Wiadomości

stat

Tu nie ma taniej egzotyki. Rusza festiwal Globaltica

Mahotella Queens - królowe afrykańskiego popu z RPA. Na scenie równie długo, co Rolling Stones.
Mahotella Queens - królowe afrykańskiego popu z RPA. Na scenie równie długo, co Rolling Stones. mat. prasowe

To rodzinny festiwal, muzyczny piknik w pozytywnym tego słowa znaczeniu. - Ale w programie nie znajdziemy taniej egzotyki - podkreśla Piotr Pucyło, dyrektor Globaltiki. Będzie za to muzyka z całego świata, od Beludżystanu po Porto Rico. Gdyński festiwal rozpocznie się w środę pokazami filmów, potem przeniesie się na koncerty do Parku Kolibki, a zakończy się w niedzielę specjalnym występem Claudii Aurory w Teatrze Muzycznym.Gruzińskie pieśni wielogłosowe niepodobna pomylić z jakimikolwiek innymi. To trzeba usłyszeć.
Gruzińskie pieśni wielogłosowe niepodobna pomylić z jakimikolwiek innymi. To trzeba usłyszeć. mat. prasowe
Abdulrahman Surizehi to wirtuoz benju - cytry klawiszowej z Beludżystanu.
Abdulrahman Surizehi to wirtuoz benju - cytry klawiszowej z Beludżystanu. mat. prasowe

Globaltikę cenię za:

świetną muzykę 50%
atmosferę 42%
warsztaty i inne imprezy towarzyszące 8%
zakończona Łącznie głosów: 50
Globaltica ma stałych bywalców, którzy co roku stawiają się na Kolibkach zobacz na mapie Gdyni w poszukiwaniu magicznej atmosfery towarzyszącej temu festiwalowi. Składają się na nią malowniczy krajobraz, oryginalna muzyka, charyzmatyczni wykonawcy i to coś, czego nie sposób określić. Może wynika to stąd, że program festiwalu układany jest z niezwykłą pasją i zaangażowaniem.

- Nie sprzedajemy taniej egzotyki - mówi Piotr Pucyło, dyrektor artystyczny Globaltiki. - Program festiwalu jest skrupulatnie przygotowywany, tak aby na scenie pojawiali się wyłącznie najwyższej klasy muzycy. Dbamy o to, by program był jednocześnie ambitny i przystępny dla widza, bo w końcowej ocenie to właśnie odbiorca jest najważniejszy.

W programie festiwalu znajdziemy koncerty z całego świata - od Pakistanu, przez RPA, Portugalię, Polskę, aż po Portoryko.

- W tym roku szczególnie dumni jesteśmy z występu Mahotella Queens, bo to zespół legendarny, zasłużony dla historii muzyki afrykańskiej - poleca Pucyło. - Mają staż sceniczny jak Rolling Stonesi. W Polsce nie są za bardzo rozpoznawalni, ale to prawdziwa chluba Afryki. Cudownie też zapowiadają się koncerty na scenie kameralnej w Starej Wozowni. Zagrają tam Buba Kuyateh pochodzący z Gambii, Abdulrahman Surizehi z Beludżystanu oraz Nafees Irfan z Pakistanu. Ta muzyka w tym miejscu zabrzmi magicznie, zapewniam. Dodam jeszcze, że dla widzów przygotowaliśmy niespodziankę. Jaką? Proszę przyjść i sprawdzić.

Mahotella Queens występują na scenie od pięćdziesięciu lat. Choć czas już nieco przetrzebił skład zespołu (nie żyje kilku kluczowych instrumentalistów), to nadal występują "królowe", czyli wokalistki.

Zanim w piątek na scenie głównej na Kolibkach pokażą się panie z RPA, wcześniej do bałkańskiego twista porwie publiczność lubelska Čači Vorba, laureat Folkowego Fonogramu Roku, a muzykę z coraz bardziej popularnej Gruzji zaprezentuje Chveneburebi. Na koniec zagra Bio Ritmo z Portoryko, wykonujący bogato aranżowaną muzykę taneczną opartą na rytmach salsy.

Kto wie, czy Globaltica znów nie zamieni się w karaibski dancing pod otwartym niebem, tak jak to było w przypadku Afro-Cuban All Stars?

W sobotę poznamy muzykę cygańskiego zespołu KAL z Serbii, króla kongijskiej rumby Mose Fan Fana, muzycznych czarodziejów z Marsylii, Watcha Clan, w których twórczości znajdziemy rytmy drum'n'basowe czy hiphopowe oraz weteranów polskiej sceny muzyki etnicznej, Orkiestrę św. Mikołaja. Koncerty startują o godz. 19. Karnet na piątek i sobotę kosztuje 40 zł, bilet na jeden dzień - 30 zł.

- Oprócz rozrywki dbamy także o edukację - podkreśla Pucyło. - Zarówno najmłodszych - szkoda, że musimy zastępować szkołę pod tym względem - jak i dorosłych. Naszym celem jest, aby na naszych warsztatach pojawiało się jak najwięcej profesjonalnych muzyków, a jednocześnie dbamy, aby były przystępne także dla amatorów.

Oferta warsztatowa obejmuje zajęcia z tańców gruzińskich, śpiewów romskich czy gry na instrumentach smyczkowych. Oprócz tego w programie muzyczne zabawy dla dzieci oraz garść filmów dotyczących muzyki etnicznej. Te ostatnie otwierają festiwal w środę o godz. 18 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym zobacz na mapie Gdyni. Wstęp na projekcje jest wolny.

Festiwal zwieńczy Portugalka Claudia Aurora, młody głos fado, który zabrzmi na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni zobacz na mapie Gdyni w niedzielę o godz. 19. Bilety kosztują 60 zł.

Opinie (13) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kultura

Teatralne nowości online w najbliższym tygodniu
Najnowsze teatralne nowości online
Wspomnień czas: Teatr Muzyczny w Gdyni
Wspomnień czas: Teatr Muzyczny w Gdyni

Kulinaria

Trójmiejskie cukiernie z bogatą ofertą ciast wielkanocnych
Ciasta wielkanocne na zamówienie
Trójmiejskie palarnie kawy: jak teraz działają?
Palarnie kawy: jak teraz działają?

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Za symboliczne narodziny bigbitu uważa się gdański koncert: