majtek. Ludzie, którzy w wielkanocny poniedziałek wychodzą na ulicę, niekoniecznie wracają z kościoła do domu, ale bardzo często jadą do pracy czy na spotkanie z rodziną - komentuje Marcin. - Czasy, kiedy sam biegałem z wiadrami po mieście, zawsze będę wspominał z nostalgią, ale nie chciałbym, aby w ten sposób zachowywali się moi synowie. Niemniej w zaciszu domowym śmigusa-dyngusa zamierzamy świętować do ostatniej suchej nitki.

Quiz - Co wiesz o wielkanocnych tradycjach?

Pytanie 1 / 8

Pytanie 1 / 8
Na jakiej podstawie jest wyznaczana data Wielkanocy?

Opinie (311) ponad 50 zablokowanych

 • Mon (6)

  Dzieci wychowane przed komputerem, więc czego można się spodziewać w dzisiejszych czasach?

  • 94 26

  • Eh (3)

   Aplikacji oblej woda... to prawda dIsiejsze.dzoeci to dramat beż.umiehętności... :(

   • 17 8

   • (2)

    Ale przynajmniej mają w telefonach autokorektę...

    • 3 5

    • Autokorekta mnie wnerwia. (1)

     Wiecej ja poprawiam ją, niż rzeczywiście ona mi poprawi prawdziwych błędów.

     • 5 0

     • to ja wylacz

      jesli umiesz

      • 0 0

  • 20 lat temu były takie same komentarze :) (1)

   Wtedy dzieciaki faktycznie siedziały przed komputerem. Dziś łażą ze swoimi smartfonami i oglądają pato-streamy.

   • 10 0

   • nie było . nie kłam

    bo nie bylo tu takich tesktów.

    • 0 2

 • (3)

  W latach 90 to była istna bandyterka :) Osiedlowe bandy po kilkadziesiąt osób z wiadrami stojące pod kościołami i na drogach prowadzących do kościołów :)

  • 125 14

  • (1)

   Jeszcze pod koniec lat 80 najlepsze do polewania były butelki plastikowe po płynie Ludwik. Jedyne miały odkręcany dziubek. O pistoletach na wodę nikt nie słyszał.
   Pamiętam też, że używało się dziecięcych smoczków do butelek. Nakładało się smoczek na kran. Napełniało wodą i zawiązywało supeł, po czym rzucało sie z okna komuś pod nogi.
   Niektorzy używali do tego prezerwatyw. Byly zbyt pojemne i przez to niebezpieczne bo mogły zabić wypelnione kilkoma litrami wody. Jedyne wtedy dostępne były chyba z Unimilu i nazywały się Eros Olex :D

   Bardziej subtelni używali plastikowych jajek.

   • 8 7

   • dzis tez mamy ludwika i te butelki

    • 0 0

  • Na Oksywiu największą banda stala

   Jak się szło do kościoła Michała archanioła i stali na krzyżówce Dąbka/Dickmana normalnie dzicz najgorzej miały ładne dziewczyny. Pamiętam były walki w polewaniu wody między osiedlami.

   • 11 0

 • Dzieciaki z lat 90 (2)

  My się polewaliśmy tylko miedzy sobą, dzieciakami. W ruch szły butelki plastikowe z przedziurawioną nakrętką, czasami wiadro. Jedynie starsza młodzież ryzykowała atak na dorosłych idących do kościoła. Taka tradycja mogłaby przetrwać - niech dzieciaki mają trochę frajdy i niech robią bitwy i zasadzki miedzy sobą:)

  • 213 50

  • nie bardzo rozumiem o co chodzi z zasadzką (1)

   w moim tiktoku jest tylko opcja dodaj film i polub użytkownika. powinienem wejsc w jakies inne opcje?

   • 17 8

   • To taki zwyczaj że wsi

    Jak świnia ucieknie z chlewu to się robi zasadzkę żeby ją sprytnie schwytać i sprowadzić spowrotem

    • 9 11

 • (3)

  Jedni moi dziadkowie z Kaszub, drudzy spod Lubawy. Nikt tam nie latał z wiadrami wody. I tu i tam chłostało się dziewczyny wierzbowymi witkami po nogach.

  • 45 11

  • Rodzinny dom koło Lubawy i u nas strach było wyjść z domu w świąteczny poniedziałek :) super było! ;)

   • 5 3

  • Jałowcem lub tzw rózgi

   • 7 1

  • u mnie w Mirmilowie lala sie bacikiem

   • 1 0

 • Ktoś kto sam nie oblewał i nie był oblany za małolata nie zna życia :-) (1)

  Lajf is brutal und ful of zasadzkas

  • 78 33

  • Na tym pierwszym zdjęciu narodowo wyklęty dres men - ale dresik jak widzę założył niedzielny i wyjściowy:)

   Pomylił paradę - 10 -go będzie więcej kolegów w takich `garniturkach ` :):):)

   • 6 5

 • Tytuł z glownej " śmigus dygus wczoraj i dziś" (2)

  Jakiś marzyciel to pisał? Domniemam, że śmigus nie trwa 2 dni? Wczoraj przecież była Wielkanoc?

  • 9 61

  • zajmij sie swoim pupilkiem (1)

   najlepiej posprzątaj po nim kupę

   • 4 3

   • Posprzątaj pety, puszki i plastikowe tacki po wędlinach, a od pupilków się odstosunkuj :-*

    • 2 2

 • kiedys na wielkanoc jako dzieciak jezdzilem do ciotki na wies i pamietam,ze po dyngusie zwierzeta przez kilka dni nie mialy co pic tak sie woda lala!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • 16 25

 • Piekne czasy (3)

  Pamietam jak na mojej ulicy wszyscy sie lali z balkonów biegali po ulicy starsi i mlodzi nawed rodzice. A teraz przez internet ahh

  • 69 26

  • Wlasnie ide z miską wody do sypialni żony i dzieci (2)

   Hehe.Nie ma zlituj

   • 20 11

   • (1)

    Żona i dzieci mają osobną sypialnię?

    Musisz strasznie chrapać

    • 4 7

    • stac mnie. mam apartament by robyg

     • 3 2

 • (2)

  Pierwsze zdjęcie rozwala- to dopiero ekipa!!:) Teraz to młodzież ma inne dylematy: skąd brać kasę na peta, ajfona i ubranie się od stóp do głów w sieciowkach.

  • 103 13

  • polewanie takze w inne dni - pranki tamtych czasów

   ja pamietam stary zwyczaj. napelnialo sie woreczki lub balony i rzucalo z balkonow

   albo wiaduktow na samochody. Mlodzi powinni kultywac nasze tradycje :P

   • 4 8

  • Bieda brod smród

   • 1 2

 • (2)

  Ta tradycja to barbarzyństwo i zwykle chuligaństwo !

  • 83 92

  • To nie tradycja

   Tradycją było polewanie jajeczkami oraz bicie rózgami po nogach ale osób które nie wstały z łóżka .
   Jeździliśmy na dyngusa z Wejherowa do Rekowa .
   Potem było wspólne śniadanie .

   • 11 4

  • Nie wypisuj bzdur

   • 5 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kultura

Czuwaj Papciu - mural Tuse w hołdzie dla Papcia Chmiela
Papcio Chmiel na muralu Tuse
Przybylska, Wałęsa, Tusk, Krauze i inni - inspirujące biografie
Lubisz biografie? Zobacz nasze propozycje

Kulinaria

Kaszubska Koza w płomieniach. Pomoc płynie z całego świata
Kaszubska Koza w płomieniach
Smacznie, zdrowo, kolorowo. Ekorynki w Trójmieście
Bio i eko. Dokąd na zdrowe zakupy?

  Najczęściej czytane

  Sprawdź się

  Günter Grass mieszkał: