Wiadomości

Trójmiasto inspiruje

Najnowszy artukuł na ten temat Skrzydła Trójmiasta rozdane!
Weekend za pół ceny - jedna z nominowanych Inspiracji Trójmiasta.
Weekend za pół ceny - jedna z nominowanych Inspiracji Trójmiasta. fot. Dominik Staniszewski/trojmiasto.pl

Trójmiasto inspiruje do niecodziennych inicjatyw i wydarzeń, których zazdrościć mogą nam inne miasta. Sześć z nich nominowaliśmy w kategorii "Inspiracje Trójmiasta" w naszym plebiscycie Skrzydła Trójmiasta.

Weekend Kulinarny w Gdyni to okazja, aby spróbować kuchni z całego świata.
Weekend Kulinarny w Gdyni to okazja, aby spróbować kuchni z całego świata. mat. prasowe
Sopoccy partyworkerzy pomagają tym, którzy rozerwali się zbyt dobrze na imprezie.
Sopoccy partyworkerzy pomagają tym, którzy rozerwali się zbyt dobrze na imprezie. mat. prasowe
Władze skutecznie promują Trójmiasto bez dymka.
Władze skutecznie promują Trójmiasto bez dymka. fot. Wojtek Jakubowski / KFP
Wampiriada to ogromna studencka zbiórka krwi.
Wampiriada to ogromna studencka zbiórka krwi. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP
Noc Muzeów, czyli kulturalna integracja różnych placówek.
Noc Muzeów, czyli kulturalna integracja różnych placówek. trojmiasto.pl
- Ze względu na swoją przeszłość i symboliczne znaczenie, Trójmiasto zawsze wydawało mi się miejscem, które powinno inspirować. Różnorodność działań, które tutaj powstawały, pokazuje zarówno najnowsza historia, jak i współczesne inicjatywy. Muszą pojawiać się oddolne działania, musi budować się społeczność zaangażowana. Sama wola mieszkańców jednak nie wystarcza, często wymaga wsparcia instytucji czy władz - uważa Katarzyna Fidos z gdańskiej Świetlicy Krytyki Politycznej.

Smakoszów przyciągamy dwiema wyjątkowymi imprezami, które już teraz urosły do rangi kulinarnych świąt w Trójmieście. Podczas Weekendu za pół ceny gdańskie lokale przeżywały prawdziwe oblężenie. I choć pierwsza edycja trochę przerosła organizujących ją gdańskich restauratorów, tłumy podczas drugiej odsłony skutecznie ożywiły puste poza sezonem śródmieście Gdańska.

Natomiast Agencja Rozwoju Gdyni zaprosiła mieszkańców na wycieczkę, gdzie szlakiem były lokale, a przewodnikiem podniebienie. Podczas Weekendu Kulinarnego w Gdyni można było spróbować przeróżnych przysmaków po promocyjnych cenach.

Dbamy również o bywalców klubów. Sopoccy partyworkerzy, w ramach akcji Czyste Dźwięki, pomagają bezpiecznie powrócić do domu tym, którzy rozerwali się zbyt dobrze na imprezie. Co ważne, robią to wszystko kosztem własnej dobrej zabawy.

Władze wszystkich trzech miast aktywnie tworzą Trójmiasto bez dymka - powstają kolejne miejsca publiczne wolne od papierosowego dymu oraz mechanizmy, kontrolujące zakazy palenia w miejscach publicznych Gdańska, Sopotu i Gdyni.

Działamy ponad podziałami i potrafimy się integrować. Nasi studenci skutecznie przeczą stereotypom o nieodpowiedzialności młodych ludzi i rywalizacji między uczelniami. Sami przygotowali i od lat organizują Wampiriadę, czyli przeprowadzoną na ogromną skalę zbiórkę krwi, która następnie trafia do potrzebujących w całym Trójmieście.

Noc Muzeów pokazała natomiast, że porozumienie mogą osiągnąć nawet walczące o gościa placówki kulturalne w całym Trójmieście. W czasie tej jednej, wyjątkowej nocy muzea w całym naszym regionie odwiedza niekiedy więcej osób niż przez cały miesiąc.

- Trójmiasto jest równie dobrym miejscem do działań na rzecz uspołecznienia miasta, jak inne europejskie miasta. Dowód? Dla mnie Wrzeszcz to metafora zmiany. Moje pomysły łączenia sztuki eksperymentalnej, przestrzeni miejskiej i demokracji bezpośredniej mogłabym prowadzić także na warszawskiej Pradze, w Brukseli wokół Saint-Catherine czy w dzielnicy im Viertel w Bremie - uważa Lidia Makowska, społeczniczka ze Stowarzyszenia Kultura Miejska. - Ale mamy też przewagę - jest tutaj morze, nad którym zawsze mogę w spokoju zastanowić się nad sensem mojego działania. Na trójmiejskich plażach mogę niespiesznie pooddychać wolnością, zwolnić, mam czas na namysł. Tego mi brakuje podczas pracy w Warszawie czy Brukseli.

Opinie (28) ponad 10 zablokowanych

 • LECHIA GDAŃSK

  to najlepsza inspiracja w Trójmieście, a nawet w świecie całym

  • 26 48

 • Jak to dobrze, ze choć w jednym rankingu

  nie ma ani jednego skórokopa ani takiego zespołu. Wystarczyło popatrzeć na wczorajszy mecz, ile KASY PODATNIKÓW poszło w jasną .... na zabezpieczenie dojazdu dla 'gości" z Gdyni. Te DZIESIĄTKI AUT POLICYJNYCH i setki policjantów POWINNY BYĆ GDZIE INDZIEJ ROBIĄC CO INNEGO. Ja nie chcę aby z mojej kasy były takie hocki-klocki wyprawiane. ZDECYDOWANE NIE DLA FINANSOWANIA OCHRONY PRZEZ POLICJĘ! ALBO ZA $.

  • 12 5

 • a mnie najbardziej inspiruje niewiedza polaków-biedacy głosują na partie idące na rękę bogatym???

  ci biedacy udają w towarzystwie ,że są bogaci i maja kontrolę na swoim życiem , a później w domu mają pretensje że są biedni i nie wiedzą dlaczego ..np.mój znajomy głosuje na po i jest od 2 lat na bezrobotnym.a dwa miliony polaków żyje w nędzy..skąd tyle tej głupoty w tym kraju?

  • 17 5

 • Tylko głupota jest biedna

  kto ma choć trochę oleju w głowie i odwagi w sercu ten będzie żył w przyzwoitych warunkach. Natomiast "głupota" myśli, że wszystko zrobi sie za nich. A jak się nie zrobi to winnego za taki stan rzeczy się zawsze znajdzie.

  • 4 4

 • szału jakoś nie odczuwam

  a jedyną inspiracją jaką tu widzę jest noc muzeów
  inspiracja, to natchnienie, zapał twórczy, wpływ wywierany na kogoś
  noc muzeów zapoczątkowana przez berlin, następnie przejęta przez inne miasta europy, w końcu trafiła do nas, do krakowa
  jest zatem wynikiem inspiracji, ale raczej niemców na pozostałe kraje
  zakaz palenia też nie jest trójmiejskim wynalazkiem, to wynik zakłamania decydentów, którzy ze sprzedaży papierosów osiągają bardzo istotne dla budżetów państw zyski, utrudniając coraz bardziej życie palaczom
  zbiórka krwi znana jest od dawna, też nie bardzo kumam jaki jest w tym wpływ gdańska

  • 7 6

 • czy SKM-ka też może być inspiracją do rozwoju tego zapyzialego 3miastka

  mnie inspiruje dzisiejsza,kolejna awaria sieci skm PORZUĆ TORY ,PRZEJDŹ NA SKRZYDŁA-proponuje dopisać ją do listy lokalne inspiracje

  • 7 3

 • leczcie sie

  jesli macie gdzie w trojmiescie. sluzbie zdrowia tu potrzeba inspiracji.

  • 2 1

 • A kto im kaze

  Klub ma obowiazak zapewnic bezpieczenstwo na stadionie.A poza stadionem policja sama decyduje co robia ,wiec zale do policji

  • 5 6

 • JUŻ WIDZĘ TA ZASŁUŻONĄ EGZALTACJE NA WRĘCZENIU SKRZYDEL W SZERATONIE

  A TO ZA TO,A TO ZA TAMTO,A TO ZA SZEREG ZASŁUG...KOMEDIA DEL ARTE..

  • 3 6

 • przeciez to internauci głosują?

  a Tobie kolego co nie pasuje?

  • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

17

czerwca

Restaurant Week Trójmiasto,

19

czerwca

Andrzej Piaseczny Sopot, Amfiteatr Tarasów przy Aquaparku

26

czerwca

Slow Fest Sopot Sopot, Molo w Sopocie

Kultura

Wybraliście operę - w parku Oruńskim zobaczymy "Rigoletto"
W parku Oruńskim zobaczymy Rigoletto

Kulinaria

Gdzie jedzą "lokalsi"? Gdańsk, mamy problem...
Zabierz mnie tam, gdzie jedzą "lokalsi"
Nowe lokale: śniadania, wursty, etniczne, włoskie i gruzińskie smaki
Nowe Lokale: śniadania i kuchnie świata

  Najczęściej czytane

  Sprawdź się

  Skrót NCK oznacza: