• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła

Świętojańska Carnival (11 opinii)

  • sobota, 21 czerwca 2008, godz. 16:00
  • Lokalizacja
    Gdynia
  • Bilety
    wstęp wolny
21 czerwca br. (sobota) gdynianie i ich goście będą mogli już po raz drugi wziąć udział w niezwykłej artystycznej zabawie "Świętojańska Carnival". Tego dnia centrum miasta i Bulwar Nadmorski opanują barwne parady nieziemskich postaci, ulicznych aktorów i tancerzy, nietuzinkowych muzyków. Na śródmiejskiej plaży będzie można podziwiać oryginalne spektakle teatralne, a na deser bawić się na trwających niemalże do rana koncertach.

koncerty w Trójmieście


Zabawa rozpocznie się o godz. 16.00 na Placu Kaszubskim - tu swój początek będzie miała wielka uliczna parada taneczno-muzyczna, która przejdzie ulicami Świętojańską i Piłsudskiego, aż do Bulwaru Nadmorskiego. Zobaczymy kilkanaście egzotycznych grup, między innymi: francuskich perkusistów, tancerzy samby, samby retro i capoeiry, brazylijską rewię i amatorskie szkoły tańca. Parada przerywana będzie krótkimi inscenizacjami o intrygująco brzmiących tytułach: Kult Wody, Kult Ognia, Kult Słońca i Księżyca, Taniec Miłości i Bogini Sobótki, Kwiat Paproci, Sabat Czarownic...

Dalej artyści przejdą Bulwarem Nadmorskim. Parada teatralna, zdominowana przez efektowne popisy szczudlarzy, około godz. 20.30 dotrze do śródmiejskiej plaży, gdzie gdyński karnawał będzie trwał dalej.

Na plaży zaprezentują się dwa oryginalne teatry: Teatr Klinika Lalek "Wolimierz" z magicznym spektaklem "Poemat o Słońcu i Księżycu" oraz Teatr Porywacze Ciał z happeningiem wchodzącym w interakcje z widzami dzięki nietypowym konkursom zainspirowanym znanymi filmami i serialami ("Szczęki", "Stary człowiek i może", "Słoneczny trol", "Kapitan Nie mo", "Polowanie na czerwony lipiec" i wiele innych).

Następnie panowanie nad sceną na plaży przejmą kolejni artyści. Zobaczymy "ognisty" (dosłownie i w przenośni) pokaz Mamadoo Fireshow, wprowadzający widzów w mistyczną aurę Nocy Świętojańskiej. Zagrają też zespoły: Łąki Łan i Wet Fingers. Ostatnie godziny, od 2.00 do 4.00 wypełni set dj'ski Dj Alexa.

PARADA BRAZYLIJSKA ULICAMI GDYNI
START: GODZ. 16.00
PLAC KASZUBSKI - ul. Świętojańska - Aleja Piłsudskiego - Bulwar Nadmorski

PARADA NA WODZIE
START: GODZ. 16.00
PLAŻA ŚRÓDMIEŚCIE - pokaz gdyńskich szkół żeglarskich oraz jednostek żaglowych biorących udział w regatach o Puchar Prezydenta Miasta Gdyni

PARADA TEATRALNA
START: GODZ. 18.30
BULWAR NADMORSKI (parking) - Plaża Śródmieście

SCENA NA PLAŻY
START: GODZ. 19.00
- Teatr Klinika Lalek
- Teatr Porywacze Ciał
- Mamadoo Fire Show

START: GODZ. 23.00
KONCERTY:
- Łąki Łan
- Wet Fingers
- Dj Alex SET


Świętojańska Carnival - 21 czerwca 2008
Wykonawcy


TEATR PORYWACZE CIAŁ
Teatr Porywacze Ciał powstał w 1992 roku. Został założony przez Katarzynę Pawłowską i Macieja Adamczyka. Zrealizował do tej pory 17 autorskich spektakli, które były prezentowane i nagradzane na wszystkich ważniejszych festiwalach teatralnych w Polsce i zagranicą.

Teatr Porywacze Ciał należy, według zgodnego głosu krytyki i środowiska teatralnego, do najważniejszych niezależnych grup teatralnych w Polsce. Tworzą go zawodowi aktorzy, którzy wybrali pracę w teatrze nieinstytucjonalnym. Sami tworzą scenariusze, robią scenografię, reżyserują, grają na scenie. Tworzą własny język teatralny, własny styl w oparciu o estetykę postmodernistyczną - świadomie posługują się strategią parodii i pastiszu, wykorzystują znaki i symbole kultury współczesnej, zestawiają teksty literackie z wulgaryzmami, arcydzieła z kiczem, cytaty kultury literackiej z cytatami kultury popularnej.
W spektaklach twórcy testują różne formy i konwencje teatralne, wykorzystują stylistykę wodewilu, kabaretu, happeningu i sztuki performance. Swoimi przedstawieniami dają wyraz istnienia kultury karnawałowej, którą cechuje pluralizm przekonań, stylów życia, form zachowań i zarazem zachwianie uniwersalnych wartości. Pokazują człowieka współczesnego, którego tworzą zdegradowane mity i popęd, którym sterują schematy zachowań, człowieka o zachwianej tożsamości. Teatr Porywacze Ciał czerpie inwencję z ideologicznego dziedzictwa sztuki pop artu.

TEATR AKT
Istnieje od 1991 roku, tworzą go aktorzy-mimowie wywodzący się z Warszawskiego Teatru Pantomimy. Teatr wyrósł z tradycji polskiej szkoły pantomimy, ale szybko zaczął wypracowywać własny styl teatralny.
Pantomima to główny język, którym posługują się aktorzy Aktu. Wzbogacona o wiele nietypowych umiejętności, komediowy wyraz i improwizację, tworzy nową, niepowtarzalną na polskim rynku jakość.
Przedstawienia Teatru Akt, zarówno sceniczne, jak i uliczne, prezentowane były na wielu festiwalach teatralnych w kraju i zagranicą. Jakość ich realizacji potwierdzają liczne nagrody (Sztuka Ulicy - Warszawa, Zderzenia - Tczew, Malta - Poznań, Feta - Gdańsk, Pflasterspektakel - Linz, Viathea - Goerlitz, Goldenlion - Lwów, Iblabuskers - Sycylia, Klaipeda, Brno, Drezno i inne)
Ostatnio Teatr Akt reprezentował nasz kraj na artystycznych zdarzeniach w Paryżu, Londynie, Kijowie, a także w Austrii, Niemczech i Tunezji.

TEATR KLINIKA LALEK
Powstał w 1988 roku na wydziale lalkarskim szkoły teatralnej we Wrocławiu. W 1991 r. przeniósł się do Wolimierza i odtąd działa jako wiejski i wędrowny teatr lalkowy.

Trzon zespołu stanowią Joanna-Jemioła Wiktorczyk oraz Krzysztof-Wiktor Wiktorczyk. W 1991 roku członkowie teatru założyli Fundację na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych, której głównym celem jest popieranie działań ekologicznych i sztuki, budowa i koordynowanie działań ekologicznych wioski Wolimierz i wspieranie teatru Klinika Lalek.

Od 1993 roku siedzibą teatru jest były dworzec kolejowy przemianowany na "Stacja-Wolimierz", w którym z czasem ze zdewastowanych pomieszczeń powstawały: pracownia lalkarska, galeria, kawiarnia, pokoje gościnne wraz z zapleczem, miejsca na warsztaty plastyczne i muzyczne, a w ostatnim roku sala teatralna ze zmienną sceną. Była rampa kolejowa przed budynkiem służy za scenę na wolnym powietrzu. Kolejne spektakle powstające w Wolimierzu są przeznaczone dla przestrzeni plenerowych.

Teatr grywał w całej Polsce, odwiedzał tez wiele krajów Europy (Finlandia, Francja, Hiszpania, Rumunia, Niemcy). W spektaklach granych głównie na placach i ulicach udział biorą: ogromne lale, machiny jeżdżące, grające instalacje, stwory, ludzie i żywioły. Muzyka grana jest na żywo przez orkiestrę i aktorów. Specjalizuje się w produkcji wielkich widowisk plenerowych , realizuje akcje plastyczne, warsztaty i spektakle dla dzieci, koncerty muzyczne z małą formą teatralną, efektowne parady uliczne.

Klinika Lalek od kilku lat organizuje w Wolimierzu letnie festiwale sztuki, zazwyczaj o zasięgu międzynarodowym. Są to festiwale prezentujące prace teatralne, plastyczne, filmowe i koncerty muzyczne artystów z Wolimierza i okolic oraz wielu innych zaprzyjaźnionych artystów. Na skalę lokalną organizowane są cykliczne imprezy związane z porami roku i różnymi świętami.

TEATR FETA
Teatr powstał na okoliczność 300-lecia miasta Sankt Petersburg - w ten sposób narodził się pomysł debiutanckiego spektaklu: "Goldwasser od Gdańszczan". W repertuarze teatru są zarówno spektakle plenerowe (Morze dzieciństwa, 2004; Anioły mają ciężko, 2003; Goldwasser od Gdańszczan, 2002), jak również realizacje salowe (Czarowna noc, 2005; Kynolog w rozterce, 2005; Na dnie, 2004). Teatr z powodzeniem prezentował swoje spektakle na festiwalach teatralnych w Krakowie, Lwowie, Ljubljanie, Liverpoolu, Gdańsku, Grudziądzu, Warszawie, Płocku, Olsztynie. Teatr Feta towarzyszy licznym organizowanym przez miasto imprezom: otwarcie Jarmarku Dominikańskiego, Gdańska Choinka, Gdańska Wigilia, Dni Sierpniowe, Święto Miasta, Areopg Gdański, Parada Tolkienowska, otwarcie wystawy Marca Chagalla, "Kocham Gdańsk" w Warszawie.
Teatr liczy 28 członków w wieku od 18 do 32 lat. Dyrektorem teatru jest Elwira Twardowska.

DANCA BRASIL
To z całą pewnością najpiękniejsza i najzgrabniejsza w Polsce, międzynarodowa rewia brazylijska. Założycielką zespołu, liderką i autorką choreografii jest Joanna Marków, która od lat dogłębnie studiuje kulturę Brazylii. Pokazy Danca Brasil są efektem ogromnej pasji i rzetelnie zebranych informacji na temat tego fascynującego regionu świata. Tancerki zespołu występują wyłącznie w oryginalnych brazylijskich kostiumach. Jako jedyne w Polsce dysponują przepiękną kolekcją strojów scenicznych zwaną Carmen Miranda.
Od dwóch lat w rewii występuje Dunia Pacheco (Brazylia/Angola). Jej bajeczne choreografie są zainspirowane tańcami czarnego lądu oraz brazylijską kulturą, a szczególnie tradycjami afro-brazylijskimi ze stanu Bahia. W 2008 roku do zespołu dołączył Eric - francuski tancerz i wokalista o afrykańskich korzeniach.
Danca Brasil swoimi występami uświetnił już wiele programów telewizyjnych, w tym programy sylwestrowe TVP 1 i Canal +, program Manna i Materny w TVP 2, "Szymon Majewski Show" w TVN i wiele innych.

MAMADOO FIRESHOW
Mamadoo to pięć kobiet z Trójmiasta, połączonych alternatywną i radosną chęcią pokazania kobiecej i figlarnej natury fireshow. Ich pokazy to wybuchowa mieszanka synchronicznych choreografii z elementami tańca, humoru i zaskakujących płonących gadżetów. Fireshow Mamadoo przedstawia inną stronę ognia - ognia jako źródła zabawy i radości, a także pretekstu do humorystycznych scenek taneczno-pantomimicznych.
Przez pięć lat działalności Mamadoo doskonaliło swoje umiejętności w kraju i za granicą, dając ponad sto pokazów, a także angażując się w wiele projektów artystycznych. Z uwagi na trójmiejskie pochodzenie, nie mogło zabraknąć formacji Mamadoo na scenach takich wydarzeń jak: Festiwal Teatrów Ulicznych i Plenerowych FETA Gdańsk 2007 czy Obrazy Ogniem Malowane (2005-2006).
Grupa prezentowała swój nietuzinkowy pokaz również na coraz bardziej popularnych w Polsce festiwalach sztuk żonglerskich i fireshow, takich jak: III Środkowoeuropejskie Spotkania Teatralno-Cyrkowe 2007 (Wrocław), I Festiwal Rytmu i Ognia FROG 2006 - I wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie formacji fireshow (Gdynia), Etno Festiwal Rytm i Ogień 2007 (Malbork).

ŁĄKI ŁAN
Pięcioosobowa grupa ma za sobą trzy lata ciężkiej pracy, której efektem jest niespotykane brzmienie i ponad 100 koncertów w całym kraju i poza jego granicami. Grali między innymi z takimi gwiazdami jak: Jacknife Lee, Luke Slater, Kevin Saunderson.
Prezentują mieszankę różnych stylów muzycznych - funk, house, trip hop i drum'n'bass. Młodzi i ambitni przedstawiają swoje występy w formie swoistego performance - niewiarygodne kostiumy i udekorowana scena współtworzą wyjątkowy klimat, a na wielkie ekrany rzucane są wizualizacje wchłaniające widza w bajkowy świat śpiewających owadów.
Tak mówią o sobie: "Nasza muzyka to subtelny, ukryty kod, którym nadaje nasza dusza. To próba przetłumaczenia tego, co "mówi" nam Łąka-Natura-Absolut. To nie do opisania, nie do powiedzenia, nie do zrozumienia. A co do muzyki i naszego szol, to jest jeszcze bardziej kolorowo, czadowo, funkowo, technowo, discowo, rockowo, punkowo, elektronowo i wogle gogle. Zagraliśmy najlepszy koncert na kazimierskim festiwalu, pierwsza nagroda na lutowym festiwalu w Horyńcu".

WET FINGERS
Za tym projektem kryje się dwóch producentów:
DJ ADAMUS znany od kilku lat na polskiej scenie klubowej. Współpracował z czołówką polskich artystów (Futro, Myslovitz, Kasa). Występował z takimi światowymi sławami jak: Carl Cox, Timo Mass czy Sasha. Odpowiada za oprawę muzyczną talk show Kuby Wojewódzkiego. Nie ogranicza się tylko do projektów komercyjnych, ale chętnie angażuje się w projekty artystyczne.
Drugim członem Wet Fingers jest dj i producent MAFIA MIKE, znany ze współpracy m.in. z Noviką czy Mr.Hide. Z tym ostatnim na stałe współpracuje w chill outowym projekcie Aquarium. Występował z wieloma gwiazdami: Steva Angelo, Johnny Fiasco czy Olav Bassovski. Swoje projekty wydaje z powodzeniem w zagranicznych wytwórniach i zbiera za nie bardzo przychylne recenzje w branżowych mediach, takich jak Dj Magazine.

Założeniem Wet Fingers jest rewitalizacja polskiej muzyki. Robią jej lifting, a potem podają publiczności w mocno odświeżonej i nowoczesnej wersji.
DJ Adamus i Mafia Mike karierę jako Wet Fingers rozpoczęli od utworu "Nu Limit". Przebój oparty jest na samplu zespołu Kombi "Bez Ograniczeń" i przypomina czołówkę z programu "5-10-15". Klip do tego utworu także nawiązuje do programu. Można w nim zobaczyć czołówkę polskiej sceny klubowej.

Przeczytaj także

Opinie (11)

  • porażka

    co to za zespoły??? kompromitacja po raz kolejny!!!
    czy Gdynię nie stać na koncert znanej gwiazdy polskiej sceny pop, rock czy innego gatunku??? spójrzcie np. na Dni Drawna 2008 kto tam gra i porównajcie z Gdynią-miastem z morza i marzeń...

    • 0 0

  • Drawno

    Ja w tym roku zdecydowanie wybieram dni Drawna :). Mam nadzieje, że uda się obadać zarówno te lipcowe jak i sierpniowe. Pozdrawiam.

    • 0 0

  • Mamadoo!

    super! bede na 100%!

    • 0 0

  • moje zdanie

    A dla mnie impreza super przygotowana. Znam część zepsołów i jestem zachwycona, ze w końcu zagrają w Trójmieście.
    Parady zapowidają się rewelacyjnie.
    Będzie pysznie!

    • 0 0

  • kto to organizuje?

    • 0 0

  • kicha!!!

    PANIE SZCZUREK NIEMOGŁ PAN ZAPROSIC LEPRZYCH GRUP MUZYCZNYCH PEWNIE BEDZIE NUDNO

    • 0 0

  • ŁĄKI ŁAN

    Jeśli ich nie znacie to koniecznie zobaczcie - nie widzieliście czegoś podobnego wcześniej. Ten zespół rozrywa na kawałki. Pełen odpał energii, talentu i tańcogenny narkotyk

    • 0 0

  • gdzie jest plaza??

    PROSZE!!! powiedzcie gdzie jest ta plaza srodmiejska??

    • 0 0

  • WAZNE!!!!

    ktore ulice sa zamkniete dla ruchu samochodowego????????????

    • 0 0

  • sztuczne ognie?

    A będą sztuczne ognie? Nie widzę, żeby gdziekolwiek było coś o tym napisane...

    • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.