• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Świat, który warto poznać

Borys Kossakowski
24 maja 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Fizyczny Teatr Tańca Iwony Gilarskiej pokaże fragment przedstawienia "Z nieba do ziemi...".
Fizyczny Teatr Tańca Iwony Gilarskiej pokaże fragment przedstawienia "Z nieba do ziemi...".

Świat osób z niepełnosprawnością intelektualną jest nie tylko mało znany, ale też niechętnie poznawany. Tegoroczny festiwal "Świat mało znany" to już dziesiąta edycja spotkań artystycznych, które mają na celu prezentację szerokiemu gronu odbiorców możliwości i talentów osób niepełnosprawnych.



Mikołaj Trzaska z Wojciechem Mazolewskim poprowadzą warsztaty i zagrają koncert z zespołem Remont Pomp. Mikołaj Trzaska z Wojciechem Mazolewskim poprowadzą warsztaty i zagrają koncert z zespołem Remont Pomp.
Stajnia Pegaza zaprezentuje spektakl "Była Żydówka nie ma Żydówki". Stajnia Pegaza zaprezentuje spektakl "Była Żydówka nie ma Żydówki".
Spotkania na dobre rozpoczną się w czwartek, 26 maja, w Dworku Artura, gdzie odbędzie się trzydniowy Festiwal Teatralny Akcept.

- Pomysł na festiwal narodził się, gdy uświadomiliśmy sobie, że nie ma scen, na których niepełnosprawni mogliby występować na równi z pełnosprawnymi - mówi Jarosław Rebeliński z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, reżyser teatru Teatrazem. - Jak sama nazwa wskazuje, walczymy o akceptację dla artystów, nieważne czy są debiutantami, czy starymi wyjadaczami, pełno- czy niepełnosprawni. Najważniejsza jest zaś sama radość tworzenia sztuki.

Na festiwalu zaprezentują się znani trójmiejscy artyści, głównie związani z teatrem tańca. Teatr Stajnia Pegaza przedstawi spektakl "Była Żydówka nie ma Żydówki", Sopocka Scena Off De Bicz zaprezentuje "Tullę" na podstawie "Psich lat" Gunthera Grassa, a Fizyczny Teatr Tańca Iwony Gilarskiej pokaże fragment przedstawienia "Z nieba do ziemi...".

Imprezę otworzy premiera projektu muzyczno-teatralnego "Przedstawienie czas zacząć" przygotowana przez Teatrazem oraz zespół Remont Pomp. Muzycy Remontu na potrzebę tego przedstawienia postanowili zamienić instrumenty perkusyjne (z których korzystają na co dzień) na przedmioty codziennego użytku - stół, sztućce, szklanki itp. Organizatorzy przygotowali też coś dla dzieci. W piątkowy poranek o godz. 10 "Tomcia Paluszka" i "Czerwonego Kapturka" zaprezentuje Teatr Alternatywa.

Sztuka tworzona przez niepełnosprawnych:



Łamanie stereotypów to walka z wiatrakami. Trudno sobie wyobrazić, żeby "Świat mało znany" nagle przekonał mieszkańców Trójmiasta, że niepełnosprawni mogą z powodzeniem funkcjonować w społeczności. Z pewnością jednak koncerty zaplanowane na czerwcowe weekendy zapowiadają się znakomicie. Gwoździem programu będzie wspomniany już Remont Pomp, który wystąpi wraz z Wojciechem MazolewskimMikołajem Trzaską.

- Gdy pracuję na czyjeś zlecenie, gdy komponuję czy gram, daję z siebie wszystko - mówi Mikołaj Trzaska. - W przypadku osób niepełnosprawnych jest poniekąd odwrotnie. Oni tak dużo dają od siebie, że praca sama się niesie, dają ogromną energię i siłę. I radość.

Spotkania z Twórczym Życiem Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną "Świat Mało Znany" odbywają się od 1993 roku co dwa lata. Prócz koncertów i spektakli w programie są również wystawy oraz konferencja.

- Chcemy pokazać, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną stać na pełnowymiarowe życie - mówi Anna Jędrzej odpowiedzialna za program festiwalu. - Jeśli stworzymy im odpowiednie warunki, są w stanie pracować i zarabiać na siebie. Wiele osób sądzi, że osoby niepełnosprawne do niczego się nie nadają. Boją się nieznanego. Dzięki tej imprezie będą mogli oswoić się z "obcym".

Wydarzenia

II Festiwal Akcept

festiwal teatralny

X Spotkania z Twórczym Życiem Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną "Świat Mało Znany"

festiwal teatralny, spotkanie, konferencja

Miejsca

Opinie (8)

  • Z całym szacunkiem... (7)

    Niektóre wypowiedzi w tym artykule to bzdury.

    "Chcemy pokazać, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną stać na pełnowymiarowe życie - mówi Anna Jędrzej odpowiedzialna za program festiwalu. - Jeśli stworzymy im odpowiednie warunki "

    Osoba niepełnosprawna intelektualnie nigdy nie będzie miała pełnowymiarowego życia. Jeśli "pełnowymiarowe życie" ogranicza się do samodzielnego wykonywania podstawowych czynności, to współczuje "pełnowymiarowego życia" p. Annie Jędrzej.

    Osoby niepełnosprawne intelektualnie zawsze będą potrzebowały opieki i pomocy innych (może nie codziennie, i nie cały czas, ale będą potrzebowały), by mogły samodzielnie funkcjonować. Ale samodzielne funkcjonowanie to nie to samo co "pełnowymiarowe życie". Takie teksty są szkodliwe, bo mogą prowadzić do bagatelizowania tego problemu. Skoro ktoś, może żyć normalnie, to czy dalej wymaga pomocy? Ci ludzie zawsze będą jej potrzebować.

    Sama inicjatywa jest super! To jedna z wielu rzeczy, które pomogą tym ludziom w samorealizacji i obraniu celu.

    • 12 2

    • @ Ron (6)

      Zdziwiłbyś się :) Niestety Twoja wypowiedź jest odzwierciedleniem tego, jak mało znany jest ten świat. A szkoda.

      • 0 4

      • (5)

        Wolontariuszko, tak się składa że akurat mam dużą styczność ze światem tych ludzi. I wiem jak bardzo trzeba im pomagać.

        Wiem, że bardzo lubisz ludzi, którym sama pomagasz w ramach wolontariatu i bardzo w nich wierzysz.

        Tylko zapominasz, że gdyby nie byłaby potrzebna im pomoc to nie było by w ogóle pomysłu na wolontariat w tej dziedzinie.

        Pozdrawiam mimo różnicy zdań :)

        • 4 0

        • witam (4)

          Jesli juz Ron napisales ,ze masz duzy kontakt z niepelnosprawnoscia to pochwal sie jaki i gdzie czy sie wstydzisz? Bo ja takze uwazam,ze nie masz zielonego pojecia o czym piszesz. Tak sie sklada,ze przez wiele lat kierowalem Warsztatami Terapii Zajeciowej ... od ponad 40 lat wspolpracuje,, ucze i integruje osoby niepelnosprawne i nie pozwole aby ktos wypowiadal takie zdania "Osoba niepełnosprawna intelektualnie nigdy nie będzie miała pełnowymiarowego życia. Jeśli "pełnowymiarowe życie"- co swiadczy tylko o płytkości w rozumowamiu swiata osob niepelnosprawnych... Chcesz Ron zobaczyc jak osoby niepelnosprawne idealnie zyja w pelnowymiarowym zyciu??? Zapraszam do siebie do poradni oraz do tzw "mieszkalnictwa"... Pozdrawiam serdecznie.
          J.J.

          • 0 3

          • Czy na tych warsztatach ludzie niepełnosprawni kolorowali korolowanki? Od 4 lat te same?

            Czy terapeuci w tym czasie robili ozdoby, które później sprzedawano jako "produkty wytwarzane przez niepełnosprawnych?

            • 2 0

          • Czemu do poradni? Zaproś Rona do codziennego zycia tych ludzi. Z tym juz jest problem, bo sobie daja rady.

            Trzeba im pomagac - wlasnie dlatego musisz robic te warsztaty. Zawsze osobie niepełnosprawnej intelektualnie trzeba pomoc, bo sama nie da rady. I dlatego sa ludzie tacy jak ty JJ.

            • 2 0

          • J.J. to, że niepełnosprawni intelektualnie radzą sobie z najprostszymi czynnościami codzienymi, bo nauczyli się tego na pamięć, i to tylko w ściśle dostosowanym środowisku (mieszkalnictwo), to nie znaczy, że idealnie żyją w pełnowymiarowym życiu.

            • 3 0

          • Wiem jak sobie radzą i niestety nie podzielam Twojego hurraoptymizmu. Od kilku lat pracuję w klubie dla "zaburzan" i pomagałem przy terapiach zajęciowych. Wiem jak to wygląda, i dziwi mnie że masz inne zdanie. Wiem, że wierzysz w tych ludzi, robią naprawdę duże postępy. Ale zawsze będą mieli problemy z takimi rzeczami. Tylko, że w mniejszym stopniu. To akurat powinnaś wiedzieć.

            Pozdrawiam.

            • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."

89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years!

159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Konkursy

Konkursy KWINTesencje

KWINTesencje

3 podwójne zaproszenia

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Z jaką modelką współpracował gdyński projektant i finalista programu Project Runway, Patryk Wojciechowski, przy projektowaniu kolekcji dla paryskiej marki Iro?