• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Święto kina i muzyki filmowej - rusza 3. edycja festiwalu Cinematika

goch
22 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (9)

W środę, 23 listopada, rusza trzecia edycja festiwalu filmowego Cinematika, który potrwa do niedzieli, 27 listopada. Ale nie tylko kino jest bohaterem tego wydarzenia. Duży nacisk kładziony jest również na muzykę filmową. W tym roku będzie można posłuchać trzech wyjątkowych koncertów, a poza tym na widzów czeka m.in. konkurs teledysków czy przedpremierowe pokazy kina artystycznego.Najbliższe festiwale filmowe w TrójmieścieCzy wybierasz się na tegoroczną Cinematikę?

Cinematika to w zasadzie wciąż nowe wydarzenie na trójmiejskiej mapie kulturalnej. Co prawda pierwsza edycja odbyła się w 2020 r., ale ze względu na pandemię trzeba było ograniczyć się do formy online. Zatem dopiero druga odsłona festiwalu mogła wyjść do publiczności. Tak naprawdę impreza dopiero raczkuje, ale jednocześnie pokazuje, że ma ambicje. Trzecia, tegoroczna edycja to pierwszy, duży krok do ich realizacji.

- Tegoroczna edycja jest o wiele bogatsza programowo. Odbędą się trzy koncerty muzyki filmowej, z czego jeden, koncert główny "Echo lat 80. - vol. 2", zostanie znacznie powiększony o liczbę muzyków. Zagra na nim kilkunastoosobowa orkiestra symfoniczno-elektroniczna "Formacja 22", której towarzyszyć będzie rozbudowana sekcja muzyki elektronicznej, ośmioosobowy chór oraz soliści - mówi Anna Kądziela-Grubman, dyrektor programowa festiwalu.

Cinematika 2022 odbędzie się w aż czterech lokalizacjach. Pokazy filmów oraz koncerty będą gościć w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Centrum św. Jana, Instytucie Kultury MiejskiejKolonii Artystów.

Przeczytaj recenzje kinowych premierW tym roku widzowie będą mogli zobaczyć trzy koncerty. Co ciekawe, dwa z nich zostały specjalnie przygotowane na gdański festiwal. Jak mówią organizatorzy, to właśnie ma wyróżniać tę imprezę od innych. Największym będzie koncert "Echo Lat 80. - vol. 2" - to podróż przez kompozycje z filmów lat 80., 90., aż po czasy współczesne. W programie zabrzmią utwory z filmów i seriali: "Miami Vice", "Blade Runner (1982)", "Terminator", "Knight Rider", "Stranger Things 4", "Drive", "Dom Gucci", "Diuna" i inne.

Jednym z ciekawszych wydarzeń Cinematiki będzie koncert do filmu "Gabinet Dr. Caligari". Jednym z ciekawszych wydarzeń Cinematiki będzie koncert do filmu "Gabinet Dr. Caligari".
Drugą muzyczną premierą festiwalu będzie koncert, a właściwie ścieżka dźwiękowa do filmu "Gabinet Dr. Caligari", którą przygotowali Olo Walicki oraz Kamil Peter. Może to być jedno z najciekawszych wydarzeń, a zarazem odkryć tegorocznej Cinematiki.

Ostatnim aktem muzyki koncertowej będzie występ Stefana Wesołowskiego, który wystąpi w towarzystwie wiolonczelistów - Michała Pepola, Mariusza Mruczka, Krzysztofa Pawłowskiego i Błażeja Golińskiego. Na żywo zabrzmi ścieżka dźwiękowa, którą napisał gdański muzyk na potrzeby filmu Ucieczka na srebrny glob, który opowiada historię twórczości Andrzeja Żuławskiego oraz największej polskiej produkcji sci-fi - "Na Srebrnym Globie".

Szczegółowy program 3. Festiwalu CinematikaMuzyka filmowa, która jest bardzo ważnym elementem festiwalu Cinematika, to jednak nie wszystko. Podczas tegorocznej edycji odbędzie się także międzynarodowy konkurs teledysków i krótkich filmów muzycznych oraz przedpremierowe pokazy kina artystycznego i produkcji łączących stylistykę teledysków, kina gatunkowego oraz kina arthousowego.

Jednym z najważniejszych filmów, które zostaną pokazane na Cinematice, jest "W Trójkącie", czyli zdobywca tegorocznej Złotej Palmy w Cannes. Jednym z najważniejszych filmów, które zostaną pokazane na Cinematice, jest "W Trójkącie", czyli zdobywca tegorocznej Złotej Palmy w Cannes.
Wśród zaplanowanych seansów znalazło się miejsce dla takich filmów, jak "W trójkącie" (czyli tegoroczny triumfator festiwalu w Cannes), prezentowany na festiwalu w Wenecji "Sundown", a także thriller "Pięć Diabłów" - znany także z Cannes.

- Jeśli miałabym coś polecić, to muszę odpowiedzieć dwojako: "wszystko", ale też "zależy od widza" - żartuje Kądziela-Grubman. Jak każdy większy festiwal tak i ten jest programowany dla miłośników różnego rodzaju muzyki filmowej, jak i samych filmów. To wszystko zależy od upodobań i zainteresowań naszych widzów. Przede wszystkim chcemy stawiać na pozycje premierowe, zarówno w sferze muzycznej, jak i filmowej, a także oryginalne wydarzenia festiwalowe, które nie funkcjonują nigdzie indziej.
goch

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (9) 3 zablokowane

Wszystkie opinie

 • Nisza? (2)

  A dlaczego takie imprezy mają być - niszą? Albo coś jest - nie wiadomo dlaczego - kultowe, albo nisza. Czemu to, a?

  • 6 0

  • bo obecnie wszytsko co wymaga myslenia staje sie niszowe, kultem jest lykanie propagandy

   • 3 0

  • Bo autor artykułu wcześniej o tym nie słyszał.

   • 2 0

 • My czterej pancerni powrócimy wierni

  to piękny kawałek

  • 6 5

 • (2)

  Kolejny wyrób festiwalopodobny od tych samych organizatorów, który nie ma szans przyciągnąć publiczności spoza Trójmiasta. Czy naprawdę w Gdańsku jesteśmy skazani na takie wydarzenia przyssane do konkursów grantowych? Gdzie w tym wszystkim polityka kulturalna miasta?

  • 12 5

  • ta ogranicza sie do napisow na autobusach, tych bzdur o rownosci oraz flag, ktorych tutaj nikt nie chce

   • 3 4

  • Ale trudno tu nawet winic Hamulec Bezpieczeństwa, że korzysta z tego upośledzonego systemu i trzaska takie wydarzenia. W Gdańsku potrzebna jest duża zmiana, mam tu na myśli system dotacji, sposób myślenia o kulturze i osoby nią zarządzające z ramienia urzędu.

   • 10 0

 • Opinia wyróżniona

  Sobotni koncert zapowiada się zacnie!

  To może być naprawę fajne wydarzenie, lubię muzykę lat 80.

  • 3 4

 • To plagiat

  Za co kolonia bierze kasę od miasta i co tam się wartościowego dzieje

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (11 opinii)

(11 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
169 zł
Kup bilet
pop

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."

89 - 129 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku Tina Turner wystąpiła na sopockim hipodromie?