Wiadomości

Tinariwen i Mando Diao - kolejny artyści Open'era

Najnowszy artukuł na ten temat Open'er 2010: zwyciężyła szczerość i prostota
TInariwen to pierwszy zespół, który na tegorocznym Open'erze zagra na Scenie World.
TInariwen to pierwszy zespół, który na tegorocznym Open'erze zagra na Scenie World. mat. prasowe

Po grupie Pearl Jam i Kasabian, organizatorzy Open'era ogłosili kolejne dwa zespoły, które w tym roku zagrają na festiwalu. To Tinariwen i Mando Diao.Pochodzący z Mali w Afryce Tinariwen został założony w 1982 roku w obozie tuareskich rebeliantów w Libii. Zespół gra odmianę afrykańskiego bluesa z elementami world music. Grupa porusza w swoich kompozycjach tematykę ludu Tuaregów i ich problemy społeczne, związane z migracjami i zatracaniem narodowej tożsamości. Tinariwen jest uważany za pierwszy tuareski zespół, który wykorzystał gitary elektryczne, grając tradycyjną muzykę afrykańskich Berberów, rdzennej ludności północnej Afryki i Sahary.

Zespół - mimo długiego stażu - swoją pierwszą płytę wydał dopiero w 2002 roku, wcześniej nagrywali muzykę na kasety, których posiadanie w Mali było zabronione. W 2004 roku, po wydaniu drugiej płyty "Amassakoul", na swoje koncerty zaprosili ich The Rolling Stones i Carlos Santana. Wystąpili też na Roskilde i koncercie Live 8.

- To zespół, który być może nie zapełnia stadionów i aren, ale jest muzyczną perełką ostatnich lat- opowiada Mikołaj Ziółkowski, organizator festiwalu i szef AlterArt. - Ich płyta "Imidiwan" otrzymała nagrodę wpływowego brytyjskiego magazynu Uncut za najlepszy album 2009, wygrywając między innymi z Kings of Leon i Animal Collective.

Drugi z zespołów to formacja Mando Diao z Borlänge w Szwecji. Kwintet gra alternatywnego rocka i istnieje od 1995 roku. Ich działalność na dobre rozpoczęła się cztery lata później - od tej pory wydali siedem epek, prawie dwadzieścia singli i pięć albumów. Ostatni z nich pt. "Give Me Fire" przyniósł odświeżenie brzmienia i nową energię, a także chwytliwe melodie - na nim znalazł się popularny singiel "Give Me Fire".

Oprócz wyżej wymienionych zespołów na tegorocznej edycji zagra także Pearl Jam i Kasabian. Dziewiąta edycja Open'era potrwa od 1 do 4 lipca 2010 r. Od 15 stycznia ceny karnetów wynoszą 290 zł (trzy dni) i 350 zł (cztery dni). Można kupić także bilety jednodniowe - w tym roku ich cena każdego dnia wynosi 155 zł. Ceny karnetów z polem namiotowym są droższe o 40 zł.

Opinie (5)

 • kocham TinariwEn!!

  • 5 5

 • a ja kocham Mando Diao :)

  • 3 6

 • zoofil

  a ja kocham waszych starych

  • 4 5

 • Tinariwen!!!

  Wspaniale, oni są boscy :)

  • 1 2

 • W tym roku...

  się organizatorzy nie popisali...

  • 3 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kultura

Czuwaj Papciu - mural Tuse w hołdzie dla Papcia Chmiela
Papcio Chmiel na muralu Tuse
Przybylska, Wałęsa, Tusk, Krauze i inni - inspirujące biografie
Lubisz biografie? Zobacz nasze propozycje

Kulinaria

Kaszubska Koza w płomieniach. Pomoc płynie z całego świata
Kaszubska Koza w płomieniach
Smacznie, zdrowo, kolorowo. Ekorynki w Trójmieście
Bio i eko. Dokąd na zdrowe zakupy?

  Najczęściej czytane

  Sprawdź się

  Gdyński kwartalnik kulturalny nosi tytuł: