• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Świąteczne szaleństwo w listopadzie. Czy to nie za wcześnie?

Aleksandra Wrona
22 listopada 2022, godz. 10:30 
Opinie (44)
Kiedy jest najlepszy czas, by wyjąć z kartonów świąteczne dekoracje? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kiedy jest najlepszy czas, by wyjąć z kartonów świąteczne dekoracje? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

To, że sklepy zaczynają swoje świąteczne kampanie na początku listopada, przestało już nas dziwić. Tak samo jak zaczynające się w listopadzie bożonarodzeniowe jarmarki czy puszczane w radiach świąteczne przeboje. Odnoszę jednak wrażenie, że sami coraz częściej przyspieszamy przygotowania do świąt, jakbyśmy świąteczną magią chcieli odsunąć od siebie trudy listopada.Świąteczne wydarzenia w Trójmieście


Trudna końcówka jesieniKiedy oddajesz się świątecznej atmosferze?

Nie ma co ukrywać, listopad dla wielu z nas bywa trudnym miesiącem. Złota, polska jesień odeszła już w zapomnienie, liście opadły, a na dworze coraz ciemniej i chłodniej.

Oczywiście, wciąż zostają nam wszystkie "jesieniarskie" przyjemności, jak czytanie książek pod kocem, picie dyniowej kawy, palenie zapachowych świeczek, ale i to z czasem cieszy coraz mniej. Ratunkiem od listopadowego marazmu stają się więc święta.

- Zazwyczaj z przygotowaniami do świąt czekałam do początku grudnia, ale w tym roku coś mnie tknęło i zaczęłam już dekorowanie mieszkania - mówi Kasia. - Miałam dość tej szarej, smutnej jesieni. Ponadto zewsząd słychać przygnębiające wiadomości o wojnie, inflacji, kryzysie. Chciałam w swoim otoczeniu czegoś pozytywnego.

Zgodnie z tradycjąW tradycji chrześcijańskiej okres oczekiwania na Boże Narodzenie nazwany jest adwentem. Adwent trwa cztery tygodnie i rozpoczyna się w czwartą niedzielę poprzedzającą Święta. W tym roku jest to 27 listopada. Symbolem adwentu jest wieniec w formie okręgu, który posiada cztery świece, symbolizujące cztery niedziele adwentowe. Chrześcijańskim zwyczajem jest też kalendarz adwentowy służący do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu lub 1 grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia.

Startuje Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku Startuje Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku
- W moim domu rodzinnym wszyscy byli przywiązani do tradycji, dlatego choinka i dekoracje świąteczne pojawiały się dzień przed Wigilią i zdobiły dom aż do lutego - wspomina Magda. - Wcześniej w domu pojawiał się jedynie wieniec adwentowy, na którym wspólnie co niedzielę zapalaliśmy kolejne świece. Postanowiłam przenieść ten zwyczaj do mojego dorosłego życia. Świąteczne dekoracje są piękne, ale zawieszone zbyt szybko sprawiają, że magia tego okresu się rozmywa.
Kalendarze adwentowe rozpoczynają się 1 grudnia. Kalendarze adwentowe rozpoczynają się 1 grudnia.

Od święta do świętaNa to, jak wcześnie zaczynamy czuć "magię świąt", duży wpływ ma oczywiście otoczenie i popkultura. Świąteczne akcenty w sklepach, świąteczne filmy na platformach streamingowych, świąteczne playlisty - wszystko to sprawia, że ulegamy złudnemu wrażeniu, że święta są tuż-tuż. Wystarczy spojrzeć na balkony: do świąt jeszcze ponad miesiąc, a część z nich już ozdobiona jest lampkami.

- Mam znajomych, którzy przez pół października szykują się na halloween. Ozdabiają swoje mieszkania, szykują stylizacje, korzystają z tematycznych akcesoriów, jak np. kubki, które wyciągają z szafki tylko na ten czas. Kiedy kończy się halloweenowe szaleństwo, płynnie przechodzą do tworzenia wokół siebie świątecznego klimatu. Wydaje mi się, że niektórzy ludzie potrzebują w życiu więcej odświętności i celebracji niż inni. A może to tylko poza? Pretekst, żeby pokazać się w mediach społecznościowych? Sam nie wiem - mówi Mateusz.

Kiedy zaczynać?Czy jest jakaś konkretna data, od której można oficjalnie rozpocząć świąteczne szaleństwo? Trudno powiedzieć, choć wśród moich znajomych przeważają odpowiedzi "od mikołajek" i "od początku grudnia".

Będą świąteczne iluminacje w Gdyni, ale krócej niż zwykle Będą świąteczne iluminacje w Gdyni, ale krócej niż zwykle
- Dla mnie samo oczekiwanie na rozwieszenie świątecznych dekoracji jest już ekscytujące - mówi Ola. - Kompletuję je, planuję, ale co roku czekam z dekorowaniem do 6 grudnia. Taką datę sobie ustaliłam i choć z roku na rok jest coraz trudniej, to wytrwale czekam.
- A ja świąteczne dekorację powiesiłam, gdy spadł pierwszy śnieg - mówi Marta. - Co z tego, że do świąt jeszcze ponad miesiąc? Po prostu będę cieszyła się nimi dłużej! Skoro nikomu to nie szkodzi, a mi może przynieść trochę radości, to czemu mam się wstrzymywać?

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (44)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ogród Świateł

w plenerze, pokaz

Jarmark Bożonarodzeniowy

jarmark

Kazik & Kwartet ProForma

rock / punk

Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak brzmi hasło przewodnie festiwalu Cudawianki, który co roku odbywa się w Gdyni?