Wiadomości

Streetwaves: Fantastyczny Błażej Król i interwencja policji na koniec dnia

Streetwaves to nie tylko interwencje policji. Pierwszy dzień obfitował w ciekawe wydarzenia artystyczne.


Nieprzyjemnym incydentem zakończył się pierwszy dzień Streetwaves we Wrzeszczu. Około godz. 23 oddział zamaskowanych policjantów interweniował na rondzie przy ul. Wajdeloty, gdzie bawiło się około dwustu osób. Po półgodzinnych negocjacjach, podczas których policja próbowała doprowadzić do zakończenia imprezy, funkcjonariusze wsiedli do radiowozów i odjechali. Problem z ciszą nocną w takich miejscach najwyraźniej domaga się debaty publicznej. Dziś Streetwaves przenosi się do Sobieszewa.Fragment koncertu Dva w sobieszewskim lesie.

Fragment koncertu Dva w sobieszewskim lesie.

Fragment performance'u Leona Dziemaszkiewicza i Anny Steller, czyli Teatru Patrz Mi Na Usta.

Fragment performance'u Leona Dziemaszkiewicza i Anny Steller, czyli Teatru Patrz Mi Na Usta.

Hipnotyzujący koncert Błażeja Króla (ex. UL/KR).
Hipnotyzujący koncert Błażeja Króla (ex. UL/KR). fot. Dominik Staniszewski / trojmiasto.pl
Performance "Meine Mutter ist Komputer" z udziałem publiczności.
Performance "Meine Mutter ist Komputer" z udziałem publiczności. fot. Dominik Staniszewski / trojmiasto.pl
Koncert Pablopavo i Ludziki w Parku Nad Strzyżą.
Koncert Pablopavo i Ludziki w Parku Nad Strzyżą. fot. Dominik Staniszewski / trojmiasto.pl

Cisza nocna to:

przeżytek z czasów PRL, który powinien zostać zniesiony 21%
przydatny przepis, ale konieczne są zmiany niektórych zapisów 41%
święte prawo mieszkańców 38%
zakończona Łącznie głosów: 819
Aktualizacja 2 czerwca 2014

Drugi dzień Streetwaves upłynął już bez większych incydentów. Pogoda dopisywała przez większość dnia, więc wczasowo-rekreacyjny program wpisał się w oczekiwania uczestników. Mecz siatkówki Artyści Analogowi - Artyści Cyfrowi stał na fatalnym poziomie sportowym, ale dzięki oprawie muzyczno-słownej zapewnionej przez Michała "Bunio" Skroka, syntezatora mowy Ivona oraz Wojtek Mazolewski Trio spotkanie zamieniło się w wesoły performance, a widzowie ochoczo dołączali się do gry. Pod wieczór temperatura wyraźnie spadła, ale nie przeszkadzało to ani zespołom (Dva, Pustki) ani performerom (m.in. Katarzyna Pastuszak, Joanna Duda, Leon Dziemaszkiewicz i Anna Steller), ani widzom. Dopiero przed finałowym koncertem Młynarski Plays Młynarski wychłodzeni uczestnicy zaczęli wracać do domów.

***


Ideą Streetwaves jest organizacja różnych wydarzeń kulturalnych w nietypowych miejscach. W zaułkach między kamienicami, na placykach, skwerach, gdzie na co dzień zaglądają tylko lokalni mieszkańcy. W sobotni wieczór Dolny Wrzeszcz tętnił życiem. W okolicach ul. Wajdeloty spacerowały i bawiły się (w kulturalny sposób) setki osób. "Jeśli tak mogłaby wyglądać zrewitalizowana dzielnica, byłoby cudownie" - mówili niektórzy, przesiadując w zaimprowizowanym ogródku piwnym, przy klubie festiwalowym na rondzie przy ul. Wajdeloty. Nie wszystkim jednak ta zabawa przypadła do gustu. Około godz. 23 mieszkańcy wezwali policję z powodu zakłócania ciszy nocnej. Doszło do patowej sytuacji, w której obie strony miały swoje racje.

Taka grupa ludzi, nawet jeśli obyło się bez awantur, siłą rzeczy musiała zakłócać ciszę nocną, więc mieszkańcy mieli prawo wezwać policję. Policja zaś miała obowiązek przybyć na miejsce i interweniować. Zaskakująca była jednak forma, w jakiej to zrobili, bowiem na ul. Wajdeloty przybyło aż dziesięć radiowozów, z których wysiedli funkcjonariusze w kominiarkach. Uczestnicy Streetwaves byli zupełnie zaskoczeni i odebrali to jako demonstrację siły. Doszło do nieprzyjemnej wymiany zdań.

Policja, przez megafony, próbowała nakłonić uczestników nielegalnego zgromadzenia do rozejścia się. Zareagowali tylko nieliczni. Zaczęto więc spisywać dane pozostałych, celem rozpoczęcia postępowania w Sądzie. Co ciekawe, funkcjonariusze nie wiedzieli, co to jest Streetwaves, i że jego organizatorem jest Instytut Kultury Miejskiej (co można oczywiście sprawdzić w internecie). Wcześniej impreza nie została zgłoszona do urzędu, ale też trudno Streetwaves traktować jak typową imprezę masową (jak np. Neptunalia). Tu nie dudni muzyka, a ludzie przechadzają się po całej dzielnicy, z rzadka tworząc tłumne zgromadzenia.

Po półgodzinnej przepychance, funkcjonariusze wsiedli do radiowozów i odjechali. Warto wspomnieć, że już wcześniej, podczas koncertu Artura Maćkowiaka na pobliskim podwórku, doszło do nieprzyjemnej dyskusji z mieszkańcami kamienicy, którzy ze złością szukali organizatora i domagali się zakończenia imprezy.

Celem Streetwaves jest dotarcie z kulturą do miejsc, w których kultury na co dzień nie ma. Dzięki temu mieszkańcy Dolnego Wrzeszcza mogli wysłuchać porywającego koncertu Błażeja Króla w okolicach nieczynnej stacji Gdańsk Kolonia (wokaliście udało się niemal zahipnotyzować kilkusetosobowy tłum), przyjść na spotkanie miłośników psów do Parku Kuźniczki, pobawić się podczas występu L.U.C. w Parku Nad Strzyżą (na boisku za sceną nie przerywano lokalnych rozgrywek w piłkę nożną) lub wziąć udział w performance "Meine Mutter ist Komputer", podczas którego artyści dzielili zgromadzonych na dość kuriozalne grupy (np. miłośników psów i kotów), próbując wywołać "laboratoryjny" konflikt. Niestety, tym razem te wydarzenia zeszły na dalszy plan.

Nie po raz pierwszy spotkanie mieszkańców z kulturą zakończyło się konfliktem. Wprawdzie jakiś czas temu prezydent Paweł Adamowicz na Facebooku zachwycał się tłumem ludzi bawiących się na ulicy Lawendowej, w okolicach pubów Cafe Lamus i Pułapka, ciesząc się, że dorównujemy pod tym względem do europejskich standardów. W sobotni wieczór policjanci jednak twardo bronili litery prawa - należy respektować ciszę nocną. I trudno im się dziwić, bo to ich zadanie. Ale przecież ul. Wajdeloty po rewitalizacji ma być kulturalnym centrum Wrzeszcza, alternatywą dla pobliskich centrów handlowych. Problem ciszy nocnej powraca nie po raz ostatni i najwyraźniej nie ma tu rozwiązania, które zadowoliłoby wszystkich.

Interwencja policji przy ul. Wajdeloty

Opinie (238) 5 zablokowanych

 • jak żule pierdzą i sr....

  to mieszkańcom wajdeloty nie przeszkadza

  • 272 54

 • jednak w Polszcze

  to sami debile, szczególnie policja

  • 77 102

 • Róbta co chceta słowa ewangelii wg TVN.

  • 23 33

 • organizatorzy nie zglosili Streetwaves jako impreze masowa?

  No to ktoś za to beknie... Ale policjanci tez się nie popisali. Żeby nawet dzielnicowy z Dolnego Wrzeszcza nie wiedział o takiej imprezie

  • 182 7

 • No offence, bo na Wajdeloty mieszka wielu porządnych ludzi, ale cześć to patola 5-cio gwiazdkowa. Lanie w bramie, melanze, butelki, miedź&aluminium dziewczyny w klapkach, wyciagniete dresy.

  • 60 4

 • cisza nocna?

  Panie redaktorze, a jaki to przepisz ta cisza nocna? W kk i kc nic takiego nie ma.

  • 64 65

 • kurdę Borys udało ci się napisać całkiem sensowny artykuł......

  Polska to ciemnogród ..i jeden telefon starej baby potrafi poderwać 10 radiowozów w imię ,,spokoju,,...........

  • 89 61

 • cisza nocna

  Tak zwana "cisza nocna" to wynalazek Rzeczpospolitej Ludowej i juz nie istnieje w literze prawa. Dziś dzień mowimy o "zakłócaniu porządku publicznego" i nie ma tu znaczenia pora dnia, dzień tygodnia czy pora roku.

  • 58 43

 • Jakbybył koncert disco polo

  to policjanci by wiedzieli:)

  • 59 22

 • Farsa

  Policjanci nie wiedzą, co się w mieście dzieje. Przyjeżdżają jak na Majdan do tłumku studenciaków. Gdyby szaleli tam kibole, też by się tak w pełnym składzie stawili? A jak już przyjechali - to w zasadzie i tak nic nie osiągnęli. Z drugiej strony dziwi fakt, że organizatorzy nie zgłosili festiwalu do urzędu. To nie jest jakiś tam piknik na trawie.

  • 69 30

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29

listopada

30

listopada

08

grudnia

45. Festiwal Polskich Filmó... Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

Kultura

Muzyka Joanny Dudy w pierwszym polskim filmie Netfliksa
Muzyka gdańszczanki w filmie Netfliksa
Zmarł aktor Aleksander Skowroński
Zmarł aktor Aleksander Skowroński

Kulinaria

Jedzenie na telefon: testujemy pierogi
Jedzenie na telefon: testujemy pierogi
Jedzenie na telefon - komu się to opłaca?
Jedzenie na telefon - komu się to opłaca?

  Najczęściej czytane

  Sprawdź się

  Gdański Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych to w skrócie: