Świetny występ Red Box w Starym Maneżu

Lider Red Box Simon Toulson-Clarke miał świetny kontakt z publicznością.
Lider Red Box Simon Toulson-Clarke miał świetny kontakt z publicznością. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

To był koncert z kategorii tych bezbłędnych. Red Box wrócił po latach przerwy i dał świetny występ w piątek wieczorem w Starym Maneżu.Red Box to jeden z tych zespołów, które zyskały popularność w Polsce dzięki staraniom redaktorów radiowej Trójki. Emitowane w tej stacji od lat 80. kawałki Brytyjczyków wychowały całe zastępy fanów, którzy po raz pierwszy Simona Toulsona-Clarke'a z zespołem mieli okazję zobaczyć na żywo w Polsce dopiero w 2011 roku - na koncercie w trójkowym studiu właśnie. Wtedy też nastąpił renesans trochę zapomnianego przez dwie dekady Red Boxa. Muzycy zagrali trasę po Polsce, pojawili się nawet na dwóch koncertach w Trójmieście, po czym słuch ponownie o kapeli zaginął. Do tego roku, gdy Rex Box wydał nowy, dopiero czwarty w swej ponad czterdziestoletnie karierze album oraz ruszył w trasę.

Koncerty rockowe w Trójmieście


Oczywiście współczesny skład niewiele ma wspólnego z tym oryginalnym - spoiwem jest jedynie lider, który złożył zespół z nowych muzyków. Ale w żadnym wypadku nie jest to wada. Na piątkowym koncercie w Starym Maneżu okazało się, że Brytyjczycy są w świetnej formie i tworzą unikatową pop-rockową orkiestrę. Unikatową, bo i styl Red Box zawsze był wyjątkowy. Z jednej strony sporo było w tej muzyce klasycznego synth-popu lat 80., z drugiej Toulson-Clarke wypracował autorskie brzmienie z mocnymi inspiracjami etnicznymi brzmieniami, głównie indiańskimi.


W Starym Maneżu można było się przekonać, że Red Box, mimo że odrobinę zrezygnował z elektronicznego brzmienia na rzecz bardziej akustycznych dźwięków, właściwego sobie stylu wcale nie zatracił. Co więcej: wspomniany rozbudowany siedmioosobowy skład (z trzema gitarami, basem, perkusją, perkusjonaliami oraz laptopem) pozwalał oddać na żywo każdy brzmieniowy niuans z płyt. Brawa należą się przede wszystkim wybitnej śpiewające gitarzystce Sally-Jo Seery, której głos świetnie wspomagał lidera.


Zespół zaczął bez skrępowania od dwóch przebojów - świeżutkiego "Starwalker" z najnowszego krążka "Chase the Setting Sun", a następnie najstarszego i najbardziej znanego ze swojego repertuaru utworu "For America". Słuchając tego drugiego trudno było uwierzyć, że minęło prawie czterdzieści lat od jego wydania - wokal Toulsona-Clarke'a był wyśmienity. Podobnie zresztą, jak w zagrany później m.in. "Seskachewan", "Lean On Me" czy "Chenko". W czasie prawie dwugodzinnego koncertu nie zabrakło też oczywiście kilku utworów z nowej płyty z singlem "This Is What We Came For", "Chase The Setting Sun" czy trochę starszymi przebojami: "The Sign" czy "Hurricane".

Koncerty w październiku w Trójmieście


Fani Red Box wypełnił prawie cały Maneż i zawiedzeni czuć się nie powinni. To był występ z kategorii tych bezbłędnych i zaskakujących, bo przecież powroty po latach zawsze niosą ze sobą ryzyko. Wieczór z pewnością musiał być również bardzo udany dla muzyków - na scenie byli swobodni, a lider od razu złapał świetny kontakt z publicznością i nie szczędził anegdot i podziękowań. Mówił: "Długo czekaliśmy, żeby tutaj przyjechać, bo słyszeliśmy, że to najlepsze widownia w Polsce", po czym zebrał burzę oklasków za powiedzenie po polsku "Dziękuję wam za przybycie".

Opinie (19)

Wszystkie opinie

 • Brawo!

  Świetna zabawa, energia i atmosfera! Zespół w znakomitej formie. Dali czadu!

  • 21 0

 • Boże święty...

  1 - Zespół nie istnieje od ponad 40 lat. Jest młodszy.
  2- Nie "Chenco", ale "Chenko".
  3 - "This Is What We Came For" to nie jest najnowszy singiel.
  4-
  5-
  pozostawiam do wypełnienia przez redaktora "znawcę" muzyki

  • 11 6

 • For America - rok 1987

  • 5 1

 • Po koncercie cały zespół jeszcze prawie godzinę podpisywał płyty i koszulki! Super goście. Nie zawsze warto od razu zmykać do domu.

  • 19 1

 • Trójmiasto nie ma POziomu , niestety

  Amatorszczyzna redaktorów POraża

  • 2 8

 • Pamiętam jak Piotr Kaczkowski pierwszy raz puścił to w Trójce ...

  Ech łezka się zbiera ...
  I dodał że płyta jest tak doskonała że już w ich wykonaniu nic lepszego nie usłyszymy...miał rację .

  • 5 2

 • Opinia wyróżniona

  Świetny koncert!

  Zespół, choć głównie Simon jako lider, miał szczery i naturalny kontakt z publicznością. I chyba dostrzegłem wzruszenie na jego twarzy, gdy słyszał jak ludzie wywołują ich na bis skandując "Ho Ho Hey Hoh Ha".
  Jakby jeszcze zagrali "Walk Walk", to już zupełnie byłby odlot :)

  • 15 0

 • Miło... jak za dawnych lat

  Mimo tylu lat bezbłędny wokal leadera i świetny dodatek w postaci śpiewu wokalistki. Akustyczne gitary to strzał w dziesiątkę. Dały możliwości dla nowych kawałków zachowując klimat zespołu , a starszym nagraniom dodały blasku. "Solóweczki" na gitarze też na plus. Dobrze zagrane ubogaciły poszczególne utwory. Ha no może ciężko mi było znieść gitary w "Train", ale to kwestia gustu. Jedyny moim zdaniem mankament to komputerowe dodatki, mające odtworzyć to czego wśród instrumentów nie było. Bleee.
  Artykuł napisany całkiem dobrze, z trafnymi spostrzeżeniami, więc wybaczam drobne nieścisłości.

  • 3 1

 • Ale dla redaktora specjalisty to najstarszy utwór zespołu:-)))))))))))))))))))))))))))

  • 1 0

 • drobne :-)))))))

  • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej
Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej
muzyka chóralna, widowisko / show
paź 22
piątek, g. 19:00
Gdynia, Gdynia Arena
Mela Koteluk & Kwadrofonik
Mela Koteluk & Kwadrofonik
rock, pop
paź 29
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
Fisz Emade Tworzywo - Ballady i Protesty
Fisz Emade Tworzywo - Ballady i Protesty
muzyka alternatywna
lis 12
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż

Kulinaria

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Jedyny koncert zespołu Roxette w Trójmieście odbył się w :