Sposób na nudę: 10 komedii do obejrzenia w domu

Najnowszy artukuł na ten temat Rzecznik MZ: siedmiodniowa kwarantanna od wtorku

"Nietykalni" - zwiastun:

Pandemia koronawirusa zmusza nas wszystkich do pozostania w domach i utrzymuje w ponurym samopoczuciu. Spróbujmy więc przełamać nieprzyjemny nastrój i sięgnijmy po filmy komediowe, które podniosą nastrój. Poniżej prezentujemy 10 propozycji komedii na poprawę humoru.Gdzie za darmo i legalnie obejrzeć film w internecie?


Pociąg do Darjeeling (2007)Film kręcono w Dźodhpurze, Udajpurze, Osianie (Indie) oraz w Nowym Jorku.
Film kręcono w Dźodhpurze, Udajpurze, Osianie (Indie) oraz w Nowym Jorku. fot. materiały prasowe/Fox Searchlight Pictures
Trzech skłóconych ze sobą braci (Owen Wilson, Jason Schwartzman i Adrien Brody) postanawia wyruszyć wspólnie w podróż po Indiach, by odbudować rodzinne więzi.

Wes Anderson tworzy własny gatunek amerykańskiego kina. Jego filmy są nieco ekscentryczne, bardzo plastyczne, zrealizowane w ciekawej formie (warto zwrócić uwagę na jego animacje, np. Fantastyczny Pan Lis). Reżyser dba o każdy, nawet najmniejszy detal. Jego filmy nawiązują do estetyki retro, czasem oscylując na granicy kiczu. Całość uzupełniają absurdalne, a nawet zwariowane żarty sytuacyjne.

Vinci (2004)Film kręcono od 14 kwietnia do 21 maja 2004 roku. Zdjęcia zrealizowano m.in. w Krakowie, Balicach, Warszawie i Krzeszowicach.
Film kręcono od 14 kwietnia do 21 maja 2004 roku. Zdjęcia zrealizowano m.in. w Krakowie, Balicach, Warszawie i Krzeszowicach. fot. materiały prasowe/Studio Filmowe Zebra
Cuma (Robert Więckiewicz), złodziej antyków, wychodzi z więzienia dzięki pomocy pasera, który zleca mu kradzież "Damy z łasiczką" Leonarda da Vinci. Teraz musi skompletować ekipę.

"Vinci" to nawiązanie do filmów typu "Vabank", gdzie śledząc kryminalną zagadkę, poznajemy bohaterów i ich charaktery. Juliusz Machulski, reżyser filmu, przeczytał o kradzieży obrazu Mony Lisy w Paryżu w 1911 roku i to podsunęło mu pomysł na scenariusz. Zdjęcia Edwarda Kłosińskiego pięknie pokazują Kraków z początków ubiegłej dekady. W filmie występują (mało wtedy jeszcze znani): Borys Szyc, Robert Więckiewicz, Marcin Dorociński czy Kamilla Baar.

Nadchodzące imprezy online


- W "Vinci" chcę wrócić do początków swojej drogi filmowej - mówił reżyser w wywiadach. - Do inteligentnego kryminału, w którym bohaterowie wodzą siebie i widza za nos.

Miś (1980)Słynne "misiowe" parówki zostały zrobione osobiście przez ekipę filmową, gdyż w tamtym czasie nigdzie nie można było kupić parówek.
Słynne "misiowe" parówki zostały zrobione osobiście przez ekipę filmową, gdyż w tamtym czasie nigdzie nie można było kupić parówek. fot. materiały prasowe/Filmoteka Narodowa
Prezes klubu sportowego "Tęcza" Ryszard Ochódzki (Stanisław Tym) próbuje przekroczyć granicę, zostaje jednak zatrzymany w kraju. Nie ma wątpliwości, że za wszystkim stoi jego była żona Irena (Barbara Burska), która próbuje uniemożliwić mu wyjazd z Polski. Kobieta nie chce dopuścić, aby Ochódzki dostał się do Londynu i opróżnił założone wspólnie konto.

"Miś" to kultowa komedia o absurdach życia w Polsce Ludowej, w której roi się od klasycznych dziś scen z barów mlecznych, urzędów i sklepów. Film po 40 latach od premiery nadal bawi, a wiele dialogów na stałe weszło do języka potocznego.

Seksmisja (1983)Początkowo Juliusz Machulski zamierzał w roli Maksa obsadzić Jana Englerta.
Początkowo Juliusz Machulski zamierzał w roli Maksa obsadzić Jana Englerta. fot. materiały prasowe/Film Polski
Dwaj ostatni przedstawiciele płci męskiej zostają odhibernowani w 2044 roku, wprowadzając chaos do idealnego świata rządzonego przez Ligę Kobiet.

Kiedy na ekranach kin pojawiła się "Seksmisja", zrealizowana w konwencji science fiction, z miejsca podbiła serca widzów, jak i krytyków. Machulskiemu udało się połączyć potężny ładunek komizmu z satyrą totalitaryzmu. Za sukcesem filmu stoi również aktorstwo: świetna rola Jerzego Stuhra jako rubasznego Maksa i kreacja Olgierda Łukaszewicza jako wrażliwego Alberta. "Seksmisja" to kolejna kopalnia najbardziej znanych dialogów w historii polskiego kina.

Nietykalni (2011)Film "Nietykalni" zdobył 7 nagród oraz 24 nominacje.
Film "Nietykalni" zdobył 7 nagród oraz 24 nominacje. fot. materiały prasowe/Gutek Film
Sparaliżowany milioner Philippe zatrudnia do opieki młodego chłopaka z przedmieścia z kryminalną przeszłością - Drissa. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek wielu przygód i przyjaźni, która czyni ich... nietykalnymi.

Film w tragikomiczny sposób pokazuje, jak dwie zupełnie nieprzystające do siebie osoby mogą się wzajemnie uzupełniać. Siłą filmu jest specyficzny, ale subtelny humor i żarty poprowadzone w umiejętny sposób - ponieważ ich obiektem jest nie człowiek poruszający się na wózku inwalidzkim, tylko jego relacja z nowym opiekunem. To film, po którym czujemy się szczęśliwsi i lżejsi. Oparty na prawdziwej historii, otrzymał 11 nagród i 31 nominacji.

Big Lebowski (1998)Postać Waltera Sobchaka była napisana specjalnie dla Johna Goodmana (pierwszy z prawej).
Postać Waltera Sobchaka była napisana specjalnie dla Johna Goodmana (pierwszy z prawej). fot. materiały prasowe/Gramercy Pictures
Jeffrey Lebowski pada ofiarą fatalnej pomyłki i postanawia odnaleźć swojego bogatego imiennika, w celu uzyskania rekompensaty za zniszczony przez włamywaczy dywan.

Nieporadni bohaterowie stają się ofiarami własnej osobowości, co prowadzi do nieprawdopodobnych i śmiesznych sytuacji. Czarna komedia braci Cohen to historia, w której wszyscy knują przeciwko sobie. Jednak główny bohater, Koleś (ang. Dude, w którego wcielił się Jeff Bridges, to kompletny luzak. Człowiek bezrobotny, który nie przejmuje się takimi drobnostkami jak pieniądze. Czuje się wolny, a z każdej, nawet najgorszej sytuacji potrafi się szybko pozbierać.

Dziennik Bridget Jones (2001)Renée Zellweger przytyła do roli Bridget 9 kilogramów.
Renée Zellweger przytyła do roli Bridget 9 kilogramów. fot. materiały prasowe/Miramax
Ekranizacja powieści Helen Fielding. 32-letnia Bridget Jones zaczyna prowadzić intymny dziennik, który pomaga jej odmienić swoje życie.

Bridget Jones (Renée Zellweger) to samotna 32-letnia kobieta, której noworoczne postanowienia to: schudnąć 10 kg, ograniczyć papierosy i alkohol oraz poznać życiowego partnera. Jednak nie jest to łatwe, gdy znajomi przypominają o tykającym zegarze biologicznym, rodzina zdaje się być w rozsypce, a kariera stanęła w miejscu. Bridget, która przez swoją niezdarną naturę i niewyparzony język prowokuje komiczne sytuacje, wpada w oko swojemu szefowi. Jednak na horyzoncie pojawia się gburowaty prawnik, Mark Darcy (Colin Firth). Świat Bridget nie jest przesadnie różowy, jak to bywa w komediach romantycznych. Film odkrywa przed nami prawdziwe, często komiczne zagwozdki, z którymi muszą sobie radzić bohaterowie. To jedna z tych historii, do której z przyjemnością się wraca.

Ace Ventura: Psi detektyw (1994)Główną rolę kobiecą proponowano Lauren Holly, ale aktorka ją odrzuciła. Ostatecznie w rolę Melissy Robinson wcieliła się Courteney Cox.
Główną rolę kobiecą proponowano Lauren Holly, ale aktorka ją odrzuciła. Ostatecznie w rolę Melissy Robinson wcieliła się Courteney Cox. fot. materiały prasowe/Warner Bros.
Detektyw specjalizujący się w odnajdywaniu zaginionych zwierząt poszukuje ukradzionego delfina - maskotki drużyny futbolowej.

Ace Ventura jest zwariowanym i ekscentrycznym detektywem, ale to właśnie z tego względu do dziś rozbawia widzów na całym świecie. Nie ulega wątpliwości, że film nie osiągnąłby takiego efektu, gdyby nie Jim Carrey, który wcielił się w głównego bohatera. Gra aktorska Carrey'a jest specyficzna, pełna zupełnie absurdalnych żartów, gestów i dziwacznych zachowań. Jego niesamowita, plastyczna twarz w połączeniu z brawurowym humorem sprawiła, że stał się gwiazdą, którą albo się kocha, albo nienawidzi.

Kac Vegas (2009)Piosenki wykonywane przez Eda Helmsa (po prawej) i Zacha Galifianakisa (po lewej) były przez nich improwizowane.
Piosenki wykonywane przez Eda Helmsa (po prawej) i Zacha Galifianakisa (po lewej) były przez nich improwizowane. fot. materiały prasowe/Warner Bros.
Czterech przyjaciół spędza wieczór kawalerski w Las Vegas. Następnego dnia okazuje się, że przyszły pan młody zaginął, a pozostali nie pamiętają, co wydarzyło się w nocy.

Kac Vegas to lekka komedia z rubasznym humorem. Nie jest to pewnie film dla każdego, niektórzy bardziej ambitni widzowie mogą poczuć się zniesmaczeni żartami proponowanymi przez reżysera. Jednak mimo prostej fabuły film broni się dzięki aktorom (Bradley Cooper, Zach Galifianakis, Ed Helms) oraz sprawnemu poprowadzeniu historii. A aby przekonać się, co naprawdę działo się pamiętnej nocy, trzeba poczekać do ostatniego napisu końcowego.

Kiler (1997)Początkowo rolę "Siary" miał zagrać Stanisław Tym, lecz odrzucił propozycję.
Początkowo rolę "Siary" miał zagrać Stanisław Tym, lecz odrzucił propozycję. fot. materiały prasowe/Canal+ Polska
Jerzy Kiler, warszawski taksówkarz, przypadkowo zostaje wzięty za płatnego zabójcę i umieszczony w areszcie. Wyciąga go stamtąd boss świata przestępczego, który oferuje mu nowe zadanie.

Zestawienie zamykamy jedną z najsłynniejszych polskich komedii, której dialogi widzowie znają na pamięć. To oczywiście "Kiler" Juliusza Machulskiego. Prześmieszni bohaterowie (komisarz Jerzy Ryba, Stefan Siarzewski "Siara", Ryszarda - żona "Siary", senator Ferdynand Lipski czy "Wąski"), wartka akcja, rewelacyjne dialogi i przezabawne sytuacje składają się na niestarzejącą się komedię, która rozśmiesza do łez.

Opinie (177) 10 zablokowanych

 • Super

  Tyle że większość z tych filmów każdy oglądał już 100 razy...

  • 226 6

 • Wszystko tylko nie karolakow i polo komedia romantyczna

  • 92 5

 • Miś?

  Pierwsze słyszę.

  • 38 39

 • Strasznie oklepana lista

  Niestety autorka nie wysiliła się na choćby jeden mniej znany, a dobry tytuł. To może ja coś zaproponuję. Myślę, że znajdzie się parę osób, które nie widziało wszystkich dziesięciu:
  1. Zoolander (2001)
  2. Kick-Ass (2010)
  3. Tropic Thunder (2008)
  4. Czas surferów (2005)
  5. Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006)
  6. Tenacious D in The Pick of Destiny (2006)
  7. Old School (2003)
  8. MacGruber (2010)
  9. Ode to Joy (2019)
  10. Black Dynamite (2009)

  • 34 87

 • kiler? litości to nie jest śmieszne to dno
  dodałbym do listy Silent movie Mela Brooksa albo Młodego Frankensteina. no i obligatoryjne Pythonow

  • 33 54

 • Polecam polską czarną komedię CIAŁO z 2003 roku - jeżeli ktoś lubi inteligentny żart :)

  • 66 13

 • Dodam swoje:

  W krzywym zwierciadle, naga broń, hot shots

  • 51 14

 • Śmieszni.... każdy to oglądał po milion razy ...
  Trochę kreatywności A nie tylko piszecie, żeby pisać.

  • 30 8

 • Chłopaki z baraków ;)

  • 22 6

 • Seksmisja oddaje dzisiejsze trzymanie ciemnej masy w gettach

  • 65 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kazik
Kazik
rock / punk
mar 11
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
Craft Beer Fiesta
Craft Beer Fiesta
degustacja
sty 28-29
piątek - sobota, g. 15:00
Gdańsk, Pułapka
Słoń
Słoń
hip-hop
lut 26
sobota, g. 19:30
Gdańsk, Parlament

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Przyznawana podczas FPFF nagroda za dorobek życia i osiągnięcia artystyczne, to: