Wiadomości

stat

Sprytny plan Jachimka. Wie, jak się nie dać zimie na drodze

felieton w trojmiasto.pl

W przeciwieństwie do "Gry o Tron", w naszym kraju należy zerkać nie na północ, a na wschód. W Suwałkach przynajmniej jedna piaskarka powinna być na chodzie przez cały rok.
W przeciwieństwie do "Gry o Tron", w naszym kraju należy zerkać nie na północ, a na wschód. W Suwałkach przynajmniej jedna piaskarka powinna być na chodzie przez cały rok. rys. Tomasz Valldal-Czarnecki

Podobno są tylko dwie rzeczy, których możemy być pewni: śmierć i podatki. Do tej krótkiej listy dołożyłbym jeszcze coś. Otóż na 100 proc. gdzieś na przełomie grudnia i stycznia usłyszymy wiele razy zdanie "koniec roku to czas podsumowań", a przede wszystkim klasyczne i niezastąpione "zima znowu zaskoczyła drogowców".To ostatnie sformułowanie jest dla mnie potężniejszym symbolem zimy niż bałwan. Właściwie nie ma się co dziwić, że tak się przyjęło w naszym języku. Przecież to piękny obrazek! Płatki śniegu spokojnie lecą w dół, a odziany w pomarańczową kamizelkę drogowiec Andrzej ze zdumieniem mówi do kolegi "Krzysiek, patrz, znowu...". Po czym zmieniają sobie statusy na Facebooku ("zaskoczeni" i "w obliczu wyzwania") i dopiero wtedy idą wyprowadzić piaskarki z garażu.
Już 1 sierpnia stawiamy w stan gotowości piaskarki. Drogowcy uzbrojeni w łopaty, acz wciąż w krótkich spodenkach, pełnią dyżury i wypatrują symptomów nadchodzącej zimy


Przeczytaj więcej felietonów Szymona Jachimka

Ale przecież nie musi tak być! Jako szary, zwykły kierowca skody, apeluję do was, kochani drogowcy. Nie poddawajcie się! Tej bitwy nie trzeba przegrać! Przecież skoro zima zaskakuje was, to i wy możecie zaskoczyć zimę.

Nie rzucam słów na wiatr. Mam cały gotowy plan, jak można tego dokonać. Nie jest on skomplikowany, wystarczy tylko odpowiednio wcześnie zacząć. Zatem: już 1 sierpnia stawiamy w stan gotowości piaskarki. Drogowcy uzbrojeni w łopaty, acz wciąż w krótkich spodenkach, pełnią dyżury i wypatrują symptomów nadchodzącej zimy. W przeciwieństwie do "Gry o Tron", w naszym kraju należy zerkać nie na północ, a na wschód. W Suwałkach przynajmniej jedna piaskarka powinna być na chodzie przez cały rok.

1 września to ostateczny termin zmiany opon na zimówki. Kto nie wymieni, płaci grzywnę. Ten termin to również rocznica wybuchu II wojny światowej i to skojarzenie nie jest przypadkowe: zima to nasz wróg, a my wspólnym społecznym wysiłkiem ją pokonamy.

Naturalnie kolejnym krokiem jest zamknięcie obwodnicy od 1 października dla samochodów ciężarowych. Za dużo razy każdy z nas tkwił w korkach, bo jakiś tir nie mógł podjechać pod górę. A tak nikt się nie będzie głupio tłumaczył, że chciał jeszcze się przed zimą prześlizgnąć. Nie prześlizgnie się.
Warto pomyśleć również o brygadach Wojsk Obrony Meteorologicznej, które z rozdziawionymi ustami byłyby gotowe na połykanie pierwszych płatków śniegu


Warto pomyśleć również o brygadach Wojsk Obrony Meteorologicznej, które z rozdziawionymi ustami byłyby gotowe na połykanie pierwszych płatków śniegu.

Kiedy już wszystko będzie gotowe, pozostaje nam tylko cierpliwie czekać na nadejście zimy. I zacierać ręce - że ha, tym razem to my ciebie, a nie ty nas! Pierwsze takie zwycięstwo w historii naszego kraju nad wredną aurą. Brawo my!

...choć znając życie, to poczucie pewnego sukcesu zniknie wraz z nadejściem ciepłego grudnia. Styczeń przebiegałby pod znakiem lekkiej irytacji. Luty to wściekłość, marzec to panika, wreszcie w kwietniu stanie się jasne: zima nie przyjdzie. I tym samym znowu zaskoczy drogowców.

Zobacz także: Po ataku zimy w Trójmieście. Co zawiodło?

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (53)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Najnowsze wiadomości

Kalendarz imprez

kalendarz

Zdjęcia z imprez

    Nowe lokale

    Najczęściej czytane