Wiadomości

Sposób na nocną "gastrofazę". Gdzie jemy po imprezach?

A może nocą na kebab?
A może nocą na kebab? fot. Anna Szczodrowska / trojmiasto.pl

Jest impreza, a po imprezie jest gastrofaza. Gdzie zaspokoić głód w środku nocy? Food truck, kebab czy McDonald's? A może coś innego?Gdy chce się jeść

Gastrofaza to gwałtowny atak głodu obserwowany zazwyczaj w godzinach nocnych u uczestników imprez. Bezpośrednią przyczyną jest spożycie napojów wyskokowych lub innych, często nielegalnych środków odurzających. Charakteryzuje się niepohamowanym łaknieniem i ogromną determinacją głodnego, który jest w stanie zdobyć się na ogromne poświęcenie w celu zdobycia pożywienia. Im silniejszy atak gastrofazy, tym mniejsze ma znaczenie jakość czy smak pożywienia.

Foodtrucki nadają ton, jeśli chodzi o nocne żywienie w Gdańsku.
Foodtrucki nadają ton, jeśli chodzi o nocne żywienie w Gdańsku. fot. SurfBurger
Gastro na kółkach

W Gdańsku trendy żywieniowe nadal wyznaczają food trucki. Według naszego katalogu po Trójmieście krąży obecnie ponad pięćdziesiąt barów na kółkach. Królują oczywiście "burgerownie".

- W sezonie nasz food truck stoi przeważnie na ul. Straganiarskiej zobacz na mapie Gdańska, koło klubu Lawendowa i otwarty jest do trzeciej - mówi Łukasz Wingert, właściciel Surfburgera. - Inne food trucki stoją jeszcze na Targu Węglowym i koło pubu Szafa, ale my unikamy tych miejsc, w pobliżu mamy punkt stacjonarny na Garncarskiej zobacz na mapie Gdańska, do którego przychodzą goście nawet o czwartej nad ranem.
Przez jakiś czas food trucki meldowały się w Sopocie, m.in. przy Sfinksie. Niestety - brak pozwolenia na wjazd do Parku Północnego sprawił, że imprezowicze z okolicznych klubów nie mogą korzystać z ich oferty.

Tłum nocnych głodomorów pod B90.
Tłum nocnych głodomorów pod B90. fot. Wielka Buła
- W nocy najczęściej stoimy pod B90, gdzie klienci bardzo sobie cenią naszą wieprzowinę długo wypiekaną z marmoladą cebulową - mówi Paweł MiłoszWielkiej Buły z zapiekankami. - To bardzo przyjazne miejsce. W Gdyni była próba rozkręcenia mody na food trucki. Przez jakiś czas staliśmy pod Batorym, ale to nie chwyciło.

Sopocki Kebab 1970 - jeden z najstarszych w Trójmieście.
Sopocki Kebab 1970 - jeden z najstarszych w Trójmieście. fot. Sopocki Kebab 1970
Kebaby i zapieksy
W Sopocie nadal funkcjonuje jeden z najstarszych kebabów w Trójmieście - Sopocki Kebab 1970, który obecnie znajduje się na placu za Spatifem (niegdyś należał do grupy "Społem"). Po drugiej stronie Monciaka znajduje się budka z zapiekankami, przytulona od zaplecza do delikatesów spożywczych.

We Wrzeszczu zaś funkcjonuje zasada: "mówisz zapiekanka - myślisz XL Burger zobacz na mapie Gdańska". Kiosk przy ul. Miszewskiego to nocna mekka gastrofazowców. Przy ul. Do Studzienki zaś znajdziemy Napitki i Zakąski zobacz na mapie Gdańska, które również często raczą klientów późno w nocy. W Gdyni przy ul. Świętojańskiej dużą popularnością cieszą się ostatnio dwa sąsiadujące punkty z zapiekankami: Świat Zapiekanek i Gdyńska Zapiekanka zobacz na mapie Gdańska, które są otwarte w weekendy odpowiednio do 2 i 3 w nocy.

WIĘCEJ O KEBABACH W TRÓJMIEŚCIE

W Gdyni nocą młodzież często zbiera się na dworcu, gdzie niemal przez całą dobę otwarty jest McDonald's.
W Gdyni nocą młodzież często zbiera się na dworcu, gdzie niemal przez całą dobę otwarty jest McDonald's. mat. prasowe
Dwa złote łuki

Siłę globalnego marketingu pozna ten, kto wybierze się w piątkowy lub sobotni wieczór w okolice dworca kolejowego w Gdyni zobacz na mapie Gdańska. Tamtejszy McDonald's jest czynny niemal przez całą dobę i przyciąga rzesze imprezowiczów. Korzystają z niego nie tylko podróżni czekający na kolejkę, ale także pasażerowie nocnych autobusów, które mają pod dworcem swoją pętlę. McDonald's przyciąga też klientów z Monciaka zobacz na mapie Gdańska. W weekendy otwarty jest do piątej nad ranem.

- Po nocnych hulankach nie mam siły na zastanawianie się i wybieranie w hipsterskich wynalazkach - mówi Kuba, dwudziestopięcioletni sprzedawca. - Gdziekolwiek jestem, idę do "Maka", bo wiem, co zamawiam i wiem, co dostanę.
Jeśli nie knajpa, to co?

Zdarza się, że gastrofaza człowieka złapie już w samochodzie, na trasie do domu. Wówczas rozwiązaniem może być wizyta na stacji benzynowej. "Cepeeny" prześcigają się w ofertach gastronomicznych i są przy tym czynne całą dobę. Oprócz hot-dogów, które są w zasadzie wszędzie, na stacjach można zjeść także pierogi i burgery (Cafe Punkt, Lotos), ciabatty i zapiekanki (Stop Cafe, Orlen) albo... hot-dogi, ale ekstra-długie (Wild Bean Cafe, BP).

- Często zdarza nam się pójść po imprezie do... domu - mówi Filip, student z Gdyni. - Wrzucamy na patelnię jajka, szynkę i co tam znajdziemy w lodówce i robimy wielką jajecznicę. Bije na głowę każdy fast-food.
Ale to już było i nie wróci więcej

W Gdyni legendą owiane były budki z fastfoodem przy Pomniku Harcerza oraz kawałek dalej, przy ul. Świętojańskiej. Tam serwowano wielkie hot-dogi i zapiekanki. W tym pierwszym miejscu obecnie znajduje się niedokończona jeszcze Baltiq Plaza, w tym drugim - InfoBox.

W Gdańsku przez długie lata tłumy nocnych marków przyciągały dwa miejsca otwarte całą dobę: bar Japa przy stacji SKM Zaspa oraz Kmar na Żabiance przy ul. Pomorskiej. Ten pierwszy już dawno zniknął z powierzchni ziemi (obecnie jest tam kilka barów, ale nastawionych głównie na gości dziennych). Kmar od pewnego czasu zawiesił nocną zmianę z racji spadku popularności.

Festiwal food trucków pokazał, jak bardzo popularne są tego typu obiekty gastronomiczne.

Opinie (68) 5 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

11

lipca

Samochodowe Kino Ferment: G... Gdańsk, Sopot, Ergo Arena

16

lipca

Kino na Szekspirowskim Gdańsk, Teatr Szekspirowski

25

lipca

BrassWoodFest Sopot, Opera Leśna

Kultura

Rozstrzygnięto konkurs na rozbudowę Opery Leśnej
Będzie rozbudowa Opery Leśnej
Podróże w wersji mikro. Poznaj Gdańsk z przewodnikiem
Podróże po Gdańsku z przewodnikiem

Kulinaria

Z widokiem na morze i miasto. Trójmiejskie lokale z tarasami
Lokale z tarasami w Trójmieście

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Stand-uper pochodzący z Gdańska to: