• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Testy na przeciwciała COVID-19 w domu czy w laboratorium?

Wioleta Stolarska
29 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
  • Do badania potrzebna jest mała próbka krwi, a czas oczekiwania na wynik to ok. 10 minut.
  • Test ten nie służy do potwierdzenia trwającego właśnie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
  • Pamiętać też trzeba, że wynik ujemny absolutnie nie wyklucza zakażenia SARS-CoV-2. Może to być sytuacja, że u kogoś zakażenie już trwa, ale organizm nie zdążył wyprodukować jeszcze wystarczającej liczby przeciwciał.

Coraz więcej osób chce skorzystać z możliwości wykonywania testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Jednak z obawy przed związaną z pozytywnym wynikiem izolacją i kwarantanną dla najbliższych decydują się najpierw zrobić w domu test serologiczny, który ma wykryć, czy w naszym organizmie znajdują się przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2. Takie testy coraz częściej pojawiają się w ofercie sieci handlowych w całym kraju. Ich koszt to kilkadziesiąt złotych. Wszystkie niezbędne akcesoria dostępne są w zestawie, a do badania potrzebne są dwie krople krwi pobranej z opuszki palca. Do testu dołączona jest instrukcja, która w prosty sposób objaśnia wykonanie oraz interpretacje wyników. Jednak czy warto? Co tak naprawdę pokazuje wynik testu? Wyjaśniamy.



Czy zamierzasz zrobić badanie na przeciwciała koronawirusa SARS-CoV-2?

W diagnostyce zakażeń wirusem SARS-CoV-2 mamy do dyspozycji trzy główne rodzaje testów:
  • testy PCR wykrywające materiał genetyczny wirusa,
  • testy antygenowe,
  • testy wykrywające przeciwciała, które możemy podzielić na jakościowe - wskazujące na obecność przeciwciał lub ich brak oraz na testy ilościowe dające informację o stężeniu przeciwciał.

12 marca sieć Biedronka wprowadziła do sprzedaży test na przeciwciała COVID-19 - jako pierwsza. W ślad za nią poszły inne sieci handlowe - ten sam test można kupić w Lidlu. Podobne testy na przeciwciała pojawiły się też w ofercie drogerii Super-Pharm. O tym, że mają takie plany, mówią też sieci Carrefour i Kaufland.

Producenci testów oferowanych przez sieci podkreślają jednak, że produkt nie może być traktowany jako podstawowe narzędzie do wczesnego wykrywania COVID-19. Do tych celów służą testy PCR, ewentualnie testy antygenowe, ale tylko wtedy, gdy pacjent ma objawy infekcji.

Testy na koronawirusa na NFZ i płatne - Gdańsk, Gdynia, Sopot



Co tak naprawdę pokazuje więc taki test?



Testy wykrywają przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 z czułością i swoistością podaną przez producenta.

- Na podstawie takiego testu nie można potwierdzić ani wykluczyć trwającego zakażenia.
W przypadku uzyskania wyniku pozytywnego pacjent dowiaduje się jedynie, że w jego krwi obecne są przeciwciała wyprodukowane prawdopodobnie w odpowiedzi na kontakt z wirusem SARS-CoV-2 - mówi Małgorzata Dąbrowska, kierownik Centralnego Laboratorium Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. - Dostępne na rynku testy wykrywające przeciwciała różnią się rodzajem zastosowanego w nich białka wirusa. Niektóre testy wykrywają przeciwciała przeciwko białku kolca (białko S), a inne przeciwko białku nukleokapsydu (białko N) i to jest bardzo ważne w kontekście tego, jaką informację możemy uzyskać po ich wykonaniu - wyjaśnia.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje



Jak podkreśla Małgorzata Dąbrowska, testy kasetkowe oparte na białku N nie są zdolne do wykrywania przeciwciał poszczepiennych, zatem nawet jeśli w wyniku szczepienia wyprodukowaliśmy przeciwciała, test da wynik ujemny.

Laboratoria medyczne w Trójmieście


Wynik ujemny badania serologicznego nie świadczy o braku infekcji i nie jest podstawą do jej wykluczenia. Wynik ujemny badania serologicznego nie świadczy o braku infekcji i nie jest podstawą do jej wykluczenia.
Producenci testów zalecają niezwłoczny kontakt z lekarzem w sytuacji, gdy w próbce krwi wykryte zostaną przeciwciała IgG lub IgM, a także wtedy, gdy test da wynik ujemny, ale pacjent ma objawy zakażenia.

Specjaliści przekonują, że badania wykonywane w laboratorium są bardziej wiarygodne niż testy kasetkowe. Są wykonywane przez doświadczonych diagnostów laboratoryjnych, przy użyciu certyfikowanych analizatorów i odczynników. Niewątpliwą przewagą jest również to, że w laboratorium pacjent może uzyskać informację, które z wielu badań stosowanych w diagnostyce zakażeń SARS-CoV-2 zlecić, w zależności od tego, na jakie pytanie wynik ma dać odpowiedź.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (75)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."

89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years!

159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Konkursy

Konkursy KWINTesencje

KWINTesencje

3 podwójne zaproszenia

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywa się baton gdańskiego rapera Kiza?