W Gdańsku odbyły się juwenalia

W sobotę 11 maja po godz. 16 rozpoczęły się juwenalia, zorganizowane wspólnie przez sześć gdańskich uczelni wyższych. Koncerty odbywały się na terenach postoczniowych, na siedmiu scenach jednocześnie, a udział w każdym z nich był darmowy.zakończona Łącznie głosów: 867
Aktualizacja, godz. 23:33. Po żywiołowym koncercie Zalewskiego imprezowicze przenieśli się pod sceny zlokalizowane na terenach postoczniowych. Zainteresowanie koncertami było tak duże, że część osób musiała obejść się smakiem - ochrona, ze względu na zapewnienie wszystkim bezpieczeństwa, nie mogła ich wpuścić.

- Przed koncertem Bitaminy, ludzie ustawili się w ogromnej kolejce, a ochroniarze nikogo nie chcą wpuścić, bo "jest zbyt tłoczno" - relacjonuje Ola. - Wpuszczą tyle osób, ile wyjdzie spod sceny.
Ogromne zainteresowanie imprezą widać było również przed 100cznią. Organizatorzy jednak próbowali załagodzić sytuację i rozdawali za darmo wodę i kawę uczestnikom.

- Były tłumy, do 100czni nie wpuszczano, zabrakło piwa, ale rozdawali za darmo wodę i kawę - doniósł Michał.
Aktualizacja, godz. 21:53. Choć koncert Krzysztofa Zalewskiego się jeszcze nie skończył, wielu uczestników imprezy zadeklarowało, że będą bawili się do białego rana. Z Placu Zebrań Ludowych zamierzają przejść na tereny postoczniowe, żeby zobaczyć zakończenie odbywających się tam koncertów, a później przenieść do klubu B90, gdzie koncerty rozpoczną się po północy.

Nie ulega wątpliwości, że wspólne juwenalia w Gdańsku okazały się trafionym pomysłem. W odróżnieniu od tych, które wcześniej odbywały się np. na kampusach, sobotnie juwenalia bardziej niż imprezę studencką przypominały wydarzenie rodzinne. Na widowni przeważali oczywiście żacy, ale sporo było też młodzieży licealnej, rodzin z małymi dziećmi, a nawet seniorów.

W urozmaiconym programie każdy z pewnością znalazł coś dla siebie. Miłośnicy imprez masowych bawili się na Placu Zebrań Ludowych, a ci, którzy wolą słuchać muzyki w bardziej kameralnej atmosferze, wybrali się na sceny ulokowane na terenach postoczniowych. Małe dziewczynki natomiast z wypiekami na twarzy wyczekiwały występu Bovskiej.

Skoro mowa o programie, to moim zdaniem nietaktem było zaproszenie do udziału w imprezie rapera Tede. W innych okolicznościach zapewne sama bawiłabym się znakomicie przy tej muzyce, ale pamiętajmy, że juwenalia to impreza studencka, a od studentów wymaga się elementarnego zachowania kultury słowa. Tymczasem nie tylko raper rozpoczął swój występ od potoku wulgaryzmów, ale i publiczność chętnie włączyła się do wspólnego skandowania jego tekstów. Uczestniczące w imprezie rodziny z dziećmi były nieco skonsternowane.

Należy też docenić skrupulatną pracę służb informacyjnych. Rodzice dzieci skarżyli się wprawdzie, że po opaski umożliwiające wstęp na koncert Bovskiej (Mid Stage) musieli udać się na Plac Zebrań Ludowych, ale na pochwałę zasługuje fakt, że organizatorzy w ogóle postanowili uregulować kwestię udziału osób niepełnoletnich w juwenaliach.


Aktualizacja, godz. 21:27. Gwiazda wieczoru już na scenie.


Aktualizacja, godz. 20:33. Nocny kochanek zakończył swój występ. Na małej scenie ponownie Pawbeats Orchestra, a na duże trwają przygotowania do występu Krzysztofa Zalewskiego.

Tłumy ludzi na SKM stocznia, ludzie idą na Juwenalia:

Aktualizacja, godz. 19:56. Nocny kochanek na scenie.


Aktualizacja, godz. 18:37. Na Mid Stage Bovska. Słuchaczy ciągle przybywa.

- Szkoda tylko, że trzeba iść około kilometra, żeby złożyć oświadczenie i dostać opaskę dla dzieci, bo tylko na placu Zebrań Ludowych jest punkt, gdzie można złożyć podpis. Taki punkt powinien być przy scenie. Przez to wiele osób na słynnego "kaktusa" nie zdążyło i dzieci były rozczarowane - denerwuje się pani Wioleta, która na koncert przyszła z córką.

Aktualizacja, godz. 17:58. Swój pełen wulgaryzmów występ rozpoczął Tede. Publiczność wykazała się doskonałą znajomością słów piosenek i chętnie włącza się do wspólnego rapowania. Ci, którym z rapem nie po drodze, poszli eksplorować tereny postoczniowe i sprawdzić, jaka muzyka rozbrzmiewa na tamtejszych scenach.


Aktualizacja, godz. 17:40. Na scenie Pawbeats Orchestra i Novika.


Aktualizacja, godz. 17:34. Coraz więcej ludzi. Ekipa techniczna przygotowuje scenę dla Tedego.


Aktualizacja, godz. 17:07. Na scenie przy 100czni powoli przybywa widzów.


Aktualizacja, godz. 16:43. Trwa koncert Lady Pank na głównej scenie przy placu Zebrań Ludowych. Rozgrzewa do czerwoności nie tylko najmłodsze pokolenie, ale i starszych słuchaczy, którzy niejednokrotnie przy tej właśnie muzyce spędzali swoje własne juwenalia, kilka dekad temu. Pod sceną bawi się już przeszło tysiąc osób i frekwencja systematycznie rośnie.

Aktualizacja, godz. 16:37. Bramki wejściowe przeżywają oblężenie. Duża kolejka jest też w punkcie rejestracji dzieci, bo sporo osób przyszło całymi rodzinami i żeby wejść na teren imprezy muszą złożyć pisemne oświadczenie.Pierwsze od lat juwenalia, zorganizowane wspólnie przez kilka uczelni, odbyły się w ubiegłym roku. Swoje siły połączyły wówczas Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Muzyczna, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Akademia sztuk Pięknych.

Koncepcja wspólnych juwenaliów i integracji studentów kilku uczelni sprawdziła się, dlatego w tym roku powrócono do niej w tym samym składzie i w jeszcze większej skali. Każda z uczelni przygotowuje swoje wewnętrzne akcje, jednak najbardziej spektakularna jest wspólna, sobotnia impreza finałowa, podczas której na siedmiu scenach zaprezentuje się blisko dwudziestu artystów.

Udział w koncertach jest bezpłatny a organizatorzy, licząc na to, że imprezę odwiedzą nie tylko studenci, zadbali o muzyczną różnorodność - na scenach rozbrzmiewa rock, alternatywa, hip-hop, elektronika, reggae i metal. Koncerty rozpoczęły się w godzinach popołudniowych i potrwają do północy, a pod scenami bawi się łącznie przeszło 10 tys. słuchaczy.

Z myślą o wszystkich festiwalowiczach przygotowano specjalną aplikację mobilną, która pozwala bez trudu połapać się w godzinowym rozkładzie, lokalizacji scen oraz występujących artystach.

Mid Stage / plac przy ul. Jana z Kolna i ul. Narzędziowców zobacz na mapie Gdańska

Plener 33 / ul. Narzędziowców, tył Klubu B90 zobacz na mapie Gdańska
15:30 So Drumatic // Enzu // Zeppy Zep
19:40 Rosalie.
21:10 Holak
22:40 Bitamina

B90 / ul. Elektryków zobacz na mapie Gdańska
00:30 Kamp!
02:00 Catz 'n Dogz

100CZNIA / ul. ks. Jerzego Popiełuszki 5 zobacz na mapie Gdańska
17:00 VNM
19:00 Dwa Sławy
21:10 Ten Typ Mes

Protokultura / ul. Niterów 29B zobacz na mapie Gdańska
18:30 Simonu
20:00 Tallib 21:30 Borys
23:00 7PO

Opinie (169) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • I fajnie,sam wspominam mile studenckie czasy,szkoda że 90% pewnie wyemigruje ale cóż,wiadomo że lepiey mieć 3500 ojro niż 3500 zł....sam słońce Peru o tym wie)

  • 54 52

 • Najlepiej nie mieć rodziny , konta w banku ,być dziadem z włosami w nosie

  nie mieć prawa jazdy ,
  ale posiadać zdolności do budowy dwóch biurowców za miliard złotych.

  • 34 23

 • UG prosimy wymieniać na końcu listy wymienianych a nie na początku

  bo to ani alfabetycznie ani logicznie ani prestiżowo ani etatowo ani finansowo

  • 59 35

 • A gdzie Chwytak i Viktor

  ???

  • 8 11

 • Dziś prawdziwych studentów już nie ma.

  • 72 17

 • Czy jest cos do jedzenia?

  • 6 9

 • Wujek Dobra Rada

  Ważne, że jest coś do picia!

  • 5 3

 • Futraki

  • 6 0

 • Odpimpuśkaj się złamasie od Prezesa.

  • 18 19

 • Dzis prawdziwych ludzi juz nie ma ......
  Kiedys sie bawiło teraz hu wie co to jest potupaja

  • 13 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Letnie Brzmienia: Fisz Emade Tworzywo
Letnie Brzmienia: Fisz Emade Tworzywo
muzyka alternatywna
lip 30
piątek, g. 20:00 - 22:00
Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych
Letnie Brzmienia: Paweł Domagała
Letnie Brzmienia: Paweł Domagała
pop
lip 30
piątek, g. 18:00
Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych
Letnie Brzmienia: Baranovski
Letnie Brzmienia: Baranovski
pop
lip 31
sobota, g. 20:00 - 22:00
Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Skrót GAK oznacza: