Wiadomości

stat

The Beatles zagrają w Gdańsku

Muzycy The Beatles na Abbey Road w Londynie. Po trójmiejskich pasach jednak nie pochodzą.
Muzycy The Beatles na Abbey Road w Londynie. Po trójmiejskich pasach jednak nie pochodzą.

Jak to możliwe, skoro żyje już tylko dwóch muzyków liverpoolskiego kwartetu? Mimo to w najbliższą niedzielę w całym Gdańsku zabrzmi ich muzyka. Wszystko za sprawą imprezy Streetwaves, dzięki której piosenki tego słynnego zespołu opanują całe miasto.Wbrew pozorom nie jest to - co ostatnio stało się bardzo popularne - próba reaktywacji kolejnej wielkiej kapeli, która już dawno zakończyła swoją działalność. Streetwaves to konkurs, mający wyłonić jednego z Trójmiejskich wykonawców, który pojedzie do Liverpoolu na Mathew Street Festival, aby wystąpić przed tamtejszą publicznością.

- Liverpool i Gdańsk należą do sieci miast "Cities of the Edge" - opowiada Natalia Cyrzan, koordynator przedsięwzięcia z Nadbałtyckiego Centrum Kultury. - Chcieliśmy uczcić fakt, że to pierwsze w tym roku uzyskało miano "Europejskiej Stolicy Kultury", a Gdańsk kandyduje do tego tytułu, organizując dzień nawiązujący do Liverpoolu - wyjaśnia.

A jako, że z tym brytyjskim miastem najbardziej kojarzy się słynny zespół The Beatles, to właśnie jego duch będzie przyświecał imprezie Streetwaves. Przez całą niedzielę na obszarze Głównego Miasta będzie można szukać śladów słynnego muzycznego kwartetu. Całość rozpocznie się kilka minut po godzinie 12, kiedy carillon w Ratuszu Głównym zagra utwór Beatlesów. Potem wszyscy spacerujący po Gdańsku, będą mogli w całym mieście usłyszeć piosenki zespołu - na Schodach Dworu Artusa będzie je śpiewał Chór Mieszczan Gdańskich, na przedprożu ul. Mariackiej akustyczny koncert zagra Hevelius Brass Band i zespół Pupupidu, a w okolicy Muzeum Archeologicznego wystąpi zespół Obsesja.

W trakcie poszczególnych występów przy pomocy specjalnie przygotowanych mapek, będzie można odwiedzić zaznaczone na nich kawiarnie, cukiernie czy restauracje, gdzie w wyznaczonych godzinach będzie można wypić tańszą kawę czy zjeść ciastka w promocyjnej cenie, a wszystko to przy dźwiękach Beatlesów.

Główne wydarzenie imprezy rozpocznie się o godzinie 17. Zespół Ikenga Drummers grając muzykę liverpoolczyków, uroczystym przemarszem ulicą Długą oficjalnie rozpocznie konkurs, w ramach którego na scenie na Długim Targu trójmiejskie zespoły zaprezentują swoje własne interpretacje utworów The Beatles.

- Z nadesłanych zgłoszeń wybraliśmy wykonawców mniej i bardziej znanych - opowiada Natalia Cyrzan. - Każdy z nich zaprezentuje jeden swój utwór, a drugi będzie kompozycją zespołu The Beatles we własnej aranżacji. Zwycięzca pojedzie na festiwal do Liverpoolu, gdzie zaprezentuje już swój własny repertuar - wyjaśnia.

Organizatorzy liczą, ze zespoły podejdą do zadania w niekonwencjonalny sposób. Na scenie wystąpią Saluminesia, Pupupidu, Pawilon, Majestic, Mordy, Kiev Office, Born in the PRL, Gentleman!, Jacek Kulesza i California Stories Uncovered. Każdy z występów może przynieść sporo nowego, dzięki odmiennym i różnorodnym interpretacjom piosenek Beatlesów.

Imprezę poprowadzi prezenterka radiowej Trójki, Anna Gacek, a zespoły oceniać będzie jury w skład którego wejdzie Piotr Stelmach, Przemysław Gulda i Tymon Tymański. Zwieńczeniem całej imprezy będzie występ szczecińskiej formacji, Pogodno.

Wszyscy spragnieni muzyki Beatlesów powinni więc całą niedzielę spędzić w Głównym Mieście - takich utworów jak "Tomorrow never knows", "Can"t buy me love", "Help", "Yellow Submarine" czy innych z pewnością nie zabraknie. Beatlesi opanują każdy zakątek Gdańska.

Opinie (5)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

24

stycznia

Kazik & Kwartet Proforma Gdańsk, Stary Maneż

27

stycznia

Pink Floyd History Gdynia, Gdynia Arena

30

stycznia

Alicja Majewska - Żyć się chce Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Kultura

New York Times: dzieła zrabowane przez nazistów w Muzeum Narodowym w Gdańsku
NYT: o dziełach zrabowanych przez nazistów
Prace dyplomowe studentów ASP do oglądania w Zbrojowni Sztuki
Prace dyplomowe studentów ASP

Kulinaria

Z własnym pojemnikiem na zakupy spożywcze? Kiedy sprzedawca może odmówić
Z własnym pojemnikiem na zakupy
Jemy na mieście: Fresh Gordon - burgery do poprawki
Jemy na mieście: burgery Fresh Gordon

Planuj z nami tydzień

Cugowski, Szpak i Kwiatkowski, Grupa MoCarta i Betlejem w Gdyni. Planuj tydzień
Planuj tydzień: dużo ciekawych imprez

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Centrum św. Jana pełni również funkcje: