Wiadomości

stat

The Beatles zagrają w Gdańsku

Muzycy The Beatles na Abbey Road w Londynie. Po trójmiejskich pasach jednak nie pochodzą.
Muzycy The Beatles na Abbey Road w Londynie. Po trójmiejskich pasach jednak nie pochodzą.

Jak to możliwe, skoro żyje już tylko dwóch muzyków liverpoolskiego kwartetu? Mimo to w najbliższą niedzielę w całym Gdańsku zabrzmi ich muzyka. Wszystko za sprawą imprezy Streetwaves, dzięki której piosenki tego słynnego zespołu opanują całe miasto.Wbrew pozorom nie jest to - co ostatnio stało się bardzo popularne - próba reaktywacji kolejnej wielkiej kapeli, która już dawno zakończyła swoją działalność. Streetwaves to konkurs, mający wyłonić jednego z Trójmiejskich wykonawców, który pojedzie do Liverpoolu na Mathew Street Festival, aby wystąpić przed tamtejszą publicznością.

- Liverpool i Gdańsk należą do sieci miast "Cities of the Edge" - opowiada Natalia Cyrzan, koordynator przedsięwzięcia z Nadbałtyckiego Centrum Kultury. - Chcieliśmy uczcić fakt, że to pierwsze w tym roku uzyskało miano "Europejskiej Stolicy Kultury", a Gdańsk kandyduje do tego tytułu, organizując dzień nawiązujący do Liverpoolu - wyjaśnia.

A jako, że z tym brytyjskim miastem najbardziej kojarzy się słynny zespół The Beatles, to właśnie jego duch będzie przyświecał imprezie Streetwaves. Przez całą niedzielę na obszarze Głównego Miasta będzie można szukać śladów słynnego muzycznego kwartetu. Całość rozpocznie się kilka minut po godzinie 12, kiedy carillon w Ratuszu Głównym zagra utwór Beatlesów. Potem wszyscy spacerujący po Gdańsku, będą mogli w całym mieście usłyszeć piosenki zespołu - na Schodach Dworu Artusa będzie je śpiewał Chór Mieszczan Gdańskich, na przedprożu ul. Mariackiej akustyczny koncert zagra Hevelius Brass Band i zespół Pupupidu, a w okolicy Muzeum Archeologicznego wystąpi zespół Obsesja.

W trakcie poszczególnych występów przy pomocy specjalnie przygotowanych mapek, będzie można odwiedzić zaznaczone na nich kawiarnie, cukiernie czy restauracje, gdzie w wyznaczonych godzinach będzie można wypić tańszą kawę czy zjeść ciastka w promocyjnej cenie, a wszystko to przy dźwiękach Beatlesów.

Główne wydarzenie imprezy rozpocznie się o godzinie 17. Zespół Ikenga Drummers grając muzykę liverpoolczyków, uroczystym przemarszem ulicą Długą oficjalnie rozpocznie konkurs, w ramach którego na scenie na Długim Targu trójmiejskie zespoły zaprezentują swoje własne interpretacje utworów The Beatles.

- Z nadesłanych zgłoszeń wybraliśmy wykonawców mniej i bardziej znanych - opowiada Natalia Cyrzan. - Każdy z nich zaprezentuje jeden swój utwór, a drugi będzie kompozycją zespołu The Beatles we własnej aranżacji. Zwycięzca pojedzie na festiwal do Liverpoolu, gdzie zaprezentuje już swój własny repertuar - wyjaśnia.

Organizatorzy liczą, ze zespoły podejdą do zadania w niekonwencjonalny sposób. Na scenie wystąpią Saluminesia, Pupupidu, Pawilon, Majestic, Mordy, Kiev Office, Born in the PRL, Gentleman!, Jacek Kulesza i California Stories Uncovered. Każdy z występów może przynieść sporo nowego, dzięki odmiennym i różnorodnym interpretacjom piosenek Beatlesów.

Imprezę poprowadzi prezenterka radiowej Trójki, Anna Gacek, a zespoły oceniać będzie jury w skład którego wejdzie Piotr Stelmach, Przemysław Gulda i Tymon Tymański. Zwieńczeniem całej imprezy będzie występ szczecińskiej formacji, Pogodno.

Wszyscy spragnieni muzyki Beatlesów powinni więc całą niedzielę spędzić w Głównym Mieście - takich utworów jak "Tomorrow never knows", "Can"t buy me love", "Help", "Yellow Submarine" czy innych z pewnością nie zabraknie. Beatlesi opanują każdy zakątek Gdańska.

Opinie (5)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

16

lutego

Impro Atak - Walentynkowa I... Sopot, Sala Koncertowa PFK

23

lutego

Jazz Band Młynarski - Masecki Gdańsk, Stary Maneż

01

marca

Koncert Muzyki Filmowej i E... Gdynia, Gdynia Arena

Kultura

Co grają gościnnie w Trójmieście w marcu i kwietniu?
Gościnne spektakle w marcu i kwietniu

Kulinaria

"Zawieszone zupy" w bistro na Przymorzu
"Zawieszone zupy" w bistro na Przymorzu

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: ferie, Dzień Kota i dużo koncertów
Planuj tydzień: ferie i dużo koncertów

Wygraj bilety,
sprawdź nasze konkursy

    Najczęściej czytane