• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Sonar Record Store. Sklep, który może stać się częścią trójmiejskiej kultury

Patryk Gochniewski
20 września 2022, godz. 14:00 
Opinie (117)
Sonar Record Store, który założył Przemek Dremo, to jedyne takie miejsce w Trójmieście. Można tu kupić płyty, posłuchać muzyki, porozmawiać z pasjonatami. Ale odbywają się tu także koncerty lokalnych wykonawców, które będzie można niebawem obejrzeć na YouTubie. Sonar Record Store, który założył Przemek Dremo, to jedyne takie miejsce w Trójmieście. Można tu kupić płyty, posłuchać muzyki, porozmawiać z pasjonatami. Ale odbywają się tu także koncerty lokalnych wykonawców, które będzie można niebawem obejrzeć na YouTubie.

Winyle. Te czarne krążki mają w sobie coś magicznego. Nie tyle chodzi tu o nostalgię, co o samą kulturę słuchania muzyki. Dzięki nim powraca pewna forma mistycyzmu. Tu coś strzeli, tam igła przeskoczy na ziarenku kurzu. Trzeba o nie dbać, trzeba dbać o sprzęt. Winyle to jest niemal religia. Jedną ze świątyń, która posiada te artefakty, jest gdański Sonar Record Store.Sklepy muzyczne w TrójmieścieCzy kupujesz płyty winylowe?

Sonar to miejsce, które można znaleźć przy ul. Waryńskiego we Wrzeszczu Mapka. Kultywujące tradycję nowojorskich czy japońskich record store'ów. Ktoś mógłby pomyśleć, że jakim cudem takie miejsce może utrzymać się w takiej lokalizacji. Okazuje się, że ma się ono bardzo dobrze i tak naprawdę dopiero nabiera wiatru w żagle.

Za tym przedsięwzięciem stoi jeden człowiek - Przemek Dremo. Cała ta historia, a raczej decyzja wynikała z pasji. Ale często takie właśnie są najciekawsze i najlepiej się kończą. Ich efektem najczęściej jest realizacja marzeń - nie inaczej było w tym przypadku. Miłość do winyli wygrała.

 • Sonar Record Store znajduje się przy ul. Waryńskiego 24 we Wrzeszczu.
 • Sonar Record Store - na zdjęciu założyciel, Przemek Dremo.
 • Sonar Record Store
 • Sonar Record Store
 • Sonar Record Store oferuje szeroki asortyment płyt z całego świata. Na ten moment współpracuje z takimi wytwórniami, jak Astigmatic Records, Antena Krzyku, Instant Classic, Gondwana Records, Sahel Sounds, Mr Bongo, Analog Africa, Shouka, Denovali, On The Corner oraz bezpośrednio z artystami niezależnymi.
 • Sonar Record Store
 • Sonar Record Store
 • Sonar Record Store
W świat uderzyło choróbsko. Przemek Dremo, który mieszka we Wrzeszczu, będąc pewnego dnia na spacerze, zauważył pusty lokal przy Waryńskiego. Nie wahał się - wynajął i zaczął przygotowywać miejsce, które dziś jest tak naprawdę jedynym takim w Trójmieście. A że winyle kręciły go od zawsze, postanowił zaryzykować.

- Paradoksalnie pandemia dobrze zrobiła winylom - zauważa Dremo. - Ludzie nagle zaczęli mieć więcej czasu na to, aby naprawdę słuchać muzyki.
Dwa stanowiska odsłuchowe. Spotkania ludzi, którzy pasjonują się nie tylko winylami, ale przede wszystkim muzyką. To również idealne miejsce dla środowiska audiofilów, którzy szukają najwyższej jakości płyt. Ci ludzie potrafią po dźwięku poznać nawet to, że coś jest nie tak z prądem. Absolutnie niesamowite.

- Z ciekawostek mogę jeszcze powiedzieć, że można do nas wpaść i wyczyścić płyty ultradźwiękiem - informuje Przemek. - Tu też wspieramy niszę. Korzystamy z urządzenia od pana Wacka, który na Kaszubach otworzył nawet manufakturę tych niezwykle skutecznych wynalazków.
Sonar Record Store rozwija się w ciekawą stronę. Skupia się przede wszystkim na niezależnych wytwórniach i niszowych wydaniach. Na ten moment współpracuje z takimi wytwórniami, jak: Astigmatic Records, Instant Classic, Gondwana Records, Sahel Sounds, Mr Bongo, Analog Africa, Shouka, Denovali, On The Corner oraz bezpośrednio z artystami niezależnymi. Ponadto w tym gronie są lokalne, niezależne labele - Coastline Northern Cuts, Alpaka Records oraz U Know Me.

Odbywają się tam także koncerty - półotwarte. Każdy, kto wie, może przyjść, ale nie są one promowane ze względu na mały metraż lokalu. Grają lokalni wykonawcy, ich występy są nagrywane i będą puszczane do sieci - niebawem startuje specjalny kanał na YouTube.

- Ostatnio nagrywaliśmy zespół Klawo - mówi Przemek. - To siedmioosobowy skład, dużo sprzętu, łatwo nie było, dlatego też nie możemy tutaj zapraszać publiczności. Jeśli ktoś z ulicy będzie chciał wejść, zapraszamy serdecznie, jednak nie nagłaśniamy tego, żeby też nie robić tutaj nie wiadomo jak dużej imprezy.
Sonar to miejsce, w którym można znaleźć płyty wszelkiej maści. Od polskich klasyków, przez najświeższe wydania alternatywnych i niezależnych wytwórni (pop, rock, jazz, rap), po białe kruki. Jak płyta Jimmy'ego Hendrixa, nagrana jako UHQR (najwyższa jakość wykonania i dźwięku), której cena to - bagatela - niemal 3,7 tys. zł. Większość płyt jest jednak w zasięgu ręki - od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Ale średnia cena to ok. 120 zł.

 • Rock, pop, jazz, rap, muzyka world. Głównie z niezależnych wydawnictw oraz od samych wykonawców. To właśnie można znaleźć w Sonar Record Store. Na tutejszych półkach trudno będzie znaleźć winyle wydane przez fonograficznych gigantów.
 • Sonar Record Store
 • Sonar Record Store
 • Sonar Record Store
 • Sonar Record Store
 • Sonar Record Store
 • Sonar Record Store
 • Sonar Record Store
 • Sonar Record Store
 • Sonar Record Store
 • Sonar Record Store
 • Sonar Record Store
 • Sonar Record Store
- Trzeba pamiętać, że płyty, które są wypuszczane w limitowanych edycjach, w ograniczonej liczbie egzemplarzy, zawsze będą kosztować więcej - wyjaśnia Dremo. - Ceny są także dyktowane przez rynek. Wiadomo, że jeśli płyta kosztuje przykładowo 60 funtów, to nie mogę jej wystawić za 100 zł.
Jak mówi Dremo, nie chodzi tu wyłącznie o to sprzedawanie płyt. Ten sklep ma też pełnić funkcję integracyjną, rozrywkową, ale i edukacyjną. Nie ma tu krążków z mainstreamowych wytwórni. Można jednak znaleźć naprawdę dużo dobrej muzyki. Nowej, innej, ciekawej. To sklep, w którym szuka się brzmień, pytając o nie, nierzadko też wybierając je w ciemno.

- Bardzo się cieszę z tego miejsca. Wiadomo, nie jest to moje główne źródło dochodu, ale to naprawdę fajna praca. Lubię tu być, lubię szukać nowych płyt, lubię to wszystko rozwijać - stwierdza Dremo. - Z winylami trzeba jednak uważać. Kupisz jeden i wpadasz, przepuszczasz zaraz całą wypłatę - śmieje się.
To miejsce jest potrzebne. To jedyny taki sklep, a może nawet i muzyczny showroom w Trójmieście. Ważny i potrzebny, dlatego że kultura muzyczna wykształcana jest nie tylko poprzez słuchanie, ale też przez obcowanie z innymi ludźmi. Ten mały sklep przy Waryńskiego może zrobić naprawdę wiele dobrego dla trójmiejskiego środowiska muzycznego.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (117)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sopot Jazz Festival 2022 - dzień I

jazz

Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej

muzyka filmowa

T. LOVE

rock / punk

Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaki wiek uprawnia do lotów w tunelu Maxfly?