• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Światła i muzyka w zabytkowych murach. Trwa święto elektroniki - Festiwal Wisłoujście

Julia Rzepecka
22 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Festiwal Wisłoujście:

Muzyka elektroniczna znów brzmi w murach Twierdzy Wisłoujście. Cztery sceny, setka artystów, nietypowa, klimatyczna lokalizacja oraz niezwykłe wizualizacje i efekty świetlne w leśnej przestrzeni. Po raz czwarty na terenie oddziału Muzeum Gdańska trwa Festiwal Wisłoujście.



Nadchodzące imprezy w Trójmieście


Wydarzenie zapowiadaliśmy w naszym Kalendarzu Imprez, w  osobnym artykule oraz w  Planuj Tydzień - czytaj zawsze w czwartki o godzinie 10.

Czy byłe(a)ś kiedyś na Festiwalu Wisłoujście?

Twierdza, Raj, Szaniec, Bastion, Kazamaty - to nazwy scen i przestrzeni, które tworzą trwający właśnie Festiwal Wisłoujście na terenie oddziału Muzeum Gdańska - Twierdzy WisłoujścieMapka. Monumentalna fortyfikacja, przez lata pełniąca funkcje bastionu, po raz czwarty wypełniła się muzyką i tańcem.

Zeszłoroczna edycja imprezy, po pierwszych pandemicznych miesiącach odbyła się jako jedno z niewielu tego typu wydarzeń w Trójmieście. W tym roku, początkowo planowano rozłożenie festiwalu na dwa kolejne weekendy, ostatecznie obie imprezy połączono w jedną - od 20 do 22 sierpnia.

Na teren wydarzenia dojechać można autobusem festiwalowym, kursującym do twierdzy z Wrzeszcza PKP i z powrotem. Po sprawdzeniu biletów i przejściu przez bramki, oczom uczestników ukazuje się piękny widok na oświetloną twierdzę znad wód Martwej Wisły. Jak zawsze, miejsce zachwyca. Festiwal zlokalizowany jest w przepięknej scenerii. Wchodząc na imprezę w godzinach zachodu słońca można podziwiać historyczną budowlę na tle kolorów nieba, odbijających się w wodzie.

Mapa festiwalu. Mapa festiwalu.

Cztery sceny



Na terenie miasteczka festiwalowego, uczestnicy mogą wybierać spośród czterech dużych scen, a każda charakteryzuje się innym gatunkiem muzyki. Tuż przy wejściu, w lesie, wzrok przykuwa pierwsza z nich, okrągła, przestrzenna Scena Szaniec. Muzyka, której można tam posłuchać to house, tech-house, electro, disco. Co ciekawe, ten punkt imprezy jest czynny całą dobę.

- Ta chyba podoba mi się najbardziej - mówi jeden z tańczących. - Przez swój kształt i geometryczne wzory wygląda jak portal do innego wymiaru.
Idąc dalej, trafić można do kolejnej sceny po prawej stronie. Wśród drzew i niewielkich pagórków znajduje się Scena Raj, gdzie grane są takie gatunki jak house, electronica, oriental, downtempo. Zachwycają światła, dobrze dopasowane do charakteru muzyki, nieprzesadzone. Prześlizgują się po twarzach publiczności, ale przede wszystkich odbijają się w liściach drzew, a to za sprawą dużej kuli dyskotekowej. Nie brakuje dymiarki, która spowija wszystko mgłą. Wszystko razem tworzy łagodny, leśny i przyjemny klimat. Ludzie nie tylko tańczą pod i wokół sceny, ale także odpoczywają na rozłożonych tu i ówdzie leżakach, ławach, siedziskach, huśtawkach i hamakach.

Cała ta leśna część jest efektownie oświetlona. Na drzewach pulsują niczym żyły wąskie, rozgałęziające się ledowe niebieskie lampy, a już kawałek dalej można znaleźć się w miłym zagajniku z lampionami na drzewach, rzucającymi miękkie, żółte światło. Natknąć się można także na duży, umeblowany namiot: ze stojącymi vintage lampami, krzesłami, dywanami, poduszkami. Są oświetlone przejścia i bramy. Na drzewach umieszczono dekoracje w postaci wielkich kolorowych kwiatów, grzybów i innych kształtów. Są także barwne instalacje artystyczne.

Czytaj też: Jesteś fanem muzyki elektronicznej? Na tych imprezach nie może cię zabraknąć

Trzecia ze scen, znajduje się nieco dalej, za strefą gastronomiczną. To Scena Bastion, również schowana w lesie. Tam usłyszeć można nieco cięższe, intensywniejsze gatunki: techno, rave, industrial, acid. Także i tutaj dymiarka spełnia swoje zadanie i nadaje klimatu przysłaniając wszystko gęstymi chmurami.

Ostatnia, największa i robiąca największe wrażenie scena to Twierdza. Z daleka widać wieżę budowli. Na jej historycznej ścianie rzucone są kolorowe wizualizacje. Wejście do środka prowadzi przez oświetlony neonowymi kolorami korytarz. Na dziedzińcu rozstawiona jest scena, ludzie tańczą na całej dostępnej przestrzeni. Również tam można zaopatrzyć się w napoje, a następnie wspiąć się na wzniesienie, skąd roztacza się piękny widok na wodę. Wiele osób siada tam na trawie, obserwuje bawiących się i odpoczywa. Do niektórych pomieszczeń w twierdzy można również wchodzić, rozstawione są w środku wygodne kanapy, pokoje zachęcają intrygującym oświetleniem.

Festiwal Wisłoujście:

Świetna strona wizualna



Łączenie imprez z zabytkami jest wciąż dość rzadkie, dlatego pomysł połączenia współczesnej muzyki elektronicznej z historyczną budowlą, która jest jedną z najstarszych fortyfikacji nadmorskich na polskim wybrzeżu jest elektryzujący. Zderzenie dwóch światów nadaje wydarzeniu i muzyce niebanalnego wydźwięku.

Bardzo mocną stroną festiwalu jest jej część wizualna. Chodząc po miasteczku festiwalowym, zwiedzając atrakcje, sceny, oglądając przygotowane miejsca do zabawy i relaksu, nie sposób nie zachwycić się mnogością i kolorami świateł oraz iluminacji. Światełka, lampki, lampiony, reflektory, kule dyskotekowe, łańcuchy świetlne, ledy i wiele innych nadają niesamowitego charakteru całej przestrzeni.

Relacje z trójmiejskich imprez i wydarzeń kulturalnych



- To jest tak niepowtarzalne miejsce, z piękną twierdzą otoczoną z kilku stron wodą. To, że festiwal odbywa się wśród drzew, pagórków, między konarami jest świetne - mówi uczestnik festiwalu, Igor. - Jest mnóstwo atrakcji, duża różnorodność, można robić to, na co się ma ochotę. Nawet krótka "podróż" między jedną a drugą sceną dostarcza wrażeń, chociażby wizualnych, zupełnie inaczej, niż kiedy idzie się przez duże festiwale, odbywające się na wielkim, pustym polu. Tu jest nawet miejsce, które wygląda jak "Kraina Czarów".
- Zwykle podczas festiwali koncerty są najbardziej dominującymi elementami, to oczywiście dobrze, ale tutaj widać, że atrakcje nie mają tylko wypełniać czas między jednym, a drugim występem. Jest zachowana równowaga między muzyką, a relaksem i dodatkowymi wrażeniami. Wszystko dobrze się uzupełnia - dodaje Karolina.

