• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Solidarna Stocznia

1 września 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 

Trójmiejscy stoczniowcy jak również Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy "Solidarność" powstały w Gdańsku wpisali się na stałe w karty historii oraz zapoczątkowali nie tylko w Polsce, ale i na świecie ogromny zmiany. Zachęcamy by udać się na wycieczkę śladami Solidarnej Stoczni - prześledzić historię jej powstania, przełomowych momentów, ale też niezasłużonej krzywdy i miejsc upamiętniających ich
losy.



Strocznia Gdańska Strocznia Gdańska
Stocznia Gdańska
Stocznia Gdańska, wcześniej funkcjonująca jako Stocznia im. Lenina posiada kilka miejsc, które warto zobaczyć:
- Plac Solidarności - jest to plac, który uznaje się za miejsce zrodzenia się NZSS "Solidarność". Jest to także miejsce strajków w sierpniu 1980 roku.
- II brama Stoczni - to tutaj w 1980 roku po wybuchu strajku powieszono drewnianą tablicę, na której spisano 21 postulatów, których spełnienie miało gwarantować zakończenie strajków.
- Pomnik Poległych Stoczniowców - na placu przed Stocznią widnieją trzy metalowe, 42-metrowe krzyże z kotwicami - to pomnik, który powstał by upamiętnić stoczniowców poległych w Grudniu 70. Pomnik stoi w niedalekiej odległości od miejsca gdzie w sierpniu 1970 roku zabito trzech pierwszych robotników.
- Płot wokół Stoczni - niestety nie jest jasne który jest słynnym płotem, przez który przeskoczył Lech Wałęsa by pokierować strajkiem w Stoczni co później zaważyło na biegu historii. Sam Wałęsa nigdy nie powiedział dokładnie którędy dostał się na zamknięty teren Stoczni.

Wystawa "Drogi do Wolności"
Wystawa znajduje się powstała na okoliczność 20 rocznicy powstania "Solidarności". Przedstawia historie lat 1956 - 1989 i wiele reliktów z tego okresu: filmy, ulotki, gazety, plakaty, dokumenty a także listę 21 postulatów, która od 1993 roku znajduje się na liście UNESCO. Zobaczyć też możesz sklep spożywczy czy budkę telefoniczną (po wejściu do której usłyszysz głos "Rozmowa kontrolowana, rozmowa kontrolowana"). Wystawa jest zwiastunem powstania Europejskiego Centrum Solidarności, które ma powstać w
przeciągu kilku następnych lat.

Ulica Pilotów 17 - jest to stary adres Lecha Wałęsy, który mieszkał w tym bloku wraz z rodziną w latach osiemdziesiątych. Blok można znaleźć bez problemu - w 25 rocznicę przyznania Lechowi Wałęsie pokojowej nagrody Nobla na fasadzie budynku został namalowany jego wizerunek.

Parafia św. Brygidy Parafia św. Brygidy
Kościół Świętej Brygidy
Kolejne miejsce nieodzownie związane z historią zarówno Stoczni jak i Solidarności. Jest położony w okolicy Stoczni Gdańskiej i w czasie strajków w sierpniu 1980 roku ich historia została związała się na stałe. Ksiądz Henryk Jankowski z Kościoła Świętej Brygidy odprawił mszę dla strajkujących przed bramą Stoczni i później już bardzo długo
zarówno on jak i kościół związani byli z "Solidarnością".

Pomnik Ofiar Grudnia '70 Pomnik Ofiar Grudnia '70
Pomniki Ofiar Grudnia 70
W Gdyni są dwa pomniki upamiętniające dramatyczne wydarzenia Grudnia 70 kiedy to milicja otworzyła ogień do strajkujących stoczniowców. Pomnik Ofiar Grudnia 1970 przy ulicy Solidarności - został zbudowany w 1980 roku, w dziesiątą rocznicę pacyfikacji stoczniowców. Bardzo prosty w budowie, jednak bardzo wymowny - przedstawia jedynie rok wydarzenia, a cyfra 7 ma postać klęczącego człowieka, który
został postrzelony w plecy. Kolejny pomnik Ofiar Grudnia 70 mieści się na ulicy Piłsudskiego - symbolizuje ogromny krzyż, którego ramiona zbudowane są z kolejnych małych krzyży.

Opinie

Wydarzenia

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (12 opinii)

(12 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
pop

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."

89 - 129 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Czyj wizerunek znajduje się na ścianie legendarnego klubu muzycznego Non-Stop w Sopocie?