• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Uwaga, śmieciarka jedzie. O internetowej modzie na meble ze śmietnika

Aleksandra Wrona
10 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Wystawione na chodnik meble często nie trafiają na śmietnik, a do osób, które dają im drugie życie. Wystawione na chodnik meble często nie trafiają na śmietnik, a do osób, które dają im drugie życie.

Stare szafki, fotele czy regały pozostawione przy śmietniku - dla jednych zaśmiecanie przestrzeni wspólnej, dla innych bezcenny skarb. Trend odnawiania starych mebli zyskuje na popularności. Jego zwolennikom pomagają media społecznościowe, dzięki którym na bieżąco informują się o znaleziskach w różnych częściach miasta.



Facebookowa grupa "Uwaga, śmieciarka jedzie - Trójmiasto" to jedno z popularniejszych miejsc, gdzie mieszkańcy Trójmiasta wymieniają się informacjami o pozostawionych przy śmietniku meblach. Grupa jest zamknięta, a żeby się do niej dostać, należy przeczytać regulamin i odpowiedzieć na kilka pytań. W skrócie: nie wolno sprzedawać rzeczy ani się nimi wymieniać, można jedynie wrzucić zdjęcie znaleziska lub przedmiotu, którego chcemy się pozbyć, i dokładnie opisać lokalizację. Obowiązuje też system rezerwacji.

Ogłoszenia Trojmiasto.pl


Takich stron w internecie i na Facebooku jest jednak więcej, a zainteresowanie nimi wciąż rośnie.

Skąd moda na używane meble ze śmietnika?



Czy zabrałe(a)ś kiedyś mebel przeznaczony do wyrzucenia?

- Za wzrost popularności grup typu "Uwaga! Śmieciarka jedzie" odpowiedzialnych jest co najmniej kilka czynników. Umożliwiają one wymianę informacji i towarów. Kluczową kwestią jest tu opcja darmowego ogłoszenia o masowym zasięgu. Przykładowo, dzięki postowi ze zdjęciem przedstawiającym "wystawiony" przedmiot, możemy uzyskać bezpośredni kontakt z zainteresowaną osobą, która w komentarzach niejako rezerwuje przedmiot. Czyli - coś, co dla nas jest wyłącznie starym meblem, dla innych może być brakującym elementem aranżacji salonu - mówi Bartosz Manicki, ekspert ds. social media, ProjectUP.
Popularność tego typu grup ma też swoje źródło w coraz większej świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Gdzie sprzedać meble używane i ile kosztują?



- Dawanie drugiego życia starym meblom wpisuje się w filozofię zero (albo less) waste, według której dla dobra planety powinnyśmy ograniczać produkcję odpadów. Niektórzy buntują się dziś wobec rynkowej logice, nakłaniającej do nieustającego nabywania dóbr o niedużej trwałości. Zamiast wyrzucania przedmiotów i w ich miejsce kupowania nowych bardziej sensowny wydaje im się powrót do naprawiania i odświeżania (nie tylko mebli, ale też np. ubrań czy elektroniki). Opowiadają się też za efektywną wymianą - bezgotówkowym przekazywaniem przedmiotów z rąk do rąk zgodnie z powiedzeniem: "śmieci jednego człowieka są skarbem dla drugiego". Stąd też powstawanie różnych społeczności oraz wykorzystywanie przez nich narzędzi ułatwiających przepływ informacji na temat krążących w obiegu "śmieci-skarbów" - mówi dr Agata Bachórz, socjolog, Uniwersytet Gdański.

Targi i kiermasze w Trójmieście


Trend nadawania nowego życia meblom, który w Polsce dopiero się rozwija, bardzo popularny jest w krajach północy. W Szwecji funkcjonują tzw. loppisy - będące połączeniem pchlego targu i komisu, gdzie za niewielkie pieniądze można kupić używane meble i dodatki do domu. Niektóre z nich mają charakter jednorazowego wydarzenia, inne na stałe wpisały się w szwedzki krajobraz.

Wyposażenie mieszkania z drugiej ręki. Gdzie kupić? Wyposażenie mieszkania z drugiej ręki. Gdzie kupić?

  • Meble ze śmietnika? Dla jednych nieprzydatna rzecz, dla innych prawdziwy skarb.
  • Meble ze śmietnika? Dla jednych nieprzydatna rzecz, dla innych prawdziwy skarb.
  • Meble ze śmietnika? Dla jednych nieprzydatna rzecz, dla innych prawdziwy skarb.
  • Meble ze śmietnika? Dla jednych nieprzydatna rzecz, dla innych prawdziwy skarb.
  • Meble ze śmietnika? Dla jednych nieprzydatna rzecz, dla innych prawdziwy skarb.

Oryginalny wystrój



Odnawianie starych mebli to też wyraz sprzeciwu wobec jednakowych wnętrz, rodem z katalogu popularnych sieciówek. Wygląda na to, że po zachwycie nad stylem skandynawskim i industrialnym coraz chętniej wracamy do korzeni i z sentymentem zerkamy w stronę babcinych boazerii, parkietów i meblościanek.

- Mamy świadomość, że mieszkania naszych babć i dziadków często bywają skarbcami meblarskiego designu. Po co więc wydawać ciężko zarobione pieniądze w serwisach aukcyjnych, skoro można natrafić na ten sam sprzęt, niekiedy w lepszym stanie, zupełnie za darmo - mówi Bartosz Manicki, ProjectUP
- Opór przeciw marnotrawstwu może być ważny dla części osób zaangażowanych w grupy typu "Uwaga! Śmieciarka jedzie", podczas gdy inni będą koncentrować się na korzyściach estetycznych, jakie daje meblowanie mieszkania nieoczywistymi znaleziskami. Czasem jest to celowa kontestacja masowej czy zbyt sterylnej estetyki i poszukiwanie sposobów na indywidualizację prywatnych przestrzeni poprzez docenienie designu, który jeszcze do niedawna uchodził za niemodny (np. meble z okresu PRL). To ostatnie może być zaprawione odrobiną nostalgii, ale też konkretnej wiedzy na temat historii projektowania (której nie muszą posiadać osoby pozbywające się niechcianych staroci) - dodaje dr Agata Bachórz, Uniwersytet Gdański.
Meble z mieszkań naszych dziadków przeżywają prawdziwy renesans. Meble z mieszkań naszych dziadków przeżywają prawdziwy renesans.

Jak wybierać?



Meble z odzysku mogą okazać się świetnym uzupełnieniem wystroju domowego wnętrza. Warto jednak wybierać je nie tylko sercem, ale też głową. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, zanim zabierzemy mebel do domu?


- Po znalezieniu potencjalnego mebla do odnowienia należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Ważne, aby sprawdzić, czy jakość materiałów nadaje się do ponownego użycia, np. czy drewno nie ma ubytków, które będą niemożliwe do naprawy, lub czy nie jest spróchniałe. Elementy tapicerki zawsze możemy wymienić na nowe. Należy też zwrócić uwagę na ogólny kształt mebla - czy wkomponuje się po odnowieniu we wnętrze. Gdy łączymy różne style w mieszkaniu, warto pamiętać, aby ciągle zachować wystarczająco przestrzeni, by wnętrze nie zaczęło przytłaczać - mówi Ilona Paleńczuk z pracowni ip-design

Gdzie szukać?



Grupa "Uwaga, śmieciarka jedzie - Trójmiasto" to jedno z miejsc, w których łatwo znaleźć ogłoszenia o porzuconych meblach.

- Niewątpliwym sukcesem tej grupy jest jej społeczność, która jest nader aktywna. To zwiększa jej zasięg, przez co przyciąga kolejnych zainteresowanych. Media społecznościowe są idealnym miejscem dla funkcjonowania takich grup - przyznaje Bartosz Manicki, ProjectUP.
Pamiętajmy jednak, że umieszczona w internecie informacja o porzuconym meblu trafia jednocześnie do kilku tysięcy odbiorców, dlatego zanim zdamy się na innych, warto samemu pospacerować po okolicy. Ogłoszenia o meblach do oddania pojawiają się również na naszym serwisie ogłoszeniowym. Szukając tanich mebli i dodatków możemy zajrzeć też do komisów i odwiedzić trójmiejskie pchle targi.

Miejsca

Opinie (93) ponad 10 zablokowanych

  • Zabrałem co stao

    Bombelkom podoba się nowe biorko i lurzeczko

    • 5 1

  • Loppis świetna sprawa (1)

    Byłam kiedyś na takim loppysie w Szwecji- taki nasz rynek. Ubrania, meble, bizuteria, gry, sprzęty rtv,agd... ludzie naprawdę za pół darmo sprzedają rzeczy, których nie potrzebują, byleby tylko pozbyć się zbędnych rzeczy. Przyciągają tłumy! Wiele rzeczy w domu mam z loppis :)

    • 4 0

    • To samo jest na Car boot sales w Anglii. Można prawdziwe cuda wyhaczyć za kilka funtów :)

      • 1 0

  • Pluskwy (1)

    Czy Wy ludzie wiecie o inwazji Pluskiew w Gdańsku?! Poczytajcie sobie jak się z tym szajsem walczy to się odechce wam takich mebli brrrr ...

    • 2 9

    • Tak przerabialem to z europaletami z wystawki z ktorych zrobilem lozko...nigdy wiecej zadnych smieci z dworu...

      • 0 1

  • Cały praktycznie domek na działce mam umeblowany takimi sprzetami z odzysku przysmietnikowego. Jedynie wieża Unitry jest odkupiona na Olx.

    • 1 0

  • Mieszkam na jednym z zamkniętych osiedli, gdzie sporo mieszkań jest na wynajem. (1)

    Meble pod śmietnikiem ludzie wystawiają bardzo często. Nie ma tygodnia żeby ktoś czegoś nie wymieniał. Zazwyczaj wystawione meble mają jakieś defekty albo ślady zużycia ale 90% z nich znajduje nabywcę w ciągu kilku dni. Sama kiedyś przygarnęłam ładny, solidny stolik, który pasował mi do wystroju. Po lekkiej renowacji służy do dziś. Kiedyś z kolei wystawiłam komodę i znalazła właściciela w ciągu kilku godzin. I fajnie, niech meble mają drugie życie.

    • 10 1

    • Kasia, co to jest zamkniete osiedle? Czy takie z Security Guard?

      Ale na takich nie wolno nic wystawiac na ulicy. To jest problem wlasnie z takimi osiedlami. Mozesz poszukac jakis serwis ktory zajmuje sie wywozka starych rupieci.

      • 0 0

  • Dla tego jak wrzucam to łamie bo kurla tak mi się podoba

    • 0 0

  • Śmieciarka

    Karmię swoją bestię takimi rarytasami...
    Chrupie,aż wióry lecą.
    Taką mam pracę...

    • 0 0

  • Mieszkałam w Amsterdamie...

    ...jako au pair, u holenderskiej rodziny klasy średniej. Cały praktycznie dom mieli urządzony meblami z wystawek, które są tam co tydzień. Prawdziwe cuda stały na ulicy. Drewniane meble ogrodowe, drewniane szafy, komody, krzesła. Byłam zachwycona. Choć i sobie powtarzałam wtedy: "jaki kraj-takie wystawki". U nas już teraz widać też wzrost zamożności po wystawkach właśnie.

    • 8 0

  • Skoro jest moda na dziurawe spodnie, mogą być modne meble ze śmietnika.

    Mieszkancy Szadułek uprzywilejowani.

    • 0 1

  • Bierzcie ,bierzcie te mebelki

    szczególnie z Witomina.Już mam pracy na miesiąc do przodu :)
    pluskwy znowu są w Polsce - a dzieki takim zachowaniom przenoszą się do nowych lokalizacji

    • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi Rzeczy Ładnych (3 opinie)

(3 opinie)
15 zł
Kup bilet
targi

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (12 opinii)

(12 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (11 opinii)

(11 opinii)
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Z ilu pięter składa się gdańska Klubogaleria Bunkier?