100 artystów



Na wszystkich czterech scenach w ciągu trzech dni imprezy gra około 100 artystów, przede wszystkim z Polski. Są to między innymi: Catz 'n Dogz, Beskres by KAMP!, Deaf Can Dance, K.O.D, Klaudia Gawlas, Last Robots, Modifer, Michael Klein, Mihvu, naked relaxing, Nowosad, Okami, Pysh, Raidho, Siasia, T A K A live, Vacos oraz wielu innych. Bilety na festiwal stosunkowo szybko się wyprzedały, zwłaszcza jednodniowe. Już w trakcie trwania imprezy organizatorzy wprowadzili do sprzedaży także bilety weekendowe.

  • Strona wizualna to jeden z najmocniejszych elementów imprezy.
  • Strona wizualna to jeden z najmocniejszych elementów imprezy.

Strefa gastro i żetony



Na terenie festiwalu znajduje się strefa gastronomiczna, w której sprzedawane są burgery, frytki, zapiekane bułki, naleśniki na słodko i wytrawne. Bary porozstawiane są w różnych punktach, nie tylko w strefie gastro. Warto wspomnieć, że w większości miejsc, przede wszystkim w barach, kupując alkohol, nie zapłacimy kartą. Potrzebne są do tego specjalne, festiwalowe żetony. Jeden żeton to równowartość 4 zł. Dla porównania, piwo kosztuje 3 żetony, drinki około 5-6 żetonów.

- Jestem pierwszy raz nie tylko na tym festiwalu, ale w ogóle w Twierdzy Wisłoujście - mówił Wojciech, jeden z uczestników. - Bardzo mi się tu podoba. Cieszymy się też, że pogoda dopisała i nie pada, bo to by mogło mocno zmienić odbiór imprezy. Atmosfera jest super, osobiście traktuję to jak pożegnanie lata.
Festiwal Wisłoujście to dobra, wydaje się, że mniej jeszcze znana impreza, która stanowi ciekawą alternatywę dla obleganego Audioriver. Zachowuje wciąż swój nieco undergroundowy charakter. Unikalna lokalizacja przyciąga, a klimat zatrzymuje. W niedzielę, 22 sierpnia, ostatni dzień imprezy. Koncerty mają trwać do godz. 2 w nocy.

Wydarzenia

Wisłoujście 2021 (5 opinii)

(5 opinii)
149-249 zł
festiwal muzyczny, clubbing / disko

Miejsca

Opinie (52) 6 zablokowanych

  • Kto odpowiada za niszczenie zabytków na miescie (3)

    A jak decybele i wibracje mają się do zabytkowego obiektu i czy twierdzą nie zostanie od tego uszkodzona i się nie rozleci cegła po cegłę a potem przyjdzie nowa ekipa remontowa i miasto zabuli kasę za remont zabytkowej twierdzy.

    • 29 52

    • Hahahaha

      Po prostu nie wierzę, jaka głupota w ludziach tkwi.

      • 12 5

    • Nie zburzyła jej wojna

      To i koncert nie powinien jej powalić

      • 17 3

    • ale zauważyłeś, że to jest twierdza?

      Twierdze się nie zawalają od muzyki

      • 3 1

  • Cieszmy się wolnością (2)

    i patrzmy co z nią robią np w Australii gdzie obecnie spełnia się mokry sen horbana.

    • 19 10

    • Będziesz miała wolność i demolke jak się Twierdzą rozleci od decybeli i tej dyskoteki

      • 8 21

    • Co mnie obchodzi Australia?

      Zawsze musimy brać przykład z narodów anglosaskich? Czy już tak nisko upadliśmy, że nie wiemy gdzie nasza kultura?

      • 2 0

  • Nie wiem ile tam jest Decybeli ... (1)

    Ale zdecydowanie za głośno.. W nocy muzykę słychać a właściwie ich basy .. Na Gdańskiej Przerobce .. a to jest jednak kawałek drogi ..

    • 22 21

    • Spokojnie

      Już wynaleziono zatyczki do uszu

      • 9 10

  • Z materiału promującego festiwal: (2)

    "Przez ostatnie kilka miesięcy przygotowywaliśmy się do tego, żeby tak jak w tamtym roku,..." W tamtym, czyli którym? W zeszłym/ubiegłym czy może 1963?

    • 19 12

    • Co sie glupkowato pytasz? (1)

      W tamtym czyli w zeszłym. Każdy doskonale rozumie ale znajdzie się jakiś przygłup jak ty...

      • 9 9

      • Jesteś zatem analfabetą.

        Sprawdź w słowniku co oznacza 'tamten'. Po.s. Zapytaj kogoś co to jest ten cały "słownik'.

        • 3 1

  • (1)

    Śmialiśmy się z władz Gdyni, że dopłaca milion do beznadziejnego komercyjnego ołpenera, którego organizuje w... w publicznym parku, tuż obok terenu zamieszkanego. Odkąd czytam, że teren twierdzy zamieniono na imprezowanie dla techno młotków... już się nie śmieje z Gdyni:)

    • 20 44

    • Kmaks

      Sam jesteś młotkiem, frekwencja mówi że muzyka elektroniczna ma sporą liczbę fanów. Byłem jest świetnie.

      • 20 8

  • W Gdańsku jak rak wszędzie pojawiają się pseudo koncerty

    i wydarzenia o miernej jakości. Zawsze pod szyldem festiwalu, wydarzenia kulturalnego itd. Imprezy te, przy braku poszanowania lokalnych społeczności zaburzają nocny spokój,a ich jakość odbiega od deklarowanych ... Mi osobiście żal plaży, gdzie coraz częściej buda przy budzie z alkoholem stoi, muzyka głośno wyje. Ostatnio sceny, stadiony doszły ... po prostu jeden wielki prywaciarski Bangladesz.

    • 24 31

  • Bramki tylko dla zabezpieczonych? To powodzenia -bawcie sie sami. (5)

    • 11 40

    • Gdzie to napisali? Po co szczujesz?

      • 13 2

    • Chyba dobrze się bawią bez Ciebie.

      • 19 1

    • xD (2)

      siedz dalej w piwnicy, bo igły się boisz xD za chwile do niektórych sklepów i restauracji nie wejdziesz, ciekawe czy wtedy też poweisz "jedzcie sami" xD

      • 17 13

      • (1)

        Nie chodzę do restauracji.
        Korzystam tylko z takich, które oferują dowóz do domu.

        Jak nie będę mógł wejść do sklepu to na paczkomat zamówię artykuły z tego sklepu.

        • 1 6

        • wow, ale z ciebie bohater

          • 0 0

  • Święto to brzmi dumnie... (1)

    Ale to zwykły koncert

    • 10 6

    • byłeś? widziałeś?

      • 1 1

  • W takim miejscu, muzyka elektroniczna? (3)

    Przecież jest tyle innych miejsc, np Sobieszewo, stogi, plac zebrań, stocznia...

    • 8 29

    • I jeszcze dochodowy stadion bursztynowy w Letniewie..

      • 6 1

    • (1)

      Dla muzyki brzmiącej w 90% tak "buc-buc-buc-buc" właściwym miejscem są Kartuzy, albo Kościerzyna. Takie dźwięki dobrze korespondują z trującą chmurą z sędziwych TDi marki aŁdi, których zlot zawsze przyciągają takie imprezy.

      • 6 9

      • W d...byłeś i g.. . słyszałeś.

        A takim komentarzem się jedynie ośmieszasz.

        • 0 0

  • Nie niszczcie historycznych murow kmioty . (2)

    Kto pozwala na takie koncerty w takim miejscu musi mieć poważne odchyly. Precz z tych terenów , grajcie na pobliskich PGR.

    • 19 32

    • jak historyczne mury niszczą się od muzyki? (1)

      • 7 2

      • jerycho panie no

        Yeryho:)

        • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi Rzeczy Ładnych

15 zł
Kup bilet
targi

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (12 opinii)

(12 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jeden z gdyńskich klubów nosi nazwę od imienia postaci z tragedii Williama Szekspira. O jaki klub chodzi?