• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

The Hu i historia dawnej mongolskiej potęgi. Muzyczny fenomen w B90

Patryk Gochniewski
5 listopada 2022, godz. 08:00 

The Hu to fenomen. Popularność, która spadła na zespół była zaskoczeniem dla samych muzyków. Jednak ich muzyka świetnie się broni - tak na płytach, jak i na żywo. Najlepszym tego przykładem był piątkowy - wyprzedany - koncert w B90. Mongolska formacja może i prochu nie wymyśliła, ale zagrała tak, że ci, którym udało się zdobyć bilet, zapamiętają występ na długo.Najbliższe koncerty rockowe w TrójmieścieCzy wybierzesz się na kolejny koncert The Hu w Trójmieście?

Kiedy w 2016 roku, w Ułan Bator, do życia powołano The Hu, żaden z członków nie myślał nawet o takiej karierze. Oczywiście, nie kryli tego, że chcą być rozpoznawalni, jednak to, co osiągnęli, przerosło ich najśmielsze oczekiwania. Każdy z muzyków ma gruntowne wykształcenie uzyskane w konserwatorium. Jeden z nich - Jaya - jest nawet wykładowcą. I to słychać.

Brzmienie jest dopracowane do perfekcji. Podobnie jak wokal. The Hu wykorzystuje w swojej twórczości tradycyjny mongolski śpiew alikwotowy chöömej. Czym jest śpiew alikwotowy? Potocznie nazywa się go gardłowym - przypomina nieco rezonujące charczenie. Chyba żaden inny naród nie opanował tej techniki w takim stopniu. Nie brakuje tu również tradycyjnych instrumentów, jak cuur (flet prosty) czy morin chuur (instrument strunowy).

Muzykę, którą wykonują, chyba najlepiej określa termin folkmetal. Kiedy w 2019 roku ukazała się debiutancka płyta formacji, z bliżej nieokreślonych przyczyn dwa utwory zyskały ogólnoświatowy rozgłos - "Yuve Yuve Yu" oraz "Wolf Totem". Ten drugi doczekał się nawet anglojęzycznej wersji ze wsparciem Jacoby'ego Shaddixa z Papa Roach.

The Hu pokazują, jak rozsławiać kulturę swojego kraju. Tego typu połączenia, a także bijąca wręcz duma z historii i pochodzenia, jest bardzo intrygująca i frapująca zarazem. W swojej twórczości odwołują się do starożytnego imperium Hunów, dawnej potęgi militarnej Mongolii, Czyngis-chana, a także korzystają z mongolskich okrzyków wojennych. Niektóre kompozycje idealnie spisałyby się jako ścieżka dźwiękowa w popularnym serialu czy kasowej produkcji filmowej.

To wszystko dostaliśmy w piątek w B90. Stoczniowy klub już dawno nie był tak pełny. Aż trudno było się ruszyć, a to w ostatnich miesiącach jest widok bardzo rzadki. W tym przypadku publiczność jednak doskonale wiedziała po co i na co przyszła. Większość publiczności stanowili dojrzali słuchacze, którzy oczekują od koncertu najwyższej jakości muzycznej, a nie bezsensownych fajerwerków. Dlatego też szaleństwa było niewiele (trochę pod sceną), za to dużo było szacunku dla artystów.

Naprawdę, dawno nie byłem na koncercie, podczas którego widziałbym publiczność tak bardzo zasłuchaną w to, co płynie z głośników. Jest to zjawisko wcale nie tak powszechne, ale na pewno przyjemne - w takim towarzystwie muzyki słucha się inaczej. Jest to trudne do wytłumaczenia, ale myślę, że ci, którzy w piątek wypełnili stoczniowy klub, doskonale wiedzą, co mam na myśli.

I The Hu to czuli. Nie mówili wiele, głównie dziękowali i byli zachwyceni takim przyjęciem. Oni przyjechali zagrać. I to właśnie zrobili. Na najwyższym poziomie. Bo nie można tego rozpatrywać w kategorii widowiska - do tej rangi zespół jeszcze nie dorósł - chociaż gra świateł była bardzo atrakcyjna.

To był jeden z tych koncertów, gdzie nic poza muzyką nie było ważne. A dziś to wcale nie jest przecież takie oczywiste - występy na żywo często nie mają wiele wspólnego z "na żywo" czy "występami".

Mongolski zespół jest zjawiskiem, jak wspomniałem. I właśnie w takich kategoriach należy go rozpatrywać. Raz na jakiś czas trafia się taka formacja czy solista, który swoim podejściem do sztuki porywa masy. To jest właśnie definicja The Hu.

Wydarzenia

THE HU

ciężkie brzmienia, muzyka alternatywna

Miejsca

  • B90 Gdańsk, Elektryków Mapa

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (25)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ogród Świateł

w plenerze, pokaz

31. Finału WOŚP

imprezy i akcje charytatywne

Dubioza Kolektiv

rock / punk

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Nagrodą w Konkursie Piosenki Polskiej podczas festiwalu piosenki w Sopocie był: