Stand-up w Trójmieście: gdzie spróbować swoich sił i posłuchać nowych talentów

Adam Van Bender jest jednym z komików znanych w całej Polsce. Oprócz tego zajmuje się też koordynowaniem trójmiejskiej sceny stan-upowej.
Adam Van Bender jest jednym z komików znanych w całej Polsce. Oprócz tego zajmuje się też koordynowaniem trójmiejskiej sceny stan-upowej. mat. prasowe

Z roku na rok stand-up staje się coraz bardziej popularny. Przybywa zarówno imprez, na których możemy oglądać występy komików, jak i osób, które próbują swoich sił w niełatwej sztuce rozbawiania publiczności. Wyjątkowo dynamicznie rozwija się też trójmiejska scena stand-upowa. O tym, jak zostać stand-uperem i gdzie warto wybrać się po solidną dawkę śmiechu, zapytaliśmy zarówno jej organizatorów, jak i aktywnych uczestników.Według Adama Van Bendlera w ciągu ostatnich dwóch lat frekwencja na imprezach stand-upowych znacznie wzrosła. Zaczęły pojawiać się nowe miejsca, w których możemy zarówno posłuchać komików, jak i spróbować swoich sił w tzw. open micach (wykonawcy mogą zaprezentować swoje zdolności mówienia i improwizowania przed publicznością). W Trójmieście wciąż największą popularnością cieszy się Elżbietańska 6 na ostro, czyli scena prowadzona przez Abelarda GizęKacpra Rucińskiego. Bilety na to wydarzenie wyprzedają się w mgnieniu oka. Nie jest to jednak jedyna tego typu impreza.

Zobacz więcej imprez stand-upowych w naszym kalendarzu

- Tej jesieni mamy wyjątkowo dużo takich wieczorów w całym Trójmieście. W Gdyni można spróbować się w klubie Joker oraz w Jedz Pij Tańcz. Kto ma bliżej do Gdańska, ten może wpaść do Stacji Deluxe we Wrzeszczu. A w Gdańsku Głównym polecamy klub 107. Wieczory prowadzi Wiolka Walaszczyk. Również na naszych normalnych scenach w Gdyni i Sopocie, StudentkaSfinks700, przewidujemy czas dla tzw. "open mikowiczów" zachęca Adam Bendler.
Adam Van Bendler: nie zadzieraj z byłym

Grzegorz Czapiewski to jeden z początkujących trójmiejskich komików, który jest częstym bywalcem imprez typu open mic.
Grzegorz Czapiewski to jeden z początkujących trójmiejskich komików, który jest częstym bywalcem imprez typu open mic. mat. prasowe / Bartosz Pieczyński
Grzegorz Czapiewski, trójmiejski stand-uper, dodaje: "Bilety trzeba kupować bez zastanowienia, bo szybko się rozchodzą". Jest on jednym z komików, który dzięki zwycięstwie w konkursie open mic w Stacji Deluxe, miał okazję wystąpić przed dużą publicznością na scenie Abelarda Gizy i Kacpra Rucińskiego. Przypomina, że warto wypatrywać też gościnnych występów ogólnopolskich gwiazd stand-upu, których w Trójmieście jest naprawdę sporo.
Idea open mica jest taka, że absolutnie każdy jest mile widziany na scenie. Każdy musi jakoś zacząć, a open-mic "hartuje" komika przed dłuższymi występami.


Trójmiejscy stand-uperzy zaczynają się też coraz bardziej wybijać na scenie ogólnopolskiej. Zapytani o lokalnych, początkujących komików, których warto polecić, Adam Van BendlerPiotr Splin jednogłośnie wymieniają Harrego Zalewskiego. Adam dodaje też, że ostatnio bardzo aktywnie działają Cezary SikoraKuba Dąbrowski, którzy razem tworzą grupę Jazda Stand-Up.

Podczas większości wspomnianych imprez stand-upowych organizowany jest tzw. open mic. Piotr Splin, organizator, przyznaje, że sytuacja początkujących komików w Polsce jest pod tym względem niezwykle komfortowa.

- Idea open mica jest taka, że absolutnie każdy jest mile widziany na scenie. Każdy musi jakoś zacząć, a open-mic "hartuje" komika przed dłuższymi występami - mówi.
Natomiast Adam Van Bendler dodaje:

- Na scenie może pojawić się każdy, kto ma coś śmiesznego do powiedzenia. I to chyba najważniejszy warunek. Mamy dużo cierpliwości do każdego i każdy ma na scenie do 5 minut. Dopiero po przekroczeniu tego czasu dzwonimy na policję.
Najtrudniejszy pierwszy krok

Wspomnienia z pierwszych open miców bywają naprawdę różne. Zapytałam o nie kilku trójmiejskich komików, którzy często pojawiają się na tego typu imprezach.

Czarek Sikora: Mam 20 lat, a stand-up wykonuję od roku, więc występy open micowe czasem są jeszcze potrzebne do np. przetestowania nowych żartów. Open mica trzeba traktować jak trening, nawet nieudany występ jest potrzebny, by czerpać z niego naukę i dążyć do perfekcji.

Piotr Splin: Mój pierwszy występ wspominam fantastycznie. 2011 rok, klub Resort, Warszawa, open-mic. Poszedłem z dwoma kolegami i byłem tak przejęty występem, że ledwo do nich się odzywałem. Występ nie był dobry, ale był udany. Miał żywe reakcje i dał mi potężnego motywacyjnego kopniaka. Oczywiście po tym umiarkowanym sukcesie uznałem, że jestem już wybitnym komikiem i boleśnie zweryfikowała to rzeczywistość. Mój drugi występ (co gorsza, przed Gizą i Rucińskim - a wiadomo, że przed starszymi kolegami chce się wypaść jak najlepiej), był absolutnie koszmarny. Z nerwów prawie wyrwałem kabel od mikrofonu, na co zwróciła mi uwagę starsza pani w pierwszym rzędzie. Gdyby nie udany pierwszy raz, który dał mi pewien punkt odniesienia i przypominał mi, że "mogę", to prawdopodobnie nigdy więcej bym nie postawił swojej stopy na scenie.

Kuba Dąbrowski i Cezary Sikora tworzą grupę Jazda Stand-Up. Swój materiał bardzo często testują na tzw. open micach.
Kuba Dąbrowski i Cezary Sikora tworzą grupę Jazda Stand-Up. Swój materiał bardzo często testują na tzw. open micach. mat. prasowe
Grzegorz Czapiewski: Mój pierwszy występ miał miejsce po 2 dniach warsztatów prowadzonych przez Grzegorza Halamę. (...) I to właśnie w niedzielę, świeżo po warsztatach pierwszy raz miałem okazję trzymać mikrofon i mówić swoje świeżo napisane żarty przed żywą publicznością. Ręce mi drżały, nie miałem możliwości nauczyć się wszystkiego na pamięć, bo brakowało czasu, więc posiłkowałem się kartką - ściągą. Występ mimo wszystko był udany i dzięki wsparciu Grzegorza Halamy i Adama van Bendlera postanowiłem brnąć w to dalej.

Adam Van Bendler: Stresowałem się chyba bardziej niż przed maturą czy egzaminem na prawo jazdy. Poza tym mój pierwszy poważny open mic odbywał się jeszcze w starej Piwiarni Wareckiej. Zapowiedział mnie Kacper Ruciński i kiedy oddał mi mikrofon, ugięły się pode mną nogi. Opowiadałem jakieś głupoty o syfie na polskich plażach. Oczywiście zapomniałem tekstu, który miałem wypisany na przedramieniu, więc zacząłem udawać, ze mam tik nerwowy, żeby doczytać, jaka była puenta. A na koniec chciałem coś pokazać i przywaliłem ręką w lampę. Coś strasznego.

Uczyć się na błędach innych

Jak widać, pierwsze doświadczenia ze sceną nie zawsze są pozytywne. Co w takim razie bardziej doświadczeni komicy poradziliby osobom, które chcą spróbować sił w stand-upie?
Po pierwsze działaj! Występuj gdzie się da i pisz nowe historie, żarty, w każdej wolnej chwili. Stand-up to sztuka, której warto się poświęcić.

Adam Van Bendler: Pisanie żartów i odgrywanie komedii to znacznie cięższa praca niż może się wydawać siedząc wśród publiki. Nie można się też poddawać, jeśli pierwszy występ nie okaże się tym, czego oczekiwaliśmy w głowie. Wyczucie sceniczne przychodzi wraz z praktyką i należy o tym pamiętać. Nie warto również kopiować tekstów innych komików, ponieważ za to natychmiast wywozimy do lasu i strzelamy w kolano (śmiech).

Piotr Splin: Są trzy przykazania. Nie kradnij, nie kradnij, nie kradnij. Poza tym w mojej opinii nie ma nic gorszego niż próba schlebiania niskim gustom lub wręcz przeciwnie - niepotrzebny snobizm.

Piotr Splin reprezentuje grupę Stand-up Trójmiasto. O sobie mówi, że jest smutnym śmieszkiem i entuzjastą humoru zepsutego jak on sam.
Piotr Splin reprezentuje grupę Stand-up Trójmiasto. O sobie mówi, że jest smutnym śmieszkiem i entuzjastą humoru zepsutego jak on sam. mat. prasowe
Grzegorz Czapiewski: Stand-up jest ciężką sztuką. Nie jest bowiem łatwo rozśmieszyć widza, zwłaszcza tego doświadczonego. Aby być stand-uperem należy poznać zasady panujące w stand-upie, poznać sposoby konstruowania żartów i puent, należy systematycznie pisać żarty i występować gdzie się da, testować, poprawiać, pisać nowe, testować, poprawiać i tak bez końca. Dzięki takiej mozolnej pracy po jakimś czasie jesteśmy w stanie do czegoś dojść, wypracować sobie dobry materiał, który będzie w stanie rozśmieszyć widza.

Czarek Sikora: Po pierwsze działaj! Występuj gdzie się da i pisz nowe historie, żarty, w każdej wolnej chwili. Stand-up to sztuka, której warto się poświęcić.

A co zrobić, kiedy opowiadacie swój najlepszy żart, a publiczność w ogóle się nie śmieje?

Piotr Splin tłumaczy, że "czasami pomaga improwizacja, czasami autoironia, czasami wręcz nieco bezczelne zażartowanie ze sztywności publiki". Adam Van Bendler ma na to jeszcze inną receptę: "Przejść do następnego i wsadzić w niego jeszcze więcej energii i wyczucia".

Zainteresowanych trójmiejskimi stand-upami zapraszamy do śledzenia strony Stand-Up Trójmiasto.

Opinie (35) 1 zablokowana

 • śmiejecie się a w mieście sytuacja tragiczna!! nie mamy powodów do uśmiechu. (1)

  • 8 22

  • Gdynianko, czy mogla bys szerzej wyjasnic swoj powod do

   niepokoju? Co Ciebie boli? Przeciez waszego Wojtka Szczurka wybrala znakomita wiekszosc mieszkancow wiec powinniscie byc zadowoleni.

   • 11 0

 • polski stand-up? (1)

  nie dziękuję... sorry za niskich lotów żarty.

  • 28 23

  • polski stand-up?

   nie, dziękuję...posiedzę buhahahahhahhha

   • 4 1

 • Na zdięciu jest tatuś!

  Tata!!

  • 2 3

 • Jakoś nie trawię Adama Bendera (4)

  miałem okazję jakiś czas temu być świadkiem jego 'występu' i szczerze mówiąc trwale zniechęcił mnie do stand upu - nie śmieszny, mało finezyjny i przewidywalny w swoim prostactwie bełkot zmanierowanego chłopaczka z przedmieść. Dziękuje za taką rozrywkę.

  • 23 4

  • Pyra

   chodze na Gize Wiolke i Bendlera i wszyscy robia dobra robote. nie lubisz standupu siedz w domu jedz zupe i daj zyc innym. Dziekuje za takiego widza. Pzdr

   • 2 12

  • Stand Up i finezja... (1)

   Całkiem, jakby w MMA szukać szlachetności Kung Fu. Inna sprawa, ze polski Stand Up stoi na wyjątkowo niskim poziomie.

   • 9 1

   • A jaki inny stand up znasz, skoro z językami u ciebie słabo?

    • 0 0

  • niestety

   Lubię standupy, często bywam, oglądam i muszę przyznać rację - na tle innych komików Bendler wypada przeciętnie.

   • 4 2

 • (2)

  Najlepszy jest i tak niejaki Antoni M. Jego tekstów (a i wykonania) nikt nie przebije.
  I co chwila ma nowe :D
  On mi się nigdy nie znudzi

  • 22 11

  • Lecz się.

   • 2 14

  • Antoni rulez!!!

   Nie do podrobienia, normalnie gość z innej planety.

   • 4 1

 • Polski stand up jest naprawde slaby. (4)

  Ja uwielbiam stand up amerykanski a czasami angielski. O wiele ostrzejszy i jest sie z czego posmiac. Problem w tym ze wielu ludzi nie zna tak dobrze angielskiego zeby zrozumiec tamtejsze zarty. Ja mam chlopaka ktory ma angielski paszport a jest z Nigerii, poznalismy sie w wakacje w Londynie i to wlasnie on nauczyl mnie jezyka.

  • 7 14

  • Gratuluje Ci wspanialego chlopaka Nic tak nie zawlada sercem jak ktos kto uczy Cie jezyka swojego kraju by moc razem smiac sie z dowcipow najwyzszych lotow!

   • 5 0

  • (1)

   no one cares

   • 1 0

   • serac eon on!

    • 0 1

  • Aga W skończ p...

   Pochwal się jeszcze czymś

   • 0 0

 • Abelardguza nie dziekuje

  Nuda nudaa nudaa i kilo chamstwa

  • 5 17

 • pozwólcie panstwo, ze wam wyjaśnię (2)

  na czym imho polega tragedia naszych rodzimych kabaretów i komików w ogole.

  w polsce nie wolno, broń boże, śmiać się z obecnych na sali. Polacy nie mają dystansu, są małostkowi i zaperzeni, łatwo ich zdenerwować, brak im autoironii, mają zbyt dużo kompleksów aby mieć do nich dystans. dlatego mamy kabareciarstwo pokroju "mariolki", czyli smiejemy sie z tych, których na pewno na sali nie ma: dresiar, lampucer, biedaków, łysych kiboli, sołtysów małych wsi, pań nauczycielek, wąsatych wujów itd. żarty są takie, zeby nikogo z obecnych nic nie zabolało, bo strzeli hejtofocha i żegnaj kliencie!

  a george carlin? jedzie z tych co usiedli w pierwszym rzędzie: polityków, biznesmenow, lekarzy, prawników, z całej tej smietany towarzyskiej. oni mu płacą za wystep, żeby się uczciwie posmiac, a nie w skrytosci ponasmiewac z kogos innego. więc może jechać po bandzie, bez nadąsanego chamstwa i udawanego humoru. może mowic cicho i spokojnie zamiast drzeć ryja jak paranienormalni, a i tak jest beczka.

  tyle komik może pożartować, ile publicznosc pozwala. jakby w stacji deluxe ktos zrobil skeczyk i paluchem wskazal facetów na widowni i zapytal, czy to mozliwe ze razem z kolegami przyszli przypucowac bogatych biznesmenow przed panienkami z akademika, i czy ich zony o tym wiedzą... cóż, daję 50 ziko, że po wystepie dostalby w ryja od ktoregos z obrażonych panów, a po sali poszedlby szmer, że za co ja tu płacę, skoro mnie obrażają od wejscia :)

  • 26 7

  • raczej porównywanie Carlina do polskiego kabaretu nie ma sensu, gdyż tam jest inna kultura. Dobry stand up w Polsce prawie nie istnieje, gdyż wielu stand uperów, myśli, że wystarczy być wulgarnymi burakami na scenie. Brakuje prawdziwej satyry. Myślę, że to wina edukacji w Polsce. Wystarczy poczytać komentarze pod występami Carlina na yt. (z polskimi napisami) - 3/4 wypowiedzi świadczy o tym, że ludzie nie umieją słuchać ze zrozumieniem. Nie rozpoznają prostych znaków teatralnych, czy tekstowych - nie wiedzą co to hiperbola, ironię mylą z sarkazmem albo chamstwem.
   Na lekcjach polskiego powinny być omawiane występy Carlina. Na przekór katechetom.
   O kabaretach w ogóle się nie wypowiadam, bo większość to chała na którą nie da się patrzeć.

   • 4 2

  • No to chyba nie byłeś na standupie Gizy czy Rucińskiego

   Jeśli chodzi o standupy Gizy albo chociaż konferansjerkę to opiera się ona właśnie na żartach z publiczności (przeważnie pierwszych rzędów, albo "panów z Kokoszek" z końcowych rzędów:)).

   • 4 0

 • stand-up czyli wulgarność w imię satyry

  Nie, dziękuję

  • 8 6

 • Polecam stand-up w Jokerze na ul.10 lutego

  Byłem w zeszłym tygodniu i w następnym też się wybiorę. Fajna organizacja i sporo śmiechu.

  • 2 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kazik
Kazik
rock / punk
mar 11
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
Craft Beer Fiesta
Craft Beer Fiesta
degustacja
sty 28-29
piątek - sobota, g. 15:00
Gdańsk, Pułapka
Słoń
Słoń
hip-hop
lut 26
sobota, g. 19:30
Gdańsk, Parlament

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Który trójmiejski festiwal jazzowy jest najstarszym na Wybrzeżu i jednym z najdłużej odbywających się w Polsce?