• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

TOP 11 koncertów 20-lecia w Trójmieście

Łukasz Stafiej
31 grudnia 2019 (artykuł sprzed 3 lat) 

Przełom roku 2019/2020 XXI wieku to świetna okazja, aby podsumować największe koncerty, które relacjonowaliśmy na Trojmiasto.pl przez ostatnich 20 lat. Zapraszamy do wspominania i komentowania.Jean-Michel Jarre (Stocznia Gdańska, 2005)Największy koncert w historii Trójmiasta - Jean-Michel Jarre w Stoczni Gdańskiej w 2005 roku. Największy koncert w historii Trójmiasta - Jean-Michel Jarre w Stoczni Gdańskiej w 2005 roku.
To był prawdopodobnie największy koncert w Polsce w tamtym czasie - sprzedano ponad 100 tys. biletów. Francuski mistrz elektroniki został przyjęty w Gdańsku jak król, spotykał się z Lechem Wałęsą, honory składał mu prezydent Paweł Adamowicz, a sam występ w tzw. Przestrzeni Wolności na terenach stoczniowych (obecnie Młode Miasto) był mocno podszyty polityką i solidarnościową przeszłością. To był też wielki sprawdzian dla służb miejskich i komunikacyjnych - pierwszy taki w historii. Koniec końców: muzyczno-laserowe show zapierało dech w piersiach. A Trojmiasto.pl przeprowadziło prawdopodobnie jedną z pierwszych w historii relacji na żywo z koncertu w polskim internecie.


Rihanna (Open'er, 2013)Rihanna zawiodła wielu fanów podczas koncertu w Gdyni w 2013 roku. Rihanna zawiodła wielu fanów podczas koncertu w Gdyni w 2013 roku.
To miał być hit, ale wyszedł... kit. Specjalnie dla Rihanny organizatorzy Open'era wydłużyli festiwal o jeden dzień. Przyjazd fanów gwiazdy sparaliżował Trójmiasto, oczekiwania były ogromne, ale Rihanna zagrała wszystkim na nosie. Spóźniła się godzinę, wystąpiła od niechcenia, bez żadnej energii, a część utworów - co przelało czarę goryczy - poleciało z playbacku. Nasza relacja odbiła się echem w całej Polsce.


Kylie Minogue i Scorpions (Młode Miasto, 2009)Scorpions i Kylie Minogue grali w Stoczni z okazji 20-lecia wyborów czerwcowych. Scorpions i Kylie Minogue grali w Stoczni z okazji 20-lecia wyborów czerwcowych.
Kolejny podszyty wolnościową tematyką koncert w Gdańsku. Australijska gwiazda popu i niemieckie dinozaury rocka zagrały udane występy z okazji 20. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. Było "Wind of Change", były spektakularne tańce i kostiumy Kylie (które u niektórych wzbudziły wątpliwości w kontekście obchodzonej rocznicy) i był Lech Wałęsa, który przewracał wielkie czerwone domino symbolizujące upadek komunizmu w Europie Wschodniej. Duże, bardzo rozdmuchane medialne wydarzenie, które jednak nie wzbudziło już takich zachwytów, jak koncert Jarre'a cztery lata wcześniej.

Radiohead, Kraftwerk, Tina Turner. Dawne koncerty w Sopocie


Eric Clapton (skwer Kościuszki, 2008)Eric Clapton wystąpił na skwerze Kościuszki w 2008 roku. Eric Clapton wystąpił na skwerze Kościuszki w 2008 roku.
Choć wielu wtedy mówiło, że był to już schyłek kariery wielkiego Erica Claptona, dla trójmieszczan, wciąż jeszcze nieprzyzwyczajonych do regularnych koncertów światowych gwiazd muzyki (Ergo Arena i stadion w Letnicy jeszcze nie funkcjonowały), było to ogromne wydarzenie. Clapton raczej nie gwiazdorzył, nie miał bliskiego kontaktu z publiką, ale na scenie na skwerze zagrał jak na wirtuoza przystało, a usłyszenie na żywo (tuż przed samym końcem) "Layli" i "Cocaine" było dla wielu bardzo ważnym przeżyciem muzycznym.


Jennifer Lopez (PGE Arena, 2012)Jennifer Lopez w 2012 roku zainaugurowała działalność koncertową obecnego Energa Stadionu (wtedy jeszcze PGE Arena). Jennifer Lopez w 2012 roku zainaugurowała działalność koncertową obecnego Energa Stadionu (wtedy jeszcze PGE Arena).
Amerykańska gwiazda popu zainaugurowała koncertową działalność stadionu w Letnicy i była to bardzo udana premiera (nie licząc drobnych wpadek komunikacyjnych na terenie obiektu). Ponad półtoragodzinne show było pełne gry świateł, laserów, efektów pirotechnicznych i niezwykłej choreografii tanecznej w wykonaniu Jennifer Lopez i jej ekipy. Scenografia zaskakiwała - scena raz stawała się ringiem bokserskim, by po chwili zamienić się w salon z eleganckimi sofami czy podwórko z nowojorskiego blokowiska. 25 tys. osób szalało ze szczęścia.


Lady Gaga (Ergo Arena, 2010)Lady Gaga zagrała w Ergo Arenie w 2010 roku. Lady Gaga zagrała w Ergo Arenie w 2010 roku.
To był jeden z niewielu momentów, gdy do Trójmiasta przyjechała gwiazda będąca faktycznie w czasie swoich największych sukcesów. Dla wielu ogłoszenie koncertu Lady Gagi w sopocko-gdańskiej hali było wręcz szokiem (tym bardziej że obiekt dopiero co został oddany do użytku). Koncert udał się jednak znakomicie. Tak relacjonowaliśmy: "Piętrowe podesty, samochód, kolejka górska, płonący fortepian, czterometrowy potwór, masa gadżetów i strojów, a pośrodku ona - Lady Gaga. Niekwestionowana królowa muzyki pop stworzyła w Ergo Arenie niebywałe widowisko, wyreżyserowane i idealnie odegrane w każdym, najmniejszym nawet detalu". Ergo Arena była wypełniona po brzegi - przyjechało 12 tys. osób z całej Polski.


David Gilmour (Stocznia Gdańska, 2006)W Przestrzeni Wolności, czyli na terenach obecnego Młodego Miasta, wystąpił też David Gilmour z Pink Floyd. W Przestrzeni Wolności, czyli na terenach obecnego Młodego Miasta, wystąpił też David Gilmour z Pink Floyd.
Kolejny koncert w Przestrzeni Wolności w Gdańsku. Dla fanów (z całej Polski tak naprawdę) możliwość usłyszenia na żywo ponadczasowych utworów Pink Floyd w wykonaniu jednego z muzyków z oryginalnego składu musiała być doświadczeniem wręcz pokoleniowym. Gilmour zagrał "High hopes", "Wish You Were Here", "Comfortably Numb" czy "Shine on You Crazy Diamond", a na scenie towarzyszyła mu 40-osobowa orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Zbigniewa Preisnera. Spektakularne przedsięwzięcie, które okazało się nie tylko ogromnym sukcesem frekwencyjnym, ale i artystycznym. Ponad trzygodzinny koncert był największym wydarzeniem 2006 roku w Trójmieście.


Rammstein (Ergo Arena, 2011)Koncert Rammstein był bez precedensu - muzycy przyjechali do Ergo Areny na dwa występy z rzędu. Koncert Rammstein był bez precedensu - muzycy przyjechali do Ergo Areny na dwa występy z rzędu.
Oprócz tego, że było to naprawdę spektakularne i świetnie wykonane od A do Z widowisko (fani Rammstein dobrze wiedzą, że ich idole w zasadzie nigdy nie zawodzą), to było to również koncertowe wydarzenie bez precedensu. Nigdy wcześniej (ani później) nie doszło do sytuacji, że gwiazda tak dużego formatu przyjeżdża do Trójmiasta na dwa koncerty z rzędu. A Niemcy to zrobili. I oba wyprzedali. Jak relacjonowaliśmy, zestawem największych przebojów i oszałamiającymi efektami pirotechnicznymi i scenograficznymi perfekcyjna maszyna koncertowa o nazwie Rammstein zdobyła uszy i oczy kilkunastu tysięcy fanów z całej Polski.


Justin Timberlake (PGE Arena, 2014)Tłum fanów na koncercie Justina Timberlake'a na stadionie w Letnicy, ówczesnej PGE Arenie. Tłum fanów na koncercie Justina Timberlake'a na stadionie w Letnicy, ówczesnej PGE Arenie.
Ten koncert rozpoczął się od ogłuszającego pisku fanów. Tak donośnego, że Justin Timberlake przerwał w połowie otwierający "Pusher Love Girl" i zaczął bić pokłony publiczności. Później powtarzał tę czynność jeszcze kilkukrotnie - najwyraźniej był pod ogromnym wrażeniem tak ciepłego przyjęcia. Nic dziwnego. Koncert Timberlake'a na stadionie w Letnicy był największym wydarzeniem muzycznym roku w Polsce - relacjonowały go wszystkie media, a nasz news zapowiadający wydarzenie przed oficjalną informacją obiegł całą Polskę. Koncert Timberlake'a okazał się sukcesem komercyjnym (rekord frekwencji - na widowni zasiadło około 42 tys. widzów) i artystycznym (porywające show z udziałem sekcji dętej, tancerzy, chórków, gitarzystów, klawiszowców i perkusistów - a wszystko to, jak na warunki stadionowe, dobrze nagłośnione).


Depeche Mode (Ergo Arena, 2018)Koncert Depeche Mode w 2018 roku przyciągnął do Ergo Areny ponad 13 tys. widzów.
Koncert Depeche Mode w 2018 roku przyciągnął do Ergo Areny ponad 13 tys. widzów.
Depeche Mode to nie muzyka, ale religia, która ma nie fanów, a wyznawców. Dla tych trójmiejskich rok 2018 był wybitnie udany, bo Depesze przyjechali najpierw w zimie do Ergo Areny, a potem w lecie na Open'era. Oba koncerty były udane, ale ten pierwszy wzbudził o wiele więcej emocji, bo był pierwszym w historii Trójmiasta. To było dopięte na ostatni guzik widowisko z imponującymi wizualizacjami, bez słabych momentów. Dave Gahan, Martin L. Gore i Andrew Fletcher to doświadczeni artyści, którzy doskonale wiedzą, jaką mają do odegrania rolę na scenie i czego się od nich oczekuje. Zabawy nie zaburzyły nawet problemy organizacyjne z biletami.

Opinie (59) ponad 10 zablokowanych

 • Szkoda że na dobre koncerty (8)

  Jeździmy do Krakowa, Warszawy lub dalej...
  Może w końcu coś ruszy w tym Nowym Roku...

  • 42 3

  • Ciekawe co za Baby zobaczymy ? (1)

   • 1 0

   • Za PO było dużo kapel z Rosji

    • 3 6

  • Rammstein? (3)

   Lewacka kapela z Niemiec wschodnich

   • 4 8

   • To sluchaj sobie prawackiego Modern Talking z RFN (2)

    • 5 3

    • Modern Talking Band obecnie jest z T. Andersem... (1)

     Grało to na TVP2 w Zakopanem wraz z innymi discopolowcami... Spektakl żenua. Niestety.

     • 2 1

     • Ściemy i fausze Markowskiego i Górniak

      w TVN jeszcze gorsze. Tragedia

      • 0 0

  • Martyniuk

   Przeciez zenek martyniuk byl, a to nie bele kto

   • 2 5

  • Operator stadionu w Gdańsku

   Powinien iść kozy padać. Bo do tego się nadaje. Taki obiekt powinien mieć co chwilę jakiś super koncert a jest...bryndza nad morzem. Żenujące.

   • 4 1

 • Nie za wcześnie na podsumowania 21. wieku? (6)

  • 12 6

  • Jeszcze występ Putina dla Wałęsy i można POdsumowac

   • 2 7

  • I wszedzie był Adamowicz (1)

   • 3 5

   • Wyborcza wydała Tuskowi ,,Szczerze,, z błędami...

    Jaka siara...

    • 3 2

  • (1)

   To podsumowanie 20 lecia.

   • 0 0

   • 20 lecia czego? Przecież dekada zaczyna się za rok, teraz witamy wyłącznie lata 20.
    Jak zwykle redaktor chciał zabłysnąć i wyszło szydło z wora...

    • 1 2

  • Poza tym, J. M. Jarre to był

   stuprocentowy playback, a nie koncert. Tragedia

   • 0 0

 • Dodałbym jeszcze (4)

  do tej listy Prince oraz The Smashing Pumpkins.

  • 17 4

  • do tej listy można dodać całe mnóstwo innych wykonawców (1)

   • 1 0

   • Usunąć z niej tez kilku można

    • 4 1

  • Te szokujące megalale...

   W kulminacyjnym momencie powoli się odwracają... Tego się już nie odwidzi.

   • 0 0

  • Prince i SP genialne koncerty, dodałabym jeszcze Prodigy i Faith No More na Openerze 2009 - oba zespoły wymiotły. A pominięcie w liście Guns N' Roses na PGE to nieporozumienie - najlepszy koncert w moim zyciu.

   • 0 0

 • (3)

  Roger Waters 2018 Ergoarena, świetny koncert

  • 14 2

  • Duzo lepszy niz DM

   • 6 1

  • To ten co coś o demokracji kwiczal bo Wyborcza mu zapłaciła ? (1)

   • 1 6

   • Tak, dla Rogera Łotersa

    tylko lekarz.

    • 0 0

 • Ja czekam na Billie Eilish (1)

  • 5 10

  • A będzie w trójmieście ?

   • 0 0

 • Zdecydowanie brakuje GnR w zestawieniu.. (1)

  Na stadionie w Letnicy.

  • 35 3

  • A także Mowitz Band

   • 2 4

 • Bon Jovi

  Warto wspomnieć o Bon Jovi - koncert na gdańskim stadionie był ich pierwszym w Polsce.

  • 36 1

 • Ja jeszcze dodam koncert Boysów

  pod namiotem na Stogach

  • 30 2

 • Taki artykuł z braku laku i na kolanie (1)

  Bo skoro artykuł jest o największych koncertach to jakim cudem jest tu wymieniony występ Lady Gagi dla 12 tys ludzi a nie ma koncertu Guns N'Roses dla 40 tys w Gdańsku?A już wspominacie o Rihannie na Openerze to powążnie nie było większych koncertów na tym festivalu?Coldplay, Prince, Radiohead, Red Hotsi i wielu innych?

  • 53 0

  • Zestawienie przypadkowe

   Do GnR, Radiohead itp, trzeba dodać wiele innych np. Greta van Fleet. Natomiast Jarre to byl playback, a nie koncert

   • 0 0

 • jak dla mnie koncerty w Paszczy Lwa są za każdym razem wydarzeniem wieku. a w szczególności koncerty zespołu Bielizna

  • 14 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Fisz Emade Tworzywo

muzyka alternatywna, pop

Imany "Voodoo Cello"

179 zł
blues / soul, pop

Wszystkie Drogi Prowadzą do Rzymu

121 - 168 zł
Kup bilet
muzyka poważna

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W jakiej dzielnicy Gdańska znajduję się ulica Matki Polki?