• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tego zespołu nie należy się bać. Fobia - świeże gitarowe granie z Trójmiasta

Patryk Gochniewski
15 marca 2023, godz. 10:30 
Opinie (56)

Fobia to nowy zespół z Gdańska, który właśnie wydał swój pierwszy singiel i przygotowuje się do wydania albumu. Czy będzie to kolejna formacja, o której będzie się mówiło, że ma potencjał, a później rozpłynie się w powietrzu, czy też faktycznie uda im się dotrzeć do świadomości słuchacza? Przekonamy się całkiem niedługo, ale na ten moment jedno jest pewne - dawno w Trójmieście nie powstał zespół, który prezentowałby tak intensywne brzmieniowo gitarowe granie.Imprezy i wydarzenia Lubisz ciężkie brzmienia? W naszym Kalendarzu imprez znajdziesz wszystkie koncerty w Trójmieście

cze 25
Dance with the dead
Kup bilet
cze 13
Angelus Apatrida + Dieth
Kup bilet
cze 12
Three Days Grace
Kup bilet


Czy podoba ci się pierwszy singiel zespołu Fobia?

Gdańska formacja to nie żółtodzioby. W skład zespołu wchodzą muzycy, którzy od lat udzielają się na scenie. Wcześniej tworzyli takie zespoły, jak Restless Sea, Skakanka, Percepcja czy Kot Kreskowy. Na pewno część osób kojarzy te nazwy. Nowy materiał oparty jest na osobistych przeżyciach i walce z problemami związanymi z depresją. Całość ubrana została w nieco tajemnicze, poetyckie teksty. Muzycznie materiał został okraszony ciężkim, ale jednocześnie melodyjnym, rockowym brzmieniem z elementami - jak sami mówią - "psycho-syntezy". Zespół uzyskał interesujący efekt, którego celem jest wywołanie u słuchacza lekkiego dyskomfortu.

Fobia zadebiutowała właśnie singlem o takiej samej nazwie. To wypadkowa wielu gatunków. W wokalu słychać tu trochę polskiego punka, a w samym brzmieniu znajdziemy klasyczne metalowe tony, ale też elementy postrockowe czy progresywne. Sporo tego wszystkiego, ale nie ma się co dziwić, skoro ten zespół konsoliduje wszystkie wcześniejsze dokonania i inspiracje członków zespołu.- Singiel powstał na jednej z pierwszych prób pół roku temu. Każdy wrzucił do gara to, co jest mu najbliższe, stąd ten lekki dysonans. Każdy z nas faktycznie pochodzi z nieco innego nurtu muzycznego, aczkolwiek każdy spędził sporo czasu na scenie. Trójmiejskie korzenie z zespołów Restless Sea, Percepcja, Kot Kreskowy czy Bruno Światłocień spotykają się z wielkopolskim punk-rockiem, niemniej taka muzyczna zupa zawsze niesie za sobą coś intrygującego - mówi Bogusz Chmielewski, wokalista Fobii. - Dodam, że gramy już więcej utworów, które mogą okazać się bardziej zaskakujące, ale nie uprzedzajmy faktów, mam nadzieję, że szybko uda nam się to zademonstrować.
Fobia, mimo że wydała dopiero jeden singiel, wydaje się być formacją o sporym potencjale. Na całej polskiej scenie nie znajdziemy wiele podobnie grających zespołów, a w Trójmieście już w ogóle. Chyba że coś mi umyka. Niemniej zespół gra na tyle ciekawie, że ma spore szanse wstrzelić się w określoną niszę.

- Gitarowe granie przez parę ostatnich lat przeżywa niezły kryzys. Trudno ścigać się z trendem, gdy w duszy gra mocny rock. Myślę też, że Fobia nie ma zamiaru błyszczeć jak gwiazda - stwierdza Chmielewski. - To projekt, który ma dużo do powiedzenia. Być może nie jest łatwy w odbiorze. Teksty - mimo swojego "poetyckiego" charakteru - są bardzo dobitne.
Teksty na album powstawały przez ostatnie trzy lata. Jak śmieje się lider Fobii, płyta praktycznie już istnieje, tyle że w wersji papierowej. Zespół tworzy koncept album, który w istocie jest protestem i kampanią.

Fobia to zespół, którego nie należy się bać. Muzyka, którą zaprezentowali, ma szansę dotrzeć do bardzo szerokiego grona słuchaczy muzyki giatrowej. Fobia to zespół, którego nie należy się bać. Muzyka, którą zaprezentowali, ma szansę dotrzeć do bardzo szerokiego grona słuchaczy muzyki giatrowej.
- Zaczynamy współpracę ze stowarzyszeniami zajmującymi się problemem zdrowia psychicznego - mówi. - W szczególności mowa o depresji, problemach ze stanami lękowymi i nerwicami. To kwestie, na temat których zbyt wiele osób milczy. Sam borykam się od wielu lat z tym tematem. Przeżyłem to na własnej skórze. Uznałem, że to, co obecnie wylewam na papier i werbalnie artykułuję przez mikrofon, może kiedyś komuś bardzo pomóc - dodaje. - To wspaniałe, że spotkałem na swojej drodze kolegów, którzy podzielają pasję do muzyki, wspierają mnie w tym i dorzucają do tego tak wiele profesjonalizmu. Jeśli na tym poziomie wszystko będzie super, będziemy bardzo spełnionym zespołem.
Zespół chce jeszcze w tym roku wydać cały album, jednak nie wiadomo, jak wszystko się potoczy, ponieważ to proces twórczy, który trzeba pogodzić z resztą życia. Jak mówi Bogusz Chmielewski, na krążku znajdzie się nie tylko ciężkie brzmienie, ale i ballady. Celem zespołu jest szokowanie słuchacza - muzycy chcą wprowadzać go w różne stany emocjonalne, ale przede wszystkim intrygować.Na razie udaje im się to robić pierwszym singlem i ponad sześciominutowym klipem, który faktycznie może niektóre osoby wprowadzić w lekki dyskomfort. Sam teledysk czerpie z dobrze znanych schematów, które widzieliśmy już wielokrotnie, ale jest to zrobione na tyle zgrabnie, że widz nie ma poczucia obcowania z czymś wtórnym.

- Bardzo zależało nam na przerysowaniu problemu utworu. Być może stąd ten kontrast. Cała Fobia ma w planach być zwierciadłem pełnym kontrastów. Możemy spodziewać się kolejnych klipów opowiadających jej historię - mówi wokalista zespołu. - Pierwszy z nich w postaci teasera wskoczył przed teledyskiem na nasz kanał na YouTube. Raczej nie sugerowaliśmy się żadnym wzorcem. Cieszę się, że jesteśmy porównywani do wielu wspaniałych artystów w kontekście klipu, niemniej Fobia planowała na początku po prostu krzyknąć i się przedstawić. To, czy przypadkiem udało nam się zrobić mocny skok, chcielibyśmy zostawić ocenie słuchacza.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (56)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Imany "Voodoo Cello"

179 zł
blues / soul, pop

Wszystkie Drogi Prowadzą do Rzymu

121 - 168 zł
Kup bilet
muzyka poważna

Metallica & Symphony (4 opinie)

120 - 170 zł
Kup bilet
rock / punk, widowisko / show

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Na którym gdyńskim placu zabaw znajdują się dwie trampoliny? Na placu zabaw przy: