• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Świętojańskie Bluesowanie (11 opinii)

◦ Puchowski & Karkoszka
◦ John Doe Band
◦ Yolanda Bush (USA) & Road Band (Litwa)
◦ Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa

blues / soul - koncerty w Trójmieście


Puchowski & Karkoszka
Roman Puchowski - gitara DOBRO, gitary akustyczne, bas, iPhone
Tomasz Karkoszka - perkusja

Jo John Doe Band
Romuald "Mały" Sławiński - wokal
Piotr Góra - perkusja
Artur Jurek - piano, Hammond
Krzysztof Paul - gitara
Roman Badeński - harmonijka ustna

Yolanda Bush (USA) & Road Band (Litwa)
Yolanda Bush (Chicago, USA) - wokal, perkusja
Aleksandr Belkin -wokal, gitara, harmonijka ustna
Darius Kodikas - saksofon, instr. perkusyjne
Sergejus Sopelevas-Vysocki - gitara basowa
Jevgenij Zubkevich - perkusja
Arvydas Meška - instr. klawiszowe
Bogdan Topolski - gitara


Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa
Sławek Wierzcholski - wokal, harmonijka ustna
Marek Dąbrowski - gitara akustyczna
Witold Jąkalski - slide guitar
Piotr Dąbrowski - akustyczna gitara basowa, śpiew
Grzegorz Minicz - perkusja


Informacje o artystach:

Tomasz Karkoszka perkusista rockowy i bluesowy. Koncertował w całej Polsce, jak również poza jej granicami. Do najważniejszych występów zalicza koncert w III Programie Polskiego Radia w Studiu im. A. Osieckiej oraz występ na Festiwalu Rzecznym w Betford (Anglia) - drugiej co do wielkości imprezie w Anglii. Z bluesem związany od 2000 roku, po pojawieniu się fascynacji oszczędnymi gatunkami muzycznymi. W tym samym roku przyznano mu nagrodę najlepszego perkusisty bluesowego na ogólnopolskich Bluesonaliach w Koninie. Poza działalnością estradową, aktywnie zajmuje się organizacją bluesowych festiwalów w Polsce. Jest również konsultantem muzycznym w wielu polskich klubach.

Romek Puchowski vel Hrabia von Zeit wokalista, instrumentalista, songwriter - wszechstronna muzyczna osobowość. Solista, lider i twórca alternatywnej formacji Von Zeit, członek międzynarodowych projektów muzycznych. Jego instrumentarium to: gitara DOBRO, gitary akustyczne, bas, iPhone. Miłośnik techniki slide. Harmonijnie łączy w swojej twórczości tradycję i awangardę.

Jego solowe koncerty to totalny, przepełniony pozytywną energią performance. Puchowski prezentuje autorskie piosenki (również te znane z płyt Von Zeit), bluesową klasykę z Delty Missisipi oraz mnóstwo improwizowanych partii. Zapętla akustyczne gitary, wokale, wplata w to wszystko bity z iPhone'a. Rdzeniem koncertu jest jednak człowiek z instrumentem - 100% live. O jego występach recenzenci piszą: "Mistrz przemówił!", "Kosmos, zjawisko, geniusz", "Puchowski to potęga!".

Ma na koncie występy na różnych scenach Europy. Współpracuje z czołówką bluesowych muzyków europejskich i nie tylko, m.in. ze znakomitym amerykańskim harmonijkarzem Keithem Dunnem oraz swoim mistrzem, wirtuozem gitary z Nowego Jorku, Nickiem Katzmanem. Latem 2005 roku zagrał koncerty w duecie z legendą harmonijki ustnej Sugarem Blue, znanym ze współpracy m.in. z Rolling Stones czy Frankiem Zappą. Współpracuje z Martyną Jakubowicz, Tymonem Tymańskim, Michaelem Maass.

Brał udział w prestiżowym projekcie koncertowym "Mistrzowie gitary", prezentującym najwybitniejszych polskich gitarzystów. Jest profesorem warsztatów gitarowych. Nagrywa dla wytwórni Biodro Records. Solowa płyta Romek Puchowski "Simply" (2006) otrzymała wyśmienite recenzje, a album jego formacji Von Zeit "Ocieramy się" został zaliczony do grona najlepszych płyt rockowych roku 2008. Nowa płyta Romek Puchowski "Free" ukaże się jesienią tego roku.

John Doe Band powstał na początku 2008 roku z inicjatywy perkusisty Piotrka Góry. Jest nową trójmiejską formacją bluesową w której spotkały się ze sobą dwa pokolenia muzyków, doświadczenie z młodością. Zespół czerpie inspiracje od klasyków bluesa, takich jak J.J.Cale czy Eric Clapton, ale także twórców takich jak John Scofield, The Allman Brothers Band i wielu innych. Muzycy starają się czerpać z wielu źródeł - muzyka John Doe to mieszanka Bluesa, Rocka, Jazzu, Funky, a nawet Gospel.

Yolanda Bush śpiewa i gra na perkusji od ponad dwóch dekad. Jest wszechstronna jeśli chodzi o style muzyczne (rock, jazz, funk i blues). Brała udział w licznych produkcjach teatralnych. Występowała także często jako gitarzysta solowy. Jest autorką tekstów i kompozytorką. Koncertowała w USA i we Włoszech, występując z takimi artystami jak Rich Montes, Gwen Avery, i Alberta Jackson i wieloma innymi. Jej inspiracją są: Etta James, Aretha Franklin, Esperanza Spaulding, Miles Davis, Jimmy Hendrix, Billy Cobham, Chick Corea, Abbey Lincoln, Joni Mitchell, Strawiński, ClaudeDebussy.

The Road Band grają standardy i własne utwory w stylistyce rythm and blues, rock'n'roll, jazz i country. Zagrali ponad tysiąc koncertów. Zespół został opisany w książce: "Kto jest kim w Wilnie 2003". The Road Band, zespół dobrze znany na Litwie i w innych krajach, został założony latem 1992 roku w Wilnie. Zespół wydał 11 płyt.

Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa najpopularniejszy polski wykonawca bluesa - Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 30 lat nieprzerwanej działalności osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów!

Siedemnaście wydanych płyt, nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty supportujące gwiazdy bluesa światowego formatu: B.B.King (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989). Kilka tysięcy koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie a nawet w Zimbabwe!

Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie ćwierćwiecza działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl bazujący na akustycznym instrumentarium a będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek jest autorem całego repertuaru grupy i kilku prawdziwych przebojów, jak "Szósta zero dwie", "Blues mieszka w Polsce", "John Lee Hooker" czy "Chory na bluesa".

Nocna Zmiana Bluesa to już klasyka! Świadczą o tym m.in. hasła w encyklopediach muzycznych, CD z serii "Złota kolekcja" wydawnictwa EMI Poland czy niedawny występ w popularnym programie "Szansa na sukces" w TVP.

Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Jest dziennikarzem radiowym i prasowym, organizatorem festiwali bluesowych a przede wszystkim człowiekiem "Chorym na bluesa"!

Swe charakterystyczne brzmienie Nocna Zmiana Bluesa zawdzięcza nietypowemu (jak na grupę o charakterze bluesowym) instrumentarium. Wszyscy muzycy używają wzmacniaczy, lecz grają wyłącznie na instrumentach akustycznych.

Zespół z łatwością nawiązuje kontakt ze słuchaczami, zyskując akceptację tych słuchaczy, którzy o polskim bluesie wyrażają się sceptycznie.

Nocna Zmiana Bluesa ma już trzydzieści lat. Jej koncerty to połączenie tych wieloletnich doświadczeń z młodzieńczą energią, którą muzykom i słuchaczom daje blues!!!

Przeczytaj także

Opinie (11)

  • :):)

    proszę zaproście zaspół Dżem :)

    • 8 5

  • ale R Z Y G O W I N Y. blues w wykonaniu 6 białych, z saksofonem, to siedemtysięczna woda po kisielu. (4)

    to produkt bluesopodobny, jakość hipermarketowa, chińska tandeta. ratuj się kto może.
    zaraz spadnie na mnie lawina krytyki (o ile w ogóle ktoś wejdzie na ten artykuł), że jestem sfrustrowany, że słucham disco polo, tylko potrafię krytykować anonimowo.

    • 5 14

    • Potrafisz tylko anonimowo krytykować, maskując tym swoje osobiste frustracje wynikające ze słuchania disco polo!!!

      • 9 0

    • Przepraszam, że piszę takie pierdoły. (1)

      Zapomniałem przyjąć lekarstw na noc...

      • 0 0

      • podszywacz..

        • 0 0

    • są wyjątki

      Z naszych białych bluesmanów podobali mi się Breakaut, Dżem, Cytrus (to może już bardziej progressive rock). Obecnie świetny jest Gienek Loska Band, TSA, Easyrider. Niedawno w Gdyni był Blues Festiwal. Większość wykonawców była biała, ale grali świetnie. Wiadomo, że Jakby zachrypiał John Lee Hoocker, to byłoby ekstra.

      Niemniej w pewnym sensie się z Tobą zgadzam. Zbyt obfity skład zespołu niszczy prostotę, która tworzy piękno bluesa. To samo mogę powiedzieć o szantach. Jak słyszę szanty śpiewane przy akompaniamencie skrzypiec, a nie daj Boże przez kobietę, to po prostu wychodzę. To jest niemal muzyka zakonna - wszak na statku pływają prawie same chłopy o głosach jak syreny, ale okrętowe.

      • 2 0

  • dałem Ci plusa, pozdro.

    ...ale mogłeś się trochę bardziej postarać, misiu.

    • 1 0

  • zmienic dom kultury

    bo seks nieswiezy i uklady tez

    • 1 3

  • john doe

    Czy to jakiś zbieg okoliczności ,że zespół z Trójmiasta nazywa sie John Doe Band , bo chyba nie chodzi o właściwego Johna Doe ??? Mało oryginalna nazwa Panowie (:
    Szkoda ,ze nie zagra prawdziwy John Doe

    • 1 1

  • lang

    Bardzo miła i sympatyczna atmosfera-jestem od 8lat i nigdy nie wróciłem do domu rozczarowany. Bravo!

    • 6 0

  • jak zwykle wysoki poziom i niespodzianka w postaci ulewy - piękny wieczór dziękuje bardzo!

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.