TOP5 filmów i seriali nakręconych w Trójmieście

Borys Szyc i Cezary Pazura zagrali wspólnie w kontynuacji "Sztosu", ale to pierwsza część kręcona głównie w Sopocie zyskała rzesze miłośników komedii Olafa Lubaszenki.
Borys Szyc i Cezary Pazura zagrali wspólnie w kontynuacji "Sztosu", ale to pierwsza część kręcona głównie w Sopocie zyskała rzesze miłośników komedii Olafa Lubaszenki. fot. kadr z filmu/Film Polski/Reż. Olaf Lubaszenko

Orłowski klif, sopockie molo czy gdańska stocznia - te trójmiejskie plenery przewijają się najczęściej w filmach, które kręcono nad Bałtykiem. W cyklu Filmowe Trójmiasto wraz z filmowcami zaglądaliśmy również w mniej oczywiste miejsca na mapie Gdańska, Gdyni i Sopotu. Wybraliśmy 5 filmów i seriali, które Trójmiasto ukazały z różnej perspektywy i które na zawsze wpisały się w polską kinematografię.Mój ulubiony trójmiejski film to:

Zobacz wyniki (1781)
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych od przeszło 40 lat co roku ściąga do Gdyni największe gwiazdy rodzimego kina. Do tej pory nie zawsze ranga imprezy i zainteresowanie nią przekładały się na liczbę realizowanych w Trójmieście produkcji. Skoncentrowany w Warszawie filmowy przemysł nie sprzyjał często wielotygodniowym wypadom w dalsze zakątki Polski, co wiązało się ze sporymi nakładami finansowymi i logistycznymi. Nie znaczy to jednak, że nad Bałtykiem filmów i seriali nie kręcono.

Wszak to tu kryminalne zagadki rozwiązywali porucznik Borewicz i ekipa Adama Zawady. W triumfalnym marszu na Berlin przystanek w Trójmieście zrobiła załoga "Rudego 102", a w Gdańsku szpiegował sam Hans Kloss. Nad morzem kręcili Wajda, Polański, Gliński, Bajon czy Pasikowski, a grywali Cybulski, Linda, Janda czy nawet Omar Sharif. Filmowa historia Trójmiasta sięga od "Do widzenia, do jutra" do "Kamerdynera", a niektórym z legendarnych już tytułów przyglądaliśmy się w cyklu Filmowe Trójmiasto. Wybraliśmy 5 produkcji, które Gdańsk, Gdynię i Sopot pokazały w ciekawym, niebanalnym ujęciu.

Najsłynniejsze filmy nakręcone w Grand Hotelu


5. "Medium" w Sopocie, czyli rzeczy, których lepiej nie dotykaćO "Medium" słyszeli zapewne najbardziej dociekliwi miłośnicy polskiego kina, ale warto przy tej okazji nadmienić, że od przeszło 30 lat nikt w Polsce nie nakręcił równie udanego horroru, którego akcja w dodatku rozgrywa się w przedwojennym Sopocie. Nie jest to jednak pocztówkowy kurort ze słoneczną plażą i tłumem turystów, a dość posępne miejsce owiane tajemnicą i zbrodnią, po którym krążą okultystyczne siły, a bohaterowie zatracają się w spirytystycznych seansach.

Reżyser Jacek Koprowicz w hipnotyzującą mieszankę kryminału, horroru i dramatu psychologicznego znakomicie wkomponował trójmiejskie akcenty z mroczną Willą Bergera na czele. Doskonale znany nadmorski krajobraz uzupełniają kadry z gdańskiego Wrzeszcza, oliwskiego dworca, Grand Hotelu i molo, którym przerażony Michał Bajor ucieka przed ścigającym go samochodem. "Medium" to obowiązkowa pozycja dla tych, którzy podczas seansu lubią poczuć dreszczyk niepokoju i zobaczyć Trójmiasto w innym wydaniu niż w turystycznych folderach.


"Medium" z 1985 roku to unikalna mieszanka kryminału, horroru i kina psychologicznego, którego akcja dzieje się głównie w przedwojennym Sopocie. W obsadzie m.in. Grażyna Szapołowska i Jerzy Zelnik.
"Medium" z 1985 roku to unikalna mieszanka kryminału, horroru i kina psychologicznego, którego akcja dzieje się głównie w przedwojennym Sopocie. W obsadzie m.in. Grażyna Szapołowska i Jerzy Zelnik. mat. prasowe

4. "Kryminalni" na wakacjachW dobie współczesnych seriali na "Kryminalnych" można byłoby spojrzeć dzisiaj z przymrużeniem oka i potraktować jako ciekawostkę. Kilkanaście lat temu jednak produkcja TVN niepodzielnie rządziła polską widownią telewizyjną, a przez plan zdjęciowy przewinęli się niemal wszyscy zarówno uznani, jak i początkujący dopiero aktorzy. Wielu z tych drugich dziś szczyci się już statusem gwiazdy polskiego kina.

"Gdański dyptyk", co prawda jakością i fabułą nie dorównał śląskiemu tryptykowi "Kryminalnych", ale wizyta Macieja Zakościelnego i Marka Włodarczyka i tak odbiła się szerokim echem nad Bałtykiem, a tłumy fanów nie odstępowały gwiazd serialu. Ekipa szczególnie upodobała sobie okolice Babich Dołów i tamtejszej torpedowni, którą sfotografowano w dwóch odcinkach niemal w każdy możliwy sposób. "Kryminalnych" nie zabrakło też na sopockim molo, nad gdańską Motławą czy na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni. Po upływie ponad dekady "Gdański dyptyk" to wciąż nie lada gratka dla fanów Adama Zawady.

Przyjemność w odcinkach. Za co kochamy seriale?


Jedną z najbardziej spektakularnych scen w trójmiejskich odcinkach "Kryminalnych" była wielka eksplozja na terenie torpedowni w Babich Dołach. To jednak tylko jedno z kilku miejsc, w których ekipa TVN kręciła serial przed ponad 10 laty.
Jedną z najbardziej spektakularnych scen w trójmiejskich odcinkach "Kryminalnych" była wielka eksplozja na terenie torpedowni w Babich Dołach. To jednak tylko jedno z kilku miejsc, w których ekipa TVN kręciła serial przed ponad 10 laty. fot. Andrzej J. Gojke/KFP

3. "Sztos", czyli zabawa z cinkciarzamiCezary Pazura i Jan Nowicki pod okiem Olafa Lubaszenki stworzyli na pewno jeden z najciekawszych filmowych duetów lat 90. Dwaj cinkciarze z Trójmiasta rozbawili miliony widzów, a pierwsza część "Sztosu" do dziś zestawiana jest w równym szeregu z komediami choćby Juliusza Machulskiego. Trójmiasto odegrało w filmie niebagatelną rolę, głównie dzięki zasługom scenarzysty, Jerzego Kolasy, zresztą byłego trójmiejskiego cinkciarza właśnie.

"Synek" i Eryk szwindle kręcili głównie w Sopocie, ale szczególnie w pierwszej części filmu można zauważyć kadry z Gdyni i Gdańska. Da się również dostrzec nawet prawdziwych gangsterów, jak choćby Nikodema "Nikosia" Skotarczaka, który w "Sztosie" zdążył jeszcze epizodycznie się pojawić, zanim został zamordowany. Druga część filmu nakręcona po latach już tak dobrą sławą się nie cieszyła, a i trójmiejskich krajobrazów było w filmie Lubaszenki znacznie mniej. "Jedynka" to dla wielu jednak wciąż klasyk polskiego kina lat 90.

Kadr z drugiej części "Sztosu". Na zdjęciu Bogusław Linda.
Kadr z drugiej części "Sztosu". Na zdjęciu Bogusław Linda. fot. kadr z filmu/Film Polski/Reż. Olaf Lubaszenko

2. 07 melduje się nad morzemPorucznik Borewicz, choć mógł się pochwalić niezwykle wysoką skutecznością w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek, niezbyt chętnie wychylał nosa poza Warszawę. W ponad 20-odcinkowej serii "07 zgłoś się" ekipa zdjęciowa ledwie kilka razy podróżowała w Polskę. Najczęściej właśnie do Trójmiasta, które w mniejszym bądź mniejszym stopniu przewinęło się łącznie w pięciu epizodach, wliczając w to pierwszy odcinek serialu zatytułowany "Major opóźnia akcję".

Później ekipa "07" wracała do Trójmiasta jeszcze kilkukrotnie. Najczęściej do gdyńskiego Orłowa, sopockiego Grand Hotelu i molo, nie brakowało też ujęć przed Stocznią Gdańską i na otwartym Bałtyku. I choć czasami trzeba dość mocno wytężyć oko, to jednak trójmiejskie akcenty w telewizyjnej opowieści o poruczniku Borewiczu stanowią atrakcyjną alternatywę dla dość statycznej i jednostajnej Warszawy.

Porucznik Borewicz (Bronisław Cieślik) gościł w Trójmieście kilkukrotnie. Najczęściej ekipa serialu odwiedzała sopockie molo i gdyńskie Orłowo.
Porucznik Borewicz (Bronisław Cieślik) gościł w Trójmieście kilkukrotnie. Najczęściej ekipa serialu odwiedzała sopockie molo i gdyńskie Orłowo. Screen z serialu/ Zespół Filmowy Kadr/Reż. Krzysztof Szmagie

1. Od Nowej Huty do Stoczni Gdańskiej: "Człowiek z żelaza"Nie da się chyba w mieście "Solidarności" wskazać ważniejszego filmu niż "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy. Nie dałoby się również go nakręcić w innym miejscu, innym czasie i o innych bohaterach. Pomysł na film narodził się błyskawicznie, przez przypadek, przy okazji spotkania Wajdy ze strajkującymi stoczniowcami. I choć scenariusz powstał właściwie w sześć dni, a zdjęcia zajęły mniej niż pół roku, to "Człowiek z żelaza" wykuł sobie na stałe pomnik w polskiej kinematografii.

Dzieło Wajdy to jedyny film, w którym to nie plenery i poszczególne lokalizacje czynią go szczególnym dla Trójmiasta, a przede wszystkim Gdańska. Idea filmu i zbiorczy bohater jakim jest "Solidarność" mają w sobie tak potężny ładunek emocjonalny, że w pełni można go nazwać filmem stąd i o nas. Warto go sobie przypomnieć, szczególnie w okrągłą rocznicę pierwszych demokratycznych wyborów w powojennej Polsce.

Andrzej Wajda z ekipą na planie "Człowieka z żelaza" - filmu, który nie tylko w pamięci wielu gdańszczan uchodzi za dzieło legendarne w polskiej kinematografii.
Andrzej Wajda z ekipą na planie "Człowieka z żelaza" - filmu, który nie tylko w pamięci wielu gdańszczan uchodzi za dzieło legendarne w polskiej kinematografii. fot. Zbigniew Kosycarz/KFP

Opinie (196) ponad 10 zablokowanych

 • (6)

  Ładne zestawienie! Z pewnością są to najciekawsze z nich. Dzięki!

  • 15 12

  • obywatel (5)

   Serial SOS

   • 2 0

   • Gdzie w Orłowie jest klif? (2)

    Chyba pozostałości albo chodzi o ten sklep.

    • 1 3

    • wyjdz z internetu na łono przyrody a zobaczysz (1)

     • 3 1

     • Mokry szmal

      Dobry film sensacyjny z czasow 07 Zglos sie, szkoda, ze zapomniany. Akcja dzieje sie w Gdansku.

      • 1 0

   • fajny serial z rolą Himilsbacha jako Płoszczaka

    tylko odcinek z ośrodkiem w Stegnie akurat w Goszynie kręcony był

    • 2 0

   • Faktycznie!

    Radiowiec (Wł. Kowalski) i jego dziewczyna (G. Barszczewska) prowadzą poszukiwania jego córki. Film z udziałem młodego Krzysztofa Kolbergera, starej siedziby Radia Gdańsk, i z nową Halą "Olivia" w tle.

    • 0 0

 • Reich (6)

  Reich i Wiesiek, który jest Panem Sopotu.

  • 43 8

  • Tylko po to tutaj wszedłem żeby napisać o Reichu

   • 12 0

  • ja również lubię ten film

   wiem, że nie jest to jakieś super ambitne kino, ale oglądanie tego filmu sprawia mi przyjemność. Fajna fabuła, aktorzy podchodzą do siebie z dystansem, co bardzo lubię. No i trójmiejskie plenery z lat '90, które doskonale pamiętam.

   • 13 0

  • (1)

   A pan tu sobie tak schodek przybija?

   • 5 0

   • Bo ciągnie od morza!

    • 6 0

  • Jutro ten samochód będzie stał otwarty przy Monciaku, jasne? (1)

   Jasne.

   • 1 0

   • Sentymentalni dresiarze xd

    • 0 0

 • Jeszcze kilka by.się znalazło (5)

  Ze staroci choćby "Ostatni kurs" z Mikulskim.
  Dziękuję za artykuł Wesołego Jajka.

  • 37 2

  • Gdańsk 39

   • 2 1

  • wolne miasto

   • 2 1

  • Jutro Meksyk z Cybulskim i basenem na Polance Redlowskiej. (1)

   • 4 0

   • To nie mozna nie wspomniec o "Do widzenia Do jutra"

    Aktorzy nocowali w Orlowie w tym osrodku nad plażą.

    • 5 0

  • Kloss też

   • 0 0

 • (1)

  A co jak spotkasz wyj...nego na mieście?
  Robie zwroty

  • 21 4

  • Było wleczone....

   • 5 0

 • "Na kłopoty Bednarski" (5)

  Powinien być na 1 miejscu

  • 150 0

  • i EN57 w Malborku przed II wojną (1)

   większość plenerów ulicznych z ... Wrocławia

   • 1 1

   • oprocz sklepu gdzie kupował karme dla papugi :)

    • 3 0

  • Czemu go tu nie ma? Bista grajacy sprzedawce w sklepie dla zwierzat (2)

   Sklep przy samej Motławie, długi czas był w tamtej dekoracji :)

   • 4 1

   • Bista w tym serialu nie grał (1)

    rolę tę grał "Profesor", właściciel sklepu zoologicznego - Wiktor Sadecki,
    grał też w 07...

    • 4 0

    • No moze mi sie pomyliło bo spotykałem go wtedy często :)

     • 1 0

 • (3)

  Ten artykuł pojawia się już od jakiegoś czasu, głównie w święta albo w sezonie ogórkowym

  • 29 4

  • na tym portalu od 10 lat jest sezon ogorkowy (2)

   • 11 2

   • a od 4 jest sezon Edzia od 1000 wpisów dziennie (1)

    • 3 0

    • podobno teraz zastapi go ktos nowy

     radek z dyni czy cos podobnego

     • 2 1

 • A krew z krwi? (1)

  • 48 4

  • To jest o gdyni a to przecież nie jest tak naprawdę trójmiasto

   Na północ od sopotu to już sami barbarzyńcy

   • 0 0

 • (3)

  Borewicz tez w jakims odcinku jumane beemki rekiny chyba przechwycal czy sledzil. Reich sporo krecony byl w tym na parkingu gdzie teraz stoi szeraton a epizod o ile sie nie myle mieli slynni bracia z fantomu. No i Sztos jedynka czyli wszyscy czekajacy na epizod Nikosia. Wogole trojmiejskie plenery plus polwysep moga "pieknie grac" w kazdym filmie.

  • 22 4

  • Przeczytaj artykuł (1)

   Zobaczysz, że Borewicz jest na drugiej pozycji.

   • 2 0

   • w ankiecie już nie ma

    • 0 0

  • Tyle wie z z miski zje

   • 0 1

 • Ja bym (1)

  Zrobił ranking filmów do których wypłacono miliony za niby promocję miasta . Ciekawe ile łącznie poszło

  • 13 17

  • komendie romantyczne dla tvn z karolakiem ;)

   dno po prostu, wstyd.

   • 6 1

 • Trójkąt Bermudzki, Zero życia

  • 21 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kazik
Kazik
rock / punk
mar 11
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
Craft Beer Fiesta
Craft Beer Fiesta
degustacja
sty 28-29
piątek - sobota, g. 15:00
Gdańsk, Pułapka
Słoń
Słoń
hip-hop
lut 26
sobota, g. 19:30
Gdańsk, Parlament

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaki wiek uprawnia do lotów w tunelu Maxfly?