Twardy weekend do zgryzienia, czyli (za) dużo imprez (naraz)

felieton w trojmiasto.pl

Wysoka frekwencja w dużej mierze zależy od odpowiedniego rozplanowania organizowanego przedsięwzięcia.
Wysoka frekwencja w dużej mierze zależy od odpowiedniego rozplanowania organizowanego przedsięwzięcia. fot. Dominik Staniszewski / trojmiasto.pl

W najbliższy weekend czeka nas wysyp świetnych imprez. Powinniśmy się cieszyć, bo mamy z czego wybierać czy raczej denerwować się, że coś trzeba będzie odpuścić?Policzmy: Gdynia Design Days, Gdański Festiwal Tańca, All About Freedom Festival, Gdynia Blues Festival, Gingerbread Festival, Literaturomanie i Festiwal Kultur Świata Okno na Świat. Czyli siedem.

Siedem festiwali w jeden weekend to sporo, nawet jak na dużą metropolię. Trzy pierwsze to imprezy trwające ponad tydzień, pozostałe jednak rozpoczną się i zakończą w tym samym czasie. Teoretycznie nie powinienem na to narzekać, bo oto w końcu w dobrych, trójmiejskich imprezach można przebierać jak w ulęgałkach. Uważam jednak, że wszystkie te wydarzenia można było rozciągnąć w czasie. Wtedy mieszkańcy Trójmiasta nie musieliby iść na kompromisy.

Zacznijmy od muzyki. Tutaj istotne znaczenie mają trasy koncertowe poszczególnych wykonawców, w które organizatorzy imprez muszą się wpasować. W takiej sytuacji znaleźli się twórcy All About Freedom, Okna na Świat i Gingerbread Festival, które będą walczyć o tę samą publiczność. Program Gingerbread ujawniono najwcześniej, dopiero później pojawiły się informacje o kolejnych imprezach, które - uwaga - w tym roku po raz pierwszy odbędą się wiosną, a nie jesienią. Dokładnie w tym samy tygodniu.

W Trójmieście nie ma na tyle licznej publiczności, zainteresowanej kulturą alternatywną, by tłumnie stawić się na każdej z tych trzech, podobnych do siebie, imprez. Ponieważ trzeba będzie wybierać, na każdej z nich pojawi się o wiele mniej widzów, niż rzeczywiście jest nimi zainteresowanych. Inaczej byłoby, gdyby festiwale odbywały się w różnych terminach.

Czy to wina organizatorów, którzy powinni wiedzieć, kiedy coś się dzieje w Trójmieście i ustalać między sobą, jak lepiej rozplanować swoje imprezy? A może odpowiedzialnych za kulturę urzędników samorządowych, którzy przyznają dotacje i, widząc, że imprezy odbywają się w tym samym terminie, nie zwracają na to uwagi?

To jednak nie wszystko, mamy przecież jeszcze gdyńskie imprezy - Gdynia Blues Festival i Literaturomanie. Miłośnicy bluesa i Gov't Mule z pewnością będą okupować Blues Club i Halę Gdynia, a wielbiciele literatury będą chcieli się przekonać, kto dostanie Nagrodę Literacką Gdynia. Czy ktoś założył, że miłośnicy bluesa nie lubią czytać? Skoro muszę wybierać z wcześniej wymienionych festiwali, o tych dwóch całkowicie mogę już zapomnieć.

Wszystkiego naraz mieć nie można i na chwilowy nadmiar nie powinno się narzekać. Problem w tym, że Trójmiasto cierpi stałe wahania - raz imprez jest zbyt dużo, innym razem nie dzieje się nic przez kilka tygodni. Wydaje mi się, że planowanie imprez z wyprzedzeniem i porozumienie między - nie tak znowu licznymi - organizatorami mogłyby sprawić, że wilk byłby syty i owca cała. Póki co wilk jest raz głodny, a raz przeżarty.

Opinie (133) ponad 10 zablokowanych

 • Panie Jakubie -

  marudzisz Pan!
  a to za mało,
  a to za dużo...więcej optymizmu,
  weekend idzie:)
  pozdrawiam;)

  • 99 39

 • Ilość imprez dość znaczna - a jakość?

  Triada: Prawda, Dobro, Piękno - utracona?!! Faktem jest, że i my - Polacy - chamiejemy, z czego to? Wygląda to tak, że w dzisiejszych czasach każdy ma jakoby swoją prawdę, dobro i piękno, obiektywnie nie ma nic. A więc i nikomu nie można nic zarzucić, niczego nie można żądać, można (jeszcze?) co najwyżej wyrazić swój pogląd, co uważam za prawdę, dobro i piękno.

  • 21 16

 • niby metropolia, a bilety autobusowe w gdańsku i gdyni odmienne, skończyło się jak zwykle na podwyżce cen biletów
  proponuję zejść na ziemię
  przy okazji
  samo nazwanie czegoś festiwalem nie czyni z tego czegoś imprezy godnej tej nazwy
  festiwal, to impreza artystyczna, często cykliczna, połączona z konkursem
  np. w gdańsku od 10 lat trwa "Festiwal PObożnych Życzeń", a konkurs odbywa się raz na cztery lata i właśnie w tym roku mamy kolejną odsłonę konkursu

  • 47 16

 • Ale bełkot !

  • 15 4

 • ja wciąż czekam na kocert jakiś szatanów i nic. no poza krajowym podwórkiem a raczej trojmiejskim

  kiedy Iron Maiden w 3mieście?;p

  • 19 18

 • Lepiej by zorganizowali jedną a pożądną imprezę

  a nie tyle jakiś marnych imprezek,pokazów i innych koszmarków.

  • 24 17

 • nie zgodzę się, bo ma chłopak rację

  • 12 15

 • g@llux, to samo można powiedzieć o Sopocie i Gdyni

  jeden czort, mniejsza o to z jakiego ugrupowania prezio pochodzi, od lat są ci sami ponieważ nikt inny nie jest w stanie z nimi skutecznie konkurować

  • 8 2

 • oj tam oj tam dobrze się tak dużo dzieje w 3city przynajmniej jest w czym wybierać, tylko szkoda że weekend jest taki krótki!

  • 9 6

 • Te wszystkie imprezy, koncerty

  no fajne są i w ogóle - ale nic to dla kogoś kto jest samotny. No przecież nie będę chodził sam i sprawiał wrażenia żałości? Przydałaby się jakaś impreza integracyjna kobiety-mężczyźni, taka ogólna. Dla samotnych ludzi.

  Oczywiście, mogę iść do klubu sam. Ale wtedy będę stał pod ścianą i patrzył na bawiących się ludzi. Wniosek z tego będzie nasuwał się jeden "co ja robię tu?" i coraz większa melancholia...

  Pozdrawiam samotnych

  • 17 34

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej
Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej
muzyka chóralna, widowisko / show
paź 22
piątek, g. 19:00
Gdynia, Gdynia Arena
Mela Koteluk & Kwadrofonik
Mela Koteluk & Kwadrofonik
rock, pop
paź 29
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
Fisz Emade Tworzywo - Ballady i Protesty
Fisz Emade Tworzywo - Ballady i Protesty
muzyka alternatywna
lis 12
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż

Kulinaria

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywa się aktor Teatru Wybrzeże, który zagrał w najnowszym filmie Jana Komasy "Hejter"?