• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ubieranie choinek na ostatniej prostej

Ewa Palińska
20 grudnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Co zrobić z choinką po świętach?
W ubieranie choinki niejednokrotnie angażują się wszyscy członkowie rodziny. Rezultat uzależniony jest wyłącznie od ich fantazji i możliwości. W ubieranie choinki niejednokrotnie angażują się wszyscy członkowie rodziny. Rezultat uzależniony jest wyłącznie od ich fantazji i możliwości.

Ubieranie choinki to dla wielu osób jedno z ulubionych wspomnień z dzieciństwa. Wraz z upływem lat zmieniały się zarówno trendy, jak i upodobania, w wyniku czego dzisiejsze drzewka rzadko przypominają te sprzed kilkudziesięciu lat. Jak stroimy je dzisiaj? Czy nadal mają dla nas znaczenie sentymentalne, czy są po prostu jednym z wielu elementów dekoracji?Podpowiadamy, jak zdobyć wymarzoną choinkęKiedy ubierasz choinkę?

Drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane w wielu kulturach za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Z Bożym Narodzeniem zaczęto ja łączyć od XVI wieku. Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je ozdobami z papieru oraz jabłkami, nawiązując do owoców rajskiego drzewa (podczas Bożego Narodzenia wystawiano misteria o Adamie i Ewie, więc może stąd to skojarzenie). Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu. Choinki więc szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech. Początkowo były wieszane pod sufitem, czubkiem do dołu.

Nieco później zwyczaj ten przejął kościół rzymskokatolicki, rozpowszechniając go w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Z czasem choinka stała się najbardziej rozpoznawanym symbolem świąt.

Szyszki, kokardy, anielskie włosie - tak ubierano choinki w 1964 roku. Szyszki, kokardy, anielskie włosie - tak ubierano choinki w 1964 roku.

Najpiękniejsza na świecie, choć z perspektywy czasu...Strojenie świątecznego drzewka wielu z nas wspomina z nostalgią.

- Choinkę ubieraliśmy zawsze w wigilię. Mam troję rodzeństwa, więc zawsze tłukliśmy się o to, kto zawiesi którą bombkę, bo ich liczba była ograniczona - wspomina Mariusz. - Pamiętam, że stawialiśmy choinkę przy ścianie, a bombki wieszaliśmy tylko od frontu, bo nie starczało ich na całe drzewko. Na wieszanie ozdób robionych własnoręcznie rodzice nam nie pozwalali, bo byłaby to profanacja. Na choince miały wisieć tylko eleganckie ozdoby, cudem zdobyte na komunistycznym czarnym rynku.
- Pamiętam, że zawsze byłam dumna z tej naszej choinki, szalenie mi się podobała - mówi Arleta, siostra Mariusza. - Tak było do czasu, kiedy nastał kapitalizm i w sklepach pojawiły się pierwsze sztuczne choinki imitujące prawdziwe drzewka. Kiedy postawiliśmy jedną z takich choinek obok naszej starej okazało się, że "król jest nagi". Dosłownie! Nagle dostrzegłam, że stara choinka była jedynie drucianym wieszakiem, owiniętym jakimś zielonym plastikiem, imitującym igły. Szczerze? Po latach wydała mi się po prostu szkaradna.
Michał wspomina, że we wczesnym dzieciństwie jego choinka była raczej skromna. Dziś może pozwolić sobie na większe szaleństwo:

- Przez całe moje dzieciństwo mieliśmy jeden komplet bombek i jeden, coraz bardziej psujący się łańcuch światełek - opowiada Michał. - Zdarzało się, że ozdabiałem choinkę klejonym z cienkich pasków kolorowego papieru łańcuchem. Wyglądało to może nieco siermiężnie, ale dzięki temu choinka była co roku taka sama - no, może poza oświetleniem, którego wraz z przepalaniem się kolejnych kolorowych lampek, które były nie do dokupienia, było coraz mniej. Dzisiaj bombki dokupujemy albo dostajemy w prezencie co roku, a sznurów z lampkami w całym domu jest kilka, nie tylko na choince. W zeszłym roku mieliśmy nawet bombki w kształcie dinozaurów, bo synek jest ich miłośnikiem.

Dlaczego świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczynamy coraz wcześniej?Choinka stanowiła też tło do takich pamiętnych zdjęć robionych podczas spotkań świątecznych organizowanych przez zakłady dla dzieci pracowników: - Cały rok czekaliśmy na Mikołaja, który przychodził w ramach zorganizowanych Mikołajek u taty w pracy. W paczkach z zakładów rafineryjnych były jak na tamte czasy słodycze premium, np. czekoladopodobna tabliczka z pomarańczą. Czekałem na to cały rok! - opowiada Wojtek. Choinka stanowiła też tło do takich pamiętnych zdjęć robionych podczas spotkań świątecznych organizowanych przez zakłady dla dzieci pracowników: - Cały rok czekaliśmy na Mikołaja, który przychodził w ramach zorganizowanych Mikołajek u taty w pracy. W paczkach z zakładów rafineryjnych były jak na tamte czasy słodycze premium, np. czekoladopodobna tabliczka z pomarańczą. Czekałem na to cały rok! - opowiada Wojtek.

"Jeśli coś da się powiesić na choince i bardzo się chce, to można"Boże Narodzenie to święto chrześcijańskie, jednak choinka jest symbolem pozbawionym konotacji religijnych. Jedynym co nas ogranicza podczas dekorowania jest nasza własna fantazja.

- Kiedy byłam mała na moim drzewku panował folklor totalny - wisiały na niej m.in. szklany czubek, włosie anielskie, papierowe łańcuchy, bombki w różnych kształtach i kolorach, pierniki, szyszki i orzechy malowane na złoto - opowiada Marta.
- Od wczesnego dzieciństwa aż do dziś podczas strojenia choinki ogranicza nas wyłącznie własna fantazja, a tę zarówno ja, jak i moje rodzeństwo, mamy nieograniczoną - mówi Agnieszka. - Pamiętam, jak mama, kiedy byliśmy mali, otwierała kultowe pudło ze sztuczną choinką i mówiła "jeśli coś da się powiesić na choince i bardzo się chce, to można". Na przestrzeni lat wisiały więc na naszym plastikowym drzewku resorówki mojego brata, moje kokardki do włosów, klocki lego, które ciocia przysłała z RFN, później kasety i płyty CD (muzyczna choinka tematyczna), a nawet moje szpilki i torebki. Choinka stanowi abstrakcyjną odskocznię od reszty dekoracji, które w domu moich rodziców zawsze są bardzo tradycyjne.
Również u Ani w strojenie choinki angażuje się cała rodzina. I podobnie jak u Agnieszki, nic nie ogranicza fantazji.

- Zasada jest jedna - to zawsze jest żywa choinka - podkreśla Ania. - W domu musi pachnieć drzewkiem, na podłodze mają zbierać się igły, które trzeba codziennie zamiatać i które wszyscy roznoszą po mieszkaniu, a na dodatek po świętach tradycyjnie wspólnie pozbywamy się drzewka. Oczywiście u nas w domu choinka stoi do niemal ostatniej igły. Główne założenie ozdabiania to brak planu, czyli wrzucamy na choinkę wszystko, co mamy, w różnych kolorach - bombki, łańcuchy i lampki. Jedyną harmonią na naszym drzewku jest wieszanie największych bombek na górze, żeby było je dobrze widać. Mamy też własny rytuał przygotowania ozdób - co roku każdy aktywnie uczestniczy w nawlekaniu nitek na bombki, w sprawdzaniu czy działają lampki i nabywaniu nowych łańcuchów, jeśli jest taka potrzeba. Często siedzimy do późnych wieczornych godzin, bo dopiero wtedy mamy czas na nasz choinkowy warsztat. Chociaż jesteśmy już wszyscy dorośli i nie mieszkamy razem, to choinkowa tradycja rok w rok nam towarzyszy.

Najlepsze na święta. Najsłynniejsze filmy dla całej rodzinyNa choince od zawsze wieszało się jedzenie - pieczone jabłka, cukierki, pierniki. A gdyby tak przygotować wersję dla mięsożerców? Dziś nie powinno to już nikogo szokować. Na choince od zawsze wieszało się jedzenie - pieczone jabłka, cukierki, pierniki. A gdyby tak przygotować wersję dla mięsożerców? Dziś nie powinno to już nikogo szokować.

Drzewko tematyczne i "deluxe"Dorosłość ma to do siebie, że wreszcie inni dorośli nie mówią nam, co mamy robić i możemy robić to, na co mamy ochotę. Z tego przywileju postanowiła skorzystać Alina.

- W moim rodzinnym domu zawsze była przaśna choinka - jakieś pierniki, cukierki, ręcznie robione ozdoby. Mnie natomiast zawsze marzyło się drzewko ekskluzywne, dopieszczone w najmniejszych szczegółach. Kosztowało mnie to niemało pracy i pieniędzy, ale się udało i od kilku lat mam naprawdę imponujące drzewko. Na ozdoby świąteczne oszczędzam cały rok, szukam ich na portalach aukcyjnych. Warunkiem jest, aby były to dzieła misterne i unikatowe.
Choinka Marty jest natomiast utrzymana w stylistyce amerykańskiej.

- Kształty i kolory są przemyślane. Czubek zdobi gwiazda, bombki wieszam wyłącznie duże, okrągłe. Nic z przypadku! Kolorystyka biało-czerwono-złota. Najczęściej kupuję świerk, bo pięknie pachnie, ale niestety szybko traci igły. Dlatego też w tym roku zastanawiam się nad zakupem jodły kaukaskiej, żeby drzewko postało dłużej.
Kiedy bardzo chcesz mieć choinkę, ale z powodu kota nie możesz pozwolić sobie na inną... Kiedy bardzo chcesz mieć choinkę, ale z powodu kota nie możesz pozwolić sobie na inną...

Minimalistycznie i dostosowując się do okolicznościZdarza się, że górę nad naszymi wyobrażeniami na temat choinki idealnej biorą możliwości.

- Kiedy kupowaliśmy pierwszą wspólną choinkę, tuż po ślubie, zdecydowaliśmy się na sztuczne drzewko i tanie, plastikowe ozdoby, ze względu na kota, który właził wszędzie i zjadał wszystkie żywe rośliny, odchorowując później to łakomstwo - opowiada Radek. - Rok później spędzaliśmy święta w powiększonym składzie, bo urodziło nam się dziecko. W następne święta syn już chodził, więc pozostaliśmy przy tej opcji taniej, minimalistycznej i bezpiecznej. Tym bardziej, że na przestrzeni lat nasza rodzina powiększyła się o kolejne dzieci i koty.
- Mieszkam na dwóch niewielkich pokojach. Na większą choinkę zwyczajnie nie mam miejsca - dodaje Tomasz. - Jeśli o mnie chodzi, to z dekoracji świątecznych zrezygnowałbym w ogóle, ale moja partnerka się na to nie zgadza. Stanęło więc na tym, że stawiamy małą tuję w doniczce z Mikołajem, a w porywach szaleństwa mini drzewko w doniczce, kupione w dyskoncie spożywczym.

Świąteczne dekoracje domu: co jest modne w tym roku?Coraz większą popularnością cieszą się bombki nietuzinkowe i unikatowe. Ich rola jest nie tylko dekoracyjna - mają przypominać bądź nawiązywać do konkretnych zdarzeń czy wspomnień. Coraz większą popularnością cieszą się bombki nietuzinkowe i unikatowe. Ich rola jest nie tylko dekoracyjna - mają przypominać bądź nawiązywać do konkretnych zdarzeń czy wspomnień.

Bombki, których nie przyćmi żadne drzewkoZ opowieści naszych rozmówców można wywnioskować, że w kwestii strojenia choinek panuje całkowita dowolność. Mniej niż przed laty kierujemy się tym, co powiedzą inni, mniej staramy się wpasować w trendy. Ważne jest to, aby drzewko podobało się nam, a jego strojenie przynosiło radość.

Nie oznacza to jednak, że do spraw związanych ze strojeniem choinki czy wieszanych ozdób podchodzimy bezrefleksyjnie.

- Zauważyłam, że ludzie wracają do bombek, które coś znaczą - np. dają sobie w prezencie jedną, szczególnie piękną na święta i dla obdarowanej osoby staje się ona w pewien sposób ważna - zauważa Alicja. - Taką "szczególnie ważną" bombkę możemy sprawiać również w prezencie sami sobie. Z moim narzeczonym co roku kupujemy jedną bombkę, która w jakiś sposób odnosi się do naszego teraźniejszego ożycia, podpisujemy ją aktualnym rokiem i wieszamy na choince. Tak tworzymy naszą świąteczną historię.
A jakie choinki wy macie w tym roku?

Opinie (63) 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (5)

  W tym sztucznym i plastikowym świecie, niech chociaż choinka będzie żywa...

  • 34 7

  • martwa

   żywe (nie wycięte) rosną w lesie

   • 9 9

  • Może zacznij od siebie, jeśli czujesz się sztuczny i plastikowy.

   • 3 5

  • żywa...jeszcze żywa

   całe święta umiera powoli w męczarniach.

   • 4 4

  • No tak odezwały sie trole ,choinka umiera w meczarniach:) a ziemia jest płaska ,I naturalnie mordują drzewa:) (1)

   Ale wam buraki nie przeszkadza jak parkujecie na trawnikach masakrujecie trawniki zbrodniarze :) Pewnie trawa ginie w meczarniach codziennie i macie to gdzieś .

   • 10 1

   • A to dobre :-))) hehe :-)))

    • 2 0

 • Opinia wyróżniona

  Ja na mojej choince wieszam ozdoby nawet sprzed kilkudziesięciu lat, bombki sople, ozdoby w różnych ksztaltach, kupione jeszcze w komunie :-) Pamiętam że śliczne ozdoby importowano z ówczesnej Czechosłowacji :-). Najładniejsze bombki i tak robiła Gedania, mam je do tej pory, są przepiękne. Szkoda że tej firmy już nie ma. A choinka zawsze naturalna , tylko, robi fajny nastrój.

  • 46 4

 • Żywa

  Wolę prawdziwą, żywą. Z reguły kilka dni przed wigilia stroję, ozdoby różne i te na czasie i te sentymentalnie z przed 30 lat, które otrzymałam od babci i czy innych osób. Posiadam kota i nie mam domu tylko małe mieszkanie, choinka u mnie to podstawa świat.

  • 16 4

 • (2)

  Paradoksalnie ekologiczna choinka to ta sztuczna i z wieloma rzeczami jest podobnie, że naturalne wcale nie jest eko. Osobiście nie wyobrażam sobie sztucznej choinki.

  • 9 13

  • (1)

   Porządna i ładnie ubrana sztuczna choinka nie różni się na wizus niczym od naturalnej. Kiedyś też myślałem że to zbrodnia taki plastik, ale serio wygląda bardzo fajnie. A jeden czy dwa stroiki z naturalnych gałązek zapewnią to co najważniejsze czyli zapach.

   • 10 5

   • Sztuczna choinka jest jak sztuczne kwiaty. Taki trup w domu.

    • 2 1

 • Nawet nie wyobrażam sobie bym mial w mieszkaniu postawic jakies sztuczne gów..o. (8)

  Choinka tylko naturalna ubierana od rana we wigilię przy światecznej muzyce czy koledach.

  • 21 18

  • Jerzy

   We wigilie to mozna we swiata

   • 4 3

  • Przy kolendach i dobrej flaszce na stole. (6)

   Nie chodzę do kościoła ale wigilie obchodze, święta również. Ot taka świecka tradycja.

   • 9 3

   • (5)

    Nie trzeba być wierzącym, żeby kultywować tradycje. Wiele obecnych świąt i zwyczajów wywodzi się ze starszych religii i wierzeń - także te katolickie. W sumie to większość świąt kościelnych jest przerobionymi świętami już wcześniej obchodzonymi. Niektórym to tylko nazwy pozmieniano. Niektóre z kolei zwyczaje i tradycje są nadal obchodzone, ale nie jako święta kościelne, tylko jako świeckie mimo iż kiedyś miały charakter religijny. Tak samo kiedyś chrześcijaństwo zaniknie podobnie jak reszta starożytnych religii, ale część obyczajów zapewne pozostanie.

    No chyba, że się wcześniej wszyscy wykończymy do zera.

    • 6 2

    • Obchodzisz narodziny Jezusa Chrystusa, Boga Chrześcijan - nie wierząc w niego? Gratulacje. (4)

     • 3 5

     • (3)

      A kto powiedział, że obchodzę urodziny? Dla mnie to po prostu święta - wigilia plus dwa dni po. Na tej samej zasadzie wiele osób świętuje w Andrzejki, choć nie znają osobiście żadnego Andrzeja. Tak samo w Sylwestra wypijam lampkę szampana i składamy sobie z rodziną życzenia, choć wiadomo, że akurat ten dzień wynika wyłącznie z tego jak kiedyś został ułożony kalendarz.

      • 5 3

      • Jasne. Tylko, że te święta to urodziny Jezusa, więc nie pitol że sobie po prostu świętujesz wigilię bo tak wymyśliłeś. (2)

       Ja na ten przykład nie świętuję Sylwestra ani Andrzejek bo żadnego nie znam, ale świętuję nadejście Nowego Roku.

       • 2 9

       • Święta będą urodzinami jeśli tak je traktujesz - dla mnie to po prostu święta które zawsze w domu były. Jest w nich wystarczająco dużo charakterystycznych elementów które można kultywować jako tradycję bez religijnych dodatków lub razem z nimi ale nie traktując ich w kategoriach religijnych. Choinka, dwanaście potraw, karp, sałatka, inne potrawy rybne, prezenty, sianko pod obrusem, pierwsza gwiazdka, zwierzęta przemawiające o północy itd.
        Jest wiele tradycji które dawno straciły swoje pierwotne znaczenie, a ludzie nadal je kultywują. Z czasem zanikają, niektóre można znaleźć np. już tylko w formie zwrotów językowych.

        • 3 2

       • tam od razu urodziny jeżu malusieński.. szczodre gody, święto przesilenia zimowego

        • 1 0

 • (2)

  W jakich gustach? Komercyjnych w 100proc. Rynek musi zarobić, więc atmosfera świątecznych zakupów rozkręca się już od końca listopada. Za chwilę to nawet bombki będą tylko do wyboru z przegryzionym jablkiem lub z logo najki hehe, jakie to Jueczki beda szczesliwe;) Koniecznie w pracy trzeba też gadać wszystkim ile się wydało na święta oraz narty i hotel w Zakopcu za kasę z chwilówki;)

  • 14 5

  • Na "Pastalosjego"są fajne bombki "inteligeńcie" (1)

   • 0 1

   • Najbardziej lubię bombki twojego starego hehe

    • 0 0

 • Ox

  Otóz ubieramy ją recznie - to tak jakby ktos do konca błądził w meandrach niewiedzy

  • 5 1

 • (4)

  Czy kobietony z czerwonymi błyskawicami obchodzą Święta Bożego Narodzenia?

  • 16 17

  • Julki to bardziej ajfonowe narodzenie hehe

   • 4 2

  • Tak, laickie dla zabawy, choinka i spotkanie rodzinne

   • 5 0

  • A co cię to obchodzi? To jest właśnie problem ciebie i tobie podobnym - włazicie ludziom w prywatne życie. Zacznij od siebie i od swoich hipokryzji, polecam słynny powiedzenie o belce i źdźble w oku.

   • 3 1

  • Nie, chyba, że świętami nazwiesz choinkę, prezenty i rodzinną, niepostną kolację. z Bożym narodzeniem to jednak nie ma wiele wspólnego ;)

   • 1 0

 • czas nagli (5)

  Ludzie juz ubierają choinki choc jeszcze do Wigilii pare dni a ja nawet jeszcze u spowiedzi nie bylam

  • 10 6

  • (2)

   Choinka to u mnie tradycja, nie religia. Dekoruję choinkę gdy mam czas, czyli zazwyczaj weekend przed wigilią.

   • 4 2

   • Ja też nie obchodzę świąt, a choinkę stroję w lipcu. Taka tradycja, świecka. (1)

    • 1 1

    • To teraz powinna być u Ciebie Wielkanoc. Maluj jajka :))

     • 0 0

  • (1)

   ja nie chodzę do spowiedzi od kiedy pedofil w spódnicy nie dał mi rozgrzeszenia bo powiedziałem, że jestem gejem. Poczułem się jakbym kogoś zabił.

   • 6 3

   • Też nie dostałem rozgrzeszenia-miałem wtedy 13 lat

    Do tej pory nie chodze do kościoła i nie obchodzę tych świąt a żyję :-)

    • 4 2

 • Dziękuję za kolejny artykuł z serii cennych jak złoto (1)

  Brawo wy

  • 6 3

  • Zawsze możesz zrezygnować z płacenia abonamentu.

   I założyć swój portal - tylkoważneżycioweinformacjeztrójmiasta.pl

   • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wielka Fabryka Elfów (1 opinia)

67 zł

Jarmark Bożonarodzeniowy (43 opinie)

w plenerze, street food, jarmark

Body Worlds Vital - wystawa human body (38 opinii)

65 - 75 zł
Kup bilet
wystawa

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdańszczanka Natalia Capelik-Muianga swoją medialną karierę zaczęła od programu: