Wiadomości

stat

Tu nie ma taniej egzotyki. Rusza festiwal Globaltica

Mahotella Queens - królowe afrykańskiego popu z RPA. Na scenie równie długo, co Rolling Stones.
Mahotella Queens - królowe afrykańskiego popu z RPA. Na scenie równie długo, co Rolling Stones. mat. prasowe

To rodzinny festiwal, muzyczny piknik w pozytywnym tego słowa znaczeniu. - Ale w programie nie znajdziemy taniej egzotyki - podkreśla Piotr Pucyło, dyrektor Globaltiki. Będzie za to muzyka z całego świata, od Beludżystanu po Porto Rico. Gdyński festiwal rozpocznie się w środę pokazami filmów, potem przeniesie się na koncerty do Parku Kolibki, a zakończy się w niedzielę specjalnym występem Claudii Aurory w Teatrze Muzycznym.Gruzińskie pieśni wielogłosowe niepodobna pomylić z jakimikolwiek innymi. To trzeba usłyszeć.
Gruzińskie pieśni wielogłosowe niepodobna pomylić z jakimikolwiek innymi. To trzeba usłyszeć. mat. prasowe
Abdulrahman Surizehi to wirtuoz benju - cytry klawiszowej z Beludżystanu.
Abdulrahman Surizehi to wirtuoz benju - cytry klawiszowej z Beludżystanu. mat. prasowe

Globaltikę cenię za:

świetną muzykę 50%
atmosferę 42%
warsztaty i inne imprezy towarzyszące 8%
zakończona Łącznie głosów: 50
Globaltica ma stałych bywalców, którzy co roku stawiają się na Kolibkach zobacz na mapie Gdyni w poszukiwaniu magicznej atmosfery towarzyszącej temu festiwalowi. Składają się na nią malowniczy krajobraz, oryginalna muzyka, charyzmatyczni wykonawcy i to coś, czego nie sposób określić. Może wynika to stąd, że program festiwalu układany jest z niezwykłą pasją i zaangażowaniem.

- Nie sprzedajemy taniej egzotyki - mówi Piotr Pucyło, dyrektor artystyczny Globaltiki. - Program festiwalu jest skrupulatnie przygotowywany, tak aby na scenie pojawiali się wyłącznie najwyższej klasy muzycy. Dbamy o to, by program był jednocześnie ambitny i przystępny dla widza, bo w końcowej ocenie to właśnie odbiorca jest najważniejszy.

W programie festiwalu znajdziemy koncerty z całego świata - od Pakistanu, przez RPA, Portugalię, Polskę, aż po Portoryko.

- W tym roku szczególnie dumni jesteśmy z występu Mahotella Queens, bo to zespół legendarny, zasłużony dla historii muzyki afrykańskiej - poleca Pucyło. - Mają staż sceniczny jak Rolling Stonesi. W Polsce nie są za bardzo rozpoznawalni, ale to prawdziwa chluba Afryki. Cudownie też zapowiadają się koncerty na scenie kameralnej w Starej Wozowni. Zagrają tam Buba Kuyateh pochodzący z Gambii, Abdulrahman Surizehi z Beludżystanu oraz Nafees Irfan z Pakistanu. Ta muzyka w tym miejscu zabrzmi magicznie, zapewniam. Dodam jeszcze, że dla widzów przygotowaliśmy niespodziankę. Jaką? Proszę przyjść i sprawdzić.

Mahotella Queens występują na scenie od pięćdziesięciu lat. Choć czas już nieco przetrzebił skład zespołu (nie żyje kilku kluczowych instrumentalistów), to nadal występują "królowe", czyli wokalistki.

Zanim w piątek na scenie głównej na Kolibkach pokażą się panie z RPA, wcześniej do bałkańskiego twista porwie publiczność lubelska Čači Vorba, laureat Folkowego Fonogramu Roku, a muzykę z coraz bardziej popularnej Gruzji zaprezentuje Chveneburebi. Na koniec zagra Bio Ritmo z Portoryko, wykonujący bogato aranżowaną muzykę taneczną opartą na rytmach salsy.

Kto wie, czy Globaltica znów nie zamieni się w karaibski dancing pod otwartym niebem, tak jak to było w przypadku Afro-Cuban All Stars?

W sobotę poznamy muzykę cygańskiego zespołu KAL z Serbii, króla kongijskiej rumby Mose Fan Fana, muzycznych czarodziejów z Marsylii, Watcha Clan, w których twórczości znajdziemy rytmy drum'n'basowe czy hiphopowe oraz weteranów polskiej sceny muzyki etnicznej, Orkiestrę św. Mikołaja. Koncerty startują o godz. 19. Karnet na piątek i sobotę kosztuje 40 zł, bilet na jeden dzień - 30 zł.

- Oprócz rozrywki dbamy także o edukację - podkreśla Pucyło. - Zarówno najmłodszych - szkoda, że musimy zastępować szkołę pod tym względem - jak i dorosłych. Naszym celem jest, aby na naszych warsztatach pojawiało się jak najwięcej profesjonalnych muzyków, a jednocześnie dbamy, aby były przystępne także dla amatorów.

Oferta warsztatowa obejmuje zajęcia z tańców gruzińskich, śpiewów romskich czy gry na instrumentach smyczkowych. Oprócz tego w programie muzyczne zabawy dla dzieci oraz garść filmów dotyczących muzyki etnicznej. Te ostatnie otwierają festiwal w środę o godz. 18 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym zobacz na mapie Gdyni. Wstęp na projekcje jest wolny.

Festiwal zwieńczy Portugalka Claudia Aurora, młody głos fado, który zabrzmi na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni zobacz na mapie Gdyni w niedzielę o godz. 19. Bilety kosztują 60 zł.

Opinie (13) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

23

października

Mariza Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

27

października

Artur Andrus i Dorota Miśki... Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

02

listopada

Sławek Uniatowski Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Kultura

Będzie nowa wiceprezydent Sopotu. Joanna Cichocka-Gula odchodzi z Urzędu
Sopot będzie miał nową wiceprezydent
Odkryli Gdynię w grze miejskiej
Odkryli Gdynię w grze miejskiej

Kulinaria

Jesień w trójmiejskich restauracjach
Jesień w trójmiejskich restauracjach
Rodzice małych dzieci w kociej kawiarni. Nie wszyscy szanują regulamin
Rodzice robią problemy w kociej kawiarni

Planuj z nami tydzień

Hevelka, Michał Szpak i pokazy ognia. Planuj tydzień
Planuj tydzień: najciekawsze wydarzenia

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Znane gdańskie piwo, produkowane od 1449 to: