• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Trójmiejski przewodnik festiwalowy

Łukasz Stafiej
9 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 

Obecność na wszystkich letnich festiwalach muzycznych w Trójmieście to sport wyczynowy zarezerwowany tylko dla najbardziej zaawansowanych odbiorców kultury. Oni od dawna wiedzą, co, gdzie i kiedy. Dla wszystkich pozostałych przygotowaliśmy przydatny przewodnik.Opener Festival
Można go nie lubić, marudzić, że "to już nie to, co kiedyś" i narzekać na idące z roku na rok do góry ceny biletów, ale zaprzeczyć, że Open'er jest królem trójmiejskich festiwali nie można. Ba, to jedna z najważniejszych imprez muzycznych w tej części Europy i wydarzenie, pod które wielu planuje swoje wakacyjne wojaże.

W tym roku impreza potrwa od środy do soboty, 1-4 lipca na lotnisku w Gdyni Kosakowie zobacz na mapie Gdyni. W programie wyraźnie brakuje wielkiego headlinera na miarę Pearl Jam czy Prince'a, który ściągnąłby tłumy wielkich fanów tylko na jeden koncert. Zagrają m.in. Prodigy, Faithless, Die Antwoord, Chet Faker, Alt-J, Kasabian, Modest Mouse, St. Vincent, Swans, The Libertines czy Thurston Moore. Nie zabraknie również masy dodatkowych atrakcji, takich jak spektakle teatralne, strefa modowa czy instalacje artystyczne na terenie festiwalowym. Bilety tanie oczywiście nie są. Za jeden dzień zapłacimy 207 zł, a za karnet ma cały festiwal 550 zł.

Opener w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 lipca na lotnisku w Kosakowie. Opener w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 lipca na lotnisku w Kosakowie.


Globaltica
Globaltica to prawdopodobnie jedna z najbardziej przyjaznych imprez muzycznych w Trójmieście w sezonie letnim. W urokliwej przestrzeni Parku Kolibki w Gdyni zobacz na mapie Gdyni przez kilka dni (w tym roku 22-26 lipca) panuje niezwykle ciepła i rodzinna atmosfera. Festiwal przypomina duży muzyczny piknik, gdzie na kocu na trawie w towarzystwie otwartych na ciekawe dźwięki innych osób można świetnie spędzić czas, a przy okazji poznać zaskakujące projekty muzyczne z całego świata.

W tym roku zagrają m.in. Rabih Abou-Khalil - libański wirtuoz lutni, który arabską tradycję łączy z jazzowymi inspiracjami, mistrz sitaru Ustad Dharambir Singh z Indii, cygańscy freestylowcy muzyczni z Django Lassi czy serbska grupa Shira U'Tfila specjalizująca się w wykonywaniu muzyki Żydów sefardyjskich z Bałkanów. Atrakcjom muzycznym w Kolibkach towarzyszy zawsze kilka wydarzeń pobocznych, m.in. zajęcia dla dzieci, warsztaty muzyczne, wystawy czy pokazy filmów. Bilety na część muzyczną w dniach 25-26 lipca kosztują 36 zł.

Rodzinna i piknikowa atmosfera co roku panuje na Globaltice. Rodzinna i piknikowa atmosfera co roku panuje na Globaltice.


Soundrive Fest
Najszybciej rozwijający się festiwal w tej części Polski, który przyciąga nie tylko ofertą muzyczną, ale i przestrzenią. Koncerty na Soundrive odbywają się bowiem w klubie B90 zobacz na mapie Gdańska, który mieści się w starej hali przemysłowej na terenach postoczniowych w Gdańsku. Miasteczko festiwalowe budowane jest natomiast na jednej z pobliskich uliczek, w otoczeniu post-industrialnych budynków.

Festiwal trafi w gusta przede wszystkich muzycznych odkrywców i fanów alternatywy. Podczas tegorocznej, czwartej edycji, w dniach 3-5 września królować będą elektroniczne brzmienia. Wystąpi m.in. Baash, autor ścieżki dźwiękowej do głośnego filmu "Płynące wieżowce"; Jóga; Małe Miasta, autorzy płyty z Ten Typ Mes i XXANAXX, We Draw A czy subtelna Pola Rise. Będzie można zobaczyć również mniej znane, ale bardzo obiecujące formacje, takie jak nastrojowe Dog Whistles, eksperymentujący z dźwiękami Call The Sun oraz taneczno-ambientową MINt. Zobaczymy też kapele z Wysp Brytyjskich: Temples, nazwany przez brytyjski magazyn NME "jednym z objawień na współczesnej scenie psychodelicznej" oraz Drenge rockowy zespół promujący drugi album "Undertow". Zagrają również m.in.: Glass Animals, All We Are, East India Youth oraz Gengahr. Karnet kosztuje 100 zł, a bilet na jeden dzień 50 zł.

Soundrive to festiwal dla miłośników alternatywy i nietypowych scenerii koncertowych. Soundrive to festiwal dla miłośników alternatywy i nietypowych scenerii koncertowych.


Fląder Festival
Fląder Festival odbywa się w tym roku już po raz dwunasty, a wciąż ma charakter kameralnego festiwalu organizowanego niemal zgodnie z formułą "zrób to sam". I tak ma być, bo impreza na plaży w Brzeźnie zobacz na mapie Gdańska to przede wszystkim spotkanie z muzyką niezależną pod różną postacią. Warunki są tylko dwa: po pierwsze na Flądrze występują tylko polskie zespoły, po drugie - żadna z kapel nie gra tutaj więcej niż raz. To świetna strategia, aby promować i poznawać polski underground muzyczny.

W tym roku w dniach 26-27 czerwca zagrają m.in. Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba, grająca przesiąknięty klimatem polskiego międzywojnia punk, rock'n'rollowy Straight Cat Jack, indiepopowa Wilga, solowy żeński projekt wokalno-gitarowy The Pau, łączący mocne gitary z freejazzem Merkabah czy triphopowy Tranquilizer. Co ważne, wstęp na wszystkie koncerty festiwalu jest wolny.

Organizatorzy Flądra niestrudzenie promują polską muzykę niezależną. Organizatorzy Flądra niestrudzenie promują polską muzykę niezależną.


Ladies' Jazz Festival
Są tacy, którzy uważają, że na scenie za mikrofonem tylko mężczyzna się sprawdzi. Szkoda, bo być może omijają Ladies' Jazz Festival, wydarzenie dla prawdziwych koneserów muzyki oraz jedyna w Europie impreza, podczas której występują wyłącznie damy jazzu. W tym roku w dniach 11-31 lipcaTeatrze Muzycznym zobacz na mapie Gdyni w Gdyni zobaczymy cztery jazzujące i śpiewające kobiety.

Festiwal otworzy 11 lipca Mika Urbaniak, córka gigantów jazzu: Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka oraz równie utalentowana wokalistka. Dzień później wystąpi Christine Tobin, która do Polski przyjedzie dopiero drugi raz. Zaśpiewa nagradzane na całym świecie interpretacje pieśni Leonarda Cohena, Carol King oraz własne. 14 lipca zobaczymy jedną z największych gwiazd wokalistyki jazzowej naszych czasów - stawianą w jednym rzędzie z takimi damami jak Cassandra Wilson czy Diana Krall - Diannę Reeves. To jedyna artystka jazzowa, która w jeden rok zdobyła trzy nagrody Grammy.

Wisienką na festiwalowym torcie oraz wielkim muzycznym wydarzeniem będzie występ 31 lipca Candy Dulfer, mistrzyni saksofonu z Holandii oraz wykonawczyni jednego z najbardziej znanych motywów muzycznych w historii muzyki - saksofonowej melodii z utworu ""Lily was here". Ceny biletów na jeden koncert zaczynają się od 90 zł.

Na Ladies' Jazz Festival zagrają damy światowego jazzu, m.in. Candy Dulfer. Na Ladies' Jazz Festival zagrają damy światowego jazzu, m.in. Candy Dulfer.


Okno Na Świat
Okno Na Świat to festiwal muzyczny z misją. Odbywające się w Gdańsku co dwa lata wydarzenie ma nie tylko dostarczać dobrej zabawy, ale być przede wszystkim przyczynkiem do refleksji nad różnorodnością i zarazem solidarnością ludzi na całym świecie. Na scenie festiwalowej występują artyści, którzy wchodzą w międzykulturowy dialog i poprzez muzykę (często łącząc tradycyjne brzmienie z nowoczesnym) starają się przybliżyć kulturę z innej części globu.

Koncerty odbędą się w dniach 17-19 lipca m.in. na Targu Węglowym zobacz na mapie Gdańska oraz w Centrum św. Jana zobacz na mapie Gdańska. Zagrają m.in. nigeryjsko-polskie Ifi Ude, Aurelio z Hondurasu, Pad Brapad z Francji, Songhoy Blue z Mali oraz senegalsko-polski Mamadou i Sama Yoon. Koncertom towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci i młodzieży, wystawy oraz pokazy filmowe. Ceny biletów na koncerty rozpoczynają się od 20 zł.

Na festiwalu Okno Na Świat występują artyści z dalekich zakątków świata. Na festiwalu Okno Na Świat występują artyści z dalekich zakątków świata.


Mozartiana
Mozartiana są uwielbiane przez gdańszczan i co roku tłumnie odwiedzane. Nic dziwnego, bo nie ma chyba w Trójmieście lepszej okazji, aby posłuchać muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta w tak pięknej scenerii, jaką oferuje Park Oliwski zobacz na mapie Gdańska. Utwory genialnego kompozytora podczas Mozartianów prezentowane są w różnych interpretacjach: od klasycznej po jazzową, a występom towarzyszą muzyczne zabawy dla dzieci i piknikowa atmosfera. Dodatkową atrakcją są pokazy podświetlanej fontanny do muzyki mistrza. W tym roku impreza odbędzie się w dniach 18-22 sierpnia, jej program nie jest jeszcze znany, ale jedno jest pewne: wstęp - jak co roku - będzie wolny.

Atrakcją Mozartian jest pokaz fontanny tańczącej do muzyki Mozarta. Atrakcją Mozartian jest pokaz fontanny tańczącej do muzyki Mozarta.


Gdańsk Dźwiga Muzę
Nie znamy również jeszcze programu festiwalu muzyczno-tanecznego Gdańsk Dźwiga Muzę, który w dniach 18-19 lipca odbędzie się na Placu Zebrań Ludowych zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. To impreza przede wszystkim dla amatorów i profesjonalistów tańca ulicznego czy hip-hopowego. Dla nich przygotowano zajęcia warsztatowe w kilku blokach tematycznych ze znanymi instruktorami z całego świata. Druga część imprezy to koncerty plenerowe. W ubiegłym roku można było oglądać m.in. takich artystów, jak: Kaliber 44, Ten Typ Mes, Looptroop Rockers, Hunter, Waglewski Fisze Emade czy Hey. W tym prawdopodobnie będzie równie różnorodnie. Cena biletów nie jest jeszcze znana.

Na Gdańsk Dźwiga Muzę spotykają się fani muzyki i tańca. Na Gdańsk Dźwiga Muzę spotykają się fani muzyki i tańca.

Wydarzenia

Opinie (21) 2 zablokowane

 • Ubogo

  Odgrzewane kotlety.

  • 16 11

 • Soundrive, Opener i Fląder! (1)

  Wiadomo!

  • 13 4

  • Chciałbym doczekać czasów, kiedy koncerty na Fląder będą brzmiały, tak żeby się ich dało słuchać, a nie jak praktyki przygłuchego dźwiękowca.

   • 5 0

 • Opener (10)

  Opener się tak kończy, że w tym roku posiada jeden z najmocniejszych lajnapów w Europie. Zagraniczne media zachwycone a Polacy jak to bywa lipa :D najwięcej mają do powiedzenia Ci co w życiu nie byli czyli tak zwani eksperci od wszystkiego.

  • 31 5

  • standard (2)

   niestety Polacy mają to do siebie, że są zawsze i wszędzie niezadowoleni.

   Jednak ja chodząc na Opener mogę powiedzieć jedno: jestem dumna, że takie formacje muzyczne goszczą u nas, że to super festiwal, że organizacja jest świetna, że chodzę na to i mam "po sąsiedzku", ale nie oszukujmy się jedyny minus przez duże M to ceny biletów. Niestety Europejczyków stać wydać 500 zł ot tak, niektórych zaś nie.

   • 5 0

   • (1)

    Cena jest znana od września, można było kupić bilet w ratach, albo odłożyć. Zgazdam się, ze cena jest zbyt wygórowana jak na taki festiwal.

    • 4 0

    • Połowa racji

     Można nawet kupić bilet taniej z dużym wyprzedzeniem, tylko po co, skoro skład jest wtedy w 100% zagadką. To jest główna wada Openera: bardzo późne ogłaszanie artystów.

     • 2 0

  • (4)

   A Glastonbury, Rock Werchter czy Roskilde lineup widziałeś? Najmocniejszy sklad na openerze to byl w 2009 roku i trudno pobić te edycję.

   • 2 1

   • (3)

    Tak, widzialem dlatego napisalem o Openerze jako jeden z najlepszych lajnapow w Europie a nie najlepszy. Poza tym zgodzie sie, Glastonbury w tym roku troche odstaje od reszty ale Roskilde czy Rock Werchter porownywalny do Openera.
    Zgodzie sie tez ze w 2009 byl najmocniejszy Opener w historii ale nie zgodze sie co do cen biletow - dlaczego ? dlatego poniewaz muzycy biora taka sama kwote obojetnie czy wystepuja w Anglii, Francji , USA czy w Polsce. Przez to zorganizowanie takiej imprezy u nas to jest mega trudna sprawa bo ciezko dac takie ceny biletow aby sporo zarobic i aby byc chociaz na plusie. Poza tym wezcie pod uwage, ze za 207 zl dostaje sie kilkanascie koncertow, teatr, sztuke i jakies inne atrakcje. Dla porownania nasze niektore "wielkie" Polskie "gwiazdy" estrady biora kolo 120-150 zl jeden osobny poltora godzinny czy 2 godzinny koncert wiec daje to do myslenia. Owszem ceny sa wysokie jak dla Polaka ale to jest podyktowane rynkiem a nie wymyslem organizatorow Openera. Sam bym wolal zaplacic za dzien 100 zl ale za 100 zl bylby na Openerze lajnap pokroju duzo mniejszego i mniej znanego festiwalu.

    • 2 2

    • (2)

     Opener porównywalny do Rock Werchter? HAHAHAAHAHAHAHAH

     Opener - Prodigy, Vaccines, Faithless, Kasabian, od biedy Eagles Of Death Metal i Die Antwood i to tyle z dużych tytułów.
     Werchester - Prodigy, Vaccines, Kasabian, Eagles of Death Metal, Die Antwoord - prócz Faithless Ci sami wykonawcy! (!) - PLUS Muse, Rise Against, Florence + the Machine, Foo Fighters, Chemical Brothers, Caribou, Archive, Damian Marley, Ben Howard, Pharrell Williams, Lenny Kravitz, Ben Harper

     • 6 2

     • Hoho, prawdziwie "porównywalny" skład

      Smutna prawda, line-up Opener od zawsze jest dość ubogi. Mało wykonawców, mało scen, długie przerwy. To ma swoje zalety, ale nie ma co zaklinać rzeczywistości, że składem dorównuje dużym festiwalom w Europie.

      • 2 2

     • Twoj komentarz nie jest obiektywny. Skoro wymieniasz praktycznie wszystkie najwazniejsze zespoly na Werchesterze to wymien tez najwazniejsze na Openerze bo celowo pominales chociazby Alt-J, Asap Rocky, Drake, Mumford & Sons, Disclosure, D'Angelo, Major Lazer, Modest Mouse, The Libertines czy Chet Faker. Dodajac do tego PRodigy, Faithless czy Kasabian robi sie konkretna mieszanka. JEst w czym wybierac i super, ze dzieje sie to w Polsce no ale coz...trzeba ponarzekac bo Polskie...

      • 2 0

  • LIne-up w tym roku bardzo słaby

   Nie opuściłem żadnego dnia openera od 2009, ale chyba w przyszłym roku już koniec.
   Wytarczy wejść na stronę Glastonbury żeby nie wypisywac takich bzdur jak powyżej
   http://www.thespacelab.tv/spaceLAB/theSHOW/MusicFestivals/Glastonbury-Festival-2016-Lineup-Tickets-Dates-Schedule-Prices-Video-News-Rumors-App-UK-Hotels.html

   • 0 1

  • wybacz a;e jeżdzę na różne festiwale w Europie - Sunus Chorwacja bilety 120euro 5 dni! Melt - Niemcy 4 dni bilet 140euro, Berlin Festiwal 3 dni za 79eoru a line up taki, że koniec! strach zejsc z parkietu żeby czegos nie przegapic. wiec nie pisz bzdur ze opener ma jedne z najmocniejszych line up'ow! bo tak nie jest a cenowo to porazka! odgrzane kotlety i wszystko co juz bylo kilka razy...

   • 0 0

 • Festiwal Goldbergowski 28.08-6.09

  Pan redaktor zapomniał chyba o najpiękniejszym festiwalu...

  • 5 3

 • Instalacja artystyczna...

  Co za The Bill to wymyślił? Co jarał, że zdołał to językowe dziwo spłodzić? Czy my nie mamy własnego języka, a tylko musimy na siłę, aby być na czasie, wymyślać takie językowe potwory?

  • 5 4

 • Przenieście już może tego Ołpenera z Gdyni do Kartuz.

  • 11 10

 • Festiwal za festiwalem.

  Lemingi się bawią.

  • 6 11

 • 2 festiwale są Ok.

  DIY hardcore punk fest w Gdyni i metalowy Drrrrama Fest w Gdańsku. Tyle, dziękuję za uwagę.
  Ps. Na Fląder Fest gra kilka fajnych kapel pośród morza hipsterskiej lipy.
  Ale jeśli chcecie prawdziwej muzyki to polecam te dwa pierwsze.

  • 9 9

 • A festiwal w Oliwie i Solidarity of arts?

  To nie łaska??

  • 3 1

 • Jadę do Charlotty, bo tu badziew.

  • 2 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (11 opinii)

(11 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
169 zł
Kup bilet
pop

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."

89 - 129 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile lotów w tunelu można wykonać jednego dnia?