Wiadomości

Udany powrót Nataniela Wolfa. Premiera filmu o Biskupiej Górce

"Powrót Nataniela W." to niespełna 30-minutowa czarno-biała i niema produkcja, która powstała podczas wakacji na Biskupiej Górce. Jednocześnie stanowi uhonorowanie poszczególnych lokalizacji związanych z dzielnicą i zasłużonych postaci.
"Powrót Nataniela W." to niespełna 30-minutowa czarno-biała i niema produkcja, która powstała podczas wakacji na Biskupiej Górce. Jednocześnie stanowi uhonorowanie poszczególnych lokalizacji związanych z dzielnicą i zasłużonych postaci. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Jak zadbać o pamięć historycznej dzielnicy, a jednocześnie rozpocząć rozmowę o przyszłości? Można na przykład nakręcić film. Tak zrobiło Stowarzyszenie Waga przy znacznym udziale mieszkańców Biskupiej Górki. W poniedziałkowy wieczór premiera "Powrotu Nataniela W." w Europejskim Centrum Solidarności zebrała zasłużoną burzę oklasków.Ograniczony budżet, skromna ekipa techniczna i ledwie kilka dni zdjęciowych nie stanowią problemu podczas kręcenia interesującego filmu. Pod warunkiem, że pomocą służą niezwykle zaangażowani mieszkańcy Biskupiej Górki. To właśnie oni statystując, udostępniając wnętrza swoich domów i pomagając w tworzeniu scenografii, przyczynili się do powstania czarno-białej i niemej produkcji, ukazującej urokliwe, acz mocno już nadgryzione czasem piękno niewielkiej gdańskiej dzielnicy.

"Powrót Nataniela W." to niespełna półgodzinny film, którego tytułowym bohaterem jest Nataniel Wolf, XVIII-wieczny astronom i badacz, twórca obserwatorium do podziwiania gwiazd na Biskupiej Górce. Jednocześnie romantyk i fantasta, który po śmierci kazał się pochować w trumnie wypełnionej własnoręcznie przygotowanym płynem. To dzięki niemu naukowiec miał się wybudzić po stu latach w nienaruszonym stanie.

Zobacz, jak powstawał film o Biskupiej Górce

Główną rolę zagrał Krzysztof Baliński, a produkcją zajęło się Stowarzyszenie Waga z wiceprezeską, Elżbietą Jachlewską, na czele (oboje na zdj.). Za reżyserię i zdjęcia odpowiadał Wojciech Ostrowski.
Główną rolę zagrał Krzysztof Baliński, a produkcją zajęło się Stowarzyszenie Waga z wiceprezeską, Elżbietą Jachlewską, na czele (oboje na zdj.). Za reżyserię i zdjęcia odpowiadał Wojciech Ostrowski. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl
Wątek z pogranicza komedii absurdu i kina grozy stał się punktem wyjściowym unikalnej filmowej historii. Wolf (Krzysztof Baliński) zwiedza Biskupią Górkę, spotyka zasłużone dla dzielnicy postaci (m.in. Adama Wijbego, Adolfa Skokowskiego czy Clarę Baedeker) i podróżuje przez różne epoki historyczne. Od czasów napoleońskich przez niemiecką okupację po zryw "Solidarności". Niemym, podobnie jak sam film, świadkiem wydarzeń pozostaje niemal zakonserwowana w czasie Biskupia Górka.

Realizacja filmu możliwa była dzięki uporowi i determinacji Stowarzyszenia Waga, które niezbędne środki pozyskało z programu rewitalizacji gdańskich dzielnic. Opieką artystyczną projekt objął Wojciech Ostrowski, reżyser, operator i scenarzysta. Całość świetną kreacją uzupełnił Krzysztof Baliński przy wsparciu zarówno dorosłych, jak i małych statystów. Wisienką na torcie była też znakomicie dobrana do kadrów muzyka Pawła ZagańczykaZagan Acoustic.

Grupa bardzo udanym minirecitalem poprzedziła zresztą uroczystą premierę "Powrotu Nataniela W.", która odbyła się w poniedziałkowy wieczór w Europejskim Centrum Solidarności. Imponująca frekwencja była jedynie potwierdzeniem świetnej atmosfery, która panowała podczas siedmiu dni zdjęciowych na Biskupiej Górce. Gromkie brawa po zakończeniu seansu były właściwie formalnością. Utrzymana w konwencji niemego kina produkcja nie potrzebowała żadnych słów. Filmowcy i mieszkańcy oddali piękny hołd zabytkowej dzielnicy, która w takiej filmowej oprawie może zapełnić się wkrótce turystami nie tylko z kraju.

Jednak "Powrót Nataniela W." to również pomysłowy przyczynek do poważnej rozmowy na temat rewitalizacji dzielnicy, która choć urokliwa i klimatyczna, to jednak wymaga wsparcia. I właśnie na tym skupiła się dyskusja tuż po zakończeniu pokazu.

Publiczność podczas premierowego pokazu "Powrotu Nataniela W.". Film ma być również niedługo dostępny w internecie.
Publiczność podczas premierowego pokazu "Powrotu Nataniela W.". Film ma być również niedługo dostępny w internecie. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl
- Celem jest pokazać mieszkańcom Gdańska i Polski historię Biskupiej Górki i jak można ją zmieniać, a samą dzielnicę rewitalizować, co ma się przecież nareszcie dokonać - zaznacza Elżbieta Jachlewska, wiceprezeska Stowarzyszenia Waga i producentka filmu.
Przytaczając słowa prowadzącego uroczystość Marka Barana - można jedynie żałować, że pozostałe gdańskie dzielnice nie doczekały się dotąd podobnych artystycznych hołdów. Kto wie, może Nataniel Wolf wrócił, by zainspirować kolejne pokolenia do filmowych retrospekcji. Urokliwych miejsc na niebanalne historie nie brakuje przecież nie tylko w Gdańsku, ale i w Gdyni czy Sopocie. A jak to się robi - będzie można podejrzeć w internecie. "Powrót Nataniela W." ma trafić do niedługo do sieci.

Opinie (17)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

05

sierpnia

07

sierpnia

Sanah Sopot, Opera Leśna

08

sierpnia

ERGO #wPlenerze prosto z Żywca Gdańsk, Sopot, Ergo Arena

Kultura

Kobieca moda w czasach II wojny światowej
Kobieca moda w czasach II wojny światowej
Znikająca wystawa trwała pięć minut
Znikająca wystawa trwała pięć minut

Kulinaria

Ranking: najlepsze bistra w Trójmieście
Ranking: najlepsze bistra w Trójmieście
Do restauracji z pupilem. Lokale przyjazne zwierzętom
Lokale przyjazne zwierzakom

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Jaka jest powierzchnia gdańskiego zoo